Западът е на ръба на опасна криза, която сам предизвика

Проблемът с Русия не е в нейната сила, а в слабостта й
9 фев 2015 20:30,
201
Западът е на ръба на опасна криза, която сам предизвика
Снимка: Reuters, архив

Китайският философ Сун Дзъ е казал: "Стратегия без тактика е най-бавният път към победата. Тактика без стратегия е шумът преди поражението." В украинската криза Путин разгръща стратегия. Западът разгръща тактика, пише Лорд Ашдаун за в. „Индипендънт“.

Западът пропиля най-голямата стратегическа възможност в най-ново време, след като реагирахме на рухването на Съветския съюз не с дългосрочен план да приемем Русия сред нас, а като я потъпкахме с вашингтонско чувство за триумф и превъзходство.

Вместо да отворим вратите за стратегическо партньорство с Москва, ние пратихме още неопитни млади мъже от Харвардското бизнес училище да приватизират нейните предприятия и да я учат на западния начин на действие. Резултатът беше процъфтяване на корупцията, унижението от годините на Елцин и тромав опит да увеличим своята "победа от Студената война", като се стремим да разширим НАТО и Европа до самата руска граница. Тази глупост непременно щеше да доведе до последица и нейното име е Владимир Путин.

Проблемът с Русия сега не е нейната сила, а нейната слабост. Значителните енергийни приходи от добрите времена не бяха вложени в модернизиране на Русия, а бяха или пропилени у дома, или изнесени в чужбина от олигарсите за купуване на яхти и лондонски имоти. Сега руската икономика се олюлява под въздействието на падащите цени на петрола и западните санкции.

Населението рязко намалява. Продължителността на живота на мъжете, която е 64 години, поставя държавата на Путин сред 50-те страни с най-ниско ниво на обновление на населението в света.

Празните пространства на източните територии на Путин сега все повече зависят икономически не от руснаците, а от засилващо се нашествие на китайски малки предприятия и търговци. Като се прибави към всичко това вътрешната борба на Русия със сунитския джихадизъм в ислямските републики Чечения и Дагестан, не е никак чудно, че мнозина в Москва се тревожат за запазването на целостта на Руската федерация в дългосрочен план.

Именно това е проблемът. С една силна, самоуверена Русия би било по-лесно да се работи. Но една слаба Русия - при това слаба и ръководена от разчитащ на силовия подход лидер - не може да устои да не се разсейва с военни авантюри.

И така, сега сме изправени пред много опасна криза. Това, че отчасти ние предизвикахме тази ситуация, дава възможност да се обясни как сме стигнали дотук, но не подсказва какво би трябвало да направим по-нататък. Понеже Путин решава да отправи предизвикателство не само към суверенитета на Украйна, а и към самата основа, върху която почива мирът в Европа през последните петдесет години.

Когато свърши Втората световна война, Европа реши да сложи край на продължаващото от хилядолетие водене на военни кампании, движени от допускането, че големите сили имат правото да потискат свободите (дори съществуването) на по-малките държави, ако смятат, че те попадат в техните сфери на влияние. Вместо това в бъдеще мирът в Европа трябваше да се основава на принципите на сътрудничеството, мирното съвместно съществуване и правото на всички държави - големи и малки – да определят бъдещето си въз основа единствено на волята на своя народ. Като отрича това право на Украйна с аргумента, че тя е в сферата на влияние на Русия, Путин иска от нас да изоставим тези принципи. Ние не можем да го направим. Така че какво би трябвало да направим?

Нашият най-силен инструмент за влияние все пак са икономическите, а не военните средства. Санкциите оказват въздействие. Възможно е дори Путин да тласка ситуацията към пряк военен сблъсък в опит да намали икономическата болка. Затова първият елемент от нашата стратегия би трябвало да бъде търпеливо да следваме курса на икономическите санкции. Вторият е да продължим започнатото от Запада чрез канцлера Меркел и президента Оланд. Да продължим да полагаме усилия за мир въз основа на прекратяване на огъня и по-голяма автономия за Източна Украйна.

Това значи ли да няма пряк военен отговор? Да, освен ако НАТО не бъде пряко заплашена.

Значи ли да няма военна дипломация? Не. Правилната реакция на извършваното от Русия въоръжаване на украинските бунтовници е ясно да се покаже, че ние сме готови да направим същото за украинското правителство. Но не сега, не бързо и не наведнъж. Това, от което имаме нужда, е по-скоро процес, отколкото събитие. Да започнем по малко, бавно и неагресивно - например с комуникационно и разузнавателно оборудване. Постепенно да увеличаваме, когато трябва.

Всички тези усилия са необходими, но не са достатъчни. Ние още нямаме по-широка дипломатическа стратегия. Все пак пред очите ни стои такава, стига да можехме да я видим.

Западът не постига успех в Близкия изток срещу Ислямска държава. Ръководената от САЩ коалиция е твърде малка, твърде сунитска и й липсва международна легитимност. Това е област, в която нашите проблеми са проблеми и на Русия - ние може да бъдем заплашени от джихадисти, завръщащи се от бойното поле.

Но Русия е част от бойното поле. ИС няма да бъде победена само със западни бомби и оръжия. Тя обаче може да бъде победена от доста по-голяма международна коалиция, включваща Турция, Иран, а защо не и Русия. Това би подсилило нашата кауза с истинска дипломатическа и военна огнева мощ. И би предложило на Русия партньорство по въпрос, който я заплашва навярно дори повече от нас.

Както би трябвало да сме научили досега, винаги е неразумно да притискаш Русия в ъгъла - дори когато тя сама се е натикала там. Затова следването на балансирана политика, съчетаваща твърд курс за Украйна с предложение за партньорство срещу джихадистката заплаха, е доста смислено и вероятно даже е начало на стратегически, а не просто на тактически подход към украинската криза.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


201
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
78
4
 
42
 
! Отговори
капитански преди 9 години
не си правете майтап ... положението е много сериозно...един ядрен конфликт ще ни затрие ... и то цяла европа и америка/този път няма да и се размине/ не случайно краварите са уплашени
77
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До До 107Оитах се да го кажа просто - но явно 'опорните ти точки' те принуждават да си заслужиш парите.С две думи (пак) - оснвните позиций срещу ставащото в Украйна са - 1) хората нямат право да се самопределят - за разлика от Косово; 2) Границите нямат право да се променят - пак за разлика от Косово. Не говоря за бивша Югославия - защото същите неща са валидни.
76
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да го видя Бонго когато Испанскоговорящите - и 'самоопределящи се' в юга на щатите поискат да се отцепят!!!Или негърите си потърсят правата. Индианците са малко - ама земята си е тяхна! Да ги видим тогава какви лакардий ще разправят?Който сее Вятър - жъне Бури!
75
7
 
18
 
! Отговори
tangra преди 9 години
Доста посредствена статия.
74
4
 
25
 
! Отговори
за 89 преди 9 години
Когато шипърите искат - може 'самостоятелност' и 'промяна на границите'!!!Когато славяни го искат - не може???
73
1
 
4
 
! Отговори
Спас преди 9 години
До ранчоТова се отнася и за тази посредствена статия!!!:)))))))
72
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В Европа е тотална ***,не го ли виждате?
71
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Европейците така и не разбраха,че за всичко на този свят се плаща.Тази разточителна вакханалия не може да трае вечно.Ако социалното инженерство беше толкова просто,социализмът щеше да успее.Не знам дали ще има глобална война,но глобалната криза ше излезе от контрол.Запасявайте се с каквото можете.
70
3
 
29
 
! Отговори
ранчо преди 9 години
В Германия излезе книга на известния журналист Удо Улфкоте "Продажни журналисти". Бил е вербуван от службите, които са пускали статии от негово име. Пише как американските неправителствени организации и Сорос купуват журналисти за манипулация на обществото. У нас 6милиона за Прокопиев. Няма свобода на словото
69
7
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Проблемът е че Путин не може да бъде подкупен, за да разпродава богатствата на страната си.Русия се измъкна от разрухата и е водеща сила във ВСИЧКО!Населението е доволно от управлението и ционистите не могат да отганизират бунт , за да го свалят и да сложат *** като нашия послушко.Богатствата на Русия са недостижими и това е мъка за евреите-ционисти от запада
68
2
 
9
 
! Отговори
до 95 руска ватенка преди 9 години
По скоро трябваше да се именувате "евроатлантическа партенка". Може би позата ви в момента на писане да е аеродинамична, леко наведени със силно изпъкнал назад *** и леко повдигната глава естествено с чупка в кръста.
67
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ясно е кой е силният на Планетата и е ясно какво се случва с всеки,който не се подчинява.Между другото Европа е изцяло под американска зависимост.Оялите се западно европейци още не са го разбрали,но ще го разберат като се ореже щата на администрацията и на някои бели якички им се наложи с труд да изкарват прехраната си.
66
21
 
6
 
! Отговори
руска ватенка преди 9 години
Императорчето рискува не само главата си,а и целостта на Русия от една страна и вековна изолация на Русия от цивилизования свят от друга страна.И това в желанието и него да го пуснат през задният вход да управлява света.
65
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Нали имаше референдум в Крим и в другите области.Руснаците,та и украинците искат да са към Русия.Гладът е по-силен от тока.Те и руснаците не са много сити,но в Украйна е голям глад,корупция.Президента Порошенко е "Шоколадовия крал" на Украйна-червен мафиот.Народа гладен,а той оял се лицемер.От върл комунист,пребоядисал се червен капиталист,заобичал САЩ.Какво ли не прави алчността и парата.
64
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Твърди се,че на последния етаж на резиденцията на УСА има скрите антени за подслушване на ефира.Страх ме е,че бройката ни е пренебрежимо малка т.е. ние не можем да променим хода на предначертаните събития.
63
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Значи - когато Косоварите (Шиптърите) искат да 'определят бъдещето си' - да се отцепят - това е ОК и НАТО ходи да бомбардира комшийте! Когато това го искат руснаци - е против 'принципите за мирно съвместно съществуване'!!!Стига с това промиване на мозъци! Все още има мислещи хора!
62
1
 
20
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 9 години
Идва слаб сезон на Морето със спада на рускоговорящи летовници!
61
3
 
32
 
! Отговори
капитански преди 9 години
русия никога не е имала многобройно население и когато е нападана от наполион и хитлер...но е побеждавала със славянския си инат който си е чиста стратегия...
60
3
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин ги разби.Това е.
59
4
 
23
 
! Отговори
бай Иван преди 9 години
Ненавиждам комунистите,но явно и американците са се заразили от тяхната болест и наглост.Те са на принципа "Нашето си е наше,а чуждото общо и..наше.Светът вече се управлява от мафията,която държи икономическите и политическите лостове на държавите.Политиците са мижитурките,които изпълняват безропотно мераците на олигархичната мафия,която си има свой свят .Време е да се дистанцираме политически от Америка и Русия,които са мутрите на света,особено Америка.Опожариха Африка,на прицел е Европа.