Крепи ли китайският юан икономиката на Путин?

Русия е започнала да разпродава запасите си от китайска валута, за да покрие бюджетния дефицит
160
Крепи ли китайският юан икономиката на Путин?
Снимка: БГНЕС

Русия е започнала да разпродава запасите си от китайска валута, за да покрие бюджетния дефицит, дължащ се на спада в приходите от нефт и газ и разходите за войната. Но докога юанът ще може да поддържа руската икономика? DW дава отговор на въпроса в следващия анализ.

Спадът в приходите от продажбата на нефт и газ заради западните санкции доведе до увеличение на руския бюджетен дефицит и сега Кремъл разпродава част от резервите си в китайска валута. През 2022 година руският бюджетен дефицит възлезе на 3,3 трилиона рубли (45 милиарда евро) или 2,3 процента от БВП. Спадът в експортната цена на руския нефт под 50 долара за барел може да увеличи дефицита още повече и да накара Кремъл да продава юани още по-активно, смятат анализаторите от агенция Блумбърг.

Бюджетът на Русия за 2023 година е съставен на базата на средногодишна цена от 70 долара за барел, като петролното ембарго на ЕС заедно с установения ценови таван за него от 60 долара струват на Кремъл над 160 милиона евро дневно, изчисляват анализатори.

Руският икономист Николай Корженевски подчертава, че тези цифри са свидетелство за влошаване на ситуацията с руските държавни финанси. "За една година ситуацията може да стане критична, ако се окаже невъзможно да се правят разходи, без да се наруши макроикономическото равновесие". Американският професор Марк Кац пък заявява пред ДВ, че ако Путин използва юаните за балансиране на бюджета, това може да засили зависимостта на Русия от Китай.

Времето е пари

Както пише Блумбърг, позовавайки се на анализатори и експерти от банка Citigroup, ако доходите на Кремъл от продажбата на нефт не паднат рязко, Русия ще може да води войната в Украйна цели три години. Преценките на агенцията са, че руските резерви в юани могат да се свършат през 2023 година, ако цената на руския нефт падне до 25 долара за барел и още повече.

Същевременно експертите от Citigroup предполагат, че и при цена на нефта от 35 долара за барел Русия ще изхарчи изцяло резервите си в юани тази година. Руското правителство би могло да попълни наново тези свои запаси, ако стойността на нефта надхвърли 60 долара, казват анализаторите.

Създаването на резервите

Путин прави китайския юан основна резервна валута след въвеждането на санкциите от Вашингтон и Брюксел, довели до замразяването на 300 милиарда долара валутни резерви на Руската централна банка. По думите на руския министър на финансите Антон Силуанов от всички валути на „приятелски страни" юанът „в най-голяма степен притежава характеристиките на резервна валута и достатъчна ликвидност на вътрешния валутен пазар". Но експертите смятат, че именно по този начин Русия може да изпадне в големи финансови затруднения, ако войната в Украйна се проточи.

Германският икономист Ерик Хонц е на мнение, че Русия се опитва да покаже на пазарите как рублата продължава да се конвертира в друга основна световна валута. Що се отнася до влиянието на Китай, руските продажби на юани влизат в „пряко противоречие" с усилията на Пекин да получи по-широко признание за валутата си за плащания по международни сделки, особено на стоковите пазари, смята Хонц.

Икономиките се сближават

На фона на войната в Украйна руската икономика се е сближила с китайската. Това се отнася най-вече за енергийните планове на Москва, предвиждащи увеличение на износа за Китай.

Двустранната търговия между Китай и Русия през 2022 година се е увеличила с близо 34,5 процента до рекордните 172,5 милиарда долара, а поставената цел до 2024 е обемът да достигне 200 милиарда.

Руският икономист Станислав Митрахович изброява трите основни риска, с които може да се сблъска Русия, ако започне да залага все повече на юана. На първо място руската финансова система не е добре приспособена и до голяма степен не е готова за проблемите, свързани с голямата зависимост от юана, казва той пред ДВ. На второ място курсът на юана се регулира от китайската държава, което може да превърне Русия в „заложничка на китайските интереси". И на трето място - юанът остава вързан към други световен валути, което означава, че Китайската централна банка може лесно да го девалвира за вътрешни цели.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
10
 
8
 
! Отговори
МУХАХАХААА преди 1 година
До Анонимен 27...Ама че си гламав.Естествено,че при тази нова желязна завеса няма как да има руски неща на нашия пазар.Русия в момента не е това,което е била преди 30 години,пуберче.В момента и колите,и останалата руска битова техника,и иелефоните руско производство са на доста прилично ниво.А между другото ти като си толкова отворен я кажи какво американско или западноевропейско нещи си купил.Всичко в България е турско и китайско.
30
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какво стана с най модерния кораб, стана ли вече дом на рибите. Станаха за смях
29
6
 
8
 
! Отговори
Крепи ми го либе преди 1 година
Русофобите и русофобките ми крепат тежките тaшaци. Правят всичко възможно, че да са по-пpaзни, да не им е тежко.
28
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Снаряди може да нямат, ама имат хиляди ракети с обсег от 300, 500 1000 км и като ги получат украинците и в москва ще седят по мазетата
27
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай ще схруска кравата и майка им .То Северна Корея ще ги оправи та Китай ли
26
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Руснаците забравиха, че и украинците са свикнали на мизерия. Може и 10 години да си войват , а през това Зеленски ще е прибрал 500 милиарда от дарителите
25
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 19 Така ли,за това ли няма снаряди и натовските ги търсят из складове на Южна Корея и Израел.Сега се сети и,че тия руските няма от къде да ги вземе,а и техниката руската няма как да я поддържа без части,които не се произвеждат масово освен в Русия.Сега,ако си мислиш,че ей така с щракане на пръсти ще се вдигне производството много се лъжеш.Един *** пример Русия произвежда около 45 нови танка Т-90М на месец и още 50 успява да модернизира от тия дето ги има.
24
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе аз от както се помня (на 39 съм) та, от около 8 годишен (баща ми така ми разправяше като бях на 8 - много добре помня) слушам как ей сега видиш ли долърът ще се срине. Това са 31 години. Мда, ама не е - факт! Не знам какво ще стане, не съм икономист (не, че те знаят) но, дълбоко се съмявам долара да се срине при положение, че е основна валута в света! Основен икономически закон - има ли доверие в една валута то тя е силна. Цената на една валута всъщност е доверието в нея
23
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще го крепи, щото Китай са следващия враг на американската демокрация.
22
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Както едно време в България имаше само жигули, москвичи и лади, така в Русия след 10 години ще има само китайски коли, телефони, телевизори
21
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия сама си произвеждала всичко ... Хахаха сериозно.Кажи ми какво руско имаш вкъщи. Телевизор ли , пералня, печка, телефон ...
20
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Историята се повтаря. Толкова ще го закъсат рашките, че пак ще продават за без пари.Справка Аляска
19
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 15.Русия сама си произвежда всичко и тоя бюджет е напълно достатъчен и се равнява на 80 западни милиарда.Един западен снаряд,ако струва 200 долара руския струва 30.
18
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каквото било,било.Вече доларът е долнопробна хартия за ***.Бъдещето принадлежи на икономическия тигър БРИКС.
17
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китайците ще ги изчакат още една , две години и руснаците сами ще им предложат да им купят малко земя, че да има какво да ядат.
16
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всъщност Русия е само достатъчна, и идеята, че си вързва бюджета с валутни операции е несъстоятелна в ситуацията на санкций.При условие, че с Китай са в общи икономически форум няма на причина да играе с валутни операции, за каквото и да е вътрешна потребност.Статията е поредния балон, без стойност за реалното положение на нещата.
15
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами точно де. Украйна е на издръжка на 50 страни и може още 10 години да воюва, ама на вовците кой ще им прати танкове, като вече загубиха около хиляда
14
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Икономиката на фуйло е по малка от тази на Тексас
13
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 12.То аз като гледам Украйна даже и пари да има пак няма да и стигат снарядите.А руската икономика си работи и снарядите сама си ги произвежда,а не ги купува.
12
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Военния бюджет на Русия е 20 милиарда на година , а Украйна ще получава по 40 и оръжия на килограм докато има кой да ги ползва