Целта за СПА туризма - да се развива и популяризира целенасочено

Ключов е за България като дестинация за четири сезона
9
Целта за СПА туризма - да се развива и популяризира целенасочено
Снимка: МТ

СПА туризмът трябва да се развива и популяризира целенасочено. Той е ключов за утвърждаването на България като дестинация за четири сезона. Сапарева баня е пример за целогодишна дестинация. Това казавицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова на работна среща с представителите на местата власт и бизнеса в общината. В дискусията участваха кметът на Сапарева баня Калин Гелев и заместник областният управител на област Кюстендил Матей Попниколов.

Още по темата

Николова посочи още, че трябва да се фокусираме върху нишовите видове туризъм, защото в тях има огромен потенциал за развитие, което ще подпомогне напредъка на целия отрасъл. По думите й е важно да има позитивни послания и реклама, с които да се насърчат пътуванията както на българите, така и на чуждестранните туристи. През следващата седмица стартираме кампания за популяризиране на малко познати места, информира вицепремиерът. И уточни, че кампанията предвижда публикуване в социалните мрежи на клипове, заснети от екскурзоводи, в които те разказват за дадена туристическа забележителност.

Вицепремиерът представи пред участниците в дискусията и всички мерки, които правителството предприе в подкрепа на сектор туризъм, който е сред най-тежко засегнатите от пандемията, причинена от COVID-19.

Кметът Калин Гелев съобщи, че в общината има 102 категоризирани къщи за гости и отчете, че в момента е резервиран пълният им капацитет. Той коментира, че това е тенденция, която се наблюдава през последните месеци като следствие от пандемията. Представители на бизнеса посочиха, че е добре да се обмислят някакви конкретни стимули или облекчения именно за собствениците на къщи за гости. Според тях положително влияние би оказало и целево отпускане на средства за реклама на по-малките общини. В района има множество архитектурни обекти, които попадат в частни терени, и това затруднява разкопките, обясниха от бранша. И посочиха, че от голяма полза ще е воденето на разговори с ресорните институции за преодоляването на тези трудности.

Вицепремиерът Николова представи и данните от Единната система за туристическа информация (ЕСТИ). Те показват, че от началото на годината до 15 август над 26 хил. туристи са пренощували в местата за настаняване в област Кюстендил. Най-много от тях - над 12 хил., са отседнали в община Сапарева Баня. От тях българските туристи са над 11 хил., като има посетители от Украйна, Република Северна Македония, Франция, Русия, Израел и други.

Считам, че заедно - местна власт и държавни институции, ще можем да положим едни по-добри основи за предстоящия зимен и следващия летен сезон, коментира вицепремиерът. И допълни, че се надява да имаме конструктивен диалог и ползотворно партньорство, за да може да очертаем конкретни стъпки и инициативи, с които да допринесем за по-добри резултати в туризма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
Пена преди 3 години
Много си неграмотен
8
0
 
6
 
! Отговори
... преди 3 години
Не напразно бившият президент Първанов и настоящия кандидат за шеф на БСП,Кирил Добрев преди време се ориентираха към спа хотели.
7
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Атанас ВелмазовПрав си. Римската аристоркация не са глупави хора за да направят спа тук. Сравнявам няколко спа курорта в Германия/Австрия и Франция със Български спа хотел в Кюстендил. В тамошните е инвестирано и са наляти много повече пари. Големи са личи си че е правено.Въпреки това тялото се чувста по-добре след кюстендилското спа. Традиция, знание, температура на водата в различните басейни, спа смеси, масажи процчдури.. това майстворсто се предава с векове през поколенията.
6
1
 
7
 
! Отговори
Атанас Велмазов преди 3 години
Българските СПА курорти са най-добрите в Европа , безспорно ! А минералната вода най-лековита !
5
0
 
10
 
! Отговори
Почиващ преди 3 години
Хората от нищо правят нещо а в Кюстендил от нещо направиха нищо.Имаше финландци, германци и др. чужденци. Имаше това което го нямаше по други градове, беше друга България. А минералната вода така и не се използва като преди години. Защо ли?
4
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тъй, тъй говорете си докато сме в черния списък на Европа заради короната само ще си говорите.
3
1
 
8
 
! Отговори
Лековита Вода! преди 3 години
Защо София сменя името си от Сердика на София?Римската императрица София, която е била болна успява да оздравее лекувайки се във минералните бани на Римския град Сердика! В нейна чест сменят името на гада от Сердина на София!
2
5
 
2
 
! Отговори
Гост преди 3 години
От СПА курорт съм и Ви гарантирам , че това е търговски похват със спа процедурите.Баба ми през ден посещаваше минералнята баня и накрая се движеше с два бастуна ! Не лекува водата бре !!
1
1
 
9
 
! Отговори
Българското СПА! преди 3 години
Българското СПА е най-доброто във европа! Изворите са лековити и природните дадености са злато!България и Тракийската земя са били спа центъра на Римската Империя. Цялата римска аристокрация е идвала в нашите минерални бани за да прекара почивката си.Покрай баните и СПА процедурите Траките сме били един от най-силните народи в Римската Империя. Имали дори Римски Император - Maximinus Thrax (Максимус Трак!)Българската земя има най-добрите заложби за СПА центрове и това българите го знаем!