Ансамбълът на България по художествена гимнастика спечели златен медал на финала на 5 топки и сребърен медал на три обръча и два чифта бухалки на Европейското първенство във Варна. След 27 години, след като Мария Петрова стана европейска шампионка през 1994 година, Боряна Калейн спечели сребърен медал.
"Това, което се случи във Варна, беше фурор за българската художествена гимнастика, особено в индивидуалното. Боряна Калейн успя в правилния момент да изиграе абсолютно всичките си съчетания и да се пребори за този медал. И го спечели за цяла България, и за цялата художествена гимнастика. Ансамбълът също направиха фурор. Това, че чухме химнът пред родна публика, беше уникално", каза вицепрезидентът на БФХГ Невяна Владинова в студиото на Bulgaria ON AIR.
Владинова изрази надеждата си, че през август, когато е Олимпиадата, ще се радваме на още по-голям успех.
"Да не пропускаме ансамбъл-девойки, които също постигнаха голям успех. Те спечелиха три сребърни медала. С общо 5 сребърни медала и един златен медал завършихме Европейското първенство във Варна. И почти всички финали, без един. Тежко е с всички тези очаквания, които имат момичетата. Всичко коства постоянство, целодневни тренировки, но най-вече много труд от страна на треньорите да успеят да успокоят състезателите", допълни Владинова.
"Ръководството, в лицето на г-жа Раева, през цялото време ни държи до златните момичета. Тя успява да ни убеди, че ние сме част от тях. Художествената гимнастика в световен мащаб е изключително силна и конкуренцията е жестока. Става въпрос за много малки разлики в оценките. Всеки един елемент се повтаря по 100 пъти в залата и се повтаря с настроението, което трябва да го има в съчетанието. Много е важно, когато треньорите са с нас, те ни помагат да преминаваме през всичко - както успехите, така и неуспехите, защото всичко тежи. След всеки успех отговорността става все по-голяма", категорична е Владинова.
"Катрин успя да покаже защо е там и на съдиите да не забравят, че тя също е в сметките. Тя успя да направи много силно състезание. Трудно е да се отърсиш от цялата тази емоция. В момента имат почивка, която е до края на седмицата. Катрин изигра последното си съчетание пред родна публика, мисля, че се отказва точно навреме. Всеки човек трябва да знае кога да спре, тя в момента е в чудесна форма", подчерта тя.
Според нея тръпката да гледаш отстрани е много по-голяма и допълни, че Илиана Раева винаги иска повече от гимнастичките.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Поверия и забрани за църковния празник на 3 април
Прогноза за времето: Вятър, дъжд и сняг
Хороскоп за 3 април: Шанс за печалби и хармония в любовта
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
ВИДЕО: Чехия – Дания
ВИДЕО: Босна и Херцеговина – Италия
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Нумерологична прогноза за 3 април
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия