Санираните блока до началото на септември са 1902

Това съобщиха от МРРБ
13 сеп 2020 12:00, Петя Славова
22
Санираните блока до началото на септември са 1902
Снимка: БГНЕС

До началото на септември тази година по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради са обновени 1902 жилищни блока в страната. Остава да се обновят още 120 сгради на територията на 15 общини, съобщиха от пресцентъра на МРРБ.

От старта на Програмата исканията за сключване на договори за целево финансиране към "Българска банка за развитие" АД са 5358, а сключените договори за целево финансиране са 2022.

За това информира министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова в писмен отговор на въпрос от народен представител за Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.

Интересът към Програмата е голям, показват данните. Доказателство за това са подадените заявления за финансова помощ – 5723, като одобрените са 5112, става ясно от отговора на министъра.

В него Аврамова подчертава, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството работи по завършване на първия етап от Програмата и разработване на втори етап.

На следващия етап от Програмата се обмисля собствениците на жилища да имат по-голям контрол върху дейностите по обновяване на сградите, както и ясен ангажимент и отговорност при организацията на процеса, допълва министърът и уточнява, че при по-нататъшна реализация на Програмата ще се цели още преход към ресурсно ефективна, кръгова и нисковъглеродна икономика за разширяване прилагането на финансови инструменти, които ще мобилизират финансиране от частния сектор за инвестиции, както и да има възможност за допълване и взаимодействие между различни източници на финансиране.

МРРБ съвместно с Агенцията за устойчиво енергийно развитие разработи Дългосрочна стратегия за саниране на сградния фонд в България в съответствие с европейските изисквания. В рамките на Стратегията е изготвена и пътна карта за поетапно обновяване на сградите до 2050 година, като са отчетени специфичните особености в страната и са анализирани слабостите и пречките пред обновителните процеси от предишни и действащи програми и инициативи. В Стратегията са формулирани политики и мерки за тяхното преодоляване, за да могат да бъдат ускорени обновителните процеси, се посочва още в отговора на министър Аврамова.

В стратегията се предлага създаването на различни програми и механизми, с диференциран интензитет на помощта, обвързан с нивото на обновяване и очакваните енергийни спестявания. Така се цели решаването на различна проблематика и нужда, посочва още министърът. Тя обяснява, че с разработването на различни програми, например отделни за еднофамилни и за многофамилни сгради или свързани с конструктивната устойчивост на сградата, преди въвеждане на мерки за енергийна ефективност, ще се постигнат по-добри ефекти и резултати.

Още по темата

В отговора на депутатския въпрос Петя Аврамова подчертава, че се работи за приемане и популяризиране на пътна карта за постепенно намаляване на грантовия компонент в сегмента на многофамилните жилищни сгради в съответствие с провежданите социални политики, като се предвижда социално слабите собственици да получават 100% безвъзмездна финансова помощ за тяхното самоучастие при санирането на сградата.

Остава отворена дискусията за самоучастието на собствениците при реализирането на програмата, подчертава министърът и допълва, че предстоят разговори за намиране на балансирано решение по отношение финансирането и успешното приключване на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.

По поръчка на МРРБ през месец януари тази година беше изготвен анализ на жилищния сграден фонд, съгласно който само 7% от жилищната площ в страната е в съответствие с актуалните нормативни изисквания за енергийна ефективност, информира и подчертава, че към настоящия момент в преобладаващата си част жилищният фонд е енергийно неефективен и за него следва да се разработят мерки и политики за обновяване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
2
 
! Отговори
итженер преди 3 години
Съжалявам за вас, които са ви залепили стиропор само пък ви го обясняват като саниране. Ментета . Не знам къде живеете но е някое забутано място дето го няма на картата.В големите градове на България има санирани жилищни блокове които са супер . По добри са от "новото" строителство. Проблемът на българите е завистта . Тези които не са санирани завиждат на другите.
17
1
 
4
 
! Отговори
гост преди 3 години
Значи 1902 умножено по такса успех - 30% от надутата цена за саниране на сграда ... мда добре е като приход за шкафчета, дюшеци, че и за гардеробчета. Въпроса е *** : Каква обща сума е похарчена за санирането на 1902 блока. Сигурен съм, че санирането е излязло златно, като за 6 000 блокита. Новината я разбирам като самохвалба за корупция.
16
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И менр кво мъ грее тава?
15
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен13 блокът ни е един от първите санирани. живея в чужбина, като се върнах сега зимата, се изненадах колко е топло в стаите и как задържа топлината. това преди го нямаше. за 1 човек включващ бойлер, идр.консуматори за 1 месец платих 60 лв.ток февруари.(и маслен радиатор)
14
0
 
9
 
! Отговори
Мила преди 3 години
Отново ударихте дъното с това заглавие! Хайде, научете го този български език!
13
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Измамени са хората от 1902 блока. Нека да ни кажат колко са им намелели сметките за отопление от ТЕЦ? няма да ни кажат, защото сметките им са се увеличили.
12
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Имам спомен от филм на Беряну преди поне 20 години, отнасяше се за Берлинското саниране на стари жилищни кооперации.Санирането включваше - смяна и подновяване на електрическа инсталация иВи К -тръбите.При нас е на принципа на Радой Ралин: " Г..а си с рози накичи, ***..то да не личи".Гушват разликата от козметичните външни ефекти.Това не е саниране!
11
1
 
3
 
! Отговори
Супер преди 3 години
остават само 220 хиляди.Хаха.ОСТАВКА
10
1
 
7
 
! Отговори
!@#$ преди 3 години
Няма, просто няма по голяма кражба в съвременната българска история. Едни два милиарда и нещо просто изчезнаха!
9
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не лъжете лепенето на стиропор не е саниране, а ПРИсвояване на едни кьорави пари.
8
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Заглавието на какъв език е написано? "Санираните блокове са 1902" или "Има санирани 1902 блока", ама санираниге блока е като една гаща плява
7
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Санирането на жилищата е най-добрата енергийна независимост от руския Гулаг !
6
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Квото санирането, такова и заглавието на "статията", скръб!
5
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Неграмотност пълна още в заглавието.Българският език дава възможност да се каже'100 блокА са санирани' или 'Санираните блокОВЕ са 100'.. Но това в заглавието е грешно.
4
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След финансовите пирамиди през 90- те, инфлацията през 96-97, и фалита на КТБ, бях убеден че крадливите управляващи не могат да измислят друга крадлива схема. Но.... Измислиха - санирането
3
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво е саниране? Залепят стериопотини плоскости и ги замазват с някакво цементово покритие... това е толкова временно че след година две са паднали или напукали.
2
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен Алкохолик преди 3 години
За 2 милиарда толкова. Следва нови 2 да се откраднат от герберугите за лепене на стиропор.
1
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Комунизогерберастите продължават да наричат облепянето на сгради със стиропор саниране. Ефект няма, но тиквата поне две шкафчинца е напълнил. Говорят че кешбека минава петдесет процента.