Русия е заплашена от главната болест на късния СССР

Как руското правителство се бори с високите цени на храните
27 яну 2021 22:15, Елка Василева
439
Русия е заплашена от главната болест на късния СССР
Снимка: архив, БГНЕС

На онези в Русия, които въздишат по съветското минало, е много вероятно да им предстои среща с предмета на носталгията им. По данни на „Икономически мониторинг“ на Сметната палата на Русия намеренията на руските власти да замразят продоволствената инфлация чрез строго регулиране на цените от „съветски тип“ може да доведат до не по-малко съветски резултат – появата на продоволствен дефицит, пише Утро.ру.

Авторите на „Икономически мониторинг“ от Сметната палата бият тревога. Според тях класическият принцип, съгласно който всички опити за директивно препятстване на ръста на цените води до изчезване на „поевтинелите“ стоки от магазините, вече се реализира в пълна сила.

Експертите от руската Сметна палата смятат, че „замразяването“ на цените на едро и дребно, засегнало захарта и олиото, в скоро време може да се разпространи на макароните, яйцата и картофите. Макар че тези действия уж са насочени към подкрепа на групите от населението с ниски доходи, при които е висок делът на разходите за храна, подобна стъпка крие системни рискове като дефицит на стоките, попаднали под ценовите ограничения.

От Сметната палата виждат няколко възможни начина за опразване на рафтовете в руските хранителни магазини. На първо място за производителите може да се окаже неизгодно да продават продукцията по установените цени, а предложената компенсация няма да е достатъчна, за да покрие изпуснатите ползи. В резултат предприемачите ще преориентират стоковите потоци към експорт или в склада в очакване на отмяна на „замразяването“.

„Освен това съществува вероятност от възникване на силно търсене на стоки по намалени цени, което ще предизвика дефицит и ще подтиква търговските мрежи и производителите да вдигат цените въпреки поетите задължения. Второ, след отмяната на ограниченията има риск цените да се върнат към ръст с ускорени темпове“, се казва в „Икономически мониторинг“.

Изданието припомня, че в средата на декември в Русия бяха въведени пределни цени на едро и дребно за захарта и олиото – съответно 36 и 46 рубли за кг и съответно 95 и 110 за литър. През януари на регионалните власти беше наредено да проведат неформални разговори с производителите, за да ги „убедят“ да се въздържат от повишаване на цените на макароните, яйцата и картофите. Ако производителите не се опитат да „влязат в положение“, може би ги очакват официални ограничения от типа на вече предприетите за олиото и захарта.

Здравей, СССР?

Защо руското правителство прибягва в създалата се ситуация до механизми от минала историческа епоха? Най-вероятно, защото други мерки от днешния ден вече са недостъпни, а и в страната няма толкова много специалисти, които да разрешат създалата се ситуация.

В условията на падане на доходите на цели социални групи, съвпаднало със санкциите срещу Русия и обективните икономически трудности инструментариумът на правителството е оскъден. „Съветските“ методи могат да доведат до сравнително бърз резултат, макар и с множество последващи „странични ефекти“.

Не всички експерти в Русия обаче смятат, че действията на правителството неизбежно ще доведат до появата на дефицит. Според изпълнителния директор на департамента за капиталовия пазар на инвестиционната група "Универ Капитал" Артьом Тузов първо, държавното регулиране на максималното ниво на цените се въвежда за ограничен кръг продукти. Второ, мерките имат временен характер. Трето, Русия разполага с достатъчно запаси /вкл. и стратегически, във всеки регион на страната/ в случай на недостиг на някоя стока в магазините.

По мнението на първия вицепрезидент на „Опора России“ Павел Сигало дефицит е малко вероятен, тъй като наличието или липсата на продукти зависи не само от цената им.

„Търсенето на основните групи стоки остава високо независимо от годишното време, търговските мрежи няма да искат да загубят купувачите, които сменят обичайните си магазини, ако в тях не намират нужните стоки на оптимални цени – каза той. – В период на възстановяване на икономиката изтичане на клиенти и репутационен удар са опасни за всеки търговец“.

Според Артьом Деев, ръководител на аналитичния департамент на AMarkets, обаче държавното регулиране на цените трябва да започне не от търговията на дребно, а с изясняване на причините за увеличените загуби на производителите. „В текущата ситуация регулиране на цените може да доведе до това, че производителите ще започнат да държат стоките си в склада, докато не бъде свален мораториумът върху цените /той е в сила три месеца/. Естествено, търговците на дребно имат складови запаси и дефицит едва ли ще се появи. Но са възможни проблеми с доставките, както и по-нататъшен ръст на цените“, каза Деев.

По думите на експерта постоянното регулиране на стойността на хранителните стоки от страна на държавата е нарушаване на пазарните принципи на икономиката. Много експерти смятат, че вместо това са нужни действия за подкрепа на отраслите и заместването на вноса, така че стойността на хранителните стоки да не расте заради колебанията на курса на долара и еврото. И естествено е необходим стабилен ръст на доходите на населението, върху което правителството трябва да се съсредоточи на първо място, заключава руското издание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


439
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
286
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Рейвъра от СозополЗаминавай - не стой на студено.
285
6
 
14
 
! Отговори
Рейвъра от Созопол преди 3 години
Като чуя Русия и ми става студено ,като чуя Амстердам искам да съм там.
284
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БобиБоби, коя част от "Индия би шута на руските МИГове" не разбра?
283
5
 
5
 
! Отговори
Географо преди 3 години
Проблема на Света не е Русия или САЩ ,а бързо размножаващите се страни от Африка и Индия 1970г Света беше 4 милярда сега е 8.....
282
8
 
19
 
! Отговори
освободете Навални преди 3 години
а казват че Путин и компания не са крадци... Каква богата държава на полезни подземни и надземни богатства , а руснаците ровят кошовете и рускините се продават по целия свят
281
13
 
9
 
! Отговори
Обратното е : преди 3 години
До ЕС не вярва Русия не вярва на меки китки!както и на престорени сълзи и загриженист.
280
10
 
11
 
! Отговори
Да да Така е! преди 3 години
"Русия е заплашена от главната болест на късния СССР" - либерастия.Болестта е повалила ЕС и другия западен придатък на "цивилизования запад".
279
8
 
20
 
! Отговори
ЕС не вярва на Русия преди 3 години
Никой не вярва на Русия, даже и тя самата не си вярва...
278
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
АКО МОЖЕ СОБСТВЕНИК НА РЕСТОРАНТ, ПА БИЛО И СНАБДИТЕЛ С ХРАНА НА КРЕМЪЛ ДА СОБСТВЕНИК НА ЧАСТНА АРМИЯ ВАГНЕР- ЗНАЧИ ТАЯ ДЪРЖАВА Е МЕЧТА ЗА ВСЕКИ, КОЙТО ИМА АМБИЦИИ И Е ТРУДОЛЮБИВ И ЧЕСТЕН.
277
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
АКО МОЖЕШ САМО ЗА НЯКОЛКО ГОДИНИ ОТ ЧОВЕК ТОКУ ЩО ЗАВЪРШИЛ ВИСШЕТО СИ ОБРАЗОВАНИЕ ОТ СЕЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ, КОЕТО ДАЖЕ НЕ Е СЕЛО, БАЩА ДЪРВОДЕЛЕЦ, МАЙКА ЧИСТАЧКА В МЕСТНОТО УЧИЛИЩЕ ДА СТАНЕШ МИЛИАРДЕР- ЗНАЧИ РУСИЯ Е СТРАНАТА НА НЕОГРАНИЧЕНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ- САМО НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА ЗАЩО ДЕЦАТА НА СТАЛИН ЖИВЯХА И УМРЯХА В КРАВАРИЯ, А ПУТИН СИ ГЛАСУВА ДОЖИВОТЕН ИМУНИТЕТ- НИКОЙ НЕ МОЖЕ ГО ПИПНА.
276
6
 
18
 
! Отговори
Истината преди 3 години
Каквото се случи със СССР това ще стане и с Русия.
275
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
О, Я СТИГА СТЕ ГИ МИСЛИЛИ- НЕ МОЖЕМ ГИ НАСТИГНА, ТОЛКОВА СА НАПРЕД- ИМАТ НАД 200 МИЛИАРДЕРА В ДОЛАРИ/ФОРБС/, МНОГО ПОВЕЧЕ МИЛИОНЕРИ, ЖЕНИ СВЕТСКИ ЛЪВИЦИ И БИЗНЕСМЕНИ И БИЗНЕСМЕНКИ, ВИСОКИ ЗАПЛАТИ, РЕКЛАМИ В ЕВРО, РЕКЛАМИ ЗА ВЪЗГЛАВНИЦИ ЗА КРАКА ПО 80ЛВ, 80% ОДОБРЯВАТ ПУТИН- ЗНАЧИ ВСИЧКО Е НАРЕД, А ДРУГОТО Е ЗЛОСТНА ПРОПАГАНДА, САМО ДЕТО НЕ МОГА ДА СЕ НАЧУДЯ ЗАЩО ИМА УПРЕЦИ КЪМ ЕВРОПА, САЩ- ТЕ СА БАНКУТИРАЛИ, ФАЛИРАЛИ И НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ИМА ИМПЕРСКИ ДВОРЕЦ ЗА МИЛИАРДИ САМО БАТУШКА- НЪЛ ТАК...
274
1
 
11
 
! Отговори
Агент на КГБ преди 3 години
Да живее СССР! Да живее другарят Вл. Вл. Путин! Да живеят всички БКП -та по света, без американското БКП!
273
9
 
11
 
! Отговори
Русия в изолация преди 3 години
Никой не се съобразява с Русия, защото тя е военен колос на глинени крака, тъй като е икономическо джудже, а и джудже и е президент...
272
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БобиЗначи няма страшно щом е така както казваш и Русия процъфтява. :))))
271
3
 
6
 
! Отговори
АСЗ45 преди 3 години
Липсвали им специалисти по икономика, за да оравят нещата. Аре ве.....Не може да бъде. Че нали Русия е бигата и си има всичко? Колко години им трябва на тези да разберат , че пазараната икономика се нагажда по-добре от болшевишките им простотии.Тези руснаци са по големи люшнаци и от нас.
270
3
 
4
 
! Отговори
до 370 преди 3 години
Програма за цъкане на плюсове, дами и господа! Падам! Падам... Програма... Това се прави с има-няма 100 реда скрипт, ако искаш да е автоматизирано.
269
6
 
19
 
! Отговори
Русия е изостанала преди 3 години
Русия е много изостанала, икономически е като Нигерия, само че със сняг!
268
0
 
0
 
! Отговори
Само питам преди 3 години
Срама долу защо не го махнете?
267
0
 
11
 
! Отговори
българин преди 3 години
За русофобията са се изказвали много руски учени, писатели и други.Например руският литературен критик Вадим Кожинов в своето есе "О русском национальном сознании" привежда доказателства, че още в 19-ти век прочутият руски поет Фьодор Тютчев е говорил за русофобията в самата Русия.Много, много материали има по тази тема, няма място в няколкостотин символа да се опише дори малка част от всичко!Тъй че е безсмислена загуба на време да занимават нас българите с чисто руски проблеми!