Морето в България се оказва "по-солено" през почивните дни

Когато има най-много туристи, цените са най-високи
13 авг 2021 07:10, Петя Славова
98
Морето в България се оказва "по-солено" през почивните дни
Снимка: БГНЕС

Черноморието ни се оказва по-скъпо през уикенда - времето, в което от бранша очакват по-голям наплив от туристи. Това показва проверка на "Телеграф".

Като пример е дадено, че при резервация на хотел в Слънчев бряг е обявена цена от 109 лева за нощувка вторник срещу сряда. Но ако изберем да отседнем в събота срещу неделя, се оказва, че ще платим за стаята два и половина пъти по-скъпо – 269 лева.

Увеличението на цените през уикенда се движи в границите от 50% до 2-3 пъти, обясни шефът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. По думите му петък, събота и неделя е невъзможно да се намерят свободни стаи, особено по Южното Черноморие, без да сме резервирали отрано. Такъв шанс, макар и малък, обаче имаме, ако искаме да отседнем вторник, сряда и четвъртък.

Още по темата

Според специалистите, хотелите се пълнят 80-90% през седмицата в пика на сезона. Петък, събота и неделя обаче са запълнени дори над капацитета – средно 106%, посочи Драганов. Това се получава, като например двойна стая се превърне в тройна с още едно легло.

Такава е ситуацията заради пандемията, която превърна хората в уикенд туристи. Мнозина вече нямат отпуск и това е единственото време, което могат да отделят, а също онези, които живеят в близост до морето – в Сливен, Ямбол, Търговище, отскачат до плажа по 20 пъти през лятото за ден, ден и половина. Голяма част от тях идват сутринта, плащат за чадър и шезлонг и си отиват привечер. Някои дори си носят храна от вкъщи, други обядват в някой ресторант. Има и такива, които си резервират една, две или три нощувки. Тръгват за морето петък вечер след работа и стоят до понеделник сутрин, когато напускат хотела и поемат обратно към работните си места.

Точно това е причината за огромния наплив по морето в момента, заради което сутрин плажуващите не могат да си намерят места на пясъка и още призори се хвърлят хавлии, за да се запазват шезлонгите.

Освен че не могат да си намерят чадър, друг проблем, с който се сблъскват гостите на хотелите, е дублирането на резервации. Дублажите се получават от страх, че хотелите ще останат празни. Много от собствениците направили договори за 120% от леглата, презастраховайки се, че базата им ще бъде запълнена в несигурната COVID обстановка, когато част от гостите могат да отменят резервацията си в последния момент.

Тази практика се е превърнала в масова, което пък поставя в невъзможност хотелиерите да пренасочват гостите, останали без стая, към друго място за настаняване от същата категория, понеже всичко е запълнено. Така не са рядкост случаите, когато уикенд туристи, току-що пристигнали в курорта, остават буквално на улицата и с куфарите тръгват да си търсят нов хотел на късмет. Скочи ли заетостта над 92%, ще има недоволни туристи заради дублажите, каза Румен Драганов.

Оказва се, че и чадърите са по-скъпи на някои места през уикенда. Ако през делничните дни на определени плажове цената за чадър е 5 лв, тя стига до 7 през почивните дни. Също така има и проблем с паркирането като цените за автомобил за денонощие на закрито струва 16 лв, а на открито 12 лв. Скок се наблюдава в последните седмици на юли, когато сумата се вдигнала съответно на 18 и 14 лв за същата услуга.

Румен Драганов коментира и факта, че преди време българинът е почивал много по-дълго на морето. През 30-те години на миналия век хората са летували по 3 месеца и това се е наричало курортолечение. По време на социализма класиката бе главата на семейството да вземе карта от службата и да заведе цялата фамилия за 14 дни на море в почивната станция. В последните години се затвърждава традицията да ходим на морска почивка по пет, най-много седем дни. А заради коронавируса това и миналото лято много хора вече отскачат само за ден до родното море. Преди такива еднодневни пътувания масово имаше към гръцкото море. Сега тези екскурзии обаче станаха неизгодни заради тестовете и потокът от туристи се ориентира към Черноморието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не трябваше ли хотелите да работят на максимум 70% от капацитета си?!
9
6
 
30
 
! Отговори
Куку руку преди 2 години
То и морската вода е по-солена през уикендите,щото *** левче за WC не обича да дава.
8
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
'Догодина като отмине пандемията' ----- пЛандемията ще е завинаги докато има бальци
7
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
който нема имот на морето и магазини на близо, мутрите ще се погрижат за него
6
6
 
44
 
! Отговори
Жена преди 2 години
Аз пък не ходя - само пари на вятъра. Мога с кеф да си взема отпуск и да си спя в нас по цял ден.
5
29
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
какво са 269 лева? има си заеми за тая работа с 3000 лева може да се изкара нормално 5 дена, все пак не е задължително да се ходи и без това е претъпкано , аз бих вдигнал цените до 500-700 на нощувка
4
8
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз затова от 5 години не съм стъпвала там. Няма и да отида!
3
2
 
30
 
! Отговори
x преди 2 години
Глупости. Има и хотел за 80 лева близо до морето, далеч от шума. Без ядене. Аз не отивам да ям там, а за морето и плажа.
2
8
 
34
 
! Отговори
Димов преди 2 години
Жалко, че всички тези мерки покрай Covid ги има! Иначе доста хора не биха отишли на море тук. Да видят тогава алчните хотелиери как се издават толкова пари! Моето семейство и при тези мерки няма да гостува на български,а на гръцки курорти.
1
0
 
68
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
269лв за вечер в Слунчака, трябва да съм луд и наркоман. БГ хотеливрчетата ден година хранят, верни на дивиза продължават с пълн сила да цедят хората. Догодина като отмине пандемията и жив българин няма да има и пак ще ревнат за помощи. В Испания, Гърция, Италия е на половин цена. Какво толкова има в Слънчака че е 269лв на вечер