Покрай пандемията: Селската къща колкото двустаен апартамент

Интересът към селския туризъм расте, смята Борислав Бориславов
31 авг 2021 17:00, Петя Славова
86
Покрай пандемията: Селската къща колкото двустаен апартамент
Снимка: БГНЕС

Средната цена на селска къща по време на пандемията се е изравнила с тази на едностаен или двустаен апартамент в най-близкия областен град. Това заяви пред БНР Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села.

Според специалиста, в последните години интересът към селския туризъм расте, но с пандемията се наблюдава силен ръст в заетостта на обектите и то почти целогодишно.

Още по темата

В момента се запазват цели къщи за гости за месец напред, заради поредната вълна на коронавируса, каза Борисов. Според него най-отчетлив е интересът към селския туризъм по празниците и през лятото. При ваканционните оферти търсенето надвишава предлагането около четири пъти и ръстът е най-големият, откакто съществува селски туризъм у нас. Българските села дават необходимото спокойствие, уединение и качествена храна, категоричен е той. По думите му към тях се отправят по-платежоспособните клиенти, които не изпитват материални затруднения.

"За разлика от големите туристически комплекси, където всичко се изчислява в големи екселски таблици – колко да се спечели, как да се компенсират загубите от миналата година, селският туризъм залага на качествената българска продукция, неща, които няма как нито в чужбина, нито в големите хотелски вериги да бъдат намерени", коментира Борисов.

„Идеята е, ако си гражданин и не живееш на село, като отидеш за село, да се изключиш от тази забързана матрица на градския живот. Много често почивката се изразява именно не в „какво да правя“, а да не правиш.“, допълни той. И добави, че почти няма свободни места в селския туризъм тази година.

Борисов и очерта и друга интересна тенденция - през последната година-две от началото на пандемията много хора, наши емигранти, решиха да се върнат на село, тъй като търсят нов стил на живот. Високоскоростният интернет в селата позволява дистанционна работа.

"И се оказва така, че с един малко по-скромен живот на село човек може да изкарва от една страна хем добри пари, хем да живее в една много по-спокойна обстановка и изключително чиста среда.", посочи Борисов.
 
От преселване към селата на хора в пенсионна възраст тенденцията е променена – към селата се отправят хора в активна възраст, основно в диапазона 25-45 години, уточни той.

По официална статистика през миналата година 95 хиляди са новорегистрираните на адреси в селата и според Борисов това не е свързано с фиктивни премествания за гласуване на избори.
 
Това са реално хора, които заради пандемията са направили решителна крачка, която дълго време са отлагали, смята Борислав Борисов. „Да започнат един рестарт на село.“ Сред най-силните региони са Велико Търново, Варна, Пловдив.

Според него категорично това не е временно явление, а естествен процес, в който българските села ще бъдат заселени от нов тип хора - не от хора, които се занимават със земеделие, а от хора, които искат да сменят начина си на живот.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пълни глупости на брокерите на имоти. Градският живот има недостатъци, но има милиони предимства над селския живот ЗА ХОРА В АКТИВНА ВЪЗРАСТ. Пенсионери с недостатъчни доходи е по-изгодно да живеят на село. Работа, образование, здравеопазване - всичко това е концентрирано по големите градове. Някой ще ми сравнява някакъв двор с Витоша около София, Шуменското плато, Текето около Русе и т.н. където мога да си почина. Айде улево брокерчета, ако има балъци нека да ви се връзват.
52
3
 
21
 
! Отговори
ЕДИ КОЙСИ преди 2 години
СЕЛА ИМА НО ХОРА ЗА СЕЛО НЯМА
51
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами нормално всъщност. В цял свят да живееш покрай, а не в града е лукс, който могат да си позволят малко хора. Естествено че и тук ще се сетим, че да си притежаваш земята под краката не е никак лошо - засега само на цената на двустайна кутийка.
50
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 46И аз знам села, където къщите са по 2 за лев и никой не ги иска. Като поразгледаш са все или села дето са пълни с *** елементи или наоколо има села с *** -това си е закономерност - колкото е по-голяма концентрацията на команчи, толкова е по-ниска цената, ако такива липсват, цената удря тавана. И за това си има обективни причини
49
0
 
14
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
ГОВОРИ ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ!!! ОТ ЕДНА СТРАНА ИМА УВЕЛИЧЕНО ТЪРСЕНЕ , НО ОТ ДРУГА ИМА ОБЕДНЯВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ПАЗАРА ОСТАВА СЪЩИЯ КАТО ПРЕДИ ПАНДЕМИЯТА!
48
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тая година - много кРомид, много нещо - уж само 2 лехи насях, пък няма обиране. Чак по новините гледам започнали да включват репортажи. Гонят ме с някви спринцофки...ще хванат дедовия...язе съм в зимника и кусам ланшно вино.
47
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Селото ще е раят за здравето на децата ни .Както етръгнало скоро градовете щв започнат да опустяват
46
3
 
14
 
! Отговори
ЦИНИК преди 2 години
Сакам сичките селяни ,кадя бегаа у градо,от ги мързи да работът на полето,а съ върнат по родните места.Ама има еднъ народнъ песен,Никой нимой *** върне на селу . Те стаат по гражданя от гражданята и кът му кайш че е ц,а,р вул налита на бой ! Инак дживота на селу е могу спокоен.А и правилата могу,могу не съ спазват както у градо.
45
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бе направо по 2 за лев ги дават. Я кажи в кое село, че да ида да си напазарувам.
44
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 43Че ти с коса ли ще косиш? Трябват ти най-много 4-5 часа.Хайде да кажем 8 часа.
43
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как да повярвам на статията, като знам,че във Врачанско в доста села къщите вървят по 4-6 000 лева. Знам доста къщи с двор по декар, които се продават от години на тези цени.
42
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
О да - повече е предлагането - я отвори някой сайт за имоти да видиш колко е повече. :) Надай се ти да купиш на някой къщата за 30 бона. Свърши вече тая.
41
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Иска им се на брокерчетата селските къщи да струват колкото имения в Манхатън. Истината е че хора не останаха вече, предлагането е повече от търсенето.
40
10
 
6
 
! Отговори
Един път преди 2 години
Да окося два декара ми трябват три дена. Ама да го правя на всеки две седмици - благодаря вери мач! Сега е като амазонска джунгла.
39
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Животът в града е вреден за здравето. От много хора събрани на малко място нищо добро не следва. Който може да си позволи да НЕ живее в града, естествено, че ще иска да го направи.
38
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз съм съгласен при амишити, ама в Швейцария.
37
5
 
13
 
! Отговори
Дядо Ваньо преди 2 години
Много сте заблудени мили дечица. Едно време баш пиянките дето не ставаха за нищо се изнесоха в града. Да - опера няма, ама има хора.
36
13
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Изнасянето" на село е позитивна тенденция за брокерите на имоти. Много лъжи са написани тук - има масово ромско население живеещо във велико-търновския регион, Троян, Ловеч и къде ли не в Балкана. Никакъв интернет не може да замести обучението на деца в една добра математическа гимназия или електротехникум. Съседите по селата са някакви пиянки като оня дето викаше, че д-р Радева му е забранила да пие вода. Урбанизацията е нормален световен процес.
35
7
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
160 квадрата къща, 2 декара парк, басейн, барбекю, 2 реда домати и 1 мерудия да чопли жената. С ремонтите ми излезе 60к...нека ми е зле.
34
1
 
13
 
! Отговори
SS преди 2 години
Подхвърлих на жена ми да продадем вилата,където през 2020 се крихме когато затвориха държавата.Така или иначе стои празна през повечето време на годината.Жена ми категорично отказа ! Каза ми ,че никога няма да се съгласи докато е жива. То s да не повдигам този въпрос и в бъдеще.