Акционерите на КТБ без право на жалба за фалита й

Решението е на Конституциония съд след искане на ВКС
Обновена: 14 юни 2016 20:30 | 14 юни 2016 19:54, Камелия Цветанова
8
Акционерите на КТБ без право на жалба за фалита й
Снимка: Reuters, архив

Конституционният съд не видя противоречие с Конституцията в текста от Закона за банковата несъстоятелност, според който решението за обявяване на банката в несъстоятелност, от което зависи и началната дата на неплатежоспосбността ѝ, може да бъде оспорено само от квесторите, временните синдици, БНБ и прокуратурата, съобщи БНР.

Още по темата

Казусът беше провокиран от делото за фалита на Корпоративна търговска банка. На особено мнение са били докладчикът по делото - бившият национален омбудсман Константин Пенчев и бившите върховни съдии Таня Райковска и Георги Ангелов.

Оспорваният текст лишава от право на жалба акционерите, въпреки че са страни в делото за несъстоятелност. 

Конституционният съд беше сезиран за противоречие с Конституцията на два текста от Закона за банковата несъстоятелност от Върховния касационен съд, когато делото за фалита на КТБ стигна до финалната съдебна инстанция.

Съдът поиска становището на топсъдиите дали лишаването от право да представляват банката и да подават жалби на акционерите погазва Конституцията и Европейската конвенция за правата на човека и спря делото за фалита на банката на Цветан Василев.

Сега процесът трябва да бъде възобновен.

Върховният касационен съд трябва да реши да потвърди ли някоя от двете дати, които обявиха като дата на несъствоятелността първите две съдебни инстанции - СГС - 6 ноеври 2014,  когато БНБ отне лиценза на КТБ, или на САС -  20 юни 2014 година, когато банката беше затворена, за да бъде направен опит за нейното оздравяване.

Върховните магистрати могат да върнат делото за ново разглеждане или да приложат директно Европейската конвенция за правата на човека и да признаят правото на жалба на акционерите. За последното има българска практика в съда в Страсбург по делата за фалиралите "Капитал банк" и Международната банка за търговия и развитие, по които беше  преценено, че непризнаването на право на жалба на акционерите нарушава Конвенцията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
1
 
! Отговори
Мила преди 7 години
Ох, горките. Като крадоха с Василев всичко им беше наред, нали?
6
0
 
2
 
! Отговори
Авиос преди 7 години
До Един от СеверозападаИскаш да кажеш Цветан Василев, а не Цветанов. Естествено, че именно той е главният виновник за източването на банката. Той е управлявал КТБ еднолично е използвал банката за личен бездънен банкомат. Раздавал е кредити без покритие на кухи фирми и е използвал парите както намери за добре, включително и за финансиране на неуспешните медийни и политически проекти. Василев със сигурност не е действал сам и е редно всички замесени да поемат своята отговорност.
5
0
 
3
 
! Отговори
Ива преди 7 години
Така е като бъркаш в кацата с меда и не казваш идва време в което да не е толкова сладко.
4
2
 
6
 
! Отговори
Пророк преди 7 години
Сами си правете изводите дали да вярвате на БНБ, БГ, БГ бамки и т.н. и къде да си държите кинтите...
3
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Авторът не е разбрал, че ВКС вече не може да се занимава с датата на неплатежоспособност. Все едно няма жалби и решението на САС трябва да влезе в сила.
2
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
С Е ееее КС за балъцитеее !! ;;))
1
1
 
12
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 7 години
Говореше се за 4 милиарда по едно време, а Цветанов го търсят , мисля, за 206 милиона.Има ли още наивници, да вярват, че ще излезе каквато и да е истина за тая банка на яве, или че ще се намерят и върнат парите? Както казах-много господа /другари, както и бивши мутри, настоящи олигарси, както и много пишман политици, са бъркали не до лактите, а до раменете в кацата с меда, за да позволят истината да излезе на яве.И Цветанов ли е най-виновния, или контролиращите го, ревизиращите го?