На Балканите, в балтийските страни – влиянието на Русия расте

Руснаците инвестират минимума и получават максимума от политическото си влияние
Обновена: 11 окт 2018 10:53 | 10 окт 2018 22:00, Елка Василева
133
На Балканите, в балтийските страни – влиянието на Русия расте
Милорад Додик и Владимир Путин. Снимка: Reuters

Седмица преди ключови избори босненският сръбски лидер Милорад Додик пътува до Русия за състезание от Формула едно - не защото е голям фен, а за още една среща с руския президент Владимир Путин.

Кадри от състезанието в Сочи показват как Путин пожелава на Додик "голям успех" на босненските избори и как Додик подарява на Путин значка на Република Сръбска - контролиран от сърбите автономен район в Босна и Херцеговина.

Видеото беше ярка демонстрация на влиянието на Русия в един от най-чувствителните региони на Европа - крехките Балкани, където Западът се опитва да насърчи помирението и реформите след бруталната етническа война през 90-те години, пише Душан Стоянович, "Асошиейтед прес".

Кратката възможност за снимка с Путин помогна на Додик да спечели изборите за сръбското място в тричленното председателство на Босна в неделя, задълбочавайки етническите разделения, които дърпат страната назад от опустошителната война през 1992-95 г.

Додик открито се застъпва за отделяне на сърбите от останалата част на Босна и Херцеговина и беше санкциониран от Съединените щати заради политиката му. Но той се доказа като ключов съюзник в усилията на Москва да подкопае западните планове за интеграция на Балканите.

Докато руското влияние е най-очевидно на Балканите, възходът на популизма в Централна Европа също е коз в ръцете на Москва, осигурявайки благоразположени политически партии и политици в целия континент, включително в страни от Европейския съюз като Унгария, Австрия и Чехия.

Проруските сили постигат успехи и в други части на Европа. В Латвия опозиционна партия, на която симпатизира голямото руско етническо малцинство в страната, получи мнозинството от гласовете на парламентарните избори в балтийската страна в неделя, въпреки че партията се очаква да има трудности в опитите си да състави коалиционно правителство.

Латвийското руско малцинство е голяма политическа сила в страната, тъй като съставлява около 25 процента от близо двумилионното й население - наследство от близо 50-те години съветска окупация, която завърши през 1991 г.

Победата на Додик в Босна и Херцеговина засилва още повече позициите на Москва в Западните Балкани, тъй като той сега може да блокира всяко стратегическо решение, ако Путин каже така.

Русия твърдо се се противопоставя на присъединяването на още балкански страни към НАТО. Западни официални представители изразиха опасения, че Русия е използвала историческите си славянски и православно-християнски връзки в региона, за да подкопае европейската политика за интеграция.

Базираният в Сараево политически анализатор Адан Хускич казва, че влиянието на Москва расте и в части на Европа, които нямат такива исторически връзки.

Общото между тези страни е "високото ниво на непотизъм и корупция", така че по-тясното свързване със западните демокрации е "по природа много трудно за тях", казва той.

Стратегическата цел на Русия не е да наложи властта си над Балканите, а да "впрегне и подсили съществуващото напрежение", посочва в доклад Европейският съвет за международни отношения.

"В очите на Русия подходът на ЕС към Западните Балкани не е нито сериозен, нито систематичен, и това предлага на Москва възможности да си създава лостове", се посочва в доклада.

Руските съюзници на Балканите активно показват липса на доверие към западните демокрации, представяйки Вашингтон и Брюксел като врагове, които искат да лишат страните от тяхната идентичност и национална гордост, като ги тласкат към евроинтеграция.

Додик е перфектен пример. За него Западът и НАТО са врагове, а Русия е приятел, изпълнен с уважение към славянските "братя".

Погълнат от собствените си проблеми - дълговата криза в еврозоната, имиграцията или предстоящия Brexit, ЕС от години неглижира Балканите. Стреснати, някои европейски представители сега се опасяват, че Балканите може да затънат отново в конфликти, ако не бъдат приети бързо в 28-членния съюз.

"Ако такъв сложен европейски регион придобие впечатлението, че не сме сериозни с европейската перспектива, ние ще се сблъскаме, рано или късно, с това, което видяхме на Балканите през 90-те години", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Тези опасения не са безпочвени. Напрежението между Сърбия и бившата й област Косово, която обяви независимост през 2018 г., расте въпреки усилията на ЕС да съдейства за постигането на трайно решение между някогашните военни противници. Белград повиши бойната готовност на войските си преди две седмици заради присъствието на косовската специална полиция в населената предимно със сърби северна част.

В Македония надеждите на САЩ и ЕС за бързо приемане на споразумението между Македония и Гърция за смяна на името на Македония на Северна Македония, за да може страната да се присъедини към НАТО, бяха попарени, когато референдумът на 30 септември за името не събра необходимото участие. Резултатът от гласуването засили опасенията от нестабилност в страната, която беше на ръба на гражданска война през 2001 г.

Американският министър на отбраната Джеймс Матис видя руско влияние зад някои македонски и гръцки протести срещу споразумението. "Ние не искаме да виждаме как Русия прави в Македония това, което се опитваше да прави в толкова много други страни", каза той миналия месец.

Русия отрича всякаква намеса в която и да е балканска или балтийска страна. Но руската стратегия на "меката сила" намери плодородна почва сред сърбите заради натовските бомбардировки през 1999 г., които спряха кървавите сръбски репресии в Косово и накараха сърбите да се изтеглят.

В замяна на руската подкрепа към претенциите на Сърбия към Косово Сърбия е верен съюзник на Русия, макар че официално се стреми към европейска интеграция и използва милиони от западните фондове за възстановяване.

Двама агенти на руското военно разузнаване са действали от територията на Сърбия през 2016 г. в опит да организират преврат в съседна Черна гора, за да попречат на бившата руска съюзничка да се присъедини към НАТО.

"Видяхме, че референдумът не успя в Македония", казва сръбският анализатор Бошко Якшич. "Можем да видим това сега и в Босна, където Република Сръбска се превърна в бастион на руските интереси. Видяхме го преди и в Черна гора и го виждаме в Сърбия. Това помага на руснаците да инвестират минимума и да получават почти максимума от своето политическо влияние".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


133
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
83
0
 
2
 
! Отговори
Данчо преди 5 години
До Ташако Ерменков: Ша го таралянкат в ЕС ! Ние вече сме цъфнали и вързали и сега бутаме тоз и оня да влизат там .Нашият велик кормчия / Борисов/ се чуди как повече да стои извън България ,защото тук толкова е оплескано ,че хората "много го любят".
82
0
 
1
 
! Отговори
Киров преди 5 години
До Анонимен 107 : Нещо , тотално си се объркал ! Седесаро-герберските ликвидатори на България след 1992 г. и сега продължават да ни управляват /към никъде/ заедно. Така че ,не слагай БСП и СДС в една каруца срещу Герб.
81
0
 
4
 
! Отговори
ИВАНОВ преди 5 години
ЗАПАДЪТ СЕ СТРЕМЯЛ ДА ПОТУШИ НЕЩО СИ ! ЧЕ , КОЙ РАЗПАЛИ ТОЯ ПОЖАР НА БАЛКАНИТЕ БЕ ,ДЕМАГОЗИ ? КОЙ БОМБАРДИРА И УБИ ХИЛЯДИ БЕЗЗАЩИТНИ ХОРА В ЮГОСЛАВИЯ БЕ , УБИЙЦИ ? КОЙ РАЗСИПА СТОТИЦИ ДЪРЖАВИ И ИЗТРЕПА ЗАКОННИТЕ ИМ ПРАВИТЕЛСТВА БЕ , МЕЖДУНАРОДНИ ЖАНДАРМИ ? ДА ПРОДЪЛЖАВАМ ЛИ ОЩЕ ?
80
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма кой да ни реши проблемите ако ние сами не си ги разрешим.В тоз смисъл БСП и СДС докато търсеха трета страна за да "наколадят" ГЕРБ заради журналистката, тотално загубиха доверието на народа.
79
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато поляците пуснат американската газ по изоставения украински газопровод на половин цена ще си отдъхнем. и такива моло.умници ли има- прав е доцента за 80-те процента *** в страната ни
78
1
 
13
 
! Отговори
П.Петров преди 5 години
Ако на западняците не им харесва нарастването на руското влияние, да инвестират в икономиките на критичните зони, като дадат държавни/политически гаранции на инвеститорите, за да балансират рисковете заради корупция, бюрокрация и откровено беззаконие!Който владее икономиката, владее и политиката, колкото и да не им харесва да го признаят "развитите демокрации"!
77
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Намерете си други играчки за игра и оставете балканските народи да дишат свободно,да правят каквото искат!Аман от намеси на тоя и оня и бъркане в рани!
76
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вижте какво,Балканите имат обща православна култура и традиции,видяхме какво направиха с румънците и ги асимилираха,с българите,с останалите.Оставете Балканите на мира,стига сте стресирали хората и заплашвали с войни!Малко ни бяха четиристотин и кусур години кланета и еничери,след това разрязване на порции,не според желанието на местното население,а според желанието на държавите на западна Европа,писна ни от стрес!Оставете балканите на мира!Няма да се отречем от православната си култура,нито
75
6
 
7
 
! Отговори
от СПб преди 5 години
Браво, само така.
74
11
 
16
 
! Отговори
Б преди 5 години
БРАВО НА РУСИЯ КАТО МОЖЕ НЕКА ПРАВИ
73
18
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Личи си,че расте влиянието на Русия.Забелязва се по повилените цени на горивата.Когато поляците пуснат американската газ по изоставения украински газопровод на половин цена ще си отдъхнем.
72
10
 
18
 
! Отговори
ognyanz преди 5 години
Естествено че Русия ще е против разширяването на НАТО. НАТО е военна организация, която е пряко насочена срещу Русия, въпреки, че натовците не го признават. Европейския съюз е друго нещо - ЕС за Русия е важен търговски партньор. И в Германия например добре виждат разликата между едното и другото - хем са за санкции, хем са заСеверен поток 2. А наш Бойко е като ветропоказател - накъдето го натиснат повече - натам ходи.
71
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До noFreeman Да бе, и Путин е вода ненапита, и си мисли само за добруването на другите държави, нали!? Колега, всички империи подхождат като този - гледат да получат максимум в името на собствените си интереси. И затова ако твоите си политици не мислят за собствената си държава и народ, няма да имаш просперитет. И народът ти няма да живее по-добре.
70
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пропуснали сте да напишете че и някакъв Бойко от България ходи да види г-н Путин. Само да го види ... друго не свърши.
69
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добра си им е пропагандата на запада, ама си е за тях и си ги държи и си вярват на митовете и си ги поддържат. Хабер си нямат от Балкани и Източна Европа ама си вярват дисциплинирано и сляпо. А пропагандата към Източна Европа е негативна, нескопосана и нефелна, че и обидна, но тази откровена некадърност е маскирана зад политкоректност, дженедеризми и невероятни либерализми дето и на запад не им обръщат внимание. По- лесно е да си некадърен но идеологически подкован- досущ като комунизма.
68
9
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Западът няма исторически, славянски и православно-християнски връзки в региона. Чий го търси Западът в региона въобще? Единственото западно присъствие тук през последните 1000 години беше, когато диваците-кръстоносци унищожиха безценни векове културно наследство в Константинопол с IV-ия поход, а после императорът им Балдуин стана гей в тъмниците на цар Калоян. Западът, и отобено САЩ, нямат и не могат да имат думата на Балканите. Yankee go home!
67
10
 
29
 
! Отговори
noFreeman преди 5 години
хахаха да насърчи европа помирението... европа ни държи на повод и когато поиска може да направи конфликт на НАШИТЕ БАЛКАНИ... докато Путин е единствения, който може да ни освободи от евро-ге.-й-.ското ИГО...
66
21
 
11
 
! Отговори
Зозо преди 5 години
Атака, ДПС, БСП и 1/2 ГЕРБ са откровени руски изтривалки. Какво може да се очаква в този случай?
65
17
 
17
 
! Отговори
Пич преди 5 години
Всичко върви по план. Популизъм, псевдо-национализъм, енергийна зависимост и безмилостни цени към малките, генериране на бедност, корупция, подмолна икономическа инвазия (червноморието, изкупуване на фирми и имоти в София, и т.н.), контрол над медийте и дезинформация, и т.н. Добре свършена работа, дгугари от Кремъл. Сега единствено остава да пристигнете на бял кон и да ни спасите. И да, отново ще бъдете посрещнати с аплодисменти от раята. Браво!
64
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Чудесна статия ***