Защо българите се притесняват от въвеждането на еврото?

Инфлацията сама по себе си няма защо да е проблем, смята Ивайло Дичев
Обновена: 19 яну 2022 19:49 | 15 яну 2022 14:35, Петя Славова
390
Защо българите се притесняват от въвеждането на еврото?
Снимка: БГНЕС

В България има сериозна съпротива срещу въвеждането на еврото. Мнозина мислят, че еврото ще ни отнеме суверенитета, ще ни направи зависими от Франкфурт. А правителството ни ще задлъжнее като гръцкото.

"Как се съчетава страхът от загубване на суверенитета със страха от практикуването му? Не виждам друго възможно обяснение, освен липсата на доверие в държавата. И в тази, и във всички нейни бъдещи превъплъщения. При едно такова положение, разбира се, няма какво да се прави, освен да си доливаме ракията и да ругаем телевизора". Това заявява в анализ културният антрополог проф. Ивайло Дичев.

Кой знае защо не се обиждаме от това, че Хърватия, която влезе в ЕС след нас, се кани да се присъедини към еврото една година по-рано - през януари 2023 г. А толкова се обиждахме в други състезателни дисциплини като Шенген или визи за САЩ. Някак самата тема беше изключена от публичния ни дебат - това, че балканската ни посестрима успя да преодолее белезите на скорошната война и да организира финансите си. Че видя интереса си от еврото като туристическа дестинация и блокира опитите на партия "Хърватски суверенисти" да организира референдум по темата, където да изговорят всевъзможни глупости.

Въпросът за цените

Един по-бабешки вариант на страховете - това са слуховете, че с приемането на еврото всички цени ще скочат нагоре: да бъдат умножени по две изглежда най-логичното при ограничени математически способности на страхуващите се. Всевъзможни примери се дават за това как цените скочили в една или друга страна, пък ти върви, че проверявай. Страховете се усилват заради инфлационната тенденция в последните месеци, предизвикана и от глобалното печатане на пари. Само че това е аргумент в точно обратната посока: инфлация явно се случва и без евро, тя просто е елемент от икономиката на модерния свят. Нещо повече: в края на миналата година в еврозоната инфлацията беше 5,2%, а в България - 6,3% и нагоре. Излиза, че еврото не само не я увеличава, а дори я ограничава, казва проф. Дичев за "Дойче Веле".

Инфлацията сама по себе си няма защо да е проблем, ако съвсем равномерно се вдигат цени и доходи. Струва ми се, че тя дори би била полезна за България, тъй като ще ни позволи да се приближим до европейските нива на заплащане.

Бедата е там, че инфлацията никога не е равномерна - онези, които продават поскъпналите стоки, ще спечелят, а онези, които не продават нищо, като пенсионерите например, ще загубят. Със сигурност ще загубят и всички, които имат спестявания в банките, заковали лихвения процент близо до нулата. В тази перспектива инфлацията предвещава конфликти, недоволства, протести. Но с еврото всичко това няма да има връзка, освен в популистката реторика, разбира се.

При това еврото специално набляга на символиката: на обратната страна на монетите страните изобразяват свои важни символи.

Представете си само каква радост ще бъде, когато в далечната португалска кръчма ви върнат монета с - и аз не знам? - силуета на Царевец, опакованата от Кристо Триумфална арка... Ако дотогава дигиталната технология не е заличила подобни поводи за сантиментален фетишизъм. На кредитната карта няма тържествени образи, още по-малко на мобилния (китайски) телефон, с който вече започнахме да плащаме. Или в четеца на зениците ни в супермаркета, който скоро ще отчита какво сме пазарували.

Пари ще колекционират нумизматите, а за нас ще остане гордостта, че сме част от най-мощното икономическо пространство на планетата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


390
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
251
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Територията на Дания е значително по-малка от тази на България. Не е известно с нещо да блестят датчаните. Кое ги кара да отказват еврото? Ако е вярно, че са богати, кое ги прави богати?
250
0
 
3
 
! Отговори
Някой преди 2 години
Не намесвайте Дания или Швеция! Това са богати държави със силно развити икономики, и могат да си позволят да са извън Еврозоната! По скоро питайте защо Норвегия и Швейцария плащат милиарди евро всяка година, за да се възползват от общия пазар на ЕС?
249
0
 
0
 
! Отговори
Заьо преди 2 години
Българите не са прости, твоето присъствие тук го доказва.
248
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някой да знае, защо прoстия българин се мисли за датчанин.
247
2
 
7
 
! Отговори
Заьо преди 2 години
Някой знае ли защо Дания така упорито отказва да приеме еврото като собствена валута?
246
6
 
2
 
! Отговори
АнатемаНаАлФашагата преди 2 години
Защото българите помнят времето,когато вилнееше СДС-Чумата и когато четата на Драгалевския Ай дук кормеше държавицата ни.Хиляда лева приравниха на един лев и окрадоха спестяванията на хората.
245
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 316 Много добре си го обяснил, но чугунените тикви не увират. Предложи им рубли, ще се зарадват
244
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защото еврото ще ни направи зависимо към ес.
243
0
 
8
 
! Отговори
моето мнение преди 2 години
Аз си предпочитам стария български лев. Той се е доказал във времето. И най важното е, че е български. Купувайте само българско с български левчета!
242
0
 
10
 
! Отговори
според мен преди 2 години
Ако еврото беше добро, щеше и Великобритания да го въведе! Да не говорим за Дания, Швеция и Финландия!
241
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някой ми беше разказал, че в Турция на някои места без проблеми приемали плащане в лева. Той лева нали е вързан за еврото, и все едно евро получават, стабилна валута. А тяхната валута, турската лира, в момента има големи проблеми, миналата година се е обезценила с около 50% спрямо еврото и долара. И по принцип си имат висока инфлация : 10-15% на година в турция. На това му се казват проблеми.
240
0
 
1
 
! Отговори
черния преди 2 години
Притесняват се, защото не знаят, че еврото е въведено преди 25 години. Като го научат, още повече ще се притеснят.
239
3
 
6
 
! Отговори
Красимир преди 2 години
Не само еврото и ЕС не ни трябва вън от ЕС. Ще оцелеем иначе не
238
0
 
5
 
! Отговори
Заьо преди 2 години
Питайте Кирчо за референдума, той ще го организира. Нали е голям организатор.
237
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Рекламата на еврото е точно като рекламата на ваксините и на енергийната борса. Само мед и масло ще тече, а после истината е чудовищна. Независимо еврото дали е добро или лошо е задължително да се проведе референдум за него.
236
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Еврото е световна валута, макар и да не може да се мери с долара. Признато навсякъде по света, не може да се манипулира ей така, защото зад него стоят силни икономики. И заплатите ще се получват в евро, няма да има нужда от обмен на валута, търговията и сравнението на цените ще е по-лесно. У нас жилищата например са обявени в евро, защото още се помнят инфлациите от 1997 г при Жан, когато лева беше слаба боза, но ние на практика от 20 години имаме евро(валутен борд), просто не го осъзнаваме още
235
2
 
0
 
! Отговори
ED преди 2 години
Защото са умни.
234
2
 
11
 
! Отговори
Заьо преди 2 години
Кирчо кога ще си заминава за Канада? След пътуването до неговата любима Македония или преди това?
233
0
 
3
 
! Отговори
хахаха преди 2 години
дори в скоро време 6те намалят заплати поради дефлация.
232
0
 
9
 
! Отговори
Заьо преди 2 години
Кога ще го премахват това евро? Така страни като Хърватия и България няма да има какво да приемат.