Елитните гимназии – с по-ниски стипендии: От 20 до 60 лв

Всичко идва от наредба на МОН за този вид средства
2 окт 2018 08:40, Петя Славова
19
Елитните гимназии – с по-ниски стипендии: От 20 до 60 лв
Снимка: архив, Reuters

Елитните училища са с по-ниски стипендии от останалите учебни заведения.  Така например, стипендията за отличен успех в 31 СУЧЕМ "Иван Вазов", известно като Бастилията, започват от 20 лв. Три пъти повече – 60 лв., обаче вземат учениците в ПГТЕ "Хенри Форд".

В страната възнагражденията за отличници също варират. В Пазарджик са между 25 и 50 лв., в Бургас са между 43 и 50 лв., а в Търново почват от 45 и стигат 60 лв, предаде "Монитор".

Според приетото в края на миналата календарна година постановление на Министерски съвет за условията и реда за получаване на стипендии от учениците след завършено основно образование минималният размер на възнагражденията за отличници е 21 лв., а таванът е 60 лв.

Според новия Закон за предучилищно и училищно образование обаче свидетелство се получава за средно, което дава правото да се продължи в гимназия, се получава след 7-и клас, а не в осми. Така за разлика от предходните години, когато стипендии получаваха учениците от 9-и клас нагоре или 10-и, ако говорим за профилирана гимназия например, вече възнаграждения получават всички отличници. Това е причина за по-ниски възнаграждения в някои училища, въпреки че от бюджета на държавата са заделени 23 млн. лв.

В столичното 31 СУЧЕМ "Иван Вазов" за стипендиите вече е въведена диференциация, обясни директорката на школото Надежда Николчева. Докато за предходната година всички ученици с успех над 5,50 са получавали по 50 лв. месечно възнаграждение, тази учебната година това няма да бъде така. 20 лв. ще получават всички, които са изкарали от отличен (5,50) до отличен (5,70). Двойно вземат всички с успех над отличен (5,70).

"Откакто стипендии се отпускат и на учениците от 8 и 9 клас за разлика отпреди, когато училища като нашето обхващаха само от 10 клас нагоре, трябваше да се намали и размерът на стипендиите, за да могат да получават всички", заяви Николчева.

В Бастилията социалната стипендия е като тази на отличниците с успех над 5,70 – 40 лв. Като освен тях се отпускат и стипендии за постижения, които са в размер на 100 лв. Директорката обясни, че все още не е ясно колко ученици ще вземат стипендии тази година, но обикновено бройката е около 150-200 годишно. Кой ще бъде одобрен за възнаграждение зависи от комисия, която разглежда всички подадени заявления. Николчева подчерта, че е важно ученикът да няма наказания от педагогическия съвет.

В друго столично школо - ПГТЕ "Хенри Форд", ситуацията е различна. Там от тази година има увеличение на стипендии, като няма значение дали ученикът има отличен 5,50 или 6,00. За предходната учебната година всички отличници са получавали по 50 лв., тази обаче те ще вземат с 10 лв. повече, обясниха от школото. Социалните стипендии пък са в размер на 40 лв. Тъй като в "Хенри Форд" има ученици, които се обучават и в дуално обучение, за тях също има допълнителни стипендии, които са в размер от 50 лв. За получаването им успехът няма значение, определящи са единствено отсъствията, тъй като при повече от 5 спират да получават месечни възнаграждения.

В търновските училища стипендиите за отличен успех са между 45 и 60 лв., като преобладават училищата, в които размерът отива към горната граница. Учениците, навършили пълнолетие обаче, се оплакват, че са принудени да подават данъчни декларации и да плащат данъци върху получените като стипендии пари, което според тях не било редно. Допълнителни средства се отпускат и на ученици сираци и с по един родител, както и на такива от многолюдни семейства, показали обаче определен минимален успех над 4,50. Тези стипендии, както и стипендиите за деца и ученици с определени заболявания и специални потребности, са по-малки от стипендиите за успех и в различните училища варират от 35 до 50 лв.

Месечна стипендия от 25 лв. дават на възпитаниците си някои гимназии в Пазарджик за постигнат отличен успех. Спрямо правилата за отпускане и изплащане на стипендии в Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт са предвидени и еднократни стипендии за преодоляване от ученика на еднократни социални обстоятелства, свързани с достъпа му до образование, които достигат до 80,00 лв.

Учебното заведение отпуска и еднократни стипендии за постигнати високи резултати в учебната, извънкласната и извънучилищната дейност - до 50,00 лв. Някои училища дават и еднократна целева стипендия напр. за закупуването на учебници в началото на първия учебен срок, за закупуване на карта за пътуване и др., но за това трябва да бъдат представени оправдателни документи. В противен случай, ако парите не са използвани по предназначение, ученикът е длъжен да възстанови парите на училището.

В Професионалната гимназия по строителство и архитектура 66 ученици са получили стипендии в размер на 43 лв. през миналата година за успех. По 30 лв. социални стипендии са получили 43 деца през първия срок, а през втория срок броят им е бил 72. За деца сираци школото е отпуснало по 35 лв. на 12 деца през първия срок и на 19 през втория. 

В Професионалната гимназия по химични технологии дават по 50 лв. за отличен успех. Там близо 80 деца са получавали тази стипендия през миналата година. Социални стипендии за достъп до образование в размер на 25 лв. са отпуснати на 40 ученици. На други 40 деца сираци са предоставени по 40 лв. месечно. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
1
 
! Отговори
Спомних си нещо преди 5 години
В СУ, по предмета политикономия, упражненията във ф-т "Славянски филологии" водеше една дебела рускиня. На изпита решиха, за да минел по-бързо, на две съседни бюра да изпитват едновременно и тя, и професорът, който четеше лекциите. Тя се показваше на вратата и привикваше отделни момичета. Оказа се, че на по-хубавите драстично намалява оценката. Пред мен изпитваше една хубавица Мария с разкошни дълги руси коси и й писа (4), а Мария учеше здраво и беше мн.добре подготвена. Просто й развали успеха.
18
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Важното е ромчетата с успех (3.50) да получават специални, предназначени само за тях стипендии, по-високи от тези на отличниците!
17
2
 
3
 
! Отговори
A преди 5 години
В 91 Немска езикова гимназия София стипендията за отличен успех 6.00 е 25лв месечно, а за успех в интервала 5.75 - 5.99 е едва 21лв месечно. За успех под 5.75 стипендия гимназията не дава. :(
16
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нормално. Стипендиите за чисто белите деца, които учат в тези училища, са напълно излишни. Те не са от привилигированата каста. А в останалите училища има по-2-3 отличника във випуск, обикновено роднини на учитилите,много важно каква ще е стипендията.
15
4
 
0
 
! Отговори
hmn преди 5 години
До Анонименидеята е да намериш реализация и смисъл в живота. След това от самосебе си и парите ще станат повече. С твойте доходи от 60 лева на ден не можеш да си позволиш средна категория кола + нормално собствено жилище. потенциалът ти за растеж като сервитьор е точно 0. след 25 години на тая работа няма да изкарваш и стотинка повече - по-скоро ще изкарваш по-малко като те болят краката. Надявам се да си обикновен *** и да имаш малко повече мозък.
14
0
 
3
 
! Отговори
Нар коОп преди 5 години
Могат директно да ги превеждат по сметката на районния дилър или на близките кръчми и казина.
13
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На Държавата на и трябват отличници ! Те знаят, мислят и могат да преценят за кого да грасуват. На държавата и трябват гласоподаватели ,олганизирани в списъци с отговорници.ДИКТАТУРА НА ПРОЛЕТАРИЯТА !
12
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В тази страна най-важно е на депутатите заплатите да растат. На пенсионерите дават смешни проценти, на учениците дори намаляват, а на работещите - нищо.
11
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сервитьора не твърди, че образованието не е важно.И никой тук не твърди такова нещо.Просто не е държавна политика, не е държавен приоритет. Натъпкано в трета глуха. Това се казва тук - и в статията, и от останалите хора.
10
1
 
10
 
! Отговори
до сервитьора 8 преди 5 години
60-70 лв на смяна за 20 работни дни са 1200-1500 лв на месец. Без осигуровки, без болнични и майчински.Аз пък не изкарвах по 60-70 лв на 16 години ами си гледах образoванието. Затова сега заплатата ти за седмица я изкарвам за ден (В България). С включени осигуровки, договор и т.н.Та не си мисли че 60 лв на ден са голяма заплата - не са! Образованието е важно и колкото повече хора го разберат толкова по добре за страната ни!
9
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Разбира се! Бой по елита! Айде де, ще ми обучават те умни хора! Всичко на тръстиката! Равнис по вожда!
8
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
25 лева, каква помощ са? На 16 години, изкарвам по 60-70 лева, като сервитьор, само за една смяна в местното кафене. Това е повече, от половината "образовани", който оонюзнавам. Изобщо, какъв е смисъла, на това да седя още 3 години в училище?
7
0
 
1
 
! Отговори
Киро преди 5 години
Аз съм от провинцията и стипендията от 5,50 нагоре беше 20 лв, а за 6,00 50 лв.
6
12
 
2
 
! Отговори
65 преди 5 години
А тези отличници ,сигурно ли е че са отличници?Че от тошово време знаем ка се пишеха шестици.Малко подмазване ,и готово.А мама и тати ако са шефове и лента отличник носеха.
5
3
 
17
 
! Отговори
Коце кмета преди 5 години
Намалете им ги още, за да има повече за ромския електорат на Тиквата.
4
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Някой знае ли, защо се дават стипендии?Нали не ис мислите, че е "награда, за добър успех".
3
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има много ученици получаващи социална стипендия
2
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Режете ги напълно тия стипендии бе. То няма пари за разБойковия електорат вие на отличниците ще давате. Те така или инъче ще емигрират
1
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За България е по-важно да има роми тъкачи завършили в Кембридж. Иначе и лорд Билирубин няма да ми признае успехите.