Без ток и вода: Как да защитим потребителските си права?

Богомил Николов и Пламен Борисов пред Bulgaria ON AIR
1 дек 2023 16:45, Анисия Иванова
8

Стотици хора продължават да са без ток вече 5 дни. Имат ли право да получат обезщетение?

"При наличие на форсмажор или неопреодолима сила търговецът се освобождава от отговорност. Всяка година имаме снегове и спирания на тока, обаче тази година темата стана водеща. Видя се виновно поведение от страна на мрежовите оператори. Вече говорим не за форсмажор или неопреодолима сила, а за наподрязани клони - за неизпълнени задължения на мрежовия оператор. Трябва да се гледа случай по случай, но не от дружеството", заяви Богомил Николов от "Активни потребители" в "България сутрин".

Адвокат Пламен Борисов на свой ред коментира, че лесно може да се докаже, че клоните не са подрязани.

"Законът ясно е казал: неопреодолима сила е непредвидено или непредотвратимо събитие. Всички знаехме, че ще има обилен снеговалеж. Знаехме, че ще има листа по дърветата, които не са паднали. Събитието не е непредвидимо. Не е непредвидимо, че има неподрязани клони. Ако стане война или падне самолет, това наистина е неопреодолима сила", обясни той пред Bulgaria ON AIR.

Определено време без доставка на услугата се обезщетява с определена сума и това не се нуждае от доказване, стана ясно от думите на юриста. Автоматично фактурата ни се намалява.

"В цялата ми кариера аз не знам случай някой да е получил 30 лева", отбеляза Николов.

"Тази процедура очевидно е направена така, че да не работи, а хората нямат време да се занимават с такива работи. Ако щетите ни са достатъчно големи, тогава може да се заведе по-сериозен риск", съгласи се Борисов.

Според адвоката, ако се събрат всички пострадали и адвокатска кантора заведе иск за обезщетение, тогава ще се получи доста добър резултат, но това в България не действа. Имаме такъв закон, нямаме такава практика, изтъкна той.

"Плащаме заплати на хората в регулатора. Най-реалистично е да разчитаме на неговата роля и намеса. Хората няма да тръгнат по просеките с фотоапарати да снимат паднали клони. Има регистър, в който се отразяват всички прекъсвания. Регулаторът има достъп до тази информация. Трябва да намерим начин как да изиска автоматично изплащане на обезщетенията и отчет в кои случаи е изплатено", каза още Богомил Николов.

При щети с електроуреди имате срок от 72 часа да сигнализирате за щетите и да бъде извършена проверка от оценители от дружеството. Според Николов сме жертва на процедури, които са написани да ги има, но не и да се прилагат.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Закона е само за кон. На който не му харесва да си ги спре да си живее като едно време.
7
0
 
1
 
! Отговори
Майната Ви преди 4 месеца
Какви права? Какви 5 лева? Онзи пък говори даже за 30! В Задунайская губерния права имат тези с парите! Ясно и просто!
6
1
 
2
 
! Отговори
Чук и Гек преди 4 месеца
Като плащате по високи данаци! Енергото трябва да получи обезщетения за тежката зима така, както зърнарите получават 3 пъти месечно подпомагане за вируса и проблемите свързани с Украйна! Аман от мрънкалници! Кмета има право при обявено Бедствено положение да ви изкара на улицата и да ринете снега с греблото, както и с брадва да рачистите клоните!
5
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Гражданите трябва да съдят жичкаджиите за милиони
4
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Cлaвa ДC-kyфapмeнe!
3
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
кви права в руско-турската пародия на западна страна бе?
2
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Kвoт' cъrлacyвa nocoлcтвoтo, тyй тo...
1
0
 
6
 
! Отговори
Иван Анисий : преди 4 месеца
С правата лопата по главите на виновниците!!!