Щастието вече не е в парите, пандемията извади на първо място социалните контакти

Все повече оценяваме разходките на открито в голямото затваряне
Обновена: 2 фев 2021 15:23 | 2 фев 2021 14:14, Камелия Цветанова
82
Щастието вече не е в парите, пандемията извади на първо място социалните контакти
Снимка: Pixabay

Заради несигурността и изолацията по време на карантинните мерки през 2020 г. хората са променили възгледите си за това какво ги прави щастливи и какво определят като житейски важно. Все повече хора си  дават по-ясна сметка за значението на социалните контакти и живота в общност, сочат данните от  Глобално проучване за щастието Wall’s Happiness Research 2020, което обхваща 12 500 души от 12 страни – Великобритания, Германия, Италия, Финландия, Ирландия, Турция, Мексико, Индия, Пакистан, Филипините, Индонезия и Тайланд.

От нови взаимоотношения със съседите до възобновяване на контактите със стари приятели – хората отварят нова страница в представите си как да бъдат щастливи.

65% от респондентите съобщават, че трайно са променили възгледите си за това какво е щастие.

Резултатите от изследването сочат, че щастието е изведено като приоритет и че сега онова, което най-съществено допринася за него, е грижата за хората от всички слоеве на обществото. На въпроса какво е важно и какво ги прави щастливи у дома по време на изолация 58% от анкетираните от различни поколения отговарят, че това са човешките взаимоотношения, 45% посочват прекарването на време на открито, 42% – физическите упражнения, а 35% – работата.

Над три четвърти (78%) от хората в световен мащаб са убедени, че щастието трябва да бъде поставено над парите. Тази заявка за промяна се подкрепя от по-младите членове на обществото, като във възрастовата група 25-34 години се наблюдава най-голям дял привърженици.

Вместо да оценяват с приоритет индивидуалния финансов успех, статуса и личното имущество, днес хората придават по-голямо значение на социалните контакти и битието в общност като фактори, които са изключително важни за щастието.

„Това, което сочат данните, е индикация за по-широка обществена промяна. Твърде дълго хората свързваха материалното имущество, финансовия просперитет и успеха с щастието. И макар че всичко това несъмнено е важно, сега все повече осъзнаваме, че именно човешките взаимоотношения и контакти внасят истински смисъл и щастие в живота", посочва лорд Ричард Лайърд, професор в London School of Economics и съавтор на Доклад за световното щастие.

„Прекалено дълго хората търсеха щастието в грешната посока, докато времето, прекарано в изолация от семейството и приятелите, промени оценката ни за значимостта на човешките взаимоотношения и подкрепата на общността“, добавя той

„Социалното свързване е за цял живот, а не само за периодите на затваряне. Когато поддържаме градивни отношения с другите, всички се чувстват по-щастливи. Става дума най-вече за малки стъпки – например обикновени жестове на доброта, поздрав или усмивка, да покажем, че ни е грижа за някого, да вдигнем телефона, вместо да изпратим съобщение, да изразим признателност и и да казваме „благодаря“. Тези малки жестове водят до натрупване”, посочва Ванеса Кинг, един от методолозите на проучването и експерт в областта на позитивната психология.

Данните показват, че по-младите поколения ще направляват промяната в начина, по който се стремим да постигнем щастието.

70% от 25-34-годишните споделят, че са променили мнението си по въпроса за щастието. Следват 35-44-годишните с 68% и 16-24-годишните с 65%. Хората на възраст между 45 и 55 години, както и тези над и 55 години са с най-нисък процент променени възгледи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така се получи като народа полудя.Викаш си че най-после си срещнал нормални хора и като им подадеш ръка да се здрависате те отказват, заради вируса.
44
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Странно по тази логика значи всички блъскат цял живот за да станат нещастни.
43
0
 
3
 
! Отговори
ДЖО МИРИЗЛИВИЯ ЧЕХЪЛ преди 3 години
Да бе, аз съм си щастлив с повече пари през пандемията и социалните контакти, които си имах преди :D
42
0
 
3
 
! Отговори
ДЖО МИРИЗЛИВИЯ ЧЕХЪЛ преди 3 години
Да бе, аз съм си щастлив с повече пари през пандемията и социалните контакти, които си имах преди :D
41
0
 
6
 
! Отговори
чети внимателно преди 3 години
"Не искайте много, не можете да му платите цената." --баба ВангаМоите врагове много ме ощетиха, но откраднатото от мен ги погуби.Така е, щом откраднеш от нещастно сираче.Най-лесно е, но със кръвта си после плащаш...
40
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Път към щастие за всеки: Справедливост, равнооправие, грижа за подрастващите, стабилна система на образование и наказание, грижа за възрастните, а тия със свръхпенсиите да се очовечат и да не реват, че и те искат по 50 лв. (Защо изобщо им ги дават?) Чиста качедтвена храна по магазините. Двободните пазари под контрол. За много възрастни под прага на бедността трябва да се осигури безплатен телефон плюс отопление. Пука ли ни?
39
3
 
5
 
! Отговори
Истински добър човек преди 3 години
(християнин напр.) със свещ да търсиш, не можеш да намериш !А можеше да не е така ... можеше ... а беше друго ...
38
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз не използвам социални мрежи.
37
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Щастието и парите са свързани. Няма как да съм щастлив, ако не съм материално богат. Да, знам, че доста хора гледат повече духовното, но за мен кариера, семейство и приятели стоят на първо място. Материалист съм- крам нов спортен автомобил, имам последен модел техника, имам луксозни имоти, но това не е основното да съм щастлив. Това просто допълва щастието. Да, съгласен съм, че според много философи и умни хора мисля грешно. Умните хора признаваме грешното си мислене.
36
0
 
11
 
! Отговори
Боли те сърцето ... преди 3 години
макар, че самото сърце не боли.Обаче години наред си ходил по болници, санаториуми, а си дал мноого парички за лекарства ... все тая.Нямаш обаче необходимата сума, за да ти сложат сърдечна клапа в Токуда.Нямаш радост ... нямаш щастие ... беден си !
35
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Корените на щастието са същите като тези на желанието да имаш пари. Всичко е егоизъм.За какво ти е ти да си щастлив, ако другите не са? Защото си егоист. Същото както с парите.
34
0
 
6
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 3 години
Тук наследниците на мутрите спят до ...13.00 часа.Малките мутрета са нещастни, ако нЕкой ги събуди преди обед например.На тях доктора им е забранил да работят.Може да се преуморят, знам ли ?!Та какво говорихте за щастието ... ?
33
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Щастието никога не е било в парите!Щастието е вътре в самия човек!
32
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Глад се задава, метла се задава, идат виелици-метелици. Силни мозъци трябвати силен ред. Идат и те. Тая урболежка разпасаност, дето навря зилиони пачки и в ха щите си, забягвапрезглава вдън гори тилилейски.
31
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ти да видиш значи вече всички богаташи са нещастни, така ли?
30
0
 
6
 
! Отговори
:) преди 3 години
До Анонимен 29Същите баща и син 20 години по-късно:- Тате, тате, намерих си жена точно като мама!- И какво очакваш от мен? Съчувствие?
29
4
 
8
 
! Отговори
hasta la victoria преди 3 години
Преди сатанинските изчадия от европа да пристигнат на новия континент и в името на парите и богатството, да избият местното население, за да построят сатанинската си империя на злото, хората там са живели близо до земята и природата, нямало е банки и робството на капитализма. Всичко е унищожено в името на парите. Христос казва ''По-лесно е камила да премине през иглени уши, отколкото богат да влезе в царството небесно.'' Тепърва ще страдат убийците на местните жители и прошка няма да има. Амин.
28
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Милиардери ще се возят из космоса. Що не платят на по-яки немилиардери да се повозят? Щото ония от чиниите горе искат личен контакт. Лекциите ще променят мисленето на лакомията. За парите има ново русло. Който влезе в час, влезе. Останалите не са интересни.
27
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 32Фитнес на открито пробвал ли си?Лост, успоредка?
26
0
 
11
 
! Отговори
диарията преди 3 години
Рядкото щастие произтича от храната.