Нов дебат: Да се отмени ли отработването по празниците?

В работна събота Околовръстното по обед е задръстено, казва депутат
Обновена: 25 мар 2015 07:10 | 25 мар 2015 07:00,
121
Нов дебат: Да се отмени ли отработването по празниците?
Снимка: архив БТА

Държавата да не посочва съботно отработване заради сливания на почивни дни около празници. Такава идея предложи за обсъждане преди ден шефът на икономическата комисия в парламента Петър Кънев, пише „24 часа”.

“Излезте в събота следобед на околовръстното шосе и ще видите, че то вече е задръстено. В същото време хората, които стоят по работните места в събота, чакат някой да им звънне и да свършат някаква работа. В държавни учреждения обикновено оставят дежурни, които да пазят територията. Полза няма и това е ясно на всички”, обясни идеята си Кънев.

Депутатът има и други аргументи.

Отработване в събота заради сливания на празнични дни реално има само в четири европейски държави - Унгария, Латвия, Румъния и България. С тази разлика, че в нито една от тях, извън България, правителството не се занимава със сливанията. Това си е работа на съответния работодател - дали това е корпоративна структура, или е държавата в лицето на съответния премиер или канцлер.

Работникът има право да откаже на работодателя, ако той е преценил да се работи, или не. Ако работникът прецени, че иска да почива между празниците, той просто си пуска ден или два отпуск, а работодателят няма право да му откаже.

Категорично зад идеята се обяви вчера пред “24 часа” бившият вицепремиер и министър на икономиката Лидия Шулева.

“Аз съм против държавата да решава кои празници и как да се слеят, а след това да се отработват в събота”, заяви Шулева. Тя прогнозира, че ще има съпротива срещу такава мярка, тъй като тя също е опитала да промени режима.

“Успях да направя първата стъпка - правителството да обявява кои празнични дни се сливат и кога се отработват в началото на всяка година, а не месец по месец, за да могат и бизнесът, и хората да си планират работата и почивките”, каза бившият министър. Шулева е категорична, че отработването не е ефективно, особено днес, когато всички български институции и много компании комуникират с партньори от други държави, които в събота почиват.

Междинни почивки заради сливания на празници нарушават следващия пълноценен уикенд, който от два дни, става един, смята Шулева. Тя каза още, че отпадането на задължителния график за отпуските, които трябва да прави всяка фирма, е предварително условие, за да се реши и проблемът с отработванията.

Данните от специален анализ, с който “24 часа” се запозна, показват, че практиката на отработването в ЕС почти липсва. В повечето европейски държави, когато се почива в дни между официални празници “паузата” се приспада от годишния отпуск на хората.

Държавата не се намесва да дава почивни дни, за да слее официални празници с уикенди.

Това зависи от съответния работодател - ако той реши да обяви междинни дни за почивни и това да се отнася за всички служители, пак негова е преценката това да бъде за сметка на годишния платен отпуск. Най-често подобна клауза е записана в колективните трудови договори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тези дълги празници са за държавната администрация!Работещите, които хранят държавата нямат време за такива екстри,но чиновниците са четири пъти повече от необходимото и ужасно име скучно, а единственото им задълежение е да чакат дългите почивки и да броят парите от рушветите. За такива хора естествено не е необходимо отработване и не е нужно дори да са на пълна работна седмица. Ако се съкратят бюджетните разходи от тези *** България няма да е в криза!
9
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Човеко от Австралия, пий си хапчетата! Дано се шегуваш и да не ги говориш сериозно тея неща, щото тогава много лошо..
8
28
 
4
 
! Отговори
от Сидни Ав$тралия преди 9 години
до 6аз пиша коментари от време на време, но когато работя знам защо го правя, то е заради 6 цифрени доходи и assets, а когато НЕ работя живея истински като се гмуркам в кораловия риф, ходя в двунглите до някой водопад сред pristine красота на природата, а другия уикенд ще ходя до пещерите до Муне някой от тях се влиза през океана. Всеки 1 такъв уикенд от живота ми ти за да си го позволиш трябва да профукаш години в гетото и пак не е сигурно че за 10 години ще спестиш за това което аз за 1 уикен
7
1
 
22
 
! Отговори
Да почерпим ... преди 9 години
от чуждия опит. В Канада няма отработваници, но има гарантирани няколко дълги уикенда. Напр. денят на труда е винаги първият понеделник от септември. Така се събира т.нар. Long weekend. Така се прави и с всички други празници, освен деня на загиналите във войните - винаги на 11 число от 11 месец и нац. празник - винаги на 1 юли.Ако някой празник се падне в събота или неделя, автоматично се почива на следващия работен ден, а не като тук - да се "губи" почивката от празника.
6
11
 
17
 
! Отговори
111 преди 9 години
За бизнеса сливането на празничните дни е убийствено. На българина му дай празници, а когато е за рбота дай да отменяме. който иска да си слее дните, да си вземе отпуска
5
0
 
18
 
! Отговори
до 4 преди 9 години
А ти ги профукваш в кометнари по сайтовете един път на седмица влизам и винаги намирам поне 10 твои коментара!!!
4
2
 
28
 
! Отговори
антиком преди 9 години
Отменяйте го това, до кога ще се правим на различни от нормалните държави!?
3
15
 
12
 
! Отговори
от Сидни Ав$тралия преди 9 години
и в Неделя да работите пак няма да забогатеете просто си профуквате важните години от живота в някво гето
2
5
 
27
 
! Отговори
Селянин преди 9 години
България е София!!!Всичко се гледа как е в Софето и така се коват законите!!!Урош народе към София!!
1
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
По най-бързия начин...