Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС

60% обаче категорично подкрепят членството ни в него
13 мар 2024 14:00, Нели Христова
311
Алфа рисърч: Едва 12% от българите одобряват управлението на ЕС
Снимка: Алфа Рисърч

60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството на България в Европейския съюз и не търсят друга геополитическа алтернатива. Същевременно обаче, както поради неуспеха на България да се доближи по жизнен стандарт и равенство пред закона до ядрото от държави на ЕС, така и поради поредицата от кризи в Европа през последното десетилетие, скептицизмът към начина на управление на Съюза и конкретни негови политики нараства с по-ускорени темпове. 12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% - са определено неудовлетворени.

Това сочат данните от последното изследване на "Алфа рисърч", проведено в периода 1 – 7 март 2024 г. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Въпреки че много от детайлите на европейските политики и дебати остават встрани от вниманието на българите, като общ знаменател се откроява следната тенденция: Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към онези, които се прилагат, или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище.

Така например, проучването регистрира най-позитивно отношението към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от възможностите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).

Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство (53%) и влиянието на еврофондовете за развитието на България (51%) също се оценяват преобладаващо позитивно, но те срещат и по-висок дял негативни мнения - по около 30 на сто.

Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления: Зеления преход – 34% положително отношение срещу 42% отрицателно, а за всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем; Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи срещу 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни извън ЕС в България (34%:49%).

Най-чувствителни и отрицателно настроени са българите към онези предложения и политики, които намериха и най-силен негативен отзвук в Европа: Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения.; Земеделската политика (свързана и с неяснотите около т.нар.зелен преход) – 26% одобрение при двойно по-високо неодобрение.; Увеличаване правомощията на ЕК за сметка на националните правителства – 77% неодобрение.

Въпреки че в личен план българите виждат ползи за себе си и за страната от европейското членство, за 17 години те не успяха де се убедят, че от техния глас зависи как ще функционира Европейския съюз и в каква Европа ще живеем. Затова не е учудващо, че избирателната активност на европейски избори е най-ниската възможна от всички други избори. Предстоящият вот не прави изключение – не повече от една трета заявяват твърда готовност да отидат до урните през юни. Ако тази тенденция се запази, броят на гласувалите може да падне под 2 млн. души, колкото е бил само на частичните избори за евродепутати през 2007г.

Безспорно най-интересен е отговорът на въпроса – как противоречивите нагласи към политиките на ЕС и слабата мотивация за участие в изборите се отразяват върху електоралните предпочитания? Най-висока мобилизация проявяват двете крайни групи – на най-големите евроентусиасти и на най-големите евроскептици. В резултат, ПП-ДБ повишават своя резултат от хипотетични национални избори (до 19.9%) и скъсяват дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите. Възраждане, подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%. По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - чиито избиратели в Турция нямат право да гласуват на евроизбори).

Каква кампания ще водят партиите – с чисто европейски, или с национален фокус, кои фигури ще издигнат за евродепутати и каква ще бъде партийната кондиция след три месеца, несъмнено също ще повлияят върху конкретните резултати. Със сигурност обаче разлика в логиката на европейския и националния вот е налице и това дали двата избора ще се проведат заедно или поотделно, ще окаже влияние върху националната политическа картина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


311
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
254
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Браво!
253
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
12% ходят да гласуват и 12% одобряват управлението на страната. Тия които не ходят да гласуват тях не ги интересува управлението на страната.
252
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
.бем ти ЕСза. В Германия 11 млнмигранти, в Франция 9 млн., в Италия 8 млн.и т.н. Чудя се колко от тях са на издръжка на Меркел. По добре да си направим една БС - Балкански съюз между Румъния и България. Бас държа, че в него ще влезнат Сърбия, а после и други също. На стратегическо място сме и трябва да го използваме ние, а не да ни използват и делят. Анадъмо.
251
7
 
5
 
! Отговори
Чоно преди 1 месец
Днес.бг и подобните му сайтове са в услуга на руснаците, публикувайки фейк новини срещуЕС.
250
8
 
5
 
! Отговори
ами преди 1 месец
Щом дават пари е добре в ЕС Русия нищо не дава тя иска само да владее и мизерия
249
5
 
8
 
! Отговори
12% преди 1 месец
Е силно завишен процент!
248
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
След като ни отрязаха за Шинген и това е много.
247
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Будалите т.е.
246
4
 
19
 
! Отговори
Ганьо Балкански преди 1 месец
Дерзайте българи. Скоро ще сгромолясаме поредната империя. Да се готвят следващите
245
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Никой не ни е виновен за хала в който сме. Единствено некадърни и инфантилни хора си оправдават собствената мизерия с външен "враг"....руснаците, американците, посолствата, Брюксел, илюминатите...не, другари! Ние не ставаме. Такъв е матрЯла, такъв е чипът. А може и така да ни е по-добре....в зоната на комфорт. И да се оплакваме излишно, без да осъзнаваме защо....
244
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Заяви, че такива партии искали да унищожат нашата Европа" - Права е! Но не са само такива партии. Много искат, да унищожат "тяхната Европа", каквото я съътвориха само преди 8 години. Зелени сделки, умираща икономика, масивна миграция, хора попадат под ударите на закона, защото не позволяват на мъже, мислещи се за жени, да влизат в женската съблекалня, 1001 изисквания за глупсоти от рода на "отваряй смао с тази ръка вратата на колата" и прочие ...
243
6
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Няма значение какво одобряваме или не. Важното е какво ще ни нареди посолството, а от Козяк често ни нареждат.
242
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Не са 20 процента що лъжете,най-много седем да имат!
241
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
У нас искали да внасят работна ръка от Бангладеш. А българите накъде да се изнасят барабар с ромите. В едно малко градче като Монфалконе в Италия на централната детска площадка до църквата и шадравана от 12 семейства с по две деца само едно е от Италия, а 11 са от Бангладеш. В Южна Италия положението е по зле. Жандармерията е по пешеходните зелени зони и е с БТР-и. Спете и чакайте.
240
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Няма как еврочиновниците да ни задържат в ЕС насила, ако решим ще се махнем. Нека евроскептичните партии след 09.06 организират референдуми в за напускане на ЕС.
239
5
 
36
 
! Отговори
Урсулата преди 1 месец
Урсулата беше бясна миналата седмица, от злоба проговори български, за да произнесе Възраждане. Заяви, че такива партии искали да унищожат нашата Европа, от което заключавам как такива евробюрократи смятат Европа само за тяхна и да си правят, каквото решат с нас!
238
6
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Урсула Лайнeто голяма реклама направи на Възраждане, нищо чудно вече да е първа партия!
237
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Манол Пейков е известен пияница от Пловдив.
236
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Има сериозен спад в индустриалното производство в ЕС за януари месец, за някои страни то е над 30%.
235
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Зозо, като кадърен атлантик вземи първо се изкъпи.