Напълни ли се джоба на българина от еврофондовете?

Как те са повлияли на икономиката ни...
Обновена: 27 сеп 2020 16:51 | 27 сеп 2020 14:30, Петя Славова
163
Напълни ли се джоба на българина от еврофондовете?
Снимка: БГНЕС

Европейските фондове са довели до повишаване на заплатите с 8,2% за периода от 2014 г. до средата на 2020 г. Това показва анализ на Министерство на финансите за ефекта на парите от ЕС върху икономиката. Наред с това Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал със 7,7% спрямо базисния сценарий без евросредства.

Друг изключително важен положителен ефект е намаляването на безработицата, съобщава "Монитор". В резултат на усвояването на парите от ЕС за периода 2014-юни 2020 г. безработица в страната е с 5,6 процентни пункта по-ниска отколкото би била без притока на тези средства. В същото време, броят на заетите лица в икономиката е нараснал с 12,5%. Това води до увеличение на доходите и на производителността на труда.

 В резултат на нарастването на възнагражденията и заетостта потреблението се увеличава с 9,3% спрямо базисния сценарий без пари от ЕС. А това, заедно с ръста на инвестициите води до увеличение на вноса с 6,7%. Същевременно износът също леко нараства - с 0,8%.

Но в дългосрочен план очакванията са парите от ЕС да доведат до значително подобрение на конкурентоспособността и увеличение на износа. Като това ще се дължи на по-високата производителност на труда и ефективност на производствения процес чрез внос на по-модерни машини и технологии.

През втория за страната програмен период (2014–2020 г.) е получен достъп до средства от ЕС в размер на 9,9 млрд. евро, предназначени за съфинансиране по 10 програми. В сравнение с периода 2007–2013 г., разполагаемият ресурс е по-голям с 5,2%. Към 30 юни 2020 г. реално са усвоени 46,9% от средствата от ЕС. Извършените плащания по програмите са на обща стойност 5,487 млрд. евро, като 4,633 млрд. евро от тях са от ЕС.

Средствата от ЕС подпомагат българската икономика по няколко направления. Те водят до увеличение на инвестициите на частния бизнес, до разкриване на нови работни места, а от там до повишаване на доходите и потреблението.

Един от най-съществените ефекти от усвояването на парите от ЕС, със силно положително въздействие върху българската икономика, е нарастването на обема на частните инвестиции – с 19,7% за периода 2014 2020 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Абе на единици българи известни като Боко, Пеевски, Домуси, котараци, джуджета и пр. се напълни, но всъщност темата е много по-сериозна, тъй като след влизането на България в ЕС, ако имахме нормално управление а не мракобесния, корумпиран и супер некадърен режим на ГЕРБ, България трябваше да дръпне много напред и да стане поне на нивото на Чехия и Полша...За лош късмет дойдоха герберугите и провалиха всичко!
8
2
 
36
 
! Отговори
Христо преди 3 години
Напълниха се джобовете на определени българи който са във власта и на хора около тях
7
2
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има неправилно разбиране за какво служат еврофондовете - те пълнят чекмеджета, а не джобове.
6
10
 
2
 
! Отговори
Бау преди 3 години
и някой искат да излезем от ЕС, защото са твърде либерални ...
5
2
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Гражданите плащат вноската в ЕС, която се връща в джобовете на върхушката от властта и бизнеса.Българинът спонсорира богатите в България.
4
4
 
32
 
! Отговори
ко?Не. преди 3 години
Само един българин си напълни чекмеджетата.
3
4
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Напълни се чекмеджето на Шопа.
2
16
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
България е изгубила мното повече от ЕС отколкото е получила от жалките еврофондове. Само от спирането на Южен Поток сме загубили над 50 милиарда евро.
1
4
 
41
 
! Отговори
Еврошанс преди 3 години
ДА, особено на един закръглен българин, обикалящ с джипка Родината.