Ще се спусне ли нова "желязна завеса"? Говори се вече за подялба на Украйна

Компромисът между двете крила в САЩ ще реши бъдещето на Киев
10 яну 2024 13:24, Анисия Иванова
346
Ще се спусне ли нова "желязна завеса"? Говори се вече за подялба на Украйна
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

На тайна среща в Рияд между западните съюзници и Украйна вече се е заговорило за отстъпки пред Москва и подялба на страната. Това би било фактическа победа за Русия. Ще доведе до спускане на нова "желязна завеса", започваща от Украйна. Страната ще трябва бързо да бъде приета в НАТО и ЕС и ще престане да бъде спрягана като "буфер между Русия и НАТО". Впоследствие в такъв буфер е възможно да се превърне черноморската зона, което е незавидна съдба. Това коментира доц. д-р Искрен Иванов, политолог и експерт по международна сигурност и управление на конфликти, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Международните отношения преминават в един двуполюсен модел, който няма да бъде познаният ни от времето на Студената война - с два ценъра - САЩ и СССР, а по-скоро ще е на две политически семейства, каза  - от една страна политическото семейство на либералната демокрация - на онези държави и политически режими, които се самоопределят като либерални демокрации. От другата страна ще стоят онези субекти в политическите отношения, които се определят като различни от либералната демокрация, които отхвърлят американският модел като универсален.

"Това е сблъсъкът на бъдещето и считам, че една такава нова Студена война вече е започнала и това, на което трябва да се надяваме е, че все пак логиката на ядреното сдържане работи и все пак няма да се стигне до ядрена ескалация".

По повод изтеклата информация за тайна среща между съюзниците от Г-7 и Украйна в Рияд, при която, въпреки че няма конкретни договорености, става ясно, че Глобалният юг настоява американците и съюзниците да преговорят директно с Русия, гостът каза: "Войната в Украйна навлиза в нова фаза, в която се вижда, че Конгресът на САЩ вече няма желание да отпуска финансова помощ за Украйна. Говори се, че доставките на оръжие също ще бъдат ограничени. Другата реалност е, че Германия също започва да дава на заден с помощите".

"Оттук нататък много зависи от това по какъв начин Западът ще координира действията си с Украйна. От една страна - да, има едно значително лоби в американската политика, което счита, че САЩ трябва да продължава да помага, но не е малко и лобито на Запад, което счита, че в един момент трябва да се постигне компромис, защото има вероятност като цяло НАТО да започне да изчерпва стратегическите си ресурси".

С началото на войната в Украйна, подчерта политологът, беше разрешен онзи буфер между Русия и НАТО. "Този буфер в лицето на Украйна беше много удобен и за Европа и това е причината и Германия, и Франция много дълго време да си затварят очите за влиянието на Русия в Украйна, когато САЩ предупреждаваше, че война ще има".

"Сега, когато този буфер е разрушен, предстои да видим как ще се развие конфликтът. Защото ако Западът успее да надделее в този конфликт, Русия окончателно ще попадне в икономическа и финансова зависимост от Китай. Но ако Русия се наложи в този конфликт, това означава нов буфер. А този буфер няма кой друг да е, освен Черно море. А съдбата на буферите виждаме каква е в Украйна."

От друга страна вече има информация, че в Рияд вече се е говорило Украйна да прави териториални отстъпки пред Русия. Нещо, с което голяма част от украинците няма да се съгласят, подчерта доц. Иванов. "Това на практика е победа за Русия, но ако в един момент американците преценят, че това демократите да спечелят изборите е по-важно от това Украйна да запази териториалната си цялост, твърде възможно е да се стигне и дотам".

"Това за нашия регион би означавало от една страна нова Желязна завеса, която предстои да видим под каква форма ще се реализира, защото ако Русия вземе Крим и окупираните региони, това означава, че Западът трябва по най-бързия начин да се договори Украйна да влезе в НАТО и Европейския съюз, за да може този буфер, който да е между Русия и НАТО да влезе окончателно под ядрения чадър на САЩ. Тогава за Украйна ще спре да се говори като за някакъв си буфер, а като за пълноправна част от ЕС и НАТО".

Ще се повтори същата история на разделянето на Берлин на две и спускането на Желязната завеса, каза събеседникът. По въпроса от къде ще мине тази "желязна завеса" той подчерта, че тя ще започне от Украйна, защото "Америка каза, че няма да прави компромис с онези сфери на влияние, за които Русия претендира - България, Румъния, Централна и Източна Европа".

Русия поиска границите на влияние от 1997 година и това е и безизходицата, в която се намира в момента дипломацията на Запада. Защото ако натискът върху Русия продължи и тя спечели тази война, тя ще поиска точно това - Западът да се изтегли извън границата от 1997 година. Точно това е причината някои запазни политици да виждат в подялбата на Украйна рационално решение. Други обаче казват, че то не е рационално, защото е победа за Русия.

"Именно компромисът между тези две крила в американската политика ще реши какво ще бъде бъдещето на Украйна".

Европа, парадоксално, е между САЩ и Русия, като основният проблем, който ни пречи като европейци да заемем една малко по-категорична позиция в глобалната политика, това е фактът, че Европа няма своя армия, добави гостът. “За да създаде такава армия, е необходимо тя да концентрира огромен брой икономически ресурси, което от своя страна ще отслаби европейската социална държава, защото това е основната разлика между американския тип капитализъм и европейския тип капитализъм - социалното мислене на европейците, което ние имаме за даденост, в Америка се счита за привилегия”.  

“Държави като Германия биха били склонни да го пожертват, защото те много добре разбират каква би била цената на една евентуална победа на Русия. На държави като Франция, които имат ядрено оръжие и които принципно са социални държави, дори и някои държави като скандинавските страни, трудно биха пожертвали социалната си държава. Това е причината, поради която Европа в момента е разделена”.

Това е първата линия на разделение. Втората линия на разделение е линията за защита на ценностите на либералната демокрация и другата е националистическата линия - париите, които искат да прекроят границите на ЕС, обясни политологът. “Единствената опция, с помощта на която ЕС може да преодолее тази криза е реформа на европейската институционална система, защото Европейският съюз е оцелял, защото се е реформирал”.

    “Говори се за мащабна, институционална реформа, която да замени например договора от Лисабон. Вече има такава идея и има консенсус между Германия и Франция, че може да бъде прокарана - ЕС да бъде поделен на региони. Това е по-голямата заплаха за Бълария. Защото ако ние попаднем в периферията на ЕС, това ще ни маргинализира”.

“Големият проблем с Шенген е да не ни разделят от Румъния - това би било геополитическа катастрофа”, подчерта събеседникът. “Докато вървим заедно с Румъния, не мисля, че има опасност. Не би трябвало да ни разделят, защото ние имаме американската подкрепа за влизане в Шенген. Да, това е общоевропейски въпрос, но факт е, че в момента има сериозен американски лобизъм по въпроса. Най-малкото защото ако влезем в Шенген визите за САЩ ще паднат”.

Защо са нужни конституционните промени в България и какво общо имат членството на сраната ни в Шенген и в еврозоната? Защо една ескалация около Тайван означава и ярена ескалация? Какво разбрахме от обиколката на Блинкен в Близкия изток? Изненадваща ли е информацията, че Хизбула воюва с Израел, използвайки севернокорейски ракети и оръжие? Има много държави, които са силни и представляват регионални колоси, които не е ясно къде се позиционират - от коя страна на "желязната завеса" ще се позиционират Индия, Бразилия и Южна Африка?

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


346
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
202
14
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Задължителните 250 коментара са постигнати, служителите на Копейкин може да изпушат по цигара.
201
15
 
26
 
! Отговори
българина преди 4 месеца
украйна пак няма да е в нато и ес, но с намалена територия. Така става, когато не мислиш
200
11
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А с контранастъплението какво стана? Зеленски кога ще почива в Ялта?
199
8
 
29
 
! Отговори
българина преди 4 месеца
когато гласуваш за евреин да ти решава съдбата на държавата, това е резултата.... доволни ли са украинците? просто се искаше да не влизат в нато и ес
198
9
 
10
 
! Отговори
? преди 4 месеца
А ако ни се наложи да излезем от НАТО, дали ще ни приемат в сухопътния Шенген и Еврозоната? Някой обмисля ли такъв вариант?
197
22
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Скоро ще гътнат альошата русофилите нещо референдум да организирате или викате айде нема нужда,че резултата ще е плачевен.
196
21
 
5
 
! Отговори
мисъл преди 4 месеца
А дали няма да е по-добре цяла Украйна да се върне в Русия, от чийто край се отдели? Така Украйна няма да е в НАТО, а същевременно НАТО ще е плътно до границите на Русия. И ще се са изпълнени всички желания. Е, естествено Финландия, Прибалтика, Румъния и БГ ще трябва да излязат от НАТО. И без това с тях или без тях, все едно.
195
19
 
12
 
! Отговори
Барон Мюнхаузен преди 4 месеца
До 205Бъркаш историята,украинците изобщо,не са расово свързани с руснаците(едните произхождат от викинги,другите идват от блатата на Урал)...това е измислица,породена от болшевишката к...а!!!
194
27
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
350 000 рускана out of order, загуби на военна техника за милиарди долари, изчерпан ресурс на ракети и снаряди, 40% от годните за война танкове чао, 1,5 милиона качествени руснаци напуснали Матушка , икономика срината .... И всичко това без нито един загинал американски войник и срещу скромните 60-70 милиарда долара, които са 7-8% от военният им бюджет. На Байдън паметник трябва да му вдигнат не само да го преизберат !!!
193
6
 
11
 
! Отговори
IT Pro преди 4 месеца
Три международни консорциума с американски капитал станаха най-големите купувачи на земя в Украйна. Според Australian National Review три мултинационални компании са закупили общо 17 милиона хектара земеделска земя, което представлява 28% от обработваемата земя във воюващата страна. Трите гиганта са Cargill, DuPont и Monsanto.
192
28
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Скоро ще гътнем альошата вече има постановление за преместването му на по-добро място.мислете кой ще е следващия.
191
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Европа в момента е пренаселена, Европа няма никакви ресурси, а украинците, едно войнствено племе, което ненавижда своите по-старши роднини руснаците, организира фашистки факелни шествия по прекрасната си плодородна земя пълна с полезни изкопаеми - какво полза от това племе. Вече станаха от 55 милиона на 20 милиона, може да се зачисти още малко, и на тази богата земя да се заселят цивилизовани европейци. Разбира се, първо ще победим Русия, Русия е лесна, само 3% БВП, лесно ще ги бием руснаците.
190
12
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Изтегляне на НАТО в границите от 1997г. От Украйна може да остане нещо като Лихтенщайн, Сан Марино, Андора, не повече! Разбира се без армия, само с лека жандармерия! Гарант за сигурността да бъде президентът на Русия! Едва тогава преговорите могат за започнат, а всичко друго е загуба на време за Русия!
189
8
 
21
 
! Отговори
абе преди 4 месеца
Разхвърчаха се говежди слюнки и замириса на оборска тор. Това само от една статия. Това евроатлантиците били големи истерици бе! Като жени истерясват, че даже и повече. Сигурно е заради ЛГБТ++ ценностите. Само не знам какво ще стане, ако наистина им се наложи да воюват с руснаците.
188
12
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Руски дипломат разкри всички карти: Финландия е осъдена. Финландия подписа собствената си смъртна присъда с отложена дата, като се присъедини към НАТО и допусна Пентагона до военните си бази. Така тя създаде заплаха за Русия и това е ясно за всеки честен наблюдател. Смъртната присъда за финландците(не всички от тях одобряват самоубийствените действия на Хелзинки и поради това някои не заслужават ужасен край, но, уви, всички са в една "лодка") беше авторитетно потвърдена в интервю за РИА Новости от постоянният представител на Русия към международните организации във Виена Михаил Улянов.
187
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Това с лития е фейк на ЦИПСО за да насочат Запада в посока, че видите ли Русия именно затова ги напада, заради ресурсите им. Отначало беше газ, петрол и като видяха че не им вярват измислиха литият, който го няма в действителност. Пак да ви се каже Литий няма. Литият е в Африка и там вече са китайците.
186
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Когато Русия реши проблема с Украйна, който не е създаден от нея, а се превърна в заплаха за Русия, Москва ще трябва да реши проблема със сигурността на северозападните си граници, където Финландия ще стане новата Украйна. Да оставя в нея пистолет, насочен към руското слепоочие, Москва няма право. А да преследва фанатичната част от 5,5-милионното население на страната из горите, забавлявайки циниците във Вашингтон и Лондон, е просто глупаво. Тази огромна територия просто ще се превърне в пепел.
185
3
 
15
 
! Отговори
Въпрос преди 4 месеца
Коя натовска държава ще изпрати войски да се бият във Финландия, след като Русия ще бомби както САЩ в Ирак, и Израел в Газа, и то с тактически нюкове, изобщо няма да и играе с артилерия. А петата статия просто казва, че всяка страна членка на НАТО сама определя как да окаже помощ. Каква помощ ще изпратят за един радиоактивен кратер.
184
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Кинжал се използва интензивно в бойните действия и вече има натрупан опит да започне работа по усъвършенстване, докато "високотехнологичните" САЩ още не могат да създадат хиперзвукова ракета, дори на фаза изпитание.
183
2
 
27
 
! Отговори
бай Пешо преди 4 месеца
да де, ама бъдещето на Киев ще се реши не от "компромисът между двете крила в САЩ", ами от Армията на РФ, т.е., от Путин. Това е положението.