Полярни мнения за демонтажа на МОЧА в страната, в София повечето подкрепят

Какви са настроенията на българите относно "еднодневните" теми?
25 яну 2024 17:00, Нели Христова
475
Полярни мнения за демонтажа на МОЧА в страната, в София повечето подкрепят
Снимка: БГНЕС

Частичността за Шенген се приема от българите без враждебност, но приемането в пълен вариант наистина би било прието и като сериозен успех – ако обаче властта успее да отдели от образ на Шенген насложения образ на миграцията, който създава видими страхове. В битките за символи, памет и история идеите и действията, идващи от властта пък срещат засега съпротива и дори открито негативни реакции. Част от дискусиите по тази тема пък не са успели да се превърнат в обществено мнение и са останали единствено във фаза на обществен инстинкт.

Това са част от изводите от изследване на "Галъп интернешънъл болкан", част от независимата изследователска програма на агенцията, проведено между 11 и 19 януари 2024 г. сред 807 души по метода "лице в лице" с таблети.

Приемането на България в Шенген по въздух и вода носи реална полза на България, казват 30,3% от пълнолетните българи. Не носи нито полза, нито вреда на България, смятат 38,7%, а 14,5% смятат, че носи реална вреда на България. Останалите не могат да преценят. Така мненията са по-скоро неутрални и дори по-скоро добронамерени, отколкото враждебни. Враждебността идва главно от опозицията, а безразличието личи най-вече при дистанцираните от политиката. Закономерно, привържениците на властта са положително оценяващи. И все пак, изпъкването на „нито полза, нито вреда" едва ли е най-добрият атестат.

Далеч по-добре се оценява перспективата за пълноценно влизане в Шенген. Ще носи реална полза на България, приемат 50,6%, няма да носи нито полза, нито вреда на страната, избират 21%, а 13,7% намират потенциална реална вреда за страната ни. А тогава полезно ли е страната въобще да не влиза в Шенген? 15,3% смятат, че това ще е полезно, 29,6% не намират разлика, но все пак най-сериозен дял намира оставането ни извън Шенген за реална щета – 36,3%. Останалите се колебаят.

"Галъп интернешънъл болкан" постави респондентите в експериментална ситуация:

"Сега ще Ви помоля да помислите за Шенгенското пространство. Ако за присъединяването на България към Шенген се налага България да приеме още бежанци в страната и Вие трябва да изберете само едно от следните две кое от тях бихте избрали?" По-важно е България да се присъедини към Шенген, дори и да се налага да се приемат още бежанци в страната, казват 24,6%. По-важно е да не се налага България да приема повече бежанци, дори и това да попречи на присъединяването към Шенген, избират 56,3%. 19,1% не могат да преценят. Въпросът едва ли изчерпва палитрата на опциите, но е достатъчно красноречив за двете мнения, които се налагат у нас по темата. Хората с по-неблагоприятен жизнен хоризонт, по-висока възраст, респ. живеещи в по-малки населени места и гласуващи за опозиционни партии пр., са и по-боязливи.

Така, на този етап, оказва се, че отношението към частичното приемане не е лошо, но пълното приемане на страната ни би било наистина прието за постижение. За да се разкаже какъвто и да било успех обаче, ще е нужно да се разсейват разказите за мигрантски наплив, отчитат социолозите.

"Галъп интернешънъл болкан" се опита да изброи повечето идеи или дискусии около символи и история в отминалата 2023 г. и да провери отношението към тях. Само от началото на терена на изследването досега обаче се появиха може би още толкова теми – това само показва колко важна се е оказала тази тема. И би следвало тестването да продължи и в следващи месеци и от други институти. Възможно е някоя от зародилите се обществени дискусии да е пропусната, но едва ли може да се търси съвършена изчерпателност.

По отношение на съдбата на паметника на Съветската армия в София, например, мненията са полярни, т.е. почти равни дялове на „за" (35,7%) и „против" (40,3%) преместването, при минимален превес на „против" и сравнително малка зона на „не знам". Това е класическа полярност в страната. В София все пак съотношението е две срещу едно в полза на преместването. Навсякъде другаде обаче отношението е по-скоро негативно, като при най-високите възрасти е и подчертано отрицателно.

Това е и един от въпросите, които създават различни емоции сред различните електорати, докато останалите въпроси са по-скоро онагледяване на обществени инстинкти и инерции, а не реално политизирани теми. Не е ясно дали ще се стигне до реално преместване, нито как биха реагирали респондентите, ако въпросът беше зададен просто с премахване, а не с преместване, но видимо е, че дори и при така зададен въпрос, случилото се в София разделя страната. Или по-скоро я разделя от София.

Преместването на Народното събрание в сградата на някогашния Партиен дом в София пък е пример за обратното – отново близки дялове на мнения, но при много голяма сива зона. Дискусия в истинския смисъл на думата този път не се породи и тук засега има по-скоро объркване. 21,6% подкрепят, 26,9% не подкрепят, а цялата останала част от повече от половината пълнолетни българи не може да формира мнение.

За сравнение, друга идея, която се зароди през 2023 г. е пример за трети тип фигура на общественото мнение: автоматична подкрепа – предложението летището в София да носи името „Васил Левски". 66,9% „за" срещу 14,2% „против". Останалите се колебаят. Тестването на тази идея, лансирана в медии, показва посоката на масовото съзнание у нас и търсенето на обединителни символи, дори без да е имало особен шум около идеята.

Такъв обединителен символ явно в най-голяма степен се оказва националният флаг и въпреки дискусиите пилонът на Рожен, мненията са почти единодушни положителни – 74,3% одобряват, а 12,3% не одобряват. Останалите се колебаят. Дори и да са против начинанието, вероятно мнозина не признават.

Каква е ситуацията с прословутото хоро пред Народния театър? 54,1% го одобряват, а 14,4% – не. Едва ли обаче популярността на хорото излиза съществено от рамките на социалните медии, затова и спорно е доколко това е действително обществено мнение или става дума също за автоматизъм. В крайна сметка, явно е, че общественият инстинкт е положителен и тук, макар и не без нюанси. В самата София близо две трети одобряват, а само петнайсетина процента са директно против.

И още една софийска тема, която разбуни социалните мрежи – прословутата коледна украса на София. И тук всъщност, оказва се, сред онези, които успяват да формират мнение, надделяват положителните оценки – 40,3% положителни срещу 21,8% отрицателни. Разбира се, едва ли може да се очаква запознатост, конкретност и т.н., но е важно да се отбележи, че в самата София положителното съотношение е две към едно.

Временното затваряне на известната като Руска църква в София не се одобрява. По този въпрос София и страната отговарят синхронно. 62,7% са останали с негативно отношение към случилото се, а 12% - с позитивно. При привържениците на ГЕРБ и ПП-ДБ този дял достига и да 20%, респективно 25%, но дори и там негативното отношение е по-сериозно. Разбира се, съвсем не е ясно дали и доколко масовото съзнание е навлязло в детайлите кой всъщност носи отговорността за самото затваряне на храма за известен период.

Никак не се одобрява идеята за смяна на националния празник Трети март с Двадесет и четвърти май – 77,9% не одобряват, срещу 10,3% които одобряват. Последните са главно от поддръжниците на ДПС и донякъде ДБ, съответно с около 30% и 20% от тези две електората, но дори и при въпросните електорати около 60% са против.

В крайна сметка, оказва се, че голяма част от нашумелите в социалните медии теми за идентичност, памет и символи, които породиха сериозна полемика, по-скоро не са успели да наложат противоречивост на национално, а често дори и на софийско ниво. Обществените инстинкти остават еднозначни в подкрепа на всичко, което се свързва с българска идентичност и история. А тези теми за паметта, които властта създаде и истински политизираха обществото, по-скоро са създали противоречивост на мненията или откровена реакция „против".

Последното красноречиво се доказва от още един социологически експеримент – беше проверено отношението към хипотезата на мястото на паметника на съветската армия да се постави паметник с личности от българската история. 51,4% са „за", а само 23,6% са „против".

Изследването е проведено между 11 и 19 януари 2024 г. сред 807 души по метода „лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


475
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
2
 
12
 
! Отговори
Антикомунист преди 4 месеца
Русофилите обичат да "забравят", че Царство България не се присъединява във войната на страната на нацистка Германия, а на страната на военните съюзници СССР-Германия от пакта Моллотов-Рибентроп. Проблъмът е, че СССР напада Финландия, която го унизява и чичо адолфи решава, че СССР е бита карта картонена къщичка която ке падна с плана Барбароса. Така или иначе Царство България не е изпращало нито един войник по картонената къщурка сесесере
34
4
 
4
 
! Отговори
Коча преди 4 месеца
Ясно е само че твърдия електорат на Не България е за кофата за баклук,продажни червеи
33
2
 
12
 
! Отговори
Логично преди 4 месеца
Няма СССР, няма червена армия, няма паметник.
32
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Това не е паметник а нужник. По време на протести, хората ходят там да пикaят и да дръпнат по една мариxуана.
31
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Еми добре че са ви окупирали. А можеха да унищожат Фашистка България, слугинята на Хитлер. Нали знаете какво стана в Дрезден, Хирошима, Накасаки...
30
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русофилите са шепа червени бабички в София. В Провинцията ги има повече, ама от страх и снишена главица не смеят да излязат от работа да протестират, че знаят, милите, че нищо не могат и излитат моментално, ако напуснат дори за час бачкането си. Затова и лаят из интернет. То го е страх от работа да излезе, метежи ще прави. Забавно. И доста русофили има емигранти. Както знаем, 99% от емигрантите в "прогнилия" запад са тотален слугинаж на запад, разбирай неграмотни, разбирай- русофили. Толкоз.
29
6
 
8
 
! Отговори
О преди 4 месеца
Събаряй бетоня.Украйна победа...Руските мишоци да се навират в дупките си,както се навряха когато събаряха бетоня в София.Къде бяхте мишоци,по форумите ли?
28
7
 
4
 
! Отговори
ГЕРМАНИЯ преди 4 месеца
България вече е категорично враг на Русия.
27
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
A какво става с контранастъплението. Крим върнаха ли вече?
26
1
 
5
 
! Отговори
АНКЕТА, ГЛАСУВАЙ преди 4 месеца
ДА СЕ СЪБОРИ (+++) да не се оставя (- - -). ГЛАСУВАЙТЕ СЕГА!
25
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Всеки НОРМАЛЕН заможен софиянец ненавижда руския окупатор и помни как червената армия живя в домовете ни години наред. Вече разни доносници от БКП си обичат ***. Русофилите в София са шепа червени бабички. Винаги се заканват да са хиляди, а по протести ги няма- таван 100 човека от обещаните 100 000. Иначе в прованса ясна историята. Функционално неграмотни бедняци ТКЗСари, които мислят, че поробителка нагла голташка Русия ги е освободила от нещо. Чу ли го от съседното село, че така казал дЕдо.
24
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Време е за забрана на Възраждане. Съсипаха държавата тия копейки.
23
12
 
11
 
! Отговори
Гласувайте преди 4 месеца
За събаряне = + / Против събаряне = -
22
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Русофилите в Белене - да чукат бетон, ще строят паметник на Джо Байдън.
21
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Вън Русия от България. Достатъчно ни тъпчи 80 години.
20
4
 
11
 
! Отговори
ВНИМАВАЙТЕ преди 4 месеца
Възраждане ще организира протест с 100 човека, внимавайте! Ще стане опасно!
19
2
 
7
 
! Отговори
Софиянец преди 4 месеца
Плевен - град герой!
18
5
 
13
 
! Отговори
О преди 4 месеца
Събаряй бетоня във Варна.
17
20
 
14
 
! Отговори
Юрист преди 4 месеца
ВРЕМЕ НИ Е ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ!
16
2
 
12
 
! Отговори
ПОКЛОН! преди 4 месеца
До от Плевен - БРАВО!