Петте години след Крим: Русия вече е по-силна

След "руската пролет" противопоставянето Русия-Запад изби навън
15 мар 2019 21:31, Елка Василева
221
Петте години след Крим: Русия вече е по-силна
Снимка: архив, Reuters

Преди пет години, след присъединяването на Крим към Русия, започна открито противопоставяне между страната ни и Запада. Назрявало и преди тогавашните събития, след "руската пролет" то просто изби навън. Най-видимата форма на конфликта е санкционната война; в основата на всичко обаче лежи геополитическият, дори цивилизационен конфликт между Русия и Запада, пише Пьотър Акопов, "Взгляд".

Какво показаха изтеклите пет години?

Веднага след връщането на Крим в Русия Западът наложи на страната ни разнообразни санкции: лични - срещу редица военни и политици, и икономически. Последваха наши ответни санкции, после западните бяха допълвани и разширявани - и към днешна дата вече са стабилен фон на отношенията ни с Европа и САЩ.

Отначало либералите у нас се блазнеха от надеждата, че конфронтационният период няма да трае дълго - по един или друг начин всичко ще се уталожи и ще тръгне, както преди. Някои смятаха това да се постигне чрез руски отстъпки пред Запада, при все че никак не бе ясно защо да ги правят Путин и народът; други се надяваха Западът да схване колко е безперспективен натискът върху Русия и да мине към смекчаване на санкциите. Не стана нито едното, нито другото. Защото санкциите са само форма, а Крим и Донбас са само предлог (стига да погледнем как в САЩ темата за "руска намеса" в Украйна плавно се смени с темата за "руска намеса" в американските избори).

Събитията, започнали преди пет години, бяха предопределени дълго време преди Майдана и бягството на Янукович от Киев. И няма да приключат с крах за Украйна. А с крах на Запада - с разпадане на единния блок, включващ САЩ и Европа. Който ще се разпадне съвсем не заради конфронтацията с Русия, но и тя ще допринесе за ускоряване на процеса.

Малцина днес помнят, че конфронтацията със САЩ не тръгна от февруари-март 2014 г. Тя набираше обороти от 2011 г. - от "арабската пролет" и решението на Путин да се върне в Кремъл, сиреч да се кандидатира пак за президент. САЩ - заради съветите на "борците с режима" у нас, вече бяха повярвали, че той няма да е сред кандидатите. Путин бе неудобен за Щатите и с оглед плановете за създаване на Евразийски съюз, означаващи реинтеграция на постсъветското пространство, както се посочваше открито.

Затова активната роля на американците в протестите на Блатния площад не бе случайна, при все че изглеждаше странно сериозната им надежда "московските вълнения" да успеят. Завърнал се в Кремъл, Путин започна национализация на елита*. Освен това сложи бариери пред англосаксонската "мека сила" - ограничи възможността за влияние върху руската политика и общество чрез неправителствени сдружения.

Същевременно през 2012-2013 г. Путин все още поддържаше отношения с Вашингтон, редовно - макар и рядко, се срещаше с Обама. Но още през лятото на 2013 г. Щатите пропуснаха два много болезнени удара. Първият бе Сирия, вторият - Сноудън. Ударите не дойдоха от Путин - той само се възползва от ситуацията и грешките на самите САЩ.

Обама сам се натика в задънена улица със заплахите да удари Сирия, ако се използват химически оръжия, а щом бе режисирано подобно "използване", се изплаши да не отвори кутията на Пандора. Путин му помогна да не се изложи съвсем (в самите САЩ) - ударът по Сирия бе отменен срещу извозване на сирийските запаси от химически оръжия. Обама и американците обаче не останаха благодарни на Путин, защото бездруго се изложиха пред близкоизточните си съюзници, най-вече пред саудитците.

Историята със Сноудън изостри нещата. Москва подслони избягалия американски агент и хич не скланяше да го предаде на Вашингтон. С което директно предизвика Обама - но Путин отново не бе инициатор, само се възползва от възможността. Двете събития - практически едновременни, бяха същинската точка, маркирала срива в отношенията между двете страни. Дори изобщо да не бе последвала Украйна, след събитията от август-септември САЩ и Русия окончателно излязоха на конфликтната пътека.

Украйна обаче се случи - отначало Путин я обърна от Запада към Изтока, като убеди Янукович да забави подписа си за асоцииране с ЕС, а после Западът помете Янукович чрез Майдана и я обърна в обратна посока, и то в твърдо антируска форма. Русия нямаше как да наблюдава мълчешком - Западът демонстрира, че няма да допусне никакъв Евразийски съюз и изобщо не се кани да признава никакви национални интереси на Москва в пространството на историческа, голяма Русия.

Ние отвърнахме с Крим. Тогава вече конфронтацията между Запада и Русия доби форма на санкции и остри обвинения. Тъкмо тогава Щатите открито минаха към политика за възпиране на Русия. Със съответната риторика - да я "изолират", "накажат", "накарат", "да й дадат урок", и с обидните забележки, че е "регионална сила". Опитът да ни изолират остана безплоден, англосаксонците само показаха, че могат да контролират единствено Европа. Дори страни, следващи орбитата на САЩ, като Япония и Южна Корея, не се присъединиха всъщност към санкционния режим. Русия пък започна отдавна замисляния си завой на Изток - сближаването с Китай и страни от незападния свят. Без март 2014 г. щеше да стане същото, просто малко по-бавно и без да бие на очи.
Стремежът да се накаже Русия допринесе впрочем да се ускори и деконструкцията на еднополюсния свят - всички не само се увериха, че Щатите далеч не са всесилни, но взеха да влагат и повече усилия, градейки нова архитектура на световното устройство, постамериканско и постзападно. Говорим не само за пълзящата дедоларизация, но и за множеството хоризонтални, двустранни и многостранни линии и връзки, създавани през всичките тези години без Америка и заобикалящи Америка.

Та нали за Русия не са враг Щатите като такива, а глобалисткият атлантически елит, използващ и самата Америка в свой интерес. Чудесно доказателство бе победата на Доналд Тръмп - на власт в САЩ дойде човек, станал за мондиалистите враг, сравним със самия Путин.

Изобщо през петте години след Крим се случиха редица знакови събития, потвърдили колко закономерен бе март 2014 г. Ще споменем не само избирането на Тръмп и последвалия вътрешнополитически смут в САЩ, но и Brexit-а - най-ярка проява на кризата в Евросъюза, и руската операция в Сирия, обърнала с лице към нас Близкия изток и увеличила в крайна сметка бездруго нарасналата геополитическа тежест на Русия.

Но американският смут и кризата в ЕС не са последици от Крим или от конфронтацията с Русия - а просто поредните, съвсем логични, предопределени фази от задълбочаващата се криза на Запада (също и като единно цяло) и на градения от него модел за глобализация. В най-близките години ще видим още много "жалони" и всички те ще водят света във вярната, в нужната за нас посока. Към изграждането на нов, многополюсен свят, който с право ще може да бъде наречен не само постамерикански, но и посткримски.

* Курс, който включваше директива всички изнесени от Русия активи на елита в чужбина да се върнат в страната
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


221
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
14
 
9
 
! Отговори
Гoшу преди 5 години
Колхозниците умират от глад, нямат пътища, пият лосиони за вана, заплатата им е колкото на един сомалиец, ама по-силни били станали :) Хахахахахахахаххахахахахахаххахаа... :-D
80
3
 
6
 
! Отговори
99 преди 5 години
"американският смут и кризата в ЕС не са последици от Крим или от конфронтацията с Русия - а просто поредните, съвсем логични, предопределени фази от задълбочаващата се криза на Запада и на градения от него модел за глобализация."-------------------------------------------Добра статия и добър анализ на Пьотр Акопов във "Взгляд", завършващ с важен извод. Кризата, разяждаща колективния запад, не е структурна. Тя е Системна.
79
7
 
10
 
! Отговори
За какво говорим преди 5 години
Русия тази година БВП надминава 2 трилиона$,а по ППС 5 трилиона $!Сравнете с Българското БВП 54 милиарда $!
78
4
 
2
 
! Отговори
пада от балкона --- преди 5 години
ако напише нещо друго !
77
12
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен94 Западът ли принуди Русия да отнема територии от съседни на нея земи-Нагорни Карабах,Южна Осетия,Армения,Грузия,Украйна?Небългарите от столетницата ,да си седнат на.. и да си стягат куфарите за Русия.
76
16
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия е МНОГО по-зле за тези 5 години.- Рублата се срина и спестяванията на руснаците се стопиха.- Поради санкциите магазините в Русия се напълниха с ужасни ментета.- Покупателната способност на руснака намаля с 50%- Русия навлезе в период на рецесия- Външно политическите планове като БРИКС, Евразийски сьюз и др. се оказаха мъртво родени.- Увеличи се пенсионната възраст, като за мъжете това е дефакто отмяна на пенсиите поради ниската продължителност на живота.
75
6
 
9
 
! Отговори
ИСТИНА преди 5 години
До А ние къде сме?Да, за сега Русия успява да се отбранява от настървените хиени, предчувствайки кръв. Обективен анализ на световните процеси, но малко оптимистично. Много зависи от кибиците БРИКС, дали ще си играят на двама се карат третия печели или ще се намесят активно. В първия случай всички ще загубят.На домашен терен трябва да се запитаме: а къде сме ние 5г. по-късно. Едни жалки просяци - молим се на побратимите отвъд океана да ни оставят малко газ в тръбата да не измръзнем съвсем. Демо
74
15
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на Путин! Истински държавник!
73
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен94 Като започнат да "филосовстват" наши и чужди промити мозъци става страшно.Небългарите от левия сектор,защо не ходите в любимата си Русия,а се на запад пътувате?
72
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Стъкмистика.Това,че има повече оръжие от преди,не прави Русия по-силна като държава.Санкциите се увеличават прогресивно,а под санкции няма силни държави.
71
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Щом са по силни значи трябват още санкции да ги засилят още повече.
70
9
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
запада принуди русия да си върне крим с желанието си да направи там свои военни бази! после наложи санкции от които единствения ефект беше, че русия стана по силна!
69
17
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Безинтересна статия, нищо ново. Поредният опит за величие.
68
4
 
6
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 5 години
Ми, има и такива които искат да напуснат, но има и такива, които искат да се намърдат там... Шорош, Олбрайт!!!
67
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
русия става по-силна, минималната заплата вече е 90 еврака.
66
1
 
11
 
! Отговори
тъпанара преди 5 години
Един по-*** от мен написал гладни, но горди. Този е добре да погледа малко руска телевизия и да се образова, че без да иска е писал за нас! НАЛИ, АКО НЕ ГРЕША, СМЕ ПОСЛЕДНИ ПО ВСИЧКО В НОВИЯ СЪВЕТСКИ, ПАРДОН, ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ И НЯМА КАК ДА Е ГЛАДЕН ЕДИН СВЕТОВНО ЛИДЕРСТВАЩ НАРОД, КОЙТО ДАЖЕ СИ ПАЗИ ЗЛАТОТО, А НИЕ, Г-Н УМНИК?
65
8
 
13
 
! Отговори
тъпанара преди 5 години
РУСИЯ НЕ Е ВЕЧЕ ПО-СИЛНА, А Е УЖАСНО СИЛЕН ЛИДЕР ЗА КРАВАРИСТАН И ТЕЛЕНЦАТА ОКОЛО ТЯХ! Р Ф Е ЯДРЕНИЯ И РАКЕТНИЯ КОЛОС НА ЗЕМЯТА! ЩЕ Е ПО-ДОБРЕ ИНДИАНЦИТЕ ДА СИ ТРАЯТ, ИНАЧЕ ГОЛЯМ БОЙ ГИ ЧАКА!
64
3
 
7
 
! Отговори
Гладни преди 5 години
Но горди
63
8
 
22
 
! Отговори
АВС преди 5 години
руснаците вярваха на запад и сащ след падането на ссср пияницата елцин молеше сащ да му помогне а сам разруши всичко путин от начало вярваше на сащ като видя че са нахални слагат си базите близо границите на русия путин веднага започна да си оправи армията сега са на върха запад и сащ пробваха от вътре да развалят русия не успяха със украйна успяха украйнците се продадоха на ес и сащ.започнаха санкциите руският дух никои не може да надвие те много си обичат страната и са дружолюбни.които е бил в
62
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
увеличила в крайна сметка бездруго нарасналата геополитическа тежест на Русия.ТОВАР НЕ ТЕЖЕСТ...РУСИЯ Е ПЛАНЕТАРНА СПЪНКАНАРУШАВА ЯДРЕНИЯ ПАРИТЕТ