"Културна революция": Култ към консервативните ценности в Русия

"Да се възползваме от изолацията, за да преоткрием традициите си"
11 авг 2022 21:52, Елка Василева
302
"Културна революция": Култ към консервативните ценности в Русия
Снимка: архив, БГНЕС

"Да се възползваме от изолацията, за да преоткрием традициите си": Русия, която е все по-откъсната от западния свят заради нахлуването си в Украйна, предприе консервативна "културна революция", която придоби облика на чистка в артистичните среди, пише Франс прес.

Въпреки че президентът Владимир Путин от години се представя за защитник на "традиционните ценности", които поквареният Запад е изоставил, кризата с европейските страни и със Съединените щати придава ново звучене на тази реторика.

Още по темата
В този набрал още по-голяма сила култ към консервативните ценности, чиито основни стълбове са православната вяра, патриотизмът и защитата на "историческата истина" такава, каквато е тя според Кремъл, представителите на културните среди са призвани да играят роли от ключово значение.

Според кинозвездата Сергей Безруков, който е обявен за персона нон грата в Европейския съюз заради това, че подкрепя военната интервенция в Украйна, "ние трябва да се възползваме от изолацията, за да преоткрием традициите си".

"В продължение на 30 години живяхме в американската вселена на "Марвел". Време е да си създадем наша", казва 48-годишният Безруков, който даде интервю за Франс прес в ръководения от него московски театър "Губернски".

"Да се върнем в Съветския съюз е невъзможно, но можем да върнем на Русия вярата и повече да не пренебрегваме истинските си ценности. Думата "патриот" оттук насетне не бива да е обида", изтъква Безруков.

Подобно на него много руски знаменитости приветстваха офанзивата в Украйна и консервативният завой, който я съпровожда.

"Епичните събития, на които ставаме свидетели, дават ход на една истинска консервативна революция", казва Едуард Бояков, създател на фестивала за съвременни пиеси "Новая драма" и пламенен защитник на военната операция.

Черен списък и бял списък

Знаменитостите, които публично критикуват офанзивата в Украйна, днес са сочени с пръст.

"Над 100 музикални събития бяха анулирани от февруари", заяви пред Франс прес Алексей Козин, директор на "Навигатор Рекордс", основната компания, която се занимава със звукозапис на руски рок.

Според него в тези среди се разпространява "черен списък", който води до поставянето на музиканти под "карантина". Сред тези артисти е например рокмузикантът Юрий Шевчук, който на свой концерт през май обвини Кремъл, че убива "младите руснаци и украинци".
В края на юли ръководителят на прокремълската парламентарна група "Справедлива Русия" Сергей Миронов призова да бъде създаден "бял списък на артистите патриоти", за да стане ясно на обществеността "кой кой е в руското изкуство днес".

В очакване на списъка, властите предприеха акции по вкарване на театрите в правия път.

В края на юни например кметството на Москва не поднови договорите с артистичните директори на три театъра от конкурса "Новая драма", сред които "Гогол-център" на режисьора Кирил Серебренников, който е против офанзивата в Украйна.

"Договорите изтекоха", заяви лаконично кметството, което през март вече бе обявило пет сливания на театри с цел "оптимизиране" на системата.

"Властта вече не иска провокативно изкуство, предпочита спокойното, да не кажем скучното изкуство - изкуство, което те кара да се отпуснеш", обяснява за Франс прес драматургът от "Гогол-център" Валерий Печейкин.

"В резултат на това театърът ще се завърне към големите класици, киното към лежерните комедии, а музеите - към балансираните изложби", прогнозира той.

 "Моментът на истината"

Освен това има анулирания на изложби, като например тази на руско-американския творец Гриша Брускин, посветена на "идеологиите и техните митове", която бе закрита през април, три месеца по-рано от предвиденото, "по технически причини".

"На фона на войната в Украйна се извършва културна революция в Русия", предупреждава в социалните мрежи Марина Давидова, главна редакторка на изданието "Театър", която понастоящем живее в изгнание.

"След 30 години на прозападен либерализъм в Русия се извършва консервативна революция", казва с възторг Олга Андреева от консерваторското ежеседмично издание "Експерт".

"Това е моментът на истината за Русия в рамките на вечната битка между привържениците на Запада и славянофилите", която започва още през 19 век, обяснява тя пред Франс прес.

Самият Путин дава тон

През март президентът призова нацията да "се очисти" от "предателите", които "печелят пари тук, но живеят там (на Запад) и то не в географския смисъл на думата, а с мислите си, със сервилното си съзнание".

През юли той оглави новото младежко обединение "Болшая перемена", която наподобява на съветските "пионери".

В символ на този завой се превърна и фактът, че образът на мемориала на Незнайния воин замени този на гръцкия бог на изкуствата Аполон на фронтона на Болшой театър на новата банкнота от 100 рубли, която бе пусната в обращение в края на юни.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


302
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
9
 
7
 
! Отговори
Култ към водка преди 1 година
Култ към водката и алкохолизма - главната консервативна традиция в Русия!
14
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кой им е пречи до сега да са следвали консервативните си традиции? Никой!Силно се съмнявам и занапред да ги следват!
13
4
 
2
 
! Отговори
Епилиран мъж преди 1 година
Здравейте палавници ! Има ли мъжкари тук ?
12
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кой ще чете тази помия в 22:00 бе? Вие у ред ли сте? Поне пускайте тия анти-руски бълвочи през деня...
11
12
 
15
 
! Отговори
MAЙOPA преди 1 година
Традиционните руски ценности! Гулаг, канибализъм, масови разстрели, купони за хляб и водка, мАсквич, комуналка без баня, труп на п3дал в мАвЗалей, жив п3дал в Кремль! Прочетете "Мъртви души" на Гогол и "Архипелаг Гулаг" на Солженицин! Двете най-руски книги писани някога!
10
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 12 Не си спомням американската държава някога да е заставала зад такива "ценности", но си спомням как Кървавия сатрап в Кремъл награди иЗЗродите, извършили престъпленията в Ирпин и Буча, с държавни награди.
9
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Искаме американска кОлтура ! Да разстрелваме деца в училищата !
8
15
 
12
 
! Отговори
Някои ценности преди 1 година
Някои от ценностите демонстрирани от руснаците в Украйна: убийства, изнасилвания, измъчвания, осакатявания, малтертирания, побои, мародерство, разрушения, палежи, лъжа.
7
11
 
14
 
! Отговори
Западняк преди 1 година
Уф, ей с такива подобни призиви и лозунги ни заливаха и по време на комунизЪма. Пак правеха всякакви революции, громяха "гнилия" запад и установяваха новия световен строй. И логично се сринаха с яловата си, тоталитарна нечовешка идея за нов ред.
6
11
 
14
 
! Отговори
МАЙОРА преди 1 година
раZZия е нaцистка ***! Вече започнаха да горят забранени книги и да вкарват в концлагер за виц срещу Вожда!
5
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кога комунистите започнаха да приемат " вярата" в ценност?! Всеки знае прословутата фраза на Сталин - "Аз съм Бог и от мен ще дишате"
4
11
 
10
 
! Отговори
Деволюция преди 1 година
Това не е културна еволюция, а културна деволюция.
3
13
 
16
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Руснаците не могат да посочат кои са ценностите, които уж защитавали. Тези, които посочват нямат нищо с реалността. Когато посочват като ценност "православието", а начело на църквата им стои поп от КГБ, с вкус към материалните земни блага, и благославящ ракети с които се извършва терор и убийства на мирно население, и имат в редиците си ислямски главорези, знаеш, че никакво "православие" не защитават.
2
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много написано, което едва ли някой ще прочете !
1
15
 
15
 
! Отговори
д преди 1 година
Какво по-консервативно от това путин да си построи дворец, олигарсите му всички да имат къщи в италия, а бедните тотки да си пеят докато им се мокрят краченцата от лилипутчето :)