4-дневната работна седмица: Това ли е пътят към спасяване на планетата?

Трудът – все по-производителен, изминатите километри с кола - по-малко
23 фев 2023 12:52, Красимир Ангелов
125
4-дневната работна седмица: Това ли е  пътят към спасяване на планетата?
Снимка: БГНЕС

През 2011 г. Саймън Арсел и другите трима съоснователи на новосъздадената тогава консултантска компания за околна среда „Тайлър Грейндж“ в Обединеното кралство решават да дадат на всички свои служители по един почивен ден месечно при условие, че извършват доброволческа дейност извън компанията. Те установили, че много от новите им служители вече са посветили свободното си време на доброволческа дейност, помагайки на организации за опазване на дивата природа.

Миналата година "Тайлър Грейндж" предприе нещо, което някои биха нарекли много по-радикална стъпка в полза на благосъстоянието на служителите си, като въведе четиридневен работен ден за всички служители. Компанията взе участие в най-големия в света експеримент за "четиридневна работна седмица", който се проведе във Великобритания от юни до декември 2022 г. Целта на експеримента беше да се прецени дали компаниите могат да запазят производителността си с намалено работно време - и, най-важното, без намаляване на заплатите на работниците.

Климат

Мениджърите и служителите в "Тайлър Грейндж" ентусиазирано приветстваха промяната, а резултатите им показаха, че дневната производителност се е увеличила с 22% . Но Арсел искал да оцени още нещо: въздействието на четиридневната работна седмица върху въглеродния отпечатък на компанията. И се оказало, че четиридневната работна седмица е "забележително добра и в това отношение", казва той пред BBC.

"Средно регистрирахме 21% намаление на броя на изминатите километри с автомобил", отбелязва той с усмивка. "Тайлър Грейндж" също така спря срещите и пътуванията, които смяташе за ненужни.

Тестване по целия свят

Дебатът около четиридневната работна седмица набира сила по целия свят, коментира BBC. Организацията с нестопанска цел, която координира изпитанието в Обединеното кралство, "4 Day Week Global", е провела пилотни проекти и в САЩ и Ирландия, а компании в Испания, Швеция, Белгия, Япония и Нова Зеландия също са изпробвали по-кратки работни седмици.

Опитът в Обединеното кралство обаче е най-мащабният до момента, като в него участват над 60 предприятия и организации. Резултатите бяха публикувани на 21 февруари, а някои от компаниите започват открито да изразяват това, което предишните проучвания предполагаха: по-кратката работна седмица може да помогне на планетата.

Джулиет Шор, икономист и социолог в Бостънския колеж и водещ изследовател на „4 Day Week Global“, която е участвала в експериментите в Обединеното кралство и САЩ, твърди, че съкращаването на работната седмица е важен фактор за намаляване на емисиите на CO2 на въглерод в атмосферата.

"Въпреки че ползата за климата е най-трудният за количествено определяне параметър, много изследвания показват, че с течение на времето, когато страните намаляват работното време, емисиите на въглероден диоксид намаляват", казва той.

Според проучване, проведено през 2012 г. в съавторство с Шор, 10% намаление на работното време е свързано с 8,6% намаление на въглеродния отпечатък.

По-малко часове на път

Един от най-важните фактори, които допринасят за ползите за климата от четиридневната работна седмица, е намаляването на необходимото пътуване до работното място. Данните от изпитването в Обединеното кралство показват 10% намаление на времето за пътуване- от 3,5 часа на 3,15 часа седмично (данни от компании, които са регистрирали времето за пътуване). При експеримента в САЩ през 2022 г. намалението е още по-голямо - от 3,56 часа на 2,59 часа седмично (спад с 27%).

Както в Обединеното кралство, така и в САЩ е установено, че мнозина използват спестеното време за нисковъглеродни дейности , като ходене пеш или хоби у дома. Данните от Великобритания отчитат също така, че "преминаването" към по-кратка работна седмица е довело до по-екологични дейности: участниците са отделяли повече време за доброволческа дейност за екологични каузи и са били по-внимателни по отношение на рециклирането и купуването на екологични продукти.

"Когато хората работят по-малко, те разполагат с повече свободно време за устойчиви дейности", отбелязва Стефани Герролд, изследовател от Бранденбургския технологичен университет в Германия, която не е участвала в опитите в Обединеното кралство или САЩ, но е разработила различни модели за намаляване на работното време, прилагани от австрийски компании.

Интернет трафикът (също) намалява

Неочакван резултат, който забелязват в "Тайлър Грейндж", е, че значително намаляват и емисиите на въглероден диоксид, свързани с изпращането и съхранението на данни. Всеки от големите центрове за данни може да консумира същото количество електроенергия като 50 000 жилища. "Липсата на онлайн бизнес трафик в петък може да окаже значително въздействие върху емисиите, потенциално дори по-значително от намаляването на броя на пътуванията до работа", казва Арсел.

Тревога

Сред почти всички компании, участвали в британския експеримент, "присъдата" е положителна: по-кратката работна седмица е от полза за бизнеса и околната среда. Но някои експерти отбелязват, че намаляването на работното време може да бъде съпроводено с други, косвени рискове за околната среда.

В допълнителния си почивен ден служителите невинаги се ангажират с "екологично" поведение. Някои могат да се качат на самолет, за да отпразнуват платения си почивен петък в чужбина. "Тридневният уикенд може да доведе до по-голямо потребление на стоки и услуги" с висок въглероден отпечатък, казва Анупам Нанда, професор по градска икономика в Университета в Манчестър. "Ако в крайна сметка вземете самолет или шофирате на стотина километра, за да се забавлявате", това няма да помогне за справяне с климатичната криза.

Нито в Обединеното кралство, нито в САЩ е изчислен напълно въглеродният отпечатък от потенциалните допълнителни дейности през допълнителния почивен ден. Филип Фрей, изследовател в Института за оценка на технологиите и системен анализ в Карлсруе, Германия, и автор на книгата "Екологичните граници на труда", казва, че разбира загрижеността за потенциалните допълнителни емисии от допълнителните дейности в свободното време, но отбелязва, че това предположение не изглежда потвърдено в момента. Фрей дори цитира проучване, което показва, че хората в Северна Америка и Европа оставят по-малък въглероден отпечатък през почивните дни (в Източна Азия емисиите през почивните дни не намаляват). Като цяло е установено, че емисиите в неделя в Северна Америка и Европа са с 40% под средното ниво, докато в делничните дни са с почти 20% над средното ниво.

Данните на Администрацията за енергийна информация на САЩ също показват, че хората в САЩ изгарят с близо 10% по-малко изкопаеми горива през почивните дни, отколкото през делничните. Поради тази причина Фрей смята, че един допълнителен почивен ден през седмицата би могъл да намали емисиите от изгарянето на изкопаеми горива.

Допълнителните данни също изглеждат сравнително обнадеждаващи. Броят на вътрешните пътувания за отдих, предприети от работниците, участващи в пилотния проект в Обединеното кралство, е намалял с 5,5%, докато в броя на предприетите международни полети за отдих почти няма промяна.

(БГНЕС)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
107
0
 
0
 
! Отговори
Аз преди 1 година
Живея във Великобритания и нашата фирма премина на четири дневна седмица през юли и продължаваме и до момента.Започваме един час по-рано и не почиваме в петък,събота и неделя,а на ротационен принцип.Тази седмица почиваш понеделник,вторник и събота,другата седмица сряда,четвъртък и събота и т.н.Всъщност ми се намали работната седмица с три часа и един ден за същите пари.Всички компании взели участие в експеримента вземат на седмица пари за това,така че те не губят нищо.
106
0
 
0
 
! Отговори
Паралиев преди 1 година
Парите, другари, са тук. Тези имат възможност да направят седмицата и 3-дневна. Впрочем един наш "инглиш ман", заяви на всеослушание, следното: "Дъ дей Афтър Тюздей из Фрайдей" Феноменална демонстарция на познаване дните на седмицата, или "Денят след вторник е петък". Този наш седмичен кУрифей трябва да улезне в книгата на Гинес, защото е първопричината за 4-ри дневната седмица и да получи немедлено Бритиш Ситизъншип.
105
1
 
7
 
! Отговори
реалист преди 1 година
постепенно , голяма част от хората ще станат излишни , ще им плащат да си стоят в къщи , естествено колкото да не умрат от глад/безусловен базов доход/ , роботите нямат нужда от осигуровки, почивни дни, отпуски и болнични , това е ..който разбрал разбрал, който не е да е жив и здрав!
104
1
 
1
 
! Отговори
Някой недоволен преди 1 година
До скайИ ти ли не знаеш български? 4 седмична работна седмица..... = 4 дневен работен ден......Българийо, за тебе те умряха.......
103
4
 
2
 
! Отговори
скай преди 1 година
Тия наред ли са? Как така ще правят 4 седмична работна седмица.Знаете ли колко милиарда че и трилиона евро ще загуби българската икономика? ))))
102
1
 
6
 
! Отговори
Някой недоволен преди 1 година
Може ли някой български учител да ми преведе израза " четиридневен работен ден"?Явно за драскачи по медиите няма стандарти по познаване на български език....
101
1
 
8
 
! Отговори
Г преди 1 година
Това ясно показва колко зле е бизнеса в България, защото тук много фирми работят и събота и неделя и пак не сме и наполовина конкурентно способни спрямо западни компании. Мениджърите и управителите използват селско махленски методи особено в семейни фирми си нямат на идея как се управляват хора, процеси и средства ефективно. Никога няма да се доближим до стандарта и мисленето на западна Европа.
100
1
 
7
 
! Отговори
До 105: преди 1 година
Напълно съм съгласен с теб. И това е много опасно. Ако работиш по 10-12 часа на ден, след това какви сили ще имаш за семейството (ако естествено някога създадеш такова), за най-малко 1 час спорт на ден, защото в противен случай затлъстяваш и се разболяваш рано или късно. Никога не съм мислил, че има толкова откровено наивни и мързеливи хора в България.
99
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е заплати ще се понамалят, разходите ще се поувеличат, населението ще пообеднее, ще се поограничи за пътуване, храни с малък въглероден отпечатък, според нуждите на всеки, без разхищения и др., за намаляване въглеродния отпечатък, точкова система, с бонуси за добрите граждани - *agenda 2030*, все хубави неща, зелени и щастливи. За да е зелена и красива планетата, трябва мънички жертви в името на бъдещето за поколенията, с всичко се свиква, важно е да се иска от хората.
98
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Цялата идея на тази залъгалка е да подмамят работниците да работят по-дълги смени. Един човек вместо да работи пет дни по осем часа ще работи четири дни по десет часа и ще се скапе от работа та после ще му трябва още един почивен ден за да се събере. А работодателя може да си наеме още хора и всички ще му работят по десет часа. Опитват се да го изкарат че така работниците ще са по-добре но след време тия дето сега не го виждат ще разберат от личен опит че сделката не е добра.
97
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди година случайно гледах Киро Брейка по Ютюб, където говореше, че в България частен бизнес е невъзможен защото са останали най-мързеливите и некадърните. Не му повярвах тогава и си мислех, че се прави на интересен, но след като бегло преминах коментарите, ми стана ясно, че българското общество е тотално деградирало.
96
1
 
10
 
! Отговори
D преди 1 година
Не ми е много ясно как ще намалят въглеродните емисии с по-къса работна седмица, като точно в Англия в почивните дни магистралите са най-натоварени и всички тръгват на път да обикалят.
95
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А Ганьовскияяя работодател ако може и неделя да му бачкаш и да имаш да го черпиш затова защото ти дава хляб в ръцете. Дотам стигнаха тия.
94
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пътят към обедняването на хората. Планетата си е добре и климатът си е добре.
93
0
 
4
 
! Отговори
Я не обиждай... преди 1 година
До Невероятни *** Даже и 3 дена стигат! При такова заплащане толкова работа...Като не можеш да плащаш, фалираш...Точка!
92
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всеки си мисли колко ще му е хубаво да си стои повече време вкъщи, но като се замислиш че държавни, общински, образователни, здравни, правораздавателни институции също няма да работят, нещата спират да изглеждат толкова розови.
91
8
 
10
 
! Отговори
Янко Антивакс преди 1 година
Поредният социален експеримент замислен от международните евреи с цел деградиране и дехуманизиране на човешкото общество! Не забравяйте че трудът е едно от нещата които ни прави хора!
90
5
 
10
 
! Отговори
Таня преди 1 година
Нормално е да се върви към гарантиран базов доход и да няма нужда хората да работят.
89
4
 
9
 
! Отговори
Невероятни тъпаци преди 1 година
Никой не ви забранява и сега да теглите голям заем от банката като си заложите цялата собственост, да основете каквато си искате фирма - ИТ услуги, програмиране, инженерни услуги, медицински услуги, чистене и каквото искате. Плащайте на вашите наети както другите, а ги карайте да идват само 4 дена в седмицата. Не забравяйте, че това важи също за лекари, полицаи, пожарникари, даже сега в Украйна ще се бият 4 дена, а в другите 3 ще се бият "от вкъщи" на компютърни игри. Много сте *** :)
88
1
 
12
 
! Отговори
Qwerty преди 1 година
Не знам дали това е пътят към спасяване на планетата, но със сигурност е пътят към масови инфаркти и нервни кризи сред родните работодатели...