Украинка, освободена от руски плен: Руснаците дори не ни погледнаха

107 жени бяха пуснати на свобода в замяна на 120 войници
24 окт 2022 20:50, Нели Христова
328
Украинка, освободена от руски плен: Руснаците дори не ни погледнаха
Снимка: Twitter

Беше като сцена от Студената война. След пет месеца в най-прословутия затвор в окупирана Украйна, Алина Панина, на 25 години, се озова без обяснение в подножието на мост над река в ничия земя със 107 други украински военнопленници.

Зад Панина лежеше окупираната от Русия територия и нейния опит от обсадата на стоманодобивния завод Азовстал в Мариупол, последвалото предаване и след това пленничество в затвора Оленивка в Донецк. Там тя стана свидетел на последиците от експлозия, която уби 53 мъже затворници, експлозия, за която Киев каза, че е била организирана от Москва, за да накара жертвите да млъкнат завинаги.

Още по темата
Отпред, на север, стояха руските военнопленници, за които тя и другите жени, изглежда, бяха разменени – и свободна Украйна. Свободата, за която Панина, младши сержант от националната гранична охрана, копнееше, докато отброяваше часовете и безкрайните дни с 28 други жени в килия, предназначена за четирима.

Не беше посочена причина защо са тук сега под оловно сиво небе, гледащо през мост в южната част на страната. "Нищо не ни казаха", споделя тя.

Вървяха мълчаливо по моста в Камянске, малко село, което стои между двете армии. Не бяха сигурни, че ще стигнат на безопасно място до последните си няколко стъпки. Шофьорите на автобусите, които ги докараха, държаха двигателите включени, за да могат да бъдат върнати обратно толкова бързо, колкото бяха пристигнали, твърди Панина в първото голямо интервю, дадено от някоя от жените след освобождаването им миналата седмица.

След това последвало чисто въодушевление. "Когато видяхме нашите войници, някои момичета не можаха да сдържат емоциите си", разказва тя. "Те крещяха слава на Украйна. Някои момичета започнаха да пеят химна на Украйна." Чувайки собствения си език, говорен от длъжностни лица от другата страна, много от тях разбраха какво се случва, а Панина добавя: "Някои момичета вече не можеха да сдържат сълзите и плакаха. Те паднаха на колене на земята."

Докато жените пеят и плачат, руските военнопленници стоели неудобно отстрани и чакали да изиграят своята роля в размяната на затворници. "Погледнах ги директно към тях, но те не ме погледнаха в очите", спомня си Панина. "Те гледаха към земята."

Панина, говорейки от военна болница, където се възстановява след мъченията, което е преживяла, беше част от първата размяна на пленници за всички жени, пленени във войната, в която 108 украинки, включително 12 цивилни, бяха разменени за 110 руснаци.

През последните два дни тя се наслаждава на посещение в болницата от родителите си Оксана, на 45 години, и Владимир, на 44 години, който е бивш миньор. Панина изглежда добре и уравновесена, но нейната история започва във вече разрушен град, подложен на руска атака – ужасите от която ще останат дълго в паметта й, както и на другите оцелели.

Когато Владимир Путин започна своята "специална военна операция" на 24 февруари, Панина проверяваше товар за контрабанда с двете си кучета на пристанището в Мариупол, най-голямото в Азовско море. След това й е наредено да се премести, за да се присъедини към отбранителните сили, събиращи се в по-малкия завод за стомана в града, известен като Азовмаш, в северните покрайнини.

Там тя остава, докато руснаците нахлуват в града, отчаяно опитвайки се да успокои кучетата си, докато експлозия след експлозия разтърсва завода.

"Те се успокоиха чак след няколко седмици", казва Панина. "Но беше трудно. Кучетата можеха да разберат още преди нещо да бъде изстреляно, че то идва. Започваха скимтят."

Мариупол се срутва около тях, заедно с украинската отбрана. Шест седмици по-късно тя вижда руските войници за първи път. "Те бяха на разстояние 20 метра от нас", спомня тя. "Видях руснаците със собствените си очи и те видяха мен."

Скоро след това дойде заповедта отбранителните сили на Азовмаш да се оттеглят обратно към масивния комплекс Азовстал до пристанището, където украинските сили планираха да направят последен редут под огромната руска огнева мощ, която изравняваше града с 400 000 души. Новият дом на Панина, заедно с още 70 души от граничната охрана, включително две други жени, беше бункер в рамките на работите. "Беше много страшно. Бункерът беше на 100 метра от морето на открито, без метални конструкции, които да го предпазват", разказва тя.

Руснаците пренасочиха вниманието си от Азовмаш към Азовстал на 12 април, каза тя. Час след час стоманолеярните бяха удряни от тежка артилерия, ракети от ракетни системи за многократно изстрелване, удари както по въздуха, така и от военни кораби. Бункерът "са олюляваше" при ударати. Панина излезала навън само за да даде на кучетата си време на чист въздух. Други, излезли на бойните позиции, така не се върнали. "Най-малко 10 от 70-те души в нашия бункер загинаха", казва тя тихо.

Те живееха на консерви, макарони и варено зърно. Но ситуацията не можеше да продължи. По-рано през май вече беше сключено споразумение за евакуация на цивилни.

На 16 май президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви в телевизионно обръщение, че „защитниците на Мариупол“ сега също ще бъдат облекчени. Този адрес не достигна до Панина и нейната група. "Нашият командир дойде при нас и каза, че предаването е единственият начин да спасим живота си. Той каза: "Ще организираме списък. Първите 20 души и ранените войници, а след това още 20 души. Аз бях във втората група", казва тя.

В 10 сутринта на 17 май Панина се появява на светло, за да се предаде. "Беше ужасяващо, защото излязохме без никакви оръжия и бронирани жилетки. Бях с кучетата. Вървяхме 5 км от бункера до руските войници. Всичко беше унищожено. От земята стърчаха неексплодирали ракети. Сякаш земята беше изкопана от копачи."

Военните бяха уредили руските медии да бъдат на разположение, докато жените се качват на чакащите ги автобуси. "Искаха да знаят коя съм и защо имам кучетата, снимаха ме", разказва Панина пред The Guardian. Животните са й взети, както и хранителните дажби, носени от други.

Вече военнопленници, групата няма представа накъде къде ще бъдат отведени, нито какво ги очаква.Пътуват близо пет часа. Панина вижда пътен знак за Оленивка по пътя, но не знае нищо за ужасяващата репутация на затвора, която включва малтретиране и мизерни условия.

21:00 часа е, когато автобусите минават покрай оградените с бодлива тел стени на затворническия лагер. Мъжете и жените са разделени и всички са претърсени. Казано им е да се съблекат. Взети са им часовниците и пръстените. Сега те бяха част от системата.

Панина е отведена с още шест жени в килия с размери 6 на 4 метра с четири голи дървени легла. На следващия ден имало кратък разпит относно естеството на техните военни роли. Ден по-късно към тях се присъединиха още две жени. В рамките на една седмица има 28 души в една малка килия.

Руснаците доесли няколко матрака след няколко дни, но нямало достатъчно място в килията, която имала открита дупка в земята за тоалетна. Затворниците останали с дрехите, с които бяха напуснали Азовстал. Единствената почивка от четирите стени около тях била 15-минутна разходка веднъж на ден в двора. Имали възможност да се къпят веднъж седмично, въпреки че това се оказало нередовно.

"Нашият блок имаше 10 килии на един етаж, който беше пълен с жени, и горен етаж с килии за мъже", споделя Панина. "Не ни беше позволено да говорим с мъжете. Изглеждаше, че изчезват, стават все по-слаби и по-слаби."

Две от жените в килията й бяха с наранявания, едната със счупена ръка, а другата с осколки в главата. Руснаците не се погрижили за тях, но предоставили медицински комплект за две от жените, които били медици. Ястията, прокарани през дупка на вратата на килията, били варени зърнени храни – смесени с пилешко на закуска и с риба на вечеря.

Нощите били трудни. "Заради мястото, където бяхме, хората се събуждаха от писъци. Беше трудно да се спи, защото и най-малкият шум би разтревожил хората. Но станахме като сестри. Прекарвахме времето си в разговори за рецепти, сплитайки коси една на друга. Аз четох. Руснаците ни дадоха няколко книги за тяхната история."

След това в 22:00 часа на 29 юли, след обичайното вечерно преброяване на затворниците в килиите им от надзирателите, имаше мощна експлозия, последвана от писъци.

Без да знае Панина, 53 украински военнопленници са били убити и 75 ранени – главно войници от комплекса Азовстал, включително от полка Азов. Украинските служители твърдят, че част от затвора е била унищожена от руските сили, за да се прикрият изтезанията на държаните в тази част. Международният комитет на Червения кръст оттогава е блокиран да инспектира затвора.

"Имаше много плач, кучешки лай", спомня си Панина за последиците от експлозията. "Руската охрана беше държала отворени дупките за наблюдение, тъй като по това време беше толкова горещо, но ги заключиха и отидоха да видят какво се е случило. Видях ранени мъже, отведени в празни килии над нас."

"Казаха, че това е украински удар, но никой не им повярва. Всички знаехме, че лъжат. Знаехме", добавя тя.

Животът продължава както обикновено след събитията от 29 юли. Само преди две седмици монотонността отново е драстично нарушена, когато в 10 сутринта жените и още 28 затворници са извадени от килиите си и качени на автобуси за тричасово пътуване до руския пристанищен град Таганрог. След това те бяха прехвърлени с военни автомобили Камаз до Ростов на Дон, един час източно, и качени на военен самолет до място в района на Воронеж в страната, пристигайки в 3 сутринта на следващия ден.

"През цялото това време руснаците не ни казаха нищо къде и за какво ни транспортират", казва Панина. "Стояхме в затвора във Воронежска област две седмици, по 12 в килия. След това ни върнаха в Таганрог за два дни, преди да ни откарат със самолет за Крим. Мисля, че беше някъде близо до град Севастопол."

Оттам групата била откарана с автобуси през южната област Херсон и едва тогава ужасът се превърнал в облекчение, казва Панина. "Когато започнахме да караме от Херсонска област към Запорожка област и видяхме, че отиваме към село Василовка и по-нататък в ничията земя, мисля, че всички разбрахме какво става."

"Това, което си спомням най-много, е моментът, когато стоиш там и виждаш какво е пред теб – украинците и украинската страна", споделя тя. Правейки пауза, тя добавя: "Добре съм. Искам само да кажа за нашите момчета, които все още са в руски плен, че им пожелавам и всички тези щастливи моменти след размяната. Чакаме ги у дома."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


328
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
131
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"...бяха разменени и свободна Украйна...." Хехехехехе. Какво ли не измислят в името на пропагандата и спрях да чета по нататък. За русофобите да им кажа, че Украйна ще бъде свободна, когато и последнитя бандеровец, айдаровец, десносекторианец, азовец или казано с една дума укрофашист освободи с присъствието си тези крайни европейски теритирии, които исторически и геофраски винаги са принадлежали, принадлежат и ще принадлежат на най-могъщата страна в света Русия. Хахахахахахахаха!
130
9
 
20
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Статията е преведена ужасно.Съчувствам на жена и на украинския народ. Както за сполетялото ги нещастие, така и за това, че ги управляват продажни ***.
129
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е трагедия която светът дълго ще помни.В една държава има добри и лоши хора.Но никой не дръзва да освободи добрите от лошите.Казано просто.Защото това би означавало световна война Световен конфликт.Всички войни са започвали така.Един народ или държава , считайки себе си за ,,Освободител "на добрите , тръгва да раздава освобождение.На потиснатите добри И да унищожи физически лошите.До колкото е възможно.Разбира се имат и свой идеологически съветник...преди това , лошите са поробили добрите
128
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Попитах за френски **
127
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ти като не си бедна що търсиш безплатно? Признай че си по бедна от българите!
126
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А френски умееш ли? А?
125
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И в Русия има много добри колежи! Путин ще ти отпусне стипендия!
124
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Къв е тоя колеж? Да не колят хора в него?
123
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Украйна на мутрите викат мафиоти! Много са страшни и яки!
122
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не съм перверзник. Сега се включих. Ще отблъснеш хората които симпатизират на Украйна, като мен! И не се отмятай!
121
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Доколкото си спомням украинка беше влюбена в другаря Путин! Какво се случи между тях?
120
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Доколкото си спомням украинка беше влюбена в другаря Путин! Какво се случи межву тях?
119
1
 
2
 
! Отговори
До украинка преди 1 година
Препоръчвам в Германия да отидеш! Дават много пари, по богати са от бълтарите. Много украинки се женят за пари в Германия!
118
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
много ги евехме по морето като бехме по млади тез окраинки ей,, а и ни се радваха
117
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
колко украинки съм из-*** не е истина ..и женени и даже един път и майката и дъщерята.. тея са супер за развлечение ...са ги еват яко по Европа докато мъжвте ил .. биват смелвани на фронта
116
1
 
1
 
! Отговори
До украинка преди 1 година
Ходи в Румъния - там дават безплатни квартири и храна. Ако, е за друго - заповядай, ела да седнеш на тракиский ***.
115
2
 
2
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Не ме интересуват ни руснаци, ни украинци, ни други маймуни. Кой руснак или украинец, въобще щеше да го е бе за България, ако ние бяхме на тяхното място. Гледам ги по телевизията и си пия бирата.
114
0
 
1
 
! Отговори
До 217 преди 1 година
Не ти е много правилен българския ха ха.
113
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
СЛАВА РОССИЯ!
112
1
 
1
 
! Отговори
Йосарян преди 1 година
Колко струва човешкият живот? Животът като ценност? Ако в Русия все още са съгласни с небрежното ,,жените ще народят други", приписвано на различни военачалници по повод упреците към тях за жертвите на войната, то руското общество наистина не се е променило много от времената на крепостничеството. Не зная дали и в Украйна споделят подобни възгледи.Не мога да преценя кое е истина, кое е пропаганда и лъжа.Знам само, че един дребен диктатор разпали тази война.Вие сами избирате на чия страна сте ...