Недостигът на кадри води до дежурства и време на разположение

Бизнесът все по-често прибягва до двете форми на заетост
17
Недостигът на кадри води до дежурства и време на разположение
Снимка: Pixabay

Недостигът на кадри в България, а и в Европа е сред причините сред работодателите да набират популярност двете форми на допълнителна заетост - дежурството и времето на разположение. Това каза в интервю за БТА Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара. Положителните темпове на растеж на икономиката също допринасят за популярността им, особено в производствата с непрекъснат цикъл на дейност. Ковид кризата ускори навлизането на формата – време на разположение, каза Саръиванова.

Времето на разположение се прилага в сектори като сигурност и охрана, здравеопазване, производство, кол центрове и др., посочи за БТА Антония Боянова, юрисконсулт в "Правен отдел" на КТ "Подкрепа".
Тези две форми са и възможност на работодателите да дадат допълнителни финансови стимули на работниците и служителите. Плюсовете за работниците - освен допълнителното възнаграждение, което е колкото за извънреден труд със съответните удръжки, е и осигурителният принос по двата вида допълнителна заетост. От използването на най-разнообразни форми на заетост имат полза както работодателите, така и работниците, обобщи Саръиванова.

Въвеждането на тези допълнителни трудови форми е свързано с фактори като непрекъсваемостта на някои производства, а не с други субективни фактори, като да речем по-голяма работоспособност през определи части на денонощието, посочи Жасмина Саръиванова.

Според нея България не се отличава от средноевропейското равнище по брой заети, които дават дежурства или са на разположение.

Приликите и разликите

Основната разлика между дежурството и времето на разположение е в това, че работниците и служителите при втората форма нямат задължението постоянно да са работното си място, а това става само при поява на конкретна задача за изпълнение, каза Жасмина Саръиванова.

В българското законодателство двете форми на заетост са въведени в Кодекса на труда и в съответните подзаконови нормативни актове, а през последната година заради необходимостта от хармонизиране с изисквания на общностното право се въведоха някои ограничения, коментира експертът. Сред тях е изискването на работниците или на служителите да не може да се възлага да бъдат на разположение в два последователни работни дни или в две последователни работни смени, както и в повече от два почивни дни за един месец, каза експертът, като уточни, че тези ограничения не се отнасят за медиците.

По закон дежурството е организация на работа при подневно или при сумирано изчисляване на  работното време, при която заетите са на работното си място и изпълняват или са в готовност да изпълняват трудовите си задължение. Времето на дежурството се включва в работното време, определено в индивидуалния трудов договор на работника или служителя. За времето на дежурство на заетия се изплаща уговореното трудово възнаграждение.

При работата на разположение, когато това се налага от особения характер на дейността, може да се уговори задължение работникът или служителят да е на разположение на работодателя извън територията на предприятието, с готовност (при необходимост) да започне да изпълнява трудовите си задължения, поясни експертът. Времето на разположение не се отчита като работно време, ако на заетия не е била възложена задача за изпълнение. Ако работникът или служителят са на ненормиран работен ден, времето за разположение се установява в Правилника за вътрешния трудов ред на предприятието, като в предприятия, в които организацията на труда позволява, може да се установява работно време с променливи граници. Необходимостта от допълнителната форма на заетост - на разположение, позволява на работодателя при определена ситуация да може да се възползва от работника си за определена работа и по тази причина не се налага той да е постоянно на работното си място.

Парите и почивката

Фактически извършената работа през времето на разположение се отчита и заплаща като извънреден труд, посочи Жасмина Саръиванова. Тъй като дежурството е част от работното време, на работника или служителя се изплаща уговореното трудово възнаграждение.

Ако сме работили фактически по време на разположение, законът е предвидил на работника или служителя да бъде осигурен минималният размер на непрекъснатата междудневна и седмична почивка. Максималната продължителност на времето на задължение за разположение не може да е повече от 100 часа за един месец, за едно денонощие през работни дни – не повече от 12 часа, а през почивни – не повече от 48 часа. Най-общо казано колкото повече от служителите или работниците от една компания са на разположение или се включат в дежурства, толкова по-малко пъти в месеца ще им се налага да полагат тези форми на труд, коментира Жасмина Саръиванова, но посочи, че заради недостига на кадри това е трудно осъществимо.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
0
 
! Отговори
Безработен преди 2 месеца
Ее как така липса на кадри нали в по горната статия пише че заплатите в бг са вече по 3000 / 4000 /5000лв. а сега де да се чуди човек защо е пълно с българи по западна европа .....???
14
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
"Колкото е по-скъпо платен, толкова повече човек е учил и има опит" - Всичко се размива, обапе, в света на финансите ...
13
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Време на разположенуе ми беше любимито, когато братпеда топеше от магистралите. Аз съм писан всеки ден на разположение и запълваме квота. Ама ми олащат заплатя, трупат ми се болнипни, осигуровли, па аз си живуркам студент ...
12
0
 
4
 
! Отговори
аьаььа преди 2 месеца
До Размисли и СтрастиДа и за това има обяви на по 1-2 години в jobsa и чакат, но никога няма да дочакат. Без пари не става. Хората си знаят цената. Колкото е по-скъпо платен, толкова повече човек е учил и има опит. Ако който иска да му работят добре си плаща за това.
11
0
 
2
 
! Отговори
ьаьаьаьа преди 2 месеца
Има кадри пълно е. Просто заплатите са ниски. Вдигайте заплатите и вижте какво ще стане. никой няма да им работи под 8к на месец. Ние не сме роби.
10
0
 
9
 
! Отговори
въпрос преди 2 месеца
Защо няма липса на кадри в НСО,МВР и 112?
9
0
 
9
 
! Отговори
... преди 2 месеца
То пък едното заплащане... чак е пренебрежително....
8
2
 
7
 
! Отговори
бай онзи преди 2 месеца
и мен ме караха миналият месец да хващаме едни клауд тъпотии и да сме он-кол евентуално като левъл 3 съпорт ,ако изникне нещо ...ама ако не изникнело почти никакви пари нямало да вземем. Казах им да си таковат майката и да си го работят те...Още търсят хора ,никой от фирмата ни се наема. Много вождове, малко индианци :) Българи - искайте максимум пари от шефчетата, не бъдете като "Възраждане" да мрънкате за минималните заплати.
7
0
 
15
 
! Отговори
Комунистите преди 2 месеца
Правят капитализъм. С ученически бригади и ленински съботници. Не се получава. Много се накрадоха, сега ще трябва да се бръкнат по дълбоко.
6
0
 
15
 
! Отговори
Кух профил преди 2 месеца
Съвместителството си е чист извънреден труд. Но за него трябва да се плаща 150 % и да се съгласува с Инспекцията по труда. Абсолютно нарушение на трудовото законодателство, доколкото то съществува в днешния див капитализъм.
5
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
има ли време на неразположение - отпуска - в тези бизнеси
4
0
 
20
 
! Отговори
Размисли и Страсти преди 2 месеца
Не е възможно, "работодателите" казват, като не ти харесва, напускай, за мястото ти чакат десетина!А дали наистина чакат........?!
3
2
 
30
 
! Отговори
ББ преди 2 месеца
Пълно фалшименто е тоя недостиг на кадри. Кадри има предостатъчно. Пари нема. И сега с тая криза, която се заформя, ще видим къде с е р ат гладните.
2
0
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Недостиг на кадри, ли? Ти да видиш. Ще Ви подскажа нещо, за което, вие никога не сте се сещали:"А пробвахте ли, да плащате на кадрите?"
1
0
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Времето на разположение трябва да се заплаща. Както и да ги кръщават, това си е допълнителен ангажимент. Защо, напр в енергетиката плащат за т.нар. студен резерв?