Борисов се надява и на руски газ в газовия хъб "Балкан"

Премиерът подписа договора с Shell за проучването в Силистар
23 фев 2016 13:44,
83
Борисов се надява и на руски газ в газовия хъб "Балкан"
Премиерът Борисов и Айлин Уилкинсън (вляво), регионален вицепрезидент на Shell, подписаха договорa. Снимка: БТА

Местният добив е един от източниците на природен газ за газовия хъб "Балкан", заяви премиерът Бойко Борисов при подписването на договора за търсене и проучване за петрол и природен газ в блока Силистар с Shell.

По думите на премиера огромно значение за реализацията на проекта за газов център у нас има не само този блок, но и работата в другите черноморски блокове Хан Аспарух и Галата, както и газът от Азербайджан и втечнен газ от терминалите в Гърция.

"Надяваме се и на руски газ да дойде до разпределителния център", допълни той. 

По този начин България ще може да разчита на 5-6 източника на природен газ, който да влезе в газопреносната ни система. "Имаме и финансовата възможност да инвестираме в газопреносната ни система толкова, колкото ни трябва", категоричен беше още Борисов.

Местният добив, заедно с междусистемната свързаност със съседните държави, пък беше посочена от енергийния министър Теменужка Петкова като условие за енергийната диверсификация на страната. Затова и едно от първите решения на кабинета е било да стартира процедури за проучвания в дълбоко Черно море, каза тя и допълни, че Shell ще има коректен партньор в лицето на държавата.

Шест компании бяха проявили интерес за участие в търга за проучване на Силистар, но в крайна сметка само Shell подаде оферта. Правителството одобри мандат за проучванията в блока по време на свое заседание в средата на октомври 2015 година.

Според условията Shell получава срок от пет години за проучване за петрол и природен газ в Силистар срещу инвестиции от 18,6 млн. евро. Има опция за удължаване на този срок - на два пъти с по две години, уточни днес енергийният министър.

Преди да започне работата компанията трябва да получи всички необходими разрешителни и да внесе 4,9 млн. евро бонус в бюджета, обясни от своя страна регионалният вицепрезидент на компанията Айлин Уилкинсън. Тя допълни, че компанията ще проучи регулаторната рамка преди да пристъпи към действия по договора.

Според нея ниската цена на петрола в момента е предизвикателство, но и възможност за всички петролни компании.

В предвидения за проучване срок Shell ще извърши дву- и триизмерни сеизмични проучвания, както и мерки по опазване на околната среда, човешкото здраве и културните дейности.

Паралелно с търга за Силистар беше обявена и процедура за Терес, но за този блок така и не бяха събрани оферти.

Местният добив е сред приоритетите на кабинета Борисов 2. В най-напреднала фаза засега е работата в блока Хан Аспарух. След приключилите вече геоложки проучвания се очаква в средата на 2016 година да бъде направен и първи сондаж. Теменужка Петкова коментира, че е имало леко забавяне на първоначалните планове, които предвиждаха сондаж да бъде направен в периода между февруари и май, заради технически причини, свързани с платформата, която трябва да извърши сондажа. Предварителните геоложки проучвания са много оптимистични, допълни още тя.

Разрешение за проучване на този блок получи консорциум между фирмите Total, OMV и испанската Repsol.

Още икономически новини четете в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До КккА ти ч.угун прочете ли че идват да ПРОУЧВАТ. Какви добиви , цени и продажби бе ?
46
1
 
4
 
! Отговори
Shark преди 8 години
Силистар не е ли защитена територия, какъв Шел, кви 5 лв??
45
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До борецаНие от борци акъл не искаме...
44
1
 
0
 
! Отговори
Пешко преди 8 години
До КккНяма такова нещо в оповестеното горе.
43
1
 
3
 
! Отговори
Ккк преди 8 години
Какво значи собствен газ Шел го разработват те ще го продават Някой да е видял накакви цени ?!?!?Естествено ,че всичко трябва да се договаря предварително ..5 години +2+2 това значи договора е за 9 годни за 4,9 м/не е обявено 2+2 какво ще се плаща ако изобщо е договорено да се плати след 5 г./И не се знае следващото правителство дали няма да спре този проект....
42
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Държавата не функционира по парламентарна демокрация. Тя започва да заприличва на еднолична монархия
41
1
 
0
 
! Отговори
бореца преди 8 години
На вниманието на пишещите неграмотници и то най-вече седесарите!За да има газов хъб са необходими 5/пет/ условия - пазар,логистика,финансиране,инфраструктура и специалисти!По първото пазар в радиус от 700 км най-големият пазар е Турция но тя получава газ директно от Русия,Иран и Азербайджан и Ирак а останалите са малки потребители,а Румъния нито купува нито продава!Второ големи количества газ могат да дойдат единствено и само от Русия от другаде никъде в нашият регион!
40
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Точно затова идват Шел, за да я открием. А когато я открием ще я и ползваме. А бе вие четете ли изобщо какво пише или направо започвате да коментирате ?
39
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Къде сте Бургас ???Aз съм от Бургас(анонимен 43)
38
0
 
3
 
! Отговори
Реалист преди 8 години
До АнонименМоже и наша газ *** според мен първо трябва да я открием дали има такава, а докато я открием с газ от запалки ли ще я караме - тва ми прилича на слагаме тигана, а рибата у водата - дрънка си Баце глупости *** нема кой да му зададе истински въпроси- само дръжси на микрофони покрай него......
37
2
 
1
 
! Отговори
Пешко преди 8 години
Така като чета договорът е само за проучване - Шел инвестират в проучването 18,6 млн евро за пет години с опция за още 4. Не знам защо някои решиха, че "няма да ползваме суровината", което от своя страна пък демонстрира увереност, че такава суровина има и същевременно яд, че тя въобще ще се добива. Колко по-добре е да си внасяме руска монополна газ на най-високи цени, нали.
36
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен42При така подписания договор,кое е нашето на нашата газ? Само едно е сигурно,че,ще опропастим НАШЕТО си черноморие.
35
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Според кутевците нашия интерес е да купуваме газ от русия. Що така бе пичове, не може ли наша ?
34
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До,колкото виждам,за това,че,ще добиваме собствен газ в националния бюджет,ще влязат,,колосалните" 4,9млн, девет години няма да се ползваме директно от суровината,а,ще ни я продават неизвестно по,какви цени,но те сигурно,ще ни я продават евтино,щот са баси алтруистите,така ли?
33
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
И за чий е тоя хъб в нищото?! Па се е понавел на Вовката - вместо да направят интерконектори още трошат пари за ЮП ***!
32
4
 
1
 
! Отговори
Пешко преди 8 години
Кутевски размисли - "не е добре Шел да разработват находища, щото това е колониализъм. Къде са еколозите, ката ден мрънкат на др.Цеко, а тук ги няма никакви (нищо, че спряха шистовия газ). Ние предпочитаме газ само от мадър Раша, щото тва все едно ние си го добиваме. Ние също така не щем ниски цени, щото това не е добре за мадър Раша и др.Вова."
31
5
 
0
 
! Отговори
Пешко преди 8 години
Аха, значи не виждаш интерес в това да добиваме собствен газ?
30
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ПешкоОсвен глупави обиди,не чухме нито един аргумент от теб,или всеки,който попита,къде е националниия интерес за теб е комунист и руски шпионин!
29
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Колониалните режими, какъвто сме и ние, имат задачата да изнасят природните си ресурси към колонизатора. В замяна на това олигархичните кръгове получават част от баницата, макар и трохи, за сметка на цялото население :) Просто разберете го веднъж завинаги.
28
6
 
0
 
! Отговори
Пешко преди 8 години
първите двама квикнаха. Другари, що не сте редом до Сайдерович и Мерджановски пред съветските паметници?