Русия се завръща в Африка! Путин заявява амбицията на страната си

Москва иска да затвърди образа си на сила от световна величина
21 окт 2019 21:08, Елка Василева
105
Русия се завръща в Африка! Путин заявява амбицията на страната си
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

След близо три десетилетия на отстъпление Москва иска да се завърне в Африка. За да подчертае тази амбиция пред Запада, но също и пред Китай, Владимир Путин ще председателства тази седмица първата си голяма среща на върха с африкански страни.

В последно време африканските лидери често посещават Москва. През август руският президент се срещна с президента на Мозамбик Филипе Нюси. Преди него с Путин се срещнаха президентът на Република Конго Дени Сасу-Нгесо и президентът на Ангола Жоау Лоуренсу. Що се отнася до египетския президент Абдел Фатах ас Сиси, той е близък на Путин.

Общо десетина африкански президенти посетиха руската столица от 2017 година, пише Франс прес.

Всеки път едни и същи обещания: инвестиции в енергетиката и полезните изкопаеми и неизменните оръжейни договори, които винаги са били главният източник на търговски обмен между Русия и Африка.

Сега обаче Москва иска да засили отношенията си с Африка и вече не се задоволява да бъде възприемана като продавач на автомати "Калашников" - това емблематично оръжие, което присъства на националния флаг на Мозамбик.

В курортния град Сочи Владимир Путин и неговият египетски колега в сряда и четвъртък ще бъдат съпредседатели на първата "среща на върха Русия-Африка", на която се очаква да присъстват около 30 лидери.

На срещата ще присъстват както бивши "братски комунистически страни" като Етиопия и Ангола, така и държави, в които Москва едва наскоро прокарва своето влияние, като например Централноафриканската република и страните от Западна Африка.

В програмата са включени дискусии на политически и икономически теми, за да бъде показано, че Русия може, подобно на Китай и Европа, да бъде надежден партньор. "Русия има много да предложи в рамките на взаимноизгодното сътрудничество с африканските държави", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Наемници

След завръщането си в Близкия изток със сирийския конфликт Москва иска да затвърди образа си на сила от световна величина.

"Този форум служи за отбелязване на решителния завой на Русия към Африка", казва пред Франс прес Евгений Корендясов, бивш посланик и настоящ член на Институт за Африка в Москва.

Най-фрапиращият пример за руското завръщане в Африка е пристигането в началото на миналата година на оръжия и десетки "военни съветници" в Централноафриканската република, която по принцип е във френската зона на влияние.

В ЦАР руското влияние въобще не е дискретно: пример за това е, че руснакът Валерий Захаров е "съветник по въпросите на сигурността" на президента Фостен-Арканж Туадера.

Към това следва да добавим патрулите в Банги на наемници от групата "Вагнер", военна фирма, за която се твърди, че е финансирана от близкия до Путин Евгений Пригожин.

Тези хора, с които Москва отрича да има връзка, се появиха и на друго място: в Либия, като се твърди, че са съюзници на маршал Хафтар. В Северен Мозамбик те се сражаваха заедно с армията срещу бунтовници джихадисти, а западни медии забелязаха присъствието им в Мадагаскар и Судан.

Москва освен това подписа няколко договора за военно сътрудничество, последния от които с Мали през юни. Въпреки това Русия все още е далеч от това да се конкурира със западните сили.

"Не бива да свеждаме всичко това до историята за конфронтация (със Запада). Ние не сме Съветският съюз, нито имаме амбицията за това, нито възможностите, нито ресурсите", отбелязва Евгений Корендясов.

Арно Калика, асоцииран сътрудник във Френския институт за международни отношения, смята, че е "неточно" да се говори понастоящем за масивно руско присъствие в Африка.

Прагматизъм

Като цяло африканската политика на Русия е доста прагматична: Москва иска да се завърне на континента и е готова да работи с тези, които проявяват интерес.

В рамките на икономическата си дипломация "Москва се опитва, с променлив успех, да мобилизира връзките си от епохата на Студената война и да превърне старите идеологически симпатии в бизнес", твърди в материал по темата Арно Дюбиен от Френско-руския център за наблюдение.

Русия обаче идва късно на този икономическо-търговски терен. Независимо дали става дума за инфраструктура или природни ресурси, Китай постави своя отпечатък върху Африка и се превърна в конкурент номер едно на западните сили.

А понякога Москва греши от незнание. Арно Калика припомня как руският външен министър Сергей Лавров се е учудил миналата година в Етиопия, че тази страна, която исторически е партньор на Русия, вече се е ориентирала към Китай и Съединените щати.

Така че Сочи ще бъде повод за засилване на отношенията. "Вниманието ще бъде привлечено" от голям договор със страна, в която Москва няма силно влияние, твърди Калика.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Другарите пишат някакви глупости и си мислят, че някой им вярва, за заплати и прочее. В 21 век сме другари, спрете с похватите от 1960г., че сте много смешни.
17
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 13Като разделиш 180 хиляди на 5 и ще получиш истинската средна заплата в Москва.
16
7
 
14
 
! Отговори
US партньорство преди 4 години
Повече от половината българи печелят чисто до 500 лева на месец, а близо 80% до 900 лева, показват официалните данни от Министерството на финансите, представени от министър Владислав Горанов в Народното събрание. В тези числа изобщо не се включват и голяма част от още около 2 млн. пенсионери със средна пенсия около 370 лв.
15
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
" Голяма работа" е Русия. Изостави си територията отиде в Африка да оправя цял континент..
14
16
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия е в третия свят, в Африка ще си е на мястото.
13
18
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен"Когато бяхме с Русия българите живееха най-добре."Точно така, но с уговорката че българите се казваха Тодор Живков, Пенчо Кубадински, Цола Драгойчева, Добри Джуров и т.н. още 1000 селски тарикати лижeщи руски ***.
12
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Средна заплата в Москва 180 хил рубли.Средна заплата в София 850 лева.
11
1
 
4
 
! Отговори
Овча глава преди 4 години
Батюшка ! Другите като немогат бълват глупусти
10
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Алчността на Западните колонизатори отвори вратите на Русия, за що годе партньорски взаимоотношения. Интересно дават ли си сметка, или фин.резултати са преди мисълта.
9
10
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Когато бяхме с Русия българите живееха най-добре.
8
27
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 7Този който съсипа България за винаги се казва СССР и негов наследникк е кръвожадната Русия.
7
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия има много голяма нужда да освободи африканските държави и народи от свободата и земите им.
6
13
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
30 години евроатлантизъм и "партньорство" със САЩ - първи по смъртност в света, населението намаля с 2 милиона, най-бедни, съсипана икономика.
5
15
 
14
 
! Отговори
Путин помогни преди 4 години
Русия и само Русия !
4
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всички приятелки страни на Путин като Куба, СК, Венецуела,...вече просперират, така, че е време и Африка да се възползва от руското "ноу хау" !
3
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия отива в Африка , а си изоставя Изтока и Сибир.
2
14
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Преживели сме го това 45 години. Помним.
1
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На ляво бомби, на дясно бомби, на където и да се обърнеш - бомби..Тук-там по някой калашник..