ЕС да вземе предвид червените лампички в България

"Файненшъл таймс": Протестите не са само срещу икономиите
13 мар 2013 22:11, Елка Василева
139
ЕС да вземе предвид червените лампички в България
Протестите бяха срещу целия политически елит и системата. Снимка: Булфото

В югоизточната част на Европейския съюз предупредително светнаха цял куп червени лампички, на които останала част от Европа би трябвало да обърне внимание, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Свалянето на българското правителство след протести миналия месец беше омаловажено от някои анализатори като поредна реакция срещу "мерките за строги икономии". Но падането по сходен начин на румънското правителство и произтеклите сътресения миналата година, както и предизвикателното приемане тази седмица в Унгария на промени в конституцията, които според опонентите им заплашват демократичните ценности, говорят за нещо по-дълбоко.

Протестите в България с 300 000 участници в 25 града бяха най-големите в страната след онези през 1997 г., предизвикани от финансовата криза, или протестите, сложили край на комунизма през 1989 г., посочва вестникът. За разлика от тогавашните протести сегашните не бяха оглавени от опозиционни партии и доминирани от студентите. Те бяха подети от граждани на средна възраст, разгневени от главоломно растящите сметки за отопление.

Участниците в тях скандираха "Без партии", а проявите продължиха дни след като правителството на премиера Бойко Борисов подаде оставка. Протестиращите настояваха за свикване на Велико Народно събрание за промяна на конституцията, така че мнението на гражданите да има повече тежест.

Това не бяха протести срещу икономиите. България – отличник по стандартите на ЕС - не преживя същите драматични фискални ограничения като някои съседни страни. Протестите по-скоро бяха срещу целия политически елит и "системата", провалила усилията на българите да свържат двата края с най-ниските средни доходи в ЕС.

Тук има известни прилики с подкрепата на италианците за "Движение 5 звезди" на Бепе Грило и обезвереността от статуквото в страните в периферията на еврозоната. В бившите комунистически страни, сега членове на ЕС, се наблюдава обаче още нещо: отхвърляне на "прехода" - неспокойните 20 години на разместване на пластовете, които те преживяха, за да влязат в съюза.

Идеята беше, че преходът беше мъчителен, причини страдания, но се очакваше животът ни да стане съвсем друг. Надявахме се да живеем ако не като германци, то поне като гърците, но това така и не стана, казва, цитиран от вестника, председателят на софийския Център за либерални стратегии Иван Кръстев.

Българите обвиниха за високите сметки на тока, предизвикали демонстрациите, зле извършената приватизация, дала регионалните монополи в ръцете на чужди компании, за които се смята, че са доста комфортно свързани с правителството и регулаторните органи.

Скандиранията "мафия" обаче са кратката формулировка за шуробаджанащина сред политическия елит и връзките му с магнати, натрупали милиони от прехода, а в някои случаи и с организираната престъпност.

Гражданите смятат, че рухването на комунизма даде възможност за просперитет на тези групи, но не и на обикновените хора, казва Кръстев.

Реакцията на ЕС беше да потърси по-голяма пръчка, за да санкционира отстъпленията от демокрацията в някои страни членки.

Четири държави начело с Германия миналата седмица призоваха ЕС да използва нови лостове за справяне със страните, нарушаващи "основните му ценности", включително замразяване на европейски фондове.

Според Кръстев обаче останалите страни в Евросъюза би трябвало да положат повече усилия да разберат какво се случва в комунистическия някога Югоизток. Те би трябвало да се ангажират повече с дългосрочното изграждане на институции в тези държави, отбелязва "Файненшъл таймс".

Ако това не стане, има опасност отрицателните последици на прехода да се разпространят и то не само в други бивши комунистически членки на ЕС, но и в страни от бивша Югославия, които дори още не са се присъединили, но където изгледите за евентуално членство отдавна се смятат за най-сигурната гаранция за стабилност, допълва вестникът, цитиран от БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
1
 
8
 
! Отговори
до 104 преди 11 години
Ти си истинско потвърждение на написаното от тебе. Не съм "преживял" онова време, а съм живял достоен и сигурен живот, в който отгледах двете си деца.
79
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Извинение на 93.Отнасяше за писаното от 100
78
4
 
3
 
! Отговори
до 100 преди 11 години
Абсолютно не си прав, прангите за които говориш си ги слагаме ние българите. Защо другите източноевропейци макар и трудно стъпка по стъпка вървят напред само ние и румънците се оплакваме от всички останали но не виждаме по никакъв начин собствените си грешки, съвсем закономерно е с такива разбирания за околния свят да сме на опашката на ЕС. А ние дори и днес сме по напред от ОНОВА ниво за което говориш но лично не си го преживял.
77
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До до 93 Може би си 18 год .и не знаеш как живееше народа преди 1989г.Престъпноста беше сведена до минимум.А сега ни обират ,изнасилват ,умираме от глад .Затова че не пиши глупости!!!!
76
1
 
7
 
! Отговори
до 93 преди 11 години
Даже и да имаме културата и манталитета на ниво, ние сме от другите. Никой няма да ни даде да мръднем на см от мястото, което са ни отредили. Чехия, Словакия, Унгария, Полша , Словения къде бяха и къде са сега ?Защо не са на европейско ниво ?! Че те дори и от ОНОВА ниво са назад .А мързеливите гърци си щракаха с пръсти и всички вкупом им опростихме половината борчове. Но те явно са от "техните".
75
0
 
4
 
! Отговори
макето преди 11 години
Я отдвна думам за реципрочни мерки не моат само да ни плашат требе да ги зарежем и да си гледаме кефа да си гледат наркоманската демократия
74
7
 
3
 
! Отговори
до 93 преди 11 години
Ако имахме културата и манталитета на нация , нямаше да допуснем постоянно да се възхвалява домораслия диктатор Тодор Живков. Сигурен съм че господинчовците които говорят с такъв възторг за него не са по големи от 30 години и ако бъдат поставени и за 3 месеца в условията на прехваления комунистически рай ще запеят обратната песен.
73
0
 
5
 
! Отговори
ехо преди 11 години
Браво!Най-накрая чета умни коментари!Израстваме в мисленето си!
72
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
След 1989г. непрекъснато разни нови витии ни обясняваха, че било мит, че България е на кръстопът и затова е ценна за някои геополитически интереси. Толкова ни го повтаряха, че ние повярвахме. Обаче бързото ни политическо приемане в ЕС заедно с Румъния ни накара да се усъмним , че всичко е било прах в очите. Настоящето го доказва, наистина им трябва територията, а народа ? Друг ще дойде.
71
0
 
21
 
! Отговори
правоверен преди 11 години
Българина и Румъница ,са опитни мишки на Е.С.В момента гледат колко ще издържаме на глад,на заболяване.Не разбирам защо отричате годините преди 1989г.тогава имаше безплатно лечение ,храна за всички.Вече имате право свободно да се изказвате,но ви подслушват.
70
0
 
16
 
! Отговори
до 88 преди 11 години
Ами как щяха да окрадат държавата, ако беше така, както го казваш ? Японците са предлагали на бай Тошо през 1988-89г. план ,по който да преминем постепенно към пазарна икономика и според който сега щяхме да сме много напред с материала. но гадината Горбачов и бъдещите наши "нови капиталисти" са го стопирали и провалили. Може би повечето от нас знаят ,че японците много уважаваха и сега уважават България и в частност Тодор Живков.
69
1
 
10
 
! Отговори
Българин преди 11 години
До Защо отричаме всичко 88Поздравявам Ви за позицията. Бих бил спокоен за България ако сте млад и ако повече от младите хора мислят като Вас.Искам да посъветвам младите хора. Не се подавайте на внушенията на политическите лидери.В неистовото си желание на всяка цена да се докопат до властта ,те противопоставят стари на млади ,пенсионери на работещи ,болни на лекари бесепари на гербери,българи на ***...Внимавайте.Готови са да провокират дори гражданска война.
68
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
България и Румъния-страни на злото!!! 21.02.2013"Хърватия приета в ЕС без мониторинг"????Как се приема в този ЕС страна извършила етническо прочистване на територията си през 20 век,визирам Крайна,където десетки хиляди сърби и мюсюлмани бяха подложени на геноцид-избити или прокудени от родните си места!!! Приемат Хърватия,защото имали доверие в демокрацията им!!Хахахааааа!!! ДЕМОКРАЦИЯ наложена с геноцид!! Позната за нас схема,нали?????
67
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Протестите бяха наистина спонтанни първите няколко дни, след това бяха яхнати от червени тикви като Ангел Сл. Чегеваров и Янко Петров който предпочита да се представя с нелегалното име на Тодор Живков вместо с фамилното си име. Сами разбирате че всичко се *** и опорочи след намесата на такива извратени болшевики като споменатите двама. Файненшъл таймс би трябвало да се притеснява ако и на запад има такива *** в такива ненормални количества като у нас.
66
1
 
22
 
! Отговори
до 86 преди 11 години
Прав си. За човек като Живков вече можем само да си мечтаем. Това което другите го грабеха 23 години беше построено от него. Представете си колко е било построено за 40 години щом 23 години го грабят и още има. България не е страна за демокрация и пазарна икономика. Просто трябва да си признаем, че тръгнахме по погрешен път и да преосмислим цялата си политика.
65
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Извергите управляващи ЕС искат нещата да са точно такива каквито са Мизерията не е случайна а нарочно създадена и подържана
64
5
 
27
 
! Отговори
до 80 преди 11 години
Омръзна ми от такива като теб: евреите са виновни, *** са виновни, турците ще ни поробят, гърците са подли...и т.н. Това е рефрена на всички които искат да си продължи както и досега. Т.е. нищо не можем да направим ако: примерно не избием евреите , ***,гърците ...Такива са желанията на мафията която ни управлява да насъсква хората и те озлобени един към друг да не виждат реалността...Но и вашето време ще дойде!
63
2
 
40
 
! Отговори
тфгд преди 11 години
Да се приеме закон за минимално почасово заплащане на труда както е в Англия и в САЩ,за да се гарантира,че човек като работи може поне да се изхранва.Това е-просто и ясно!
62
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Новата Ами не знаем!Обясни ни я!
61
1
 
30
 
! Отговори
Прозорец на Йохари преди 11 години
У нас провеждат обществен еьсперимент - колко най-малко пари да дадеш на някого за да не протестира.Резултатите от него (200-300$) ще приложат повсеместно.