"Моля, предайте на Путин, че никой изобщо не го е грижа за нас", казва руска жителка на Курска област. Русия твърди, че си е върнала целия контрол над областта, а Украйна отрича. Какво показва репортаж на "Дойче Веле"?
"Все още не е ясно дали сме в безопасност. Нямаме спокойствие, защото все още летят дронове... Живеем в страх, ден след ден", казва Марина* (името е променено от редакцията) пред ДВ. Тя е бежанка от руската Курска област и не желае да разкрива сегашното си местонахождение. Тя и семейството ѝ са избягали от родното им село, след като през август украинските войски изненадващо пресякоха границата с Русия и навлязоха в региона на север от Донбас. Подобно на Марина, хиляди жители напуснаха домовете си и потърсиха убежище в близките села и градове по-далеч от фронтовата линия.
Нахлуването на Украйна на руска територия изненада Москва и се превърна във военно унижение за руския президент Владимир Путин и Кремъл. В продължение на седем месеца украинските войски удържаха части от региона, включително град Суджа. За хиляди местни жители дългият период доведе до хуманитарна катастрофа и лични трагедии.
На 26 април руските военни обявиха, че са възстановили пълния си контрол над Курска област, но часове по-късно украинската армия отхвърля тези твърдения, наричайки ги "пропаганден трик".
Живот под украински контрол
Анастасия и семейството ѝ са избягали от Суджа още в първия ден на украинското нахлуване. Градът се намира само на 10 км от границата с Украйна. Наред с множество малки селца, Суджа е единственият по-голям град, който Украйна успя да превземе. Руските военни си го върнаха обаче през март тази година.
Подобно на Анастасия, повечето от местните жители избягаха, преди градът да се превърне в арена на ожесточени сражения. Интензивният обстрел остави населеното място в руини, а улиците са опасно място заради множеството мини. Някои местни жители, като чичото на Анастасия, са предпочели да останат. "Или е умрял, или са го убили", казва Анастасия, уточнявайки, че не знае със сигурност. Тя и семейството ѝ досега не са успели да се върнат в Суджа. Както руски независими медии, така и държавните медии съобщават за случаи на мародерство в Курска област. Местни жители разказаха, че има много случаи на откраднати коли, без обаче да могат да кажат кои военни са отговорни за това.
Русия обвинява украинските военни в "извършване на военни престъпления" в района на Курск, но не е представила достоверни доказателства в подкрепа на тези твърдения. "Всичко, което знаем за това, е, че въоръжените сили на Украйна винаги се опитват да решават хуманитарни въпроси на местното цивилно население, независимо какво гражданство имат тези хора", казва Павел Лузин, гостуващ преподавател в Училището по право и дипломация „Флечър“ към университета „Тъфтс“ в Бостън, САЩ.
И обратно, според независимата международна анкетна комисия на ООН за Украйна, Русия системно е извършвала военни престъпления в Украйна - изтезания, сексуално насилие, депортиране на деца. През януари ООН изчисли, че повече от 12 300 цивилни граждани в Украйна са били убити, откакто Русия започна агресията през 2022 година.
Жителите се чувстват изоставени от държавата
След нахлуването на Украйна мнозина руски жители смятат, че са оставени без помощ от страна на властите. "Моля, предайте на Путин, че никой изобщо не го е грижа за нас", моли местна потребителка във видео, споделено от канала „Осторожно“ в Телеграм през август миналата година. Точно обратното се опитват да внушат руските държавни медии, които представят разразилата се хуманитарна криза от миналото лято насам като време, в което руснаците се обединяват, за да помогнат доброволно на нуждаещите се.
ДВ откри бежанци от Курск, които твърдят, че са получили подкрепа от държавата, други обаче са категорични, че Кремъл напълно е пренебрегнал разселените и не е изпълнил нито едно от обещанията си. "Те говорят и обещават повече, отколкото правят. Действителността е съвсем различна", казва Надежда, друга жителка на град Курск. Руските власти обаче не приемат тази критика, дори твърдят, че хората са просто неблагодарни.
"Имам усещането, че преди 2022 г. сте били на необитаем остров, че не сте имали пътища, болници, училища, че не правителството е плащало пенсията ви, а тя е дошла просто ей така, от нищото" – заяви губернаторът на Курска област Александър Хинщайн на среща с местните жители на Курск през декември миналата година.
Какво мислят едни за други?
Много от жителите на Курск обвиняват украинската армия за мизерията и разрушенията край тях и хвалят руските войници за "освобождението". Други обаче тихо изразяват несъгласие и обвиняват Путин, че изобщо е започнал войната.
"Мнозина казват: Благодарим Ви, Владимир Владимирович, че започнахте специалната военна операция в Украйна, иначе щеше да има война [в Русия]", казва Виталий, жител на Курск, който е избягал от региона, но е останал в Русия. Той визира онази част от сънародниците си, които вярват на разказа на руските държавни медии, че в Украйна няма война, а само военна операция, целяща да защити сигурността на Русия. "Мнозина все още не осъзнават къде всъщност е коренът на злото и кой е донесъл смъртта в домовете им", добавя Виталий.
След анексирането на Крим от Русия през 2014 г., намесата ѝ на страната на проруските бунтовници в Луганск и Донецк и нахлуването в Украйна през 2022 година, милиони украинци живеят под руска окупация.
"Това са бедни и нещастни хора, те не са виновни, както и ние не сме виновни сега", казва Марина за ДВ. "Жал ми е за тях, а и за нас. Ние сме обикновени хора. Не искахме кръвопролития". Други обаче изобщо не искат да обсъждат този въпрос. "Не мога да съчувствам на украинците. Просто искам да не съм част от това и да живея живота си", казва Надежда, друга жителка на Курск.
Ще се върнат ли у дома руските бежанци?
Въпреки че Русия, както твърди, си е възвърнала контрола над региона, безпилотните самолети, обстрелът и сирените продължават да са ежедневие в някои части на Курск , особено в районите в близост до границата с Украйна.
По данни на руските власти най-малко 191 цивилни са загинали в района на Курск, откакто Украйна предприе офанзивата си през август миналата година. Независимите руски медии „Агентство“ и „7x7“ са установили смъртта на 70 цивилни. А Министерството на вътрешните работи на Русия твърди, че около 2 000 жители на Курск все още са в неизвестност.
Много местни жители потвърдиха пред ДВ, че къщите им са разрушени. Други, които искат да се върнат, не са сигурни дали домовете им са незасегнати. Повечето от бежанците все още не могат да се приберат у дома от съображения за сигурност.
"Бихме искали [да се върнем в Суджа], ако въобще има къде да се върнем", казва Анастасия. Но тя не знае дали къщата ѝ е разрушена от боевете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.