Тръмп се впусна в две битки едновременно, дали ще ги спечели?

Ако има война, в Китайско море ли ще е или в Персийския залив?
Обновена: 2 юни 2019 14:39 | 2 юни 2019 14:30, Камелия Цветанова
117
Тръмп се впусна в две битки едновременно, дали ще ги спечели?
Снимка: Reuters, архив

Доналд Тръмп се впуска в две икономически войни наведнъж. Срещу Иран той използва оръжието на санкциите, за да свали режима на моллите. Срещу Китай размахва заплахата за мита и забрани, за да предотврати надмощието му в технологичната област. И в двата случая не е невъзможно американският президент да победи, пише френският вестник Les Echos, цитиран от Investor.bg.

Разполага ли Америка с достатъчно средства, за да води две войни едновременно – една в Азия срещу Китай и една в Близкия изток срещу Иран? По време на Студената война експерти по стратегия подчертаваха, че САЩ са единствената сила, която може да води два конфликта едновременно. Вярно е, че ставаше дума за военни конфликти.

Днес, когато икономическата война е напът да се превърне в „продължение на политиката с други средства“, ако перифразираме Карл фон Клаузевиц, или „заместител на войната“, могат ли САЩ да спечелят наистина? Има ли икономически войни по избор и по необходимост, ако можем да използваме формула, която до вчера се прилагаше изключително за класическите войни? Можем ли да определим все по-стриктните икономически санкции срещу Иран като модерна форма на война по избор, а санкциите срещу китайския гигант Huawei като израз на война по необходимост?

С други думи, Доналд Тръмп може би не е най-добрият президент на САЩ, но политиката му към Китай съдържа положителни елементи. Някой трябваше да надигне глас, за да сложи край на отклоняващото се от нормите и неприемливо поведение на Пекин.

Проблемът, разбира се, е, че Америка не се намесва в името на общия интерес, както го правеше вчера по време на Студената война срещу СССР, а в името на самата Америка без ни най-малко съобразяване с многостранния ред, както се случва напоследък. Европа, от нейна страна, закономерно е разделена между задоволството, че най-сетне важен играч говори ясно за Китай и страха да не се превърне в следващата мишена на Америка в нейния процес на систематично разрушаване на мултилатерализма.

В опит да разясним настоящата геополитическа ситуация и естеството на рисковете, пред които сме изправени колективно, трябва да разберем целите на различните играчи. Какво искат САЩ и Китай, без да забравяме Иран?

В конфронтацията с Китай Америка смята да затвърди неоспоримия си статут на „номер едно“. Несъмнено светът вече не е еднополюсен, какъвто може би беше едно десетилетие между разпадането на СССР през 1991 г. и падането на кулите в Манхатън през 2001 г. При всички случаи Америка няма да може да понесе истински опонент. Тя не приема широко разпространяваната идея, че XX век е бил векът на Америка, а XXI век ще бъде този на Китай.

Във военно отношение Китай далеч не може да се мери със САЩ. В икономически план американската икономика расте забележително в момент, когато растежът на Китай значително се забавя. Но в технологичен план азиатският гигант започва да се изравнява със САЩ. Дори по-лошо, той бележи зрелищни точки в някои стратегически области. Приемливо ли е това? Може ли да се позволи на все по-авторитарна сила да използва в своя полза информация, която само тя ще притежава?

Huawei в Китай, ядрената програма в Иран, паралелът е лесен, може би дори твърде изкушаващ. Може ли да оставим „абсолютното оръжие“ в ръцете на режим, воден от абсолютна идеология? Всъщност, намеренията на американците са по-ясни, отколкото изглеждат, и могат да бъдат обобщени по следния начин: в Азия – да обуздаят Китай, а в Близкия изток – да свалят режима на моллите с двойния риск да засилят енергията и усещането за самодостатъчност на китайците и да се изправят срещу ръководителите на Иран.

Намеренията на китайците са напълно противоположни на тези на САЩ. Те искат да гарантират превъзходството и дори пълния контрол на Китай върху Азия на първо време, след това да станат отново първа световна сила и да утвърдят по този начин превъзходството на авторитарния и централизиран модел на управление в китайски стил, а в дългосрочен план да осигурят преимуществото на китайската цивилизация над демократичния модел и по-глобално над западната цивилизация.

Намеренията на китайците са както офанзивни, така и дефанзивни. Те целят да запазят жив един структурно противоречив режим, който е едновременно и комунистически, и капиталистически. Поради това е необходим по-голям контрол върху обществото, придружен от задоволително ниво на растеж и висока степен на патриотични чувства.

Намеренията на Техеран също са до голяма степен дефанзивни. Режимът на моллите избра да излезе на предни позиции с разширяване на регионалното си влияние и възприе стил на постоянна провокация, за да си гарантира оцеляването на режима, чиито уязвимости са добре известни.

Вашингтон, Пекин, Техеран – никой не иска война и всички си играят с огъня. От Китайско море до Персийския залив рисковете от случайна война са все по-големи. С твърде реалната опасност всички да надценяват картите си и да подценяват тези на противниците си.

Обективно погледнато картите на Америка пред Китай и Иран са по-добри както във военен, така и в икономически план. Но способността за саможертва и дори за страдание на китайския народ, стимулирана от твърденията за несправедливите договори, наложени от Запада, въпреки че те са твърде преувеличени, е много по-голяма от тази на американския народ. По същия начин иранският режим винаги играе с картата на унижението.

За сметка на това Америка трябва да се справя с нежеланието, дори с противопоставянето на гражданите й на участието в конфликти на далечни места. В този контекст икономическото оръжие може да изглежда едновременно по-евтино и по-ефективно. Но то включва риска икономическата война случайно да се превърне във война в истинския смисъл на думата.

И горещият въпрос: ако има война, в Китайско море ли ще е или в Персийския залив?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


117
Още по темата: КитайИранДоналд Тръмп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До КитайОчевидно не знаеш какво говориш - ако китай управлява света бг ще е низша държава по ниско от мандрилите в африка. Недей да мислиш че ако тоталитарен режим с луди китайци е начело това ще е по добре от америка. Все пак америка зачита нещо като правата на човека - за китай всички са мравки - така че внимавай какво си пожелаваш...
21
9
 
7
 
! Отговори
Сащ са велики преди 4 години
До привет от Германия-Много си прав приятелю Сащ са най-могъщи и геранците също!Много хора плюват САЩ но забравят че САЩ са:60 000 000 немци,33 000 000 ирландци,25 000 000 англичани,12 000 000 шведи и норвежци(викинги)15 000 000 шотландци,5,600 000 еврей, 11 000 000 са милионерите вече в Сащ и над 400 милиардери,330 000 000 общо население в Сащ от който 235 000 000 европейци.. това го пиша относно русофилите и троловете който казват че Сащ белите ще изчезнат...
20
2
 
12
 
! Отговори
До Привет от Германи преди 4 години
Боже.. разсъжденията са ти нулево логинчни хаха. Русия няма икономиката на САЩ и Китай да, но не заради това там НЯМА имигранти, а защото бай ти Путин е казал така всеки е добре дошъл, стига да работи. Няма го това като в България, седни си, легни си, те ще ти дават парички. Или бачкаш, или летиш.
19
0
 
2
 
! Отговори
Привет от Германия преди 4 години
зодия Лъв съм
18
5
 
5
 
! Отговори
до 18 преди 4 години
затова ли Ким Чен Ун вече екзукутера екипа от 5 човека преговарящи с Тръмп?! ама май фалшивите медии не са те запознали с този факт - дебелият Ким е бесен, че Тръмп се подигра с него, а не обратното, както на тебе ти се иска!!
17
6
 
15
 
! Отговори
Привет от Германия преди 4 години
"Тръмп се впусна в две битки едновременно, дали ще ги спечели?"Тръмп може да направи всичко. Стига Путин да му позволи.
16
5
 
11
 
! Отговори
4Х4 преди 4 години
"Тръмп се впусна в две битки едновременно, дали ще ги спечели?"Да бе, да. Като се сетя как се подигра с него Ким Чен Ун, направо по три битки ще печели, даже и по 4. Залепени. На картинка.
15
10
 
5
 
! Отговори
привет от Германия преди 4 години
Ако сте умни винаги бихте могли да си отговорите на въпроса кой печели икономическите войни ? Икономическите войни ги печелят само държави ,които имат масов наплив на мигранти ,емигранти ,имигранти ! Щом хората през глава се втурват към тези държави , значи тези държави са икономически гиганти ! Годишно колко милиона имигранти отиват в русия ?! Николко ! Тоест русия не е в състояние да печели икономически войни ! Колко млн. имигранти годишно отиват в САЩ и Германия ? Много ! Значи .....
14
9
 
8
 
! Отговори
Китай преди 4 години
Стискам палци за Китай. Време е САЩ да фалират и да спрат с изкуствените войни.
13
7
 
11
 
! Отговори
привет от Германия преди 4 години
Тръмп може да печели само битки в телевизионни риалити формати и тук-там срещу някоя разприказвала се прекалено порнозвезда. Но Китай..... Тая хапка не е за нацупената му патешка човчица.
12
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До привет от ГерманияГлупавите ти мнения не интересуват никой.Коя зодия си?
11
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Когато за нищо нестава започва да прави мизерии на другите. По лошото е че всички се кланят на краварите вместо да се организират и да приключат вземането даването с краварите. Ако ги бойкотират и ги оставят сами да се опрашват дали перуката ще се прави на велик. Та нима са толкова зависими от краварите че немогат да търгуват помежду си, да не би да ги е страх че ще умрат от глад без краварската ГМО царевица. Стегнете се бе меките китки не ви ли стига дебелия още по дебел ли искате.
10
5
 
16
 
! Отговори
Ха ха преди 4 години
Единствената победа във война на САЩ е била когато са воювали Севера срещу Юга .Всичко друго е - перчене, нападение , но само ако противника е по-слаб, после разрушаване на нападнатата страна и изтегляне на войските към друг вече започнат конфликт .А ако противника покаже решимост да отвърне на удара -подвиване на опашката и страхливо криене зад ООН или НАТО. Пример: Корейския дебелак .Бяха много смели докато онова кифте не каза че ще им прати ракета . От тогава Тръмп не спира да му се мазни.
9
5
 
7
 
! Отговори
избирател преди 4 години
Ей това да си задухано старче с власт е много страховита комбинация за целия свят в тоя случай.......
8
4
 
16
 
! Отговори
ай сиктир преди 4 години
А защо не в Нюйоркския или в Мексиканския залив да видят и краварите какво е да ти гори къщата.
7
14
 
10
 
! Отговори
привет от Германия преди 4 години
Американците и германците управляват световната икономика , това е положението колкото им да им е мъчно на някои хора ! Изисква се доста голяма кадърност за да властваш икономически над останалите ! Тук не израят роля петрола ,нефта и газа , тук играе роля акъла ! Виждали сме много държави с големи петролни ,газови и нефтени резерви ,но са гола вода в икономисечко отношение и народите им мизеруват , икономиката им едва се крепи !
6
4
 
6
 
! Отговори
УМЕН преди 4 години
"Тя не приема широко разпространяваната идея, че XX век е бил векът на Америка, а XXI век ще бъде този на Китай."Ще приеме, ще приеме, няма къде да ходи.
5
4
 
5
 
! Отговори
УМЕН преди 4 години
"Тя не приема широко разпространяваната идея, че XX век е бил векът на Америка, а XXI век ще бъде този на Китай."Щен риеме, ще приеме, няма къде да ходи.
4
21
 
6
 
! Отговори
привет от Германия преди 4 години
Американците също като германците винаги печелят икономическите войни ! В интерес на истината печелят не само икономическите войни , а всякакви видове войни ! Във Виетнам уж загубиха , но се оттеглиха с дадени 50 хиляди жертви , а виетнамските комунисти дадоха над 1 млн. жертви , като прибавим и 1 млн. виетнамски жертви които се бориха срещу собствените си комунистически изедници ,общо виетнамските жертви стават 2 милиона души ! С американците и германците шега не бива !
3
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Горбачов никога не е печелил избори ,той дойде като партийна номенклатура на власт ,а на избори взе малко нещо като Радан Кънев .Политически измамник .