ЕС да вземе предвид червените лампички в България

"Файненшъл таймс": Протестите не са само срещу икономиите
13 мар 2013 22:11, Елка Василева
139
ЕС да вземе предвид червените лампички в България
Протестите бяха срещу целия политически елит и системата. Снимка: Булфото

В югоизточната част на Европейския съюз предупредително светнаха цял куп червени лампички, на които останала част от Европа би трябвало да обърне внимание, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Свалянето на българското правителство след протести миналия месец беше омаловажено от някои анализатори като поредна реакция срещу "мерките за строги икономии". Но падането по сходен начин на румънското правителство и произтеклите сътресения миналата година, както и предизвикателното приемане тази седмица в Унгария на промени в конституцията, които според опонентите им заплашват демократичните ценности, говорят за нещо по-дълбоко.

Протестите в България с 300 000 участници в 25 града бяха най-големите в страната след онези през 1997 г., предизвикани от финансовата криза, или протестите, сложили край на комунизма през 1989 г., посочва вестникът. За разлика от тогавашните протести сегашните не бяха оглавени от опозиционни партии и доминирани от студентите. Те бяха подети от граждани на средна възраст, разгневени от главоломно растящите сметки за отопление.

Участниците в тях скандираха "Без партии", а проявите продължиха дни след като правителството на премиера Бойко Борисов подаде оставка. Протестиращите настояваха за свикване на Велико Народно събрание за промяна на конституцията, така че мнението на гражданите да има повече тежест.

Това не бяха протести срещу икономиите. България – отличник по стандартите на ЕС - не преживя същите драматични фискални ограничения като някои съседни страни. Протестите по-скоро бяха срещу целия политически елит и "системата", провалила усилията на българите да свържат двата края с най-ниските средни доходи в ЕС.

Тук има известни прилики с подкрепата на италианците за "Движение 5 звезди" на Бепе Грило и обезвереността от статуквото в страните в периферията на еврозоната. В бившите комунистически страни, сега членове на ЕС, се наблюдава обаче още нещо: отхвърляне на "прехода" - неспокойните 20 години на разместване на пластовете, които те преживяха, за да влязат в съюза.

Идеята беше, че преходът беше мъчителен, причини страдания, но се очакваше животът ни да стане съвсем друг. Надявахме се да живеем ако не като германци, то поне като гърците, но това така и не стана, казва, цитиран от вестника, председателят на софийския Център за либерални стратегии Иван Кръстев.

Българите обвиниха за високите сметки на тока, предизвикали демонстрациите, зле извършената приватизация, дала регионалните монополи в ръцете на чужди компании, за които се смята, че са доста комфортно свързани с правителството и регулаторните органи.

Скандиранията "мафия" обаче са кратката формулировка за шуробаджанащина сред политическия елит и връзките му с магнати, натрупали милиони от прехода, а в някои случаи и с организираната престъпност.

Гражданите смятат, че рухването на комунизма даде възможност за просперитет на тези групи, но не и на обикновените хора, казва Кръстев.

Реакцията на ЕС беше да потърси по-голяма пръчка, за да санкционира отстъпленията от демокрацията в някои страни членки.

Четири държави начело с Германия миналата седмица призоваха ЕС да използва нови лостове за справяне със страните, нарушаващи "основните му ценности", включително замразяване на европейски фондове.

Според Кръстев обаче останалите страни в Евросъюза би трябвало да положат повече усилия да разберат какво се случва в комунистическия някога Югоизток. Те би трябвало да се ангажират повече с дългосрочното изграждане на институции в тези държави, отбелязва "Файненшъл таймс".

Ако това не стане, има опасност отрицателните последици на прехода да се разпространят и то не само в други бивши комунистически членки на ЕС, но и в страни от бивша Югославия, които дори още не са се присъединили, но където изгледите за евентуално членство отдавна се смятат за най-сигурната гаранция за стабилност, допълва вестникът, цитиран от БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Вие ли ше давате акъл бе ***.....Британския дълг расте с 6 хиляди паунда в секунда.........На вас британски *** ше ви трябва financial aid от ЕС след няколко години, а тоя кавал Камерън се бие в гърдите че щял да излиза от съюза.....щял ама не му стига куражеца да го направи....Щото 3 милиона работни места ше отидат по дяволите,и ше затлачи още повече британската икономика.......
19
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
STIGA S TOVA DELENE NA SINI CHERVENI I TN. NITO SOCIALIZMA I OBIKNOVENNITE SOCIALISTI SA VINOVNI,NITO KAPITALIZMA I DREBNITE PREDPRIEMACHI. SPRETE DA SE DELITE I SE SASREDOTOCETE VARHU ISTINSKITE VINOVNICI,A TE SI IMAT IMENA I VSICKI GI ZNAEM.NE IM POZVOLIAVAITE DA VI RAZDELIAT I KONTROLIRAT.
18
3
 
14
 
! Отговори
Червените Фенероиди преди 11 години
Червени лам пички. червени фенери за КАКВА Е РАЗЛИКАТА ????Със стари ку.ви бардак не се прави, ама напираме ли напираме.
17
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Боли ме шмайзера и за Файнешил таймс и за Камерън и за английската кралица , да си гледат наводненото кралство и да учат китайски , че ония дръпнатите , ако решат ще купят и американците и англичзните. Британската империя е част от миналото , като Персия , Египет и Византия , а американците ще си издух.т при следващата криза която пак ще си направят , ако китайците спрат да ги кредитират , чрез купуването на американски ценни(необезпечени) книжа
16
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
много са се загрижили за нас
15
1
 
30
 
! Отговори
От статията... преди 11 години
"В югоизточната част на Европейския съюз предупредително светнаха цял куп червени лампички""приемане тази седмица в Унгария на промени в конституцията, които според опонентите им заплашват демократичните ценности, говорят за нещо по-дълбоко.""се наблюдава обаче още нещо: отхвърляне на "прехода""Българите обвиниха за високите сметки на тока, предизвикали демонстрациите, зле извършената приватизация, дала регионалните монополи в ръцете на чужди компании"Просто осъзнахме, че сме под РОБСТВО
14
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
нарушаване на основните ценности за Германия и другите 3 страни е сигурно , когато те крадят техни фирми , ти да не им ограничаваш правото да крадат , а да се спазвали договорите , които са подписани чрез даваните на подкупи , но на ли са техни фирми , то и Хитлер е действал съгласно закона за защита на нацията спрямо евреите , защо англичаните и американците не са го оставили да си спазва законите .
13
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Es trqbva da obarne vnimanie na balgarskia sad
12
1
 
26
 
! Отговори
ясен преди 11 години
Докато има лидери на партии ,чиито бащи са убивали народа , няма да се оправим!! Как може народа да повярва на някакъв *** ,който няма час стаж работа !!!
11
1
 
16
 
! Отговори
Коко преди 11 години
Нека четат всички от ГЕРБ и попиват
10
0
 
0
 
! Отговори
Анализатор преди 11 години
"Свалянето на българското правителство след протести миналия месец беше омаловажено от някои анализатори като поредна реакция срещу "мерките за строги икономии". Извода от анализа ми е че че при анализиране следва реакция. Мерките против някои болести са строги. Не ги нарушавайте.
9
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
В Испания има повече безработни от колкото цялото население на България........И испанците нямат рестрикци за работа в кралството,ама тая п*тка Камерън или оня др.кавал Фараж дума не е издумал за това ,нали?? Ние сме им най големия проблем щото имаме 2.330 хиляди пенсионери които и да искат не могат да работят.......имаме 1.5 млн непълнолетни,които са прекалено малки да работят.......Но според тия кавали 7 милиона българи ше отидат на острова....
8
3
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Никой на запад не се интересува от нас и не му пука какво става.Просто ни нямат за живи.
7
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Малко са се пообъркали, обаче не ни познават толкова добре...Шуробаджанащина и организирана престъпност е едно и също нещо. Все от едно място произлиза - БКП.
6
7
 
27
 
! Отговори
ЛОШО преди 11 години
Лошото е че Модела Продължава , Плевнелиев назначи хора за Министри на Република България със предишни позиции на ниско ниво във Мафията отново .
5
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
тея нямат ли си друга работа е,всичките им медии пълни с статии за българи и румънци.....*** ***......умрете мама ви
4
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ae ***.ка ви нагла гадна британска е....оставете ни намира,престанете да сипете помия отгоре ни ........баси гадните ко.елета...........Не може ли Ал кайда да потопи целия им ши.ан скапан остров е..........
3
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Протестите в България с 300 000 участници в 25 града бяха най-големите в страната "Е не е като енглиш проучванията с по 10-16 учени. Пак бива.
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Протестите в България с 300 000 участници в 25 града бяха най-големите в страната "Е не е като енглиш проучванията с по 10-16 учени. Пак бива.
1
3
 
44
 
! Отговори
бедни и богати преди 11 години
Докато при тоталитаризма бяхме що-годе равни, сега се появи разделението на бедни и богати, безразличието и омразата на богатите към бедните- това е проблема. Стандарта на живот по времето на социализма за огромна част от хората беше далеч по-висок. И най-вече безработицата, която тогава нямахме! Може още много да се пише, но истината е, че губим човешките си ценности. Богатите от преяждане, бедните от глад- казано символично