Основната стратегия на здравното министерство в момента е да ограничи разхода на средства от Националната здравно осигурителна каса. Това обаче автоматично прехвърля дефицита към болниците. Мнението е на д-р Александър Заимов от Столичната колегия на Българския лекарски съюз.
Пред България он ер той заяви, че дълговете, които трупат болниците, не могат да бъдат изчистени, защото не се заплаща достатъчно за лечението на голяма част от заболяванията.
Касата ще покрива само част от лечението на пациентите, но има голяма група социално слаби хора, които не могат да си позволят лечение. Така че болниците генерират дълг, каквото и да се прави, смята докторът.
Като друг важен проблем той посочи идеята от 2017 г. болниците да минават задължителна акредитация и касата да има право да избира болниците, с които да сключва договор.
"Представяте ли си от сегашните 450 болници 150 да останат без договор от касата. Това означава, че тези болници автоматично ще фалират, а лекарите ще останат без работа", обясни д-р Заимов.
По думите му проблемите на денталната и хуманна медицина са аналогични. Стоматолозите обаче имат по-малко финансиране от страна на Касата. При тях основният проблем е неплатежоспособноста на населението.
Според него спорът около приватизацията на болниците не е била толков важен, защото в същесвуващите условия няма да има сериозен инвеститорски интерес към държавните болници.
Вижте повече във видеото на Bulgaria On Air.
Гледайте още новини от "България" в bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.