Възможно ли е САЩ и ЕС да ограничат приходите на Русия от петрол?

Какво ще се случи, ако ЕС наложи пълна забрана за вноса му?
25 апр 2022 20:18, Елка Василева
125
Възможно ли е САЩ и ЕС да ограничат приходите на Русия от петрол?
Снимка: архив, БГНЕС

Представители на САЩ и Европейския съюз водят разговори за стъпки, които ЕС би могъл да предприеме, за да ограничи вноса на петрол от Русия и да намали приходите, които Москва получава от продажбите, твърдят запознати.

Обсъжданите варианти включват забрана, ограничаване на цените и механизъм за плащане, който да удържа приходите, генерирани от Русия от началото на войната в Украйна, заявиха източници, пожелали анонимност, тъй като разговорите са поверителни.

Още по темата
Целта на разговорите е да се измисли как да се удари възможно най-силно руският президент Владимир Путин, каза един от източниците.

Едно от опасенията на САЩ е, че пълна забрана на ЕС за руския петрол може да доведе до скок на цените и да даде на Кремъл още повече приходи. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви в четвъртък, че пълното ембарго може да навреди силно на европейските икономики, без да окаже толкова голямо въздействие върху Русия, колкото се очаква.

Всяко решение относно мерките, които ще бъдат предприети в крайна сметка, ще бъде взето от държавите-членки на ЕС.

Досега Русия устоя на мащабните санкции, наложени от САЩ, европейските им съюзници и други демократични държави, като рублата възстанови голяма част от стойността си, загубена след нахлуването на Кремъл. Въпреки това икономиката понесе значителен удар и централната банка предупреди за дълбоко и продължително свиване.

МВФ прогнозира свиване на БВП на Русия с 8,5 % през тази година.

В момента ЕС работи по шестия си пакет от санкции и обмисля и други потенциални мерки за нанасяне на удар върху руската петролна индустрия, като например ограничения върху някои петролни стоки и облагане на вноса. Висшият дипломат на блока Жозеп Борел заяви пред испанските медии, че нито едно от предложенията все още не е получило пълната подкрепа на всички държави-членки на ЕС.

Санкциите на ЕС изискват единодушие, а редица държави, включително Германия и Унгария, се противопоставят на стъпки за пълна забрана на руския нефт и газ.

Говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом заяви, че администрацията продължава да разговаря с европейските съюзници за стратегии за намаляване на зависимостта от руската енергия.

ЕС може да започне да представя предложения, които държавите членки да обсъдят още тази седмица, казаха няколко души. Един от хората заяви пред Bloomberg, че постигането на консенсус за ограничена забрана на суровия петрол би било по-лесно, отколкото ограничаването на вноса на дизелово гориво и други продукти.

ЕС плаща на Русия около един милиард евро на ден за енергийни доставки, докато САЩ забраниха вноса на руски петрол миналия месец.

По-рано този месец Йелън заяви по време на изслушване в Конгреса, че създаването на депозитна сметка за приходите от продажбата на руски нефт и газ е идея, която "си струва да бъде проучена" като част от усилията за ограничаване на приходите на Москва. Естония направи подобно предложение, като препоръча на страните от ЕС да задържат и замразяват част от приходите от руската енергетика в специална сметка, докато Кремъл не изтегли войските си от Украйна.

Износът на петрол от Русия за Европа се осъществява както под формата на суров петрол, който се преработва в европейските рафинерии за производство на горива, така и под формата на готови продукти, най-важният от които е дизеловото гориво. Тъй като рафинериите в Източна Германия, Полша, Словакия, Унгария, Чешката република и Словакия са свързани с голяма тръбопроводна система, по която се пренася суров петрол от Русия, спирането на доставките на суров петрол ще бъде изключително трудно за някои държави.

Полша вече предприе стъпки, за да се откаже от руския суров петрол, като през януари подписа голяма сделка за доставка със Саудитска Арабия. Но внезапното спиране на потока от руски суров петрол може да бъде особено проблематично в големи части от Германия.

Спирането на вноса на руско дизелово гориво би предизвикало други проблеми. Европейският пазар на дизелово гориво вече беше свит преди нахлуването на Русия в Украйна и прекъсването на един основен източник на доставки - около 20% от вноса на дизелово гориво в ЕС обикновено идва от Русия - само ще усложни ситуацията.

В петък Bundesbank заяви, че германската икономика може да се свие с близо 2 % през тази година, ако войната в Украйна ескалира и ембаргото върху руските въглища, петрол и газ доведе до ограничения за доставчиците на енергия и промишлеността.

Други подобни анализи четете на Bloomberg TV Bulgaria.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още по темата: петролСАЩРусияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
9
 
4
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Антошката каза, че Русия се проваля, а Украйна успява.
42
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Ларавел Руски коли не палят добре в България и сигурно разреждат бензина след 1990 г.
41
2
 
1
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Мене ривиана много ме кефи!
40
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западните елити, все по обсебени от идеята как да и е зле на Русия, изпускат контрола върху проблеми на собствените си народи. Това ще има реакция и то много преди да свият Русия, до идея си нямат какви точно размери.Русия е огромна ядрена държава, самодостатъчна от към ресурси, която може да свие потребностите си пъти, но запада не може да си позволи дори половината. В световен план се задействаха механизми, които ще обезсилят доларовите икономики, и срива за западните държави ще е в пъти.
39
15
 
0
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Кирил и Сандов ще разрушат старите комунистически панелни жилища и българите ще живеем в еднофамилни къщи покрити със соларни панели и вятърна перка за ток на двора и всеки ще си произвежда сам ток и няма да има сметки за ток и парно - без пари! А с тока от другите вятърни централи и соларни панели ще произвеждаме водород с който ще караме водородни джипки и ривиани с гориво водород без пари. Ние младите хора на Кирил ще въведем зелената икономика и ще живеем щастливо в демократично и западно ориентирана България и всеки ще има зелена водородна джипка или ривиан.
38
11
 
2
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Крайно време е ние българите да минеме на ривиани и да спреме да купувам нефт от Русия.
37
3
 
15
 
! Отговори
Влади-Мир преди 2 години
Да... да, тия теории ги знаеме... само че Путин подготвя военновременна икономомика от 2014 г, и въпреки че не може да бъде Сталин в тези времена се спрява много успешно
36
10
 
6
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Крайно време е България да се откажем от руски газ и нефт и да минем на фузионно-възобновяеми енергийни източници.
35
4
 
22
 
! Отговори
Ама вие сериозно ли преди 2 години
Ама вие сериозно ли си мислите, че Русия няма да успее да освободи УССР от нацизма! Сериозно ли?
34
1
 
12
 
! Отговори
корвенски номера преди 2 години
Крайни време за ембарго защото сега ЕС и НАТО играят корвенска игра. Дават $ на Украйна за оръжие и да се бие, а на Русия дават $ за нефт и газ.
33
13
 
6
 
! Отговори
cekyko преди 2 години
Русия ще обяви фалит до 6-7 месеца и държава под това име няма да съществува.
32
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Те не могат да направят един хладилник като хората, вие очаквате чудеса от рашките.....хахахаха :))) Едно е да искаш, друго е да можеш, би требвало болните русофи ли стици да са го осъзнали това отдавна :)))
31
6
 
3
 
! Отговори
НАТО ВЪТРЕ преди 2 години
*** тя Рашка фалира бе!Морално.
30
7
 
3
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Споко, Леоноре Гевеслер заяви, че ЕС ще предложи меморандум че възнамерява да се откаже от руска газ през 2027 година. Това ще нанесе опустошотелни поражения на руската икономика и Русия ще фалира.
29
6
 
2
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Споко. ЕС минава на фузионно-възобновяеми енергийни източници. Това ще нанесе опустошотелни поражения на руската икономика, руския народ ще се разстрои и ще тръгне срещу Путин, Путин ще падне и Русия ще фалира.
28
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 16Трето, за немски плъгин хибрид или на ток се чака 12-18 месеца... защото няма части И ЛИТИЙ. А ЛИТИЙ има Сърбия.
27
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Споко. ЕС минава на водородни енергийни източници. Това ще нанесе опустошотелни поражения на руската икономика, руския народ ще се разстрои и ще тръгне срещу Путин, Путин ще падне и Русия ще фалира.
26
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Еми през студената война не зависиха от тех, напротив, комунистите им търсиха доларите.... :))) Не виждам защо да са зависими от бедната на ресурси Раша, отдели ли се Чечня вече нема да имат петрол, газ имат отново в Кавказ, но не и в Сибир, там има само дърва, нищо друго :)))
25
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 16 Второ, точно шефът на бмв заяви, че не е съгласен със спирането на двг в Европа през 2030.
24
10
 
1
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Споко. ЕС минав на геотермални енергийни източници. Това ще нанесе опустошотелни поражения на руската икономика, руския народ ще се разстрои и ще тръгне срещу Путин, Путин ще падне и Русия ще фалира.