Можем да очакваме пълен с космически събития юни

Слънчево затъмнение, лятното слънцестоене и Ягодова луна
1 юни 2021 08:18, Ния Христова
30
Можем да очакваме пълен с космически събития юни
Снимка: БГНЕС
През юни месец в космоса ще могат да се наблюдават различни събития като годишното слънчево затъмнение, характеризиращо се с впечатляващия си „огнен пръстен“, след това лятното слънцестоене, най-дългият ден в годината, както и настъпването на Ягодова луна и три космически разходки извън Международната космическа станция, съобщава Би Би си. 
 
Ето кои са най-впечатляващите събития в космоса от този месец и кога ще се случат.
 
Слънчево затъмнение "Огнен пръстен"
 
Тази година годишното слънчево затъмнение ще се случи на 10 юни и може да се види в Северна Канада, Гренландия и Русия и може частично да се наблюдава в градове като Ню Йорк, Монреал, Лондон и Вашингтон. Този тип затъмнение се характеризира с впечатляващия си „огнен пръстен“, тъй като не е пълно затъмнение и краищата на Слънцето могат да се видят около Луната.
 
"Пръстеновидните затъмнения са подобни на пълните затъмнения, при които Луната, Земята и Слънцето се позиционират така, че Луната да се движи директно пред Слънцето, както се вижда от Земята", казва Алекс Йънг, асоцииран директор на науката в Отдела за хелиофизични науки в космическия център за космически полети на Госард на НАСА.
 
"Но пълно затъмнение не се случва, тоест Луната не препречва напълно видимия диск на Слънцето, защото Луната е по-далеч и нейният видим размер в небето е малко по-малък от Слънцето. Това означава, че около Луната се вижда малък пръстен на слънчевия диск".
 
Според Йънг слънчевите затъмнения се случват две седмици преди или след лунното затъмнение. На 26 май Цветната суперлуна украси небето, а на 24 юни ще се види Ягодовата луна.
 
Лятното слънцестоене
 
Най-дългият ден в годината обикновено започва лятото и заедно с това и реколтата. Така че не би трябвало да е изненадващо, че слънцестоенето е свързано с плодородието, както на растителното, така и на човешкото разнообразие, в различни дестинации по света.
 
Лятното слънцестоене ще настъпи на 20 юни в 23:16 часа., с което започва лятото в северното полукълбо и зимата в южното полукълбо.
 
Ягодово пълнолуние
 
След като видяхме невероятната Супермесец на майските цветя, на 24 юни ще можем да видим Ягодово пълнолуние, което ще бъде най-яркото в 14:40 , но няма да се види чак по-късно през деня.
 
Ягодовата луна е кръстена на алгонкинските племена на индианците, тъй като това пълнолуние е бил техният знак за събиране на горски ягоди, според „The Old Farmer’s Almanac“, тази луна има други имена в други части на света. В Европа се нарича „Меден месец“ или „Медовина“. В южното полукълбо е известно като „Дъбова луна“, „Студена луна“ или „Дълга нощна луна“, според EarthSky.org.
 
Космически разходки
 
През юни ще се проведат три космически разходки извън Международната космическа станция (МКС), започващи на 2 юни, деня, в който руските астронавти Олег Новицки и Петър Дубров ще се разхождат в продължение на 6,5 часа извън МКС. Разходката ще започне в 1:20 ч.
 
На 16 юни втората космическа разходка за месеца ще се проведе от астронавта на НАСА Шейн Кимбро и астронавта на Европейската космическа агенция Томас Песке. Разходката ще продължи 6,5 часа и ще се проведе извън Международната космическа станция с цел инсталиране на нов слънчев панел. Разходката ще започне в 8:00 ч.
 
Четири дни по-късно, на 20 юни, Кимбро и Песке ще проведат второ 6.5-часово космическо пътешествие, за да инсталират друг слънчев панел пред Международната космическа станция. Разходката ще започне в 8:00 ч.
 
Изстрелване в космоса
 
„SpaceX“ ще изстреля на 3 юни в 13:29 ч космическия кораб за многократна употреба „SpaceX Dragon 2“ от Космическия център „Кенеди“ до Международната космическа станция. Товарният космически кораб ще достави "над 3311 килограма наука, изследвания, доставки на екипажа и хардуер, включително нови слънчеви панели, до орбиталната лаборатория и нейния екипаж", се казва в прессъобщение на НАСА.
 
Изстрелването ще се излъчи на 3 юни от 13:00 часа от НАСА и ще бъде достъпно по телевизията на НАСА, в приложението на агенцията и на нейния уебсайт.
 
На 27 юни космическият кораб, кръстен на известния математик от НАСА Катрин Джонсън, който пристигна на Международната космическа станция през февруари с приблизително 3600 килограма товар, ще напусне космическата лаборатория и ще започне своето слизане към Земята. Астронавтите ще пуснат космическия кораб в 10:50 сутринта.
 
*Всички цитирани часове са в часовата зона на Маями, САЩ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По интересно е какво ще признаят за НЛО от Пентагона
11
0
 
2
 
! Отговори
До Аз преди 2 години
Полезното од публикацията е, че най-после ни сведоха инфото, че науката може да се измерва на кантар, сиреч има тегло. Така е. Докато сме живи се учим. Lol
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И аз се чудя тея 3311 килограма наука за какво ще ги използват на МКС.
9
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
311 килограма наука... и 5 литра музика
8
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това писание за Реклама на Краварите ли да го приемем. Малко е бок..лука който от 60-та год5ина зпочнаха да качват в космоса та и тоя мъстития още ще качва.
7
0
 
1
 
! Отговори
Бай Х. ой преди 2 години
*** zbogom 😁🚾
6
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
100 грама акълкохол ще пратят ли поне
5
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В космоса убавото е че няма гравитация,там няма как да удариш глава на неподправения чар на пловдив и съответно всички спазват превенцията и реда!!
4
1
 
12
 
! Отговори
Totenkopf преди 2 години
Вземете научете некъв английски писна ни от тоя гугъл преводач
3
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
" ... 3311кг наука ... " !?!? Баси!
2
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А кога космическият кораб на НАСА ще достави на руснаците нов модул, щото сегашният се пука по шевовете и изпуска пара в космоса.
1
3
 
8
 
! Отговори
Аз преди 2 години
От тази препечатана статията каква полезна информация има за мен който живея в България?