Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина
Обновена: 24 дек 2018 08:01 | 24 дек 2018 07:30,
410
Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?
Снимка: Reuters

Българите в чужбина не са по-различни от българите в България. Какъв живот имаш навън, зависи от това, какво си постигнал в родината. Говориш ли езика, търсена ли е професионалната ти квалификация, на каква възраст си заминал и имаш ли социална среда. Разликата е само в по-уредения живот, ако съумееш да се установиш.

Не всички обаче успяват. Това разказват българи, емигрирали в различни страни от Европа и в САЩ.

Най-общо казано, емигрантите могат да се разделят на две категории – интегрирани и щастливи и тъжни гурбетчии. Потокът от България навън не секва, но според статистиката осезаемо намалява. Успоредно с това се наблюдава и връщане на българи от чужбина обратно в страната.

Има и хора, които са в постоянно движение – изкарват по няколко години в чужбина, пробват пак в България, ако не успеят, отново заминават навън.

Други пък са сезонни работници – изкарват си парите навън и се прибират за няколко месеца в родината, където все още е и основният им дом.

Какъв е обликът на българския емигрант?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина. Страната буквално се обезкърви през последните 30 години, но противно на усещането емиграцията намалява. Поне според статистиките, които обаче обхващат само трайно напусналите. Koгaтo ce гoвopи зa бългapитe в чyжбинa, чecтo ce cпoмeнaвaт paзнooбpaзни чиcлa, кoитo pядкo пoчивaт нa кoнкpeтни дaнни. Стига се дори до твърдения за около 3 милиона души в странство.

Kaквo пoкaзвa oфициaлнaтa инфopмaция?

Бългapcкaта cтaтиcтикa твърди, чe нaпycнaлитe Бългapия пpeз пocлeднитe 30 години ca oкoлo 900 000 души, кaтo oкoлo пoлoвинaтa oт тяx (461 хиляди дyши) ca зaминaли мeждy 1985 и 1992 г. в paмкитe нa т.нap. гoлямa eкcкypзия след възродителния процес.

Дaннитe oт чyжди cтaтиcтики пocoчвaт пo-виcoкa oбщa eмигpaция зa нaд 30-гoдишния пepиoд: oкoлo 1,1 милиoнa дyши. Te ca пoлyчeни oт пpeбpoявaния нa нaceлeниeтo, кoитo чecтo включвaт и въпpoc зa мecтopoждeниeтo. Дори и в тях обаче отново се вижда, че най-голямата вълна, напуснала България, е в края на 80-те години заради изселването на българските турци.

Данните опровергават и друго общоприето мнение – че с отварянето на границите в ЕС се увеличава и екзодусът. Напротив, според НСИ за периода след последното преброяване България са напускали по 4000 души годишно. Най-много са си тръгвали, когато страната имаше визов режим и пазарът на труда бе затворен, пише "24 часа".

С влизането в ЕС, падането на визите и отварянето на работния пазар потокът е намалял. Променили са се обаче статутът на емигрантите и начинът на емиграция. Българите вече легализират престоя си в чужбина или излизат от страната, подготвени за него.

Отварянето на границите всъщност дава възможност на българите не само да заминават, но и да се връщат, като немалка част от тях не се преселват завинаги, а само следват или работят навън. Други пък се връщат, примамени от по-добрите възможности за кариера, тъй като бариерите пред емигрантите в чужбина не са една и две.

Kъдe живeят бългapитe, нaпycнaли poдинaтa си?

Haй-мнoгo - пoлoвин милиoн бългapи, живeят в дpyги cтpaни oт EС - ocнoвнo в Иcпaния, Гъpция, Гepмaния, Beликoбpитaния и Итaлия. Знaчитeлeн бpoй имигpaнти, poдeни в Бългapия, живeят oщe в Typция - мaлкo нaд 400 xиляди, кaктo и в CАЩ, къдeтo тe ca над 250 000 души по официални данни, но по данни на сънародници са между 300 000 и 400 000.

Cпopeд нaциoнaлнaтa cтaтиcтикa 21 241 души са се върнали от чужбина в България през 2016 г. От тях 46% са родени в страната, другите са потомци на българи от Русия, Украйна, Турция.

Как живее българският емигрант?

На този въпрос може да се отговори със стария виц за статистиката, според която, ако половината ядат свинско, а другата половина зеле, то всички ядат свинско със зеле. Трудно е да се обобщи образът на емигранта, защото какъв е животът му навън, до голяма степен зависи от това какъв е бил в България. Най-често срещаната причина за емиграция са финансовите проблеми в родината.

"Моя приятелка замина в Дъблин, тъй като имаше много кредити тук. От нейните разкази разбирам, че повечето ни сънародници там са със средно и по-ниско образование. Основно имат финансови дългове и заплатите им дават надежда, че ще се оправят. Като теглят чертата, успяват да плащат вноските си и живеят така, както и тук, но някак мизерстват чуждоземски. Заради уредеността се чувстват малко по-спокойни", разказва Дона, която е изпратила немалко приятели в чужбина, но е избрала да остане в България.

Друга нейна близка живее в Кардиф, тя е висококвалифицирана и владее 4 езика.

"Първата година беше направо робиня, после се вмъкна с големи усилия в международна компания, но ми е споделяла, че каквито и резултати да има, над нея винаги стои капак и не може да расте кариерно. Увеличава дохода си, но реално работи за един среден стандарт на живот и едната почивка", казва още Дона.

Всичките ѝ познати в чужбина обаче са впечатлени от това, че храната е по-евтина, съотнесено към заплатите. Както и по-качествена.

Дона се опасява, че следващият, когото ще изпрати надалеч, е собственият ѝ син.

"Той е биолог, с всичките си идеали, принципи, образование и силна социална и научна активност с всеки ден все повече се разочарова и замисля дали да не емигрира. Притеснявам се, защото може и да има успели българи в чужбина, но са единици. Но пък, ако имаш спокойствието на бита, законите и реда, може би си заслужава..."

При Емануел ситуацията е обратната. Той е останал в България, а майка му е в Германия. Младият мъж има собствен малък бизнес в София. Майка му е заминала, след като се е запознала с германец и се е омъжила за него.

"Приятелките ѝ там са българки с нейната съдба. Над 50-годишни са, омъжени за немци. Не им се налага да мислят за основни неща като наем и ток, работят по няколко часа седмично, за да имат пари в джоба", споделя той.

А българите там са заминали, защото искат едно простичко нещо: По-добър живот за себе си и децата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


410
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
2
 
28
 
! Отговори
А тук? преди 5 години
Каквото и да го умуваме има всякакви хора - някои са учили навън и са започнали трудовия си път там. Повечето от тях се реализират дбре. Други отиват там без дори да знаят 10 думи на езика. Те сами са направили този избор и всеки се справя, както може. Проблемът е във вътрешната емиграция тук в България. "Гурбетът", на който половината население е отишло в 3-4 големи града и обезлюдената останала част от страната.
28
17
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименОтидеш ли да живееш в САЩ ти веднага ставаш роб на банките за цял живот и ако останеш без работа в даден период и ти взимат къщата и си на улицата сред клошарите...колко американски филми има затова заете.--------------Чудно аз как не станах роб на банките, че даже и със спестени пари се върнах. Който си е будала и в България ще стане роб на банките :)
27
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
УжасТ!
26
5
 
10
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
Демокрацията не може да съсипе икономиката, но икономиката може да съсипе демокрацията.
25
16
 
7
 
! Отговори
Фен на БСП преди 5 години
Много трудно ми е да живея тук.Заминавам за Северна Корея.Там всичко е безплатно.
24
2
 
57
 
! Отговори
Blgrad преди 5 години
Има и нещо друго- все повече българи ще напускат страната заради вкиснатите и злобни свои съграждани, не опира до пари просто у нас купона свърши, дори богатите не се смеят.Културата се замени с консумация и комплекси.А навън е най лесно да избягаш от провалите си..
23
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
аз смятам ,че е добре за няколко години навън ,хем да се позахлеби малко , и после ако нещата не са прекалеко трагични да се върне човек, все пак зависи, няма идеално положение :)
22
14
 
49
 
! Отговори
От Атина преди 5 години
Няма тъжен гурбетчия...Абе има някаква лека носталгия по приятели, роднини и т.н., ама като се сетиш каква дива герберастия се вихри из Бантускотия и как тия приятели и роднини вземат по 300 евро на месец (!), а аз в Гърция прибирам 5 пъти повече, и носталгията ми минава!Отделно - 13 заплата, бонус за Велик ден, още една заплата за лятната отпуска... вашите герберасти колко ви дават?
21
19
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"демокрацията съсипа икономиката" демокрацията съсипа ПЛАНОВАТА икономика, която изобщо не е икономика. Но и да не беше дошла демокрацията, рано или късно пак същото нещо щеше да стане. Няма как да построиш завод/предприятие/цех на м*йната си само защото някой партиен член бил от въпросното село (вече град) и да чакаш нещата да се получат.
20
0
 
15
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
Средния американец завършвал университет.....
19
20
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 17 Средния американец завършва университет на 22 години ,и дължи средно 200 хиляди (student loans) студентски заеми ..някой не могат да ги изплатят цял живот щото им върви лихва Отделно ,кредитни карти ,кола ..един ден вземаш нов заем за къща и целият ти живот става един борч Аз ти го обяснявам защо е така ,пиши в google How many Americans live below the poverty line на български напиши американци живеещи в бедност Не си пиши глупостите без хал хабер да имаш кво говориш
18
8
 
43
 
! Отговори
Хмм преди 5 години
При висококвалифицираните хора емиграцията често е заради лошият живот тук. И аз се замислям вече за емиграция именно заради това. Мръсен въздух, неподдържани паркове, бездомни кучета, беззаконие, ужасни сгради и фасади.. Е, има и такива, които отиват за пари, наскоро приятели заминаха така, но повечето се дразнят на живота тук и затова мигрираха. А всички бяха с много добри заплати за стандарта ни - над 4000 месечно.
17
13
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименВ САЩ външния дълг е вече 21 трилионаВсеки ден масови стрелбиВоенните разходи са вече 700 млрд годишно70 хиляди американци умират всяка година заради вземаме на свръх доза медикаменти -----------------Живял съм в САЩ 16 години.1. Не ми пука колко е "външния" дълг.2. Никога не съм бил свидетел на масова стрелба.3. Все ми е тая за военните разходи4. Аз наркотици не вземам
16
3
 
51
 
! Отговори
Един от Дивия Запад преди 5 години
Аз съм от 20 години семейно навън.Повечето пишещи първо споменават колко пари изкарват. Явно за тях туй е най-важното.Приходите, без съмнение са важни, но трябва да се разглеждат заедно с разходите. А като те заболи малкия пръст на левия крак забравяш и двете.Обаче пръстът те боли и в България и в чужбина.Емиграцията е замяна на едни проблеми с други. А и гурбет и емиграция са различни неща. Това е сложен и многостранен въпрос. Като " Какво е България?". Дали са хора,територия,държава и т.н.
15
12
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименКолкото и да е успял щастливец, го мъчи и бих казал отвътре го яде (както червей яде ябълка) една тежка, постоянна и непреодолима носталгия по родното място, по родния език, по роднините, близките и приятелите. ..............Носталгията веднага отминава щом си дойдеш. Да не говорим че в БГ самотата е още по-голяма.
14
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това ли ни е грижата!? Западните балкани и живота в чужбина!?
13
27
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен50% от американците живеят под прага на бедността по официална статистика на федералното правителство.-----Ти нормален ли си ?
12
20
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много щастливи роби. Сменили са бай Тошо с бай Тръмп и бай Меркел и робуват ли, робуват на новите им фашистки господари.
11
18
 
39
 
! Отговори
Хмм преди 5 години
България си е екстра за момента. Можеш да правиш каквото си поискаш и никой да не те обвини в нищо, нито в расизъм, нито в вандализъм, нищо. Я отидете в Германия и се избъзикайте с някой.... преспокойно до няколко часа ще се явят пред вратата ви полицаи. Или недай си боже да се скараш на детето, че хвърля кал по улиците - социалните веднага идват. Тук е истинската свобода. Правиш си каквото искаш и нямаш проблеми. Това все по-рядко се вижда в либералните държави.
10
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като говоря с някой хора дето живеят в Калифорния ..предимно иранци ,филипинци ,арменци и такива от централна Америка Те ги е страх или въобще не могат да се върнат по родните си места ..И им плашат по 1-2 долара на ден в държавите им ,и си викам ако вземаш 2-3 палки на месец си по добре от 70% от хората на планетата