Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина
Обновена: 24 дек 2018 08:01 | 24 дек 2018 07:30,
410
Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?
Снимка: Reuters

Българите в чужбина не са по-различни от българите в България. Какъв живот имаш навън, зависи от това, какво си постигнал в родината. Говориш ли езика, търсена ли е професионалната ти квалификация, на каква възраст си заминал и имаш ли социална среда. Разликата е само в по-уредения живот, ако съумееш да се установиш.

Не всички обаче успяват. Това разказват българи, емигрирали в различни страни от Европа и в САЩ.

Най-общо казано, емигрантите могат да се разделят на две категории – интегрирани и щастливи и тъжни гурбетчии. Потокът от България навън не секва, но според статистиката осезаемо намалява. Успоредно с това се наблюдава и връщане на българи от чужбина обратно в страната.

Има и хора, които са в постоянно движение – изкарват по няколко години в чужбина, пробват пак в България, ако не успеят, отново заминават навън.

Други пък са сезонни работници – изкарват си парите навън и се прибират за няколко месеца в родината, където все още е и основният им дом.

Какъв е обликът на българския емигрант?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина. Страната буквално се обезкърви през последните 30 години, но противно на усещането емиграцията намалява. Поне според статистиките, които обаче обхващат само трайно напусналите. Koгaтo ce гoвopи зa бългapитe в чyжбинa, чecтo ce cпoмeнaвaт paзнooбpaзни чиcлa, кoитo pядкo пoчивaт нa кoнкpeтни дaнни. Стига се дори до твърдения за около 3 милиона души в странство.

Kaквo пoкaзвa oфициaлнaтa инфopмaция?

Бългapcкaта cтaтиcтикa твърди, чe нaпycнaлитe Бългapия пpeз пocлeднитe 30 години ca oкoлo 900 000 души, кaтo oкoлo пoлoвинaтa oт тяx (461 хиляди дyши) ca зaминaли мeждy 1985 и 1992 г. в paмкитe нa т.нap. гoлямa eкcкypзия след възродителния процес.

Дaннитe oт чyжди cтaтиcтики пocoчвaт пo-виcoкa oбщa eмигpaция зa нaд 30-гoдишния пepиoд: oкoлo 1,1 милиoнa дyши. Te ca пoлyчeни oт пpeбpoявaния нa нaceлeниeтo, кoитo чecтo включвaт и въпpoc зa мecтopoждeниeтo. Дори и в тях обаче отново се вижда, че най-голямата вълна, напуснала България, е в края на 80-те години заради изселването на българските турци.

Данните опровергават и друго общоприето мнение – че с отварянето на границите в ЕС се увеличава и екзодусът. Напротив, според НСИ за периода след последното преброяване България са напускали по 4000 души годишно. Най-много са си тръгвали, когато страната имаше визов режим и пазарът на труда бе затворен, пише "24 часа".

С влизането в ЕС, падането на визите и отварянето на работния пазар потокът е намалял. Променили са се обаче статутът на емигрантите и начинът на емиграция. Българите вече легализират престоя си в чужбина или излизат от страната, подготвени за него.

Отварянето на границите всъщност дава възможност на българите не само да заминават, но и да се връщат, като немалка част от тях не се преселват завинаги, а само следват или работят навън. Други пък се връщат, примамени от по-добрите възможности за кариера, тъй като бариерите пред емигрантите в чужбина не са една и две.

Kъдe живeят бългapитe, нaпycнaли poдинaтa си?

Haй-мнoгo - пoлoвин милиoн бългapи, живeят в дpyги cтpaни oт EС - ocнoвнo в Иcпaния, Гъpция, Гepмaния, Beликoбpитaния и Итaлия. Знaчитeлeн бpoй имигpaнти, poдeни в Бългapия, живeят oщe в Typция - мaлкo нaд 400 xиляди, кaктo и в CАЩ, къдeтo тe ca над 250 000 души по официални данни, но по данни на сънародници са между 300 000 и 400 000.

Cпopeд нaциoнaлнaтa cтaтиcтикa 21 241 души са се върнали от чужбина в България през 2016 г. От тях 46% са родени в страната, другите са потомци на българи от Русия, Украйна, Турция.

Как живее българският емигрант?

На този въпрос може да се отговори със стария виц за статистиката, според която, ако половината ядат свинско, а другата половина зеле, то всички ядат свинско със зеле. Трудно е да се обобщи образът на емигранта, защото какъв е животът му навън, до голяма степен зависи от това какъв е бил в България. Най-често срещаната причина за емиграция са финансовите проблеми в родината.

"Моя приятелка замина в Дъблин, тъй като имаше много кредити тук. От нейните разкази разбирам, че повечето ни сънародници там са със средно и по-ниско образование. Основно имат финансови дългове и заплатите им дават надежда, че ще се оправят. Като теглят чертата, успяват да плащат вноските си и живеят така, както и тук, но някак мизерстват чуждоземски. Заради уредеността се чувстват малко по-спокойни", разказва Дона, която е изпратила немалко приятели в чужбина, но е избрала да остане в България.

Друга нейна близка живее в Кардиф, тя е висококвалифицирана и владее 4 езика.

"Първата година беше направо робиня, после се вмъкна с големи усилия в международна компания, но ми е споделяла, че каквито и резултати да има, над нея винаги стои капак и не може да расте кариерно. Увеличава дохода си, но реално работи за един среден стандарт на живот и едната почивка", казва още Дона.

Всичките ѝ познати в чужбина обаче са впечатлени от това, че храната е по-евтина, съотнесено към заплатите. Както и по-качествена.

Дона се опасява, че следващият, когото ще изпрати надалеч, е собственият ѝ син.

"Той е биолог, с всичките си идеали, принципи, образование и силна социална и научна активност с всеки ден все повече се разочарова и замисля дали да не емигрира. Притеснявам се, защото може и да има успели българи в чужбина, но са единици. Но пък, ако имаш спокойствието на бита, законите и реда, може би си заслужава..."

При Емануел ситуацията е обратната. Той е останал в България, а майка му е в Германия. Младият мъж има собствен малък бизнес в София. Майка му е заминала, след като се е запознала с германец и се е омъжила за него.

"Приятелките ѝ там са българки с нейната съдба. Над 50-годишни са, омъжени за немци. Не им се налага да мислят за основни неща като наем и ток, работят по няколко часа седмично, за да имат пари в джоба", споделя той.

А българите там са заминали, защото искат едно простичко нещо: По-добър живот за себе си и децата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


410
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
229
11
 
6
 
! Отговори
До чичо Митко преди 5 години
Какво ми дреме за мафиотите?Такива има навсякъде.Важното е,че и в България човек може да има добър стандарт на живот с по-малко средства.Ама такива като теб злобеят и ги е яд,че не всички се оплакваме от живота тук.
228
1
 
2
 
! Отговори
Чичо Митко преди 5 години
До 239За човек със собствен бизнес не са малко! А българските депутати и крадци като Баневите ходят но до време и така трябва да бъде.
227
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
как да откажа 120 хил евро годишно, тези пари в България и на 3 работи по 22 часа на ден да работя не виждам как ще стане. но спокойно ще пратя децата в българия и ще им отворя по един малък бизнес
226
11
 
6
 
! Отговори
До 238 преди 5 години
И колко пъти ходиш във Флорида в годината?Та в САЩ годишната отпуска е максимум две седмици.Щото аз ходя всеки месец на спа хотел в България.
225
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 236Не мога да си го позволя в чужбината.:))) От 31 години завиждам на истинското "обслужване" по нашите земи. Но истински предпочитам Швейцария когато съм в Еропа или Флорида - САЩ.
224
0
 
2
 
! Отговори
Чичо Митко преди 5 години
До Анонимен 235Гледаш под чвервен микроскоп! Ами продължавай с гледката. :)))))
223
16
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Чичо МиткоИ понятие си нямаш от цените и обслужването,ама пишеш глупости.80 лева на вечер стаята за двама със закуска плюс вечеря за хотел с два басейна с минерална вода,сауна,джакузи.И безплатно за деца до 6 години.В чужбина за тия пари само може да се снимаш в спа хотел.
222
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Чичо МиткоТочно статистиката гледам.В края на 2017г населението на България според НСИ е било 7 милиона и 50 хиляди.През 1989г беше 9 милиона,а 400 хиляди турци заминаха за Турция.А са умрели с 1,1 милиона повече от новородените за тези 28 години.Значи всички емигранти са не повече от 500 хиляди.И какво му е на обслужването в хотелите?Стаите са чисти,сменят чаршафи и чистят всеки ден.И какъв елит като има спа хотели със закуска и вечеря за по 80 лева на вечер стаята.Уикенд излиза 200 лв .
221
5
 
13
 
! Отговори
ШибиРиби преди 5 години
Българите в България ги лъжат че българите в чужбина ще се прибират и им точат парите от данъците през агенции пирамиди. Кой луд ще си купи къща за няколко стотин хиляди долара и ще се прибере в България да праща от България пари в Америка да я изплаща. Преди трийсе години ви лъгаха с 120% лихва по банков влог сега ви точат париците през агенцийки цъpвyли наивни
220
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Чичо МиткоКъде ги видя 2 милиона българи?През 1989г бяхме 9 милиона.От отрицателен естествен прираст сме намалели с 1,1 милиона.400 хиляди турци емигрираха по време на Голямата екскурзия.Сега сме 7 милиона.Значи емигранти са 500 хиляди.От тях поне 200 хиляди са *** и турци,емигрирали след 1990г.Значи българите емигранти са не повече от 300 хиляди.И почивка ще имаш на куков ден повече от българите тук.Всеки месец ходя на спа хотел,понякога и по два пъти.Защото цените са евтини.
219
0
 
34
 
! Отговори
sperko преди 5 години
Всички да сме живи и здрави! Другото са бели кахъри! Седнете, помислете за това, което имате в момента, бъдете благодарни и намерете силата да сте щастливи. Здравето и успеха произлизат от щастието! Весели празници, скъпи сънародници! Пожелавам на всички само най-доброто!
218
5
 
6
 
! Отговори
Чичо Митко преди 5 години
До Анонимен 228Няма никаква опасност от завръщане на 2 милиона българи!! Хората си имат поминак, плащат и навреме, здравеопазването не им е бреме и развлеченията откъм природа и почивка са повече от българските!
217
2
 
1
 
! Отговори
Чичо Митко преди 5 години
До ШибиРиби 226Имаме си ги 'такиви' луелки които само 'чекат' да съ завърти сбирка в посолството за да поведът орото и стъкмят баниците. Това само по себе си не е лошо но се подмятат изречения от сорта на "англо-саксонците, канадците, американците са мързеливи и за нищо не ги бива" а самите те не могат и едно изречение да сглобят. ***'ънарки, клюкарки а някои знахарки и като заквакат като Байовица направо да повърнеш. За щастие не са много и винаги се намира някой трезвен да им запуши устата
216
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всичко е индивидуално. Познавам семейства отишли в чужбина с деца, устроили се като обикновени бачкатори и са щастливи - карат си уикендите и празниците със семействата си и се радбат на живота. Познавам също така лекари и инженери с къщи и скъпи коли, които нямат семейно щастие или са попаднали на гадна жена, която ги тормози, за такива хора живота е ад.А иначе емиграцията е обективен процес - ако се върнат вкупом 2 милиона човека държавата ще рухне тотално.
215
1
 
1
 
! Отговори
Чичо Митко преди 5 години
До Анонимен 225Ти си по в час от мен. Аз съм написал приблизително цените, а от това което си дал като точна информация се вижда че не е скъпо за Англия. Един човек който работи спокойно може да си го позволи.
214
2
 
14
 
! Отговори
ШибиРиби преди 5 години
Познавам една успяла офцА дето за двайсе години единствената английска дума дето е научила е окей. Пазила корените си... от кой ги пази не е ясно. Иначе прави вкусни кюфтаци, поне мъжа и щъка наляво надясно да извади некой лев докато пазителката на българщината меси каймата.
213
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Чичо МиткоАман от разбирачи, на стринко му шуринейката казалаИмаш 3 банда1 21,60 снимка преглед чистене пилене полиране2 59,10 всичко предходно плюс пълнене на кариеси, канали вадене на зъби 3 256,50 всичко предходно плюс коронки мостове щифтовеПример 3 кариеса, снимки и вадене на 2 зъба, чистене и полиране плащаш 59,10. След 3 седмици ти се чупят други зъби и трябва да се направят коронки и мостове. Доплащаш 197,40 и ти го правят, ако ще и пет коронки да са и няколко моста.
212
9
 
8
 
! Отговори
ШибиРиби преди 5 години
Начи, мразим цепеняци дето фъфлят пред чужденците а като влезнат в стая с българи го вадят надървен и се въртят на 360 градуса да видят всички какъв коравKyp имат. Същото правят като кацнат на летище София. Не знам какво значи успял. Какво да успееш кат таман аха аха и бум ДАБЧ продали бг гражданство за двайсе лева. Успехите и чудо. В Ирландия не приемат онлайн резервации заради бг граждани. Анадъмо?
211
39
 
6
 
! Отговори
Спас преди 5 години
Забравете родоотстъпниците. Стига сте писали за тях. На днешния свят ден нека всеки да изтрие поне по един емигрантски номер от телефона и пощата си. Предателите не заслужават нашето внимание.
210
1
 
7
 
! Отговори
Номерът става НО преди 5 години
Ви трябва диплома за висше от страната в която сте отишли за предпочитанеС БГ диплома пак става но в зависимост от годината на завършване може да ви признаят бечелър вместо мастерсОчевидно трябва да владеете езика им писмено и говоримо!И трябва търпение докато се закачите на подходяща работа ! Три до шест месеца обикновено После с Бг хъс и понякога с инат си ковете бъдещето / кариерата Пише ви го инженер в Англия , 50 000 паунда годишна заплата. Това е средна работа за моята позиция