Регистър на децата с аутизъм у нас няма, живеят в сложна среда

Йотова поиска анализ и прилагане на добрите практики
28
Регистър на децата с аутизъм у нас няма, живеят в сложна среда
Снимка: БГНЕС

В България няма пълен регистър на децата с аутизъм – колко е техният брой, какво е тяхното териториално разположение, на каква възраст са, какви са досега добрите практики. Нямаме на национално ниво този анализ. Това каза днес в Плевен вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на Форум за социалните услуги в страната и третата Международна конференция за аутизма, предаде БТА.

Вицепрезидентът очерта основните посоки, в които според нея трябва да се работи, за да се постигат добри резултатите в грижите за децата с аутизъм и в подкрепа на техните семейства.

"Хората с аутизъм и техните близки живеят в една много сложна ситуация и това изисква разработването на конкретни и координирани действия", каза Йотова. Според нея трябва да се разработи няколкогодишен план за развитието на национална програма с подкрепа на държавата в помощ на всички, които се нуждаят. Тя подчерта, че е нужно на първо място да се диагностицира точно какви са проблемите на децата с аутизъм, с какво се сблъскват техните близки, как да става тяхната социализация, образование, обучение, как да живеят в обществото ни и как родителите им да бъдат подпомогнати. На второ място трябва да се прецени какви да бъдат действията на различните институции и на гражданските структури, за да бъдат координирани помежду си.

Вицепрезидентът каза още, че трябва да се направи обобщен анализ на медицинските практики, които се прилагат у нас и в другите страни, за да можем максимално да се възползваме от тях. Също така е необходим анализ на съпътстващите проблеми като се започне от достъпа до здравеопазване, социалните условия и училище. По думите й здравеопазването е много важен аспект в грижите за децата с аутизъм, защото тяхното състояние изисква специфично отношение.

Илияна Йотова подчерта, че е необходимо да се засилят връзките и интеграцията между грижите и услугите в единна мрежа, която ще координира медицинските, социалните власти, институциите, общините, училището, професионалистите. Тя акцентира и върху нуждата от създаване на интегрирани екипи, които да наблюдават и лекуват хората с аутизъм.

По повод на случая с изчезналото дете от Перник пред журналисти Йотова каза, че той е достатъчно показателен, за да бъде направен един добър анализ и "да се види къде са пробойните, къде са недостатъците".

"Слушах различни гледни точки по случая с малкия Сашко. Не сме убедени, че още от самото начало, предвид заболяването на детето, са взети необходимите мерки. Тези деца са различни и в случая е важна експертната помощ", смята Илияна Йотова. Според нея подходът в началото на издирването е бил като при всеки един изчезнал човек. "Не зная дали са потърсили помощта на Сдружението "Аутизъм днес", дали са потърсили експерти, но чувайки мнението на доброволците, мисля, че не е направено това, а трябваше да се направи", отбеляза вицепрезиддентът.

Тя добави, че в България липсва цялостен подход на държавата към социалните грижи. "Законът за социалното подпомагане е един от най-често ремонтираните. Според мен, когато има координация между институциите, когато един проблем се разглежда комплексно от всички страни, тогава и резултатите са по-добри“, отбеляза вицепрезидентът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
1
 
3
 
! Отговори
Но пък има преди 1 година
евраци,луксозни хотелски стаи, ол инклузив, катерушки,паркове,безплатна занималня и интернет за украинчетата! Щото ние,българите сме ненужното и заменимо второкачествено население, обитаващо краварската колония,някога гордо наричана България!
22
0
 
5
 
! Отговори
Albi преди 1 година
Е 800 000 хрантутника и никой не се занимава с тези деца. Ония какво правят? Редят пасианси и пият кафенца. Такова гнусно лицемерие.
21
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ОТНОВО ПРАЗНИ ПРИКАЗКИ,ИЗЛИШНИ СТЕ ВСИЧКИТЕ ДО ЕДИН !!!
20
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Йотова, аутизмът не се ЛЕКУВА и не е ЗАБОЛЯВАНЕ, а СЪСТОЯНИЕ. Това означава следното: трябва (в повечето случаи) различна степен на подкрепа - в училище, в живота, в обществото. Понякога малко, понякога повече. Понякога хич (Илон Мъск е аутист и най-богатят човек). Но най-вече трябва РАБИРАНЕ към тези хора. На тях наистина им е трудно и околният свят и хората правят живота им още по-труден, без да го осъзнават. Затова трябва проблемите на такива хора да се обясняват поне колкото на 30-те пола.
19
2
 
6
 
! Отговори
Бебо преди 1 година
Както е обичайно при нашите политици, те са винаги след събитията, констатират, че нещо не е наред и говорят празни и излишни приказки.
18
0
 
4
 
! Отговори
Стоянова преди 1 година
ADHD-PI и аутизъм са доста различни състояния. Много трудно се отглежда дете с такава тежка хиперактивност. За да получи решение от ТЕЛК и съответно парична помощ, детето трябва да е с диагноза " Аутизъм". Затова много родители предпочитат да приемат диагнозата. Да не говорим, че семействата на такива деца рядко срещат адекватна помощ и подкрепа от институциите!
17
0
 
15
 
! Отговори
Иванова преди 1 година
Не само регистър няма-никаква политика няма спрямо децата с аутизъм и други редки синдроми.Те са оставени на милостта на чиновниците и доживотната мъка на родителите си.От време на време някоя партия/ ИТН,ИЗПРАВИ СЕ.../ ги развее като байрак,симулира загриженост и ги замете под чергата.В Европа сме-заинтересувайте се какво правят Чехия,Дания,Словакия,Германия.
16
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То е вече доказано, че е генетично, във всички народи, всички раси на всички континенти е 1-1,5 % от населението. Прочети малко книжки да се образоваш. Не ФБ.
15
5
 
4
 
! Отговори
Сложна среда преди 1 година
Регистър има- членовете на БСП, *** и Български Восток са надлежно регистрирани в съответните партийни регистри.
14
1
 
10
 
! Отговори
Безпартиино сираче . преди 1 година
Йотова , виж да оневините Иванчева ,че се измъчи горката. За децата с аутизъм по на татък.Европа ще припадне , че защитавате престъпността. И чакайте чужди капитали.
13
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А има регистър. Половината са умнокрасавци и жълтоветници. Другата половина киснат тук с тролският речник от сорта "дрогарко" и че Путин бил виновен.
12
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До До 21 Верно ли бе? Дай доказателства, че е генетично. Не си много наясно с темата.
11
5
 
4
 
! Отговори
До 21 преди 1 година
Какви ваксини ти си присънват бе! Това е генетично .
10
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Средно 1% от децата се раждат с аутизъм. Така е по целия свят. Това е нивропсихиатрично разстройство, което е вродено и пожизнено. Тъжно е, че в 21 век, в европейска държава, няма нито групи в училищата, нито мерки за приспособяване на средата, нито педагогическа помощ за хора с аутизъм и за семействата им .
9
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А нещо за връзката между ваксини и аутизъм? Или не. Просто ще ги регистрираме.
8
2
 
4
 
! Отговори
?!? преди 1 година
Тая като е толкова компетентна да поеме ръководство по издирване на дето!
7
0
 
21
 
! Отговори
Регистратор преди 1 година
Ние разбира се ще създадем регистър, освен това ще се постараем да изготвим анализ за потенциала на евентуално бъдещо внедряване и прилагане на добри практики в областта, само че първо трябва да бъдат решени нашите потребности от висок клас офис сграда и 350 служебни автомобила.
6
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
аутизъм днес и по светът
5
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Крайно време е да се помисли да тези деца, които после стават възрастни с аутизъм. Техните семейства не винаги имат възможност за адекватни грижи 24/7. А някои от тях немогат да бъдат оставни сами и за минута. Трудно, много е трудно. И тъжно. И безнадежно....
4
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ново движение в партията социалисти аутисти