Възможно ли е САЩ и ЕС да ограничат приходите на Русия от петрол?

Какво ще се случи, ако ЕС наложи пълна забрана за вноса му?
25 апр 2022 20:18, Елка Василева
125
Възможно ли е САЩ и ЕС да ограничат приходите на Русия от петрол?
Снимка: архив, БГНЕС

Представители на САЩ и Европейския съюз водят разговори за стъпки, които ЕС би могъл да предприеме, за да ограничи вноса на петрол от Русия и да намали приходите, които Москва получава от продажбите, твърдят запознати.

Обсъжданите варианти включват забрана, ограничаване на цените и механизъм за плащане, който да удържа приходите, генерирани от Русия от началото на войната в Украйна, заявиха източници, пожелали анонимност, тъй като разговорите са поверителни.

Още по темата
Целта на разговорите е да се измисли как да се удари възможно най-силно руският президент Владимир Путин, каза един от източниците.

Едно от опасенията на САЩ е, че пълна забрана на ЕС за руския петрол може да доведе до скок на цените и да даде на Кремъл още повече приходи. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви в четвъртък, че пълното ембарго може да навреди силно на европейските икономики, без да окаже толкова голямо въздействие върху Русия, колкото се очаква.

Всяко решение относно мерките, които ще бъдат предприети в крайна сметка, ще бъде взето от държавите-членки на ЕС.

Досега Русия устоя на мащабните санкции, наложени от САЩ, европейските им съюзници и други демократични държави, като рублата възстанови голяма част от стойността си, загубена след нахлуването на Кремъл. Въпреки това икономиката понесе значителен удар и централната банка предупреди за дълбоко и продължително свиване.

МВФ прогнозира свиване на БВП на Русия с 8,5 % през тази година.

В момента ЕС работи по шестия си пакет от санкции и обмисля и други потенциални мерки за нанасяне на удар върху руската петролна индустрия, като например ограничения върху някои петролни стоки и облагане на вноса. Висшият дипломат на блока Жозеп Борел заяви пред испанските медии, че нито едно от предложенията все още не е получило пълната подкрепа на всички държави-членки на ЕС.

Санкциите на ЕС изискват единодушие, а редица държави, включително Германия и Унгария, се противопоставят на стъпки за пълна забрана на руския нефт и газ.

Говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом заяви, че администрацията продължава да разговаря с европейските съюзници за стратегии за намаляване на зависимостта от руската енергия.

ЕС може да започне да представя предложения, които държавите членки да обсъдят още тази седмица, казаха няколко души. Един от хората заяви пред Bloomberg, че постигането на консенсус за ограничена забрана на суровия петрол би било по-лесно, отколкото ограничаването на вноса на дизелово гориво и други продукти.

ЕС плаща на Русия около един милиард евро на ден за енергийни доставки, докато САЩ забраниха вноса на руски петрол миналия месец.

По-рано този месец Йелън заяви по време на изслушване в Конгреса, че създаването на депозитна сметка за приходите от продажбата на руски нефт и газ е идея, която "си струва да бъде проучена" като част от усилията за ограничаване на приходите на Москва. Естония направи подобно предложение, като препоръча на страните от ЕС да задържат и замразяват част от приходите от руската енергетика в специална сметка, докато Кремъл не изтегли войските си от Украйна.

Износът на петрол от Русия за Европа се осъществява както под формата на суров петрол, който се преработва в европейските рафинерии за производство на горива, така и под формата на готови продукти, най-важният от които е дизеловото гориво. Тъй като рафинериите в Източна Германия, Полша, Словакия, Унгария, Чешката република и Словакия са свързани с голяма тръбопроводна система, по която се пренася суров петрол от Русия, спирането на доставките на суров петрол ще бъде изключително трудно за някои държави.

Полша вече предприе стъпки, за да се откаже от руския суров петрол, като през януари подписа голяма сделка за доставка със Саудитска Арабия. Но внезапното спиране на потока от руски суров петрол може да бъде особено проблематично в големи части от Германия.

Спирането на вноса на руско дизелово гориво би предизвикало други проблеми. Европейският пазар на дизелово гориво вече беше свит преди нахлуването на Русия в Украйна и прекъсването на един основен източник на доставки - около 20% от вноса на дизелово гориво в ЕС обикновено идва от Русия - само ще усложни ситуацията.

В петък Bundesbank заяви, че германската икономика може да се свие с близо 2 % през тази година, ако войната в Украйна ескалира и ембаргото върху руските въглища, петрол и газ доведе до ограничения за доставчиците на енергия и промишлеността.

Други подобни анализи четете на Bloomberg TV Bulgaria.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още по темата: петролСАЩРусияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
11
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От 2014 слагат санкций на Русия и няма никакъв ефект върху тях,единственият негативен ефект на санкцийте е ,че Европа страда все повече и повече,и сега всички са корназ,че идва лятото ще изчакаме некой и друг месец да дойде зимата и тези които в момента слагат санкций ще са първи да ги махат....
62
21
 
21
 
! Отговори
Вундаба преди 2 години
Русия се самоубива бавно.
61
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво ше се случи ако лапнеш пистолета и натиснеш спусъка...... Това се наричат кръстосани санкции, като искаш да ограбиш европееца, санкционираш *** , защото ако го ограбиш директно, ше завалят камъни.
60
17
 
11
 
! Отговори
иван вазов преди 2 години
"кат русия няма втора, тъй велика на света......"
59
13
 
24
 
! Отговори
Руснака преди 2 години
Да плашиш руснаци със санкции глад и студ те са го преживели много пъти и по страшно е било но когато дойде ноември и стане страшно Европа и САЩ каквито са меки китки ще вият на умряло ще има бунтове навсякъде
58
13
 
29
 
! Отговори
. преди 2 години
"МВФ прогнозира свиване на БВП на Русия с 8,5 % през тази година." - в Рсуия свиването може да е 8.5%, но в ЕС са все двуцифрени числа. Тъй че изобщо не ги мсилете руснаците - те ще изплуват докато ЕС ще потъне. Само въпрос на време е.
57
9
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Със своята лицемерна политика Германия, Франция и Италия могат да накарат руснаците да спрат доставките на газ и петрол за промишлеността и тогава след няколко дни ще последва молба за ново пускане при по-високи цени. Такава лицемерна политика се опитват да играят в БГ министрите на МЕ, МО,МРРБ, МФ и онзи старец - дядо Николай С. на транспорта.
56
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако в Русия не живееха тотални роби като Гай ***, то нещата щяха да са категорична първа икономика в света, редом със САЩ, а не тотален аутсайдер.
55
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Русия организират за гражданите на Германия хигиенични екскурзии. Душ, вана с топла вода. Стая с отопление. Приготяне на топла храна на газ. Заплащане - в рубли.
54
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През летните месеци петрола ще се вдигне . Сега САЩ пуснаха резерви но те не свалиха много цената . Когато те свършат цената ще се вдигне . Освен това тенденцията е потреблението да расте в Азиатските пазари . Тоест запада ще има все по малка възможност да влияе на пазара . Саудитите ще искат по висока цена . Тези цени не ги задоволяват . Саудитска арабия натрупа голям дълг заради войната а й храните се вдигнаха . Руснаците просто трябва да се пренасочат към Азия .
53
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия е смешна, дори жалка. С БВП на глава от населението по-малък от на жалка България. С икомика по-малка от тази на Португалия. И ип% от тази "икономика" е петрол и газ. Никой няма нужда от голташка Русия. Мерси.
52
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия казва, че иска мирно уреждане на ситуацията в Приднестровието. Руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко каза, че Москва не вижда рискове в Приднестровието и иска мирно уреждане на ситуацията в региона, предадоха Ройтерс. "Нашата позиция остава както досега: ние искаме мирно уреждане на приднестровския проблем при зачитане на териториалната цялост на Молдова и особения статут на този регион", заяви Руденко.
51
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичко може аутсайдерите ще са на сметка щото нямат какво да губят да му мислят тея дето имат пара
50
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Россия в ближайшем будущем сможет признать независимость Приднестровской Молдавской республики, допустили в Госдуме РФ.
49
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 55 Има руски лади и в бг. В Русия палят идеално а тука пушат.
48
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички тези зелени водородни и прочие дъвки са възможни за държави от северна атлантика. Вадиш петрол и си строиш къщи с китайски панели ползваш Руска или Американска ядрена централа и получаваш водород без пари, щото държавата дотира. И за капак населението не трябва да е повече от 3 до 5 мил. на територия от десетина българий. Иначе няма икономически разчет, който да върже баланса в промишлено производство на солари и водород за гориво на популацята, още повече при американски начин на живот
47
11
 
28
 
! Отговори
на бас преди 2 години
след известно време не само няма да има санкции, ами половината свят ще се моли на путин за суровини за икономиката
46
24
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тази държава не мисли за народа си! Вместо да благоденства при тази богата земя, преобръща газа в оръжие с което да осъществява агресивната си политика! Не остава друг избор освен НАТО да я унищожи и да и се отнемат газовите находища за по разумна експлоатация!
45
2
 
23
 
! Отговори
Влади-Мир преди 2 години
И само един въпрос? Някой знае ли, че започна 3 та Световна война?!? Война за преразпределение на сферите, война кой ще бъде хегемон, кой трябва да си плаща задълженията?!? Пропагандата отлита до време цифрите остават
44
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Александра, Алексанра...