Дотук: САЩ бяха главната военна сила в Азия, но това приключва

През Студената война САЩ смятаха за основен противник СССР, а днес - на първо място Китай
26 авг 2019 21:05, Елка Василева
98
Дотук: САЩ бяха главната военна сила в Азия, но това приключва
Снимка: архив, Reuters

Активната модернизация на китайските въоръжени сили дълго бе описвана от експертите като "растяща мощ". Дефиницията може би е остаряла и Китай вече е способен да отправи предизвикателство на САЩ в много военни сфери.

До този извод стигна Центърът за изследвания на САЩ към университета на Сидни в Австралия. Авторите предупреждават, че американската отбранителна стратегия в Азиатско-Тихоокеанския регион е в безпрецедентна криза - за Вашингтон навярно ще е трудно да брани съюзниците си от Китай.

"Америка вече няма военно надмощие в Азиатско-Тихоокеанския регион - се казва в доклада. - И способността й да поддържа приемлив силов баланс изглежда все по-съмнителна."

Документът отделя специално внимание на изключителния арсенал от ракети, приети на въоръжение в Китай, които заплашват ключови военни бази на САЩ и съюзниците им. Според авторите "с прецизни удари тези съоръжения може да бъдат извадени от строя през първите часове на конфликта", пише Би Би Си, руска редакция.

За разлика от САЩ Китай от военна гледна точка не е глобална свръхсила. Нещо повече, малко е вероятно военните му амбиции изобщо да се простират толкова далеч (което впрочем може да се промени, защото Китай все пак разширява полека мрежата си от пристанища и военни бази в чужбина).

За момента световното влияние на Китай повече зависи от икономическата му мощ. Пекин не е обзет от онази страст да насажда сред другите своята вяра, заради която САЩ се стремяха към световно господство през целия 20-и век.

Китай изостава от САЩ и в сферата на меката сила. Той не може да предложи на света нито дънки, нито Холивуд, нито бургери, с чиято помощ да лансира китайските ценности в други страни.

Същевременно има доста признаци, че общият военен потенциал на САЩ все още значително надхвърля потенциала на Китай. Ядреният арсенал на Вашингтон (както и на Москва) е много по-голям от този на Пекин.

Освен това САЩ имат засега технологично предимство в области като събирането на разузнавателни данни, противоракетната отбрана и свръхмодерните военни самолети. Щатите могат да разчитат и на мрежа от военни алианси в Европа и Азия.

Китай не разполага с такава мрежа от военни съюзи. Но бързо настига САЩ в сферата на технологиите. Освен това за разлика от САЩ Китай, първо, се намира в Азия, и второ, насочва внимание тъкмо към този регион. И с оглед на тези два фактора може вече да бъде наречен свръхсила, напълно способна да конкурира САЩ.

Китай проучи американските войни и военните възможности на страната, след това разработи ефективна стратегия, неутрализираща традиционните източници на военната мощ на САЩ - не на последно място самолетоносачните групи от ключово значение за способността на Вашингтон да проектира сила в чужбина.

Избрал, казано на военен език, подхода на ограничаване и забраняване на достъпа и маневрирането, Китай се насочи към създаване на цял спектър от сензори и въоръжения, които да наложат на САЩ действия в райони, възможно най-отдалечени от китайските брегове.

Първоначално ставаше дума за изцяло отбранителен подход. Днес обаче все повече експерти стигат до извода, че Китай има възможност при нужда да изземе инициативата, убеден, че ще може да се справи с каквато и да било реакция от страна на САЩ.

"Китайските системи за защита срещу нахлуване подрониха способността на САЩ да проектира сила в Азиатско-Тихоокеанския регион. Това увеличава риска Китай да използва ограничени сили с цел постигане на победа, още преди Америка да може да отвърне, което съответно да подрони доверието към гаранциите за сигурност, давани от САЩ на съюзниците им в региона", смятат експертите.

В случай на въоръжен конфликт основната цел на Китай ще е да не допусне американците да преминат отвъд дългата островна верига, най-близката от заобикалящите страната. Става дума за район от Южнокитайско море - от южното крайбрежие на Япония до западните брегове на Филипините.

Освен това обаче Китай би желал да ограничи достъпа на американците и в по-далечни региони - вече в Тихия океан - с помощта на оръжия, способни да поразят дори американската база на остров Гуам. Пекин може да реализира тези планове благодарение на самолети и ракети с наземно базиране.

Пентагонът естествено е наясно с всичко това. След десетилетия военни действия единствено срещу терористи и бунтовници въоръжените сили на САЩ се реструктурират и модернизират с оглед ново противопоставяне между свръхсилите. По време на Студената война Вашингтон смяташе за основен противник Съветския съюз, а днес - на първо място Китай.

При все това авторите на доклада изразяват съмнения дали Вашингтон гледа на проблема достатъчно сериозно.

Те посочват, че "остарялата представа за себе си като единствена свръхсила, господстваща сред дипломатическия елит в САЩ, вероятно ще ограничи способността на Вашингтон да прави необходимите стъпки и отстъпки, за да постигне успех в Азия".

САЩ финансират без проблеми разработките и покупката на нови въоръжения, но бездруго имат да решават крайно трудна задача. "Америка е атрофираща сила, която не е достатъчно готова и екипирана, за да конкурира друга свръхсила", се казва в доклада.

Този доста отрезвяващ документ е изготвен в уважавано учреждение, намиращо се в Австралия - сиреч на територията на един от най-важните съюзници на САЩ в региона. Китай явно усеща, че е силен - това личи от военната политика, която води.

Лидерът на КНР Си Цзинпин не само че реши да даде отпор на американския президент Доналд Тръмп в продължаващата търговска война между двете страни, но зае крайно твърда позиция и по други спорни въпроси като демократичните демонстрации в Хонконг и китайските претенции спрямо Тайван.

Китайските въоръжени сили бе неизбежно да се развият до ниво, което би отговаряло на икономическата мощ на страната. Не един експерт обаче се опасява, че политиката на Тръмп още повече е влошила поначало трудната ситуация.

Мнозина американци например смятаха, че е време действията на Китай в търговията да получат отговор - но начинът, по който бе направено това, буди у някои експерти страхове, че в крайна сметка Вашингтон може да изгуби търговската война.

Външната политика на САЩ през управлението на Тръмп често издава недостиг на точна и ясна стратегия - прекомерно е повлияна от президентския Тwitter и отвличащи фактори като внезапните планове на американския президент да купи Гренландия.

Китай, напротив, твърдо е формулирал целите, към които се стреми, и е разработил стратегия, чрез която да ги постигне. А всъщност нищо чудно дори да е постигнал поставената цел.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
7
 
5
 
! Отговори
Иван преди 4 години
А дали няма НАТО да подсили гърба на САЩ.
20
23
 
5
 
! Отговори
Бож. преди 4 години
Ако предишното Сесере извадеше малшанса да се удари с днешния Китай,скоро щяхме да видим как китайски коменданти взривяват кулите в Кремъл и да ползват камъка за казарми на милионните си армии. Днешния Китай може да извади до 600-милионна армия: четири и половина пъти повече от цялото население на днешна Русия. Това е силно опечаляващо,но е факт!
19
4
 
20
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Идва времето, когато Китай ще удари по масата !
18
16
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 9Просто попитах с каква техника Китай превъзхожда САЩ?С кораби,подводници,самолети,с ракети,с космически оръжия? Нищо друго.Много пропагандни филмчета гледате и реалността ви убягва .Та най-модерните оръжия на китайците са в американските военни музеи толкова са стари от средата на студената война.Един самплет имат джей20 ама и той е ментак просто изглежда като истинският нито може да лети като него нито е стелт.Просто факти..
17
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Молете се да не стигнем и ние до точковата социална система на Китай. Не слушаш ли партията вастите ти отнемат правата да ползваш въздушени железопътен транспорт плюс орязване на някои соц. услуги.
16
7
 
27
 
! Отговори
ГАДОРЯН преди 4 години
Това е само началото! Китай рано или късно ще отмъсти на самураите за 300 хилядите изклани като *** граждани на Нанкинг. А кашерния краварник да го .......
15
6
 
6
 
! Отговори
Бож. преди 4 години
До Мозъчен "лекар":Който "лекува" с политически лозунги а не с истинско лечение не е лекар,а мошеник-спекулант
14
4
 
27
 
! Отговори
Преял Гербав преди 4 години
Както сега сме на власт, така сме си купили вили в чужбина и ако нещо стане, ще избягаме там. Вие ще си седите тук, щото сте бедни,ГАРАНТИРАНО ОТ ГЕРБ! ПАЛЦИ ГОРЕ!
13
1
 
10
 
! Отговори
Мозъчен Лекар преди 4 години
До Бож.***
12
21
 
3
 
! Отговори
Бож. преди 4 години
Нормално- Сесесер с цялата му бойна слава е в пъти по-слаб от днешния Китай!
11
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
След края на мандата на рижавият клоун съвсем явно ще се види,че царя е Гол!
10
17
 
16
 
! Отговори
Chimerica преди 4 години
Прочетете за Chimerica, за факта, че САЩ и Китай са скачени съдове и после пресмятайте някакви неосъществими надежди. Нали китайците са фабриката на САЩ, а жълтите, ако ги няма САЩ на кого ще продават стоките, които бълват? Китай е най-големият притежател на американски дълг и с най-големи доларови запаси. Просто ако едната почне да потъва, започва и другата. Мислите ли, че са толкова ***?
9
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен до 5 преди 4 години
Пак нещо искаш да превърташ играта, годината е 2019 не 1980. Китай е в почти пълния си възход, Тръмпича е бизнесмен и усети че технологично Китай изпреварват Сащ и взе да налага санкции.
8
20
 
3
 
! Отговори
Само САЩ преди 4 години
Е каква сила да е САЩ в сравнение с Венецуела, Северна Корея и Никарагуа. Никарагуа за ден ще стигне от Вашингтон до ЛА, само като се сетя и ми се изправят косите и ми иде да се скрия като Путин и да не се показвам цял месец от бункера. Имам си и бяла чашка.
7
27
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
САЩ,Япония,Ю.Корея,Филипините,Тайван,Австралия,Индонезия и Индия трябва да се обединят и да поставят на място Китай.
6
12
 
34
 
! Отговори
Анонимен до Само Фащ преди 4 години
Че кой я брои америка за сила освен *** в България ?
5
19
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай с какво превъзхожда САЩ във военно отношение,статията е глупава пропаганда.Ако ще се лупат и ръгат с колове,боздугани и мечове като в средните векове безспорно 1 милиард са повече от 300 милиона.Но ако водят сражение с модерни оръжия...Във всички китайски военни филмчета с 1 торпедо потъва един самолетоносач,китайският j20 който всъщност е евтино копие на неуспял модел американски самолет от 90-те с един залп разкъсва на парчета цели рояци американски самолети и тн.В реалноста е друго..
4
2
 
49
 
! Отговори
ИТ преди 4 години
Ха,ха,ха...американските ценности...дънки и хамбургери! За това ли ни побеляха косите?! Къде е американската свобода? Цели две поколения българи измамени.
3
4
 
27
 
! Отговори
Преял Гербав преди 4 години
От американското ми казаха, че новата Сирия ще е на Балканите, аз за тва си изнесох парите в Австрия и съм си купил 6-стаен мезонет в центъра на Виена. Само чакам да се почне и изчезвам. Като ви избият тука, ще се върна.
2
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добре, че е Тръмпда забави процеса, ако бяха избрали Хилъри това щеше да ускори краят на САЩ като световна империя.