Трагедията на Горбачов, който се провали в мисията за страната му

Сред руснаците се е наложило схващането, че той е слаб лидер, измамен от Запада
Обновена: 31 авг 2022 14:58 | 31 авг 2022 14:18, Елка Василева
186
Трагедията на Горбачов, който се провали в мисията за страната му
Снимка: архив, БГНЕС

Въпреки всички похвали, които получи на Запад, Михаил Горбачов беше трагична фигура, която се провали в историческата мисия, определена от самия него за собствената му страна, пише Ройтерс.

Удостояването му с Нобеловата награда за мир през 1990 г. беляза връхната точка на световното признание за ролята, която Горбачов, по това време съветски президент, изигра за слагането на край на Студената война без кръвопролития.

Още по темата
У дома обаче той се оказа един изтощен и победен човек, когато на следващата година бе принуден да се оттегли, след като бе сведен до лидер на несъществуваща държава с разпадането на Съюза на съветските социалистически републики /СССР/ на 15 отделни страни.

Горбачов, който почина вчера, си беше поставил за цел да съживи умиращата комунистическа система и да създаде нов съюз, основаващ се на по-равнопоставено партньорство между 15-те републики, най-силните от които бяха Русия и Украйна. Но само за шест години се сринаха както комунизмът, така и Съветският съюз. В ретроспекция някои от грешките са очевидни.

Той се опита да проведе политически и икономически реформи едновременно и в твърде амбициозни мащаби и отприщи сили, които не можеше да контролира. Това е урок, от който си взеха поука китайските лидери, които възприеха пазарната икономика, но изпратиха послание с убийствата на протестиращи на площад "Тянанмън" през 1989 г., че ще действат безмилостно, за да защитят хватката на Комунистическата партия върху властта.

Горбачов никога не се е кандидатирал на избори, за да спечели мандат – за разлика от своя голям съперник Борис Елцин, който бе избран за президент на Русия и допринесе за разпадането на СССР и свалянето на Горбачов от власт.

И той не успя да предвиди силата на националистическите страсти – първоначално в балтийските страни Латвия, Литва и Естония и разпространили се в други републики като Грузия и Украйна, които създадоха непреодолима инерция за бягство от хватката на Москва. "Той не вярваше, че самият Съветски съюз всъщност е империя от нации, които не искат да са оковани", каза Джонатан Иял от Кралския институт на обединените служби - мозъчен тръст, базиран в Лондон. "Както всички съветски лидери и, смея ли да кажа, както руските лидери днес, той възприема Съветския съюз като синоним на Русия и просто не може да разбере защо нациите искат да са независими."

"Коренът на неговото падение"

Някои историци вярват, че Горбачов е бил прав да заключи от самото начало, че наследената от него система изостава все повече и повече от Запада и не може да бъде спасена по никакъв друг начин освен със смели реформи.

Други възприемат по-критична гледна точка. "Смятам, че неговото падение се корени в това, че той всъщност не разбираше Съветския съюз, съветското общество и как функционираше то", каза Александър Титов, лектор по история в "Куинс юнивърсити" в Белфаст. "Той смяташе, че то може да бъде реформирано, той смяташе, че премахването на някои от основните елементи на съветската система като страха, репресиите, плановата икономика и така нататък, все пак ще запази системата. Оказа се обаче, че това всъщност са основни елементи на съветската система – с тяхното премахване се разпадна и самата система."

Откакто Горбачов падна от власт преди три десетилетия, Русия сурово го осъжда. Когато се кандидатира за президент на Русия срещу Елцин през 1996 г., той остана чак на унизителното седмо място само с 0,5 процента от гласовете.

Сред руснаците отдавна се е наложило схващането, че той е слаб лидер, който е бил измамен от Запада. Много от тях все още го обвиняват за разпадането на Съветския съюз, което президентът Владимир Путин в свое известно изказване нарече "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-и век" – и последвалите години на икономически сътресения и политически хаос, включително войните от Кавказ и Чечения до Централна Азия.

Залитането на Путин към конфронтация със Запада и неговата инвазия в Украйна унищожиха наследството на Горбачов на разведряване на отношенията със Запада и сключване на споразумения със САЩ за ядрените оръжия. На фона на откритите хвалби на Путин за размера и разрушителната мощ на арсенала на Русия политици както в Москва, така и във Вашингтон напомниха за риска от Трета световна война.

Човекът, който сега е на власт в Кремъл, също така сложи кръст на идеята, олицетворявана от Горбачов, че Русия би могла да се от откаже от империята си и въпреки това да продължи да бъде голяма сила, каза Иял. "Имперските стремежи сега отново са потвърдени като официалната политика в Москва и общият подход – че това, което трябва да направите, ако сте изправени пред криза, е да я смажете с танкове – пак е на мода. Това е една от най-големите трагедии на (Горбачов) - че нито една от позициите, които той в крайна сметка възприе и поддържаше, не беше запазена от лидерите на Русия днес", заяви Иял.
(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


186
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
144
1
 
0
 
! Отговори
Железен преди 1 година
Наследството на Горбачов е желязно: издигна се над мизерията посята от КГБ-диктатурата в СССР, за да даде шанс на идните поколения руснаци да живеят в нормална държава. Това, че самите руснаци допуснаха КГБ да се върне по-силно от всякога не е проблем на Горбачов. Провала е както на самите руснаци, така и, разбира се, на тези, които върнаха Русия в диктатурата.
143
1
 
4
 
! Отговори
Теодоро преди 1 година
СЛАВА НА КОМУНИЗМА!!!
142
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Горбачов и Костов са виновни за всичко.
141
2
 
1
 
! Отговори
Проституция преди 1 година
Даааа, рибата се вмирисва от към Главата...........Възпитаниците на Висшата комсомолска сшкола (ВКШ) в Москва скърбят, но и нямат трудови навици за да работят и да искарат и един работен ден на свободния трудов пазар в България.
140
1
 
20
 
! Отговори
Историк преди 1 година
За Запада Горбачов се оказа "полезен и'ди'от", който за по-малко от седем години царуване, съумя да направи с поверената му държава това, което крал Карл XII, император Наполеон I и фюрера Хитлер не успяха да постигнат със своите въоръжени до зъби армии.
139
11
 
5
 
! Отговори
Оффф преди 1 година
НЕ Е ВИНОВЕН ГОРБАЧОВ, ПРОСТО СИСТЕМАТА БЕШЕ ОБРЕЧЕНА ОТ ВЪТРЕШНИТЕ СИ ПРОСТОТИИ И ПРОТИВОРЕЧИЯ, И АЛЧНОСТ НА РЪКОВОДНИТЕ КАДРИ БЕЗ ПОКРИТИЕ!
138
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И Горбачов пращаше танкове - в Балтика и Кавказ.
137
2
 
15
 
! Отговори
тя преди 1 година
Господ белязва хора от които да се пазим !
136
1
 
23
 
! Отговори
славянин преди 1 година
''Лихие девяносты'' - августовския пуч, разпада на СССР, приватизацията на държавните предприятия от бъдещите олигарси, либерализация на цените, обезценяване на спестяванията, неплащане на заплати и пенсии, конституционна криза, осетино-ингушки въоръжен конфликт 1992-ра, парична реформа 1993-та, развихряне на организираната престъпност и тероризма, две чеченски войни, държавен фалит 1998-***, срив на раждаемостта и взрив на смъртността! Това е малка част от демократичното наследство на Белязания
135
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ОТ ВЛАДЕТЕЛ НА НАЙ-ГОЛМАТА ДЪЖАВА ДО НАЕМАТЕЛ НА СЕЛСКА КЪЩА В АНГЛИЙСКЯ ДЪЛБОК ПРОВАНС
134
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
147 Дрън-дрън! Никога в човешката история не са постигани такива скромни резултати в сравнение с човешките усилия положени за тях. Ако в СССР някой е направил нещо добро за хората това е само Н. Хрушчов. Повече от половина руснаци още живеят в блокове наричани хрушчовки. По негово време се вдига и средната продължителност на живота. При всички следващи пада, а при Путин Русия е в дълбока демографска криза.
133
1
 
8
 
! Отговори
славянин преди 1 година
За старите руснаци преживели Великата отечествена периодът между разпада на СССР и края на елциното управление е бил по-тежък от Великата отечествена! ''Лихие девяносты'' както руснаците наричат този период!
132
0
 
0
 
! Отговори
До 114 преди 1 година
Че кой си ти....
131
1
 
14
 
! Отговори
до 134 от славянин преди 1 година
Питай средностатистическия руснак как живя в наследството на ''железния'' Горбачов! В края на 90-те Русия беше пред разпад, регионите не се подчиняваха на централната власт, навсякъде цареше разруха, 30 000 завода и предприятия бяха приватизирани, фалирани и накрая разрушени, хората нямаха работа, а който все още имаше не беше сигурно дали щеше да получа заплата за нея! Благодарение на ''благородните'' атлантици Русия през 90-те трябваше да се оправя и в две войни в Кавказ!
130
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Западът пропусна шанса си. По времето на горбачовия романтизъм руският народ беше въодушевен и екзалтиран да приеме западните ценности, но западът не можа да предложи нищо. Не му достигна ум, сърце, душа и фантазия. Защото западът е изчерпан. Бъдещето принадлежи на Русия и Евразия, от тук нататък запада ще запада.
129
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Tемповете на ръст на СССР при Сталин между 1929 и 1953 година са безпрецедентни - обеми на производство, демография, осигуряване на населението, подем на промишлеността, иновации и модернизация. Въпреки ВСВ развитието не се забавя. Съветското чудо не е основано на марксизма - марксизма се утвърждава и в други общества, където не са постигнати сходни резултати, а след Сталин с Хрусчов, Брежнев... Горбачов икономиката не става по-малко социалистическа или догматична, но по някаква "незнайна" причина преминава към задълбочаваща се стагнация.
128
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Какво следва - тази част която ще остане не може да плати, защото там няма нито икономика, нито полезни изкопаеми, нито плодородни земи, това е само гола суша. Може да си я вземат в ЕС и ЕС да плаща, но там винаги ще има руски войски които да гарантират денацификацията. Най-вероятно САЩ ще ги присъединят към ЕС и европейците ще платят, ако могат, защото Европа умира.
127
0
 
3
 
! Отговори
До До Констатация преди 1 година
Редовни войски и няколко хиляди наемници не е едно и също. Редовните армии на САЩ, Великобритания, Япония и страните от ЕС са неколкократно по-големи по численост от руската армия. Отделен въпрос е как щеше да се държи Турция при една руска армия, непритежаваща ядрено оръжие. Противоречие няма.
126
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До славянин Русофилчетата са побеснели. Нормално е, фашисткия режим, на който са привърженици, свали маската и вече не може да се прави на цивилизован. Цялата им фалшификация, за "жертвата" Русия, за "освободителите", за "славянския" народ, за "християните", за "добрите" излезе наяве. Света им се срути. :)))
125
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преустройството започнало 80те от Горбачов (пересторойка) все пак успя, въпреки грешния подход в началото, големите загуби и падението 90те години когато стигнаха дъното. В крайна сметка Русия успя да се преустрои и днес отново е световен лидер и днес Путин ще възроди СССР.2 - новата руска Империя. Има някакъв знак, че Горбачов си отиде точно сега, когато западът умира.