Китай и САЩ - двете сили, които могат да постигнат пробив в Украйна

Дали двата големи съперника ще обединят усилията си?
30 мар 2023 07:03, Елка Василева
111
Китай и САЩ - двете сили, които могат да постигнат пробив в Украйна
Снимка: архив, БГНЕС

Ако пожелае, Китай може да постави Русия под изключително силен натиск. САЩ пък имат голям интерес войната в Украйна да приключи час по-скоро. Дали двата големи съперника ще обединят усилията си, за да има мир в Украйна?

Още по темата
Единственият човек в света, който навярно има истинско влияние над Владимир Путин, е самообявилият се за негов приятел Си Дзинпин. Дори издадената неотдавна заповед за арест на Путин от Международния наказателен съд не спря китайския лидер да отиде в Москва, пише Дойче веле.

Китайското влияние над Москва има два компонента: дипломатическа подкрепа и икономическа зависимост. Китай, чиято икономика е втората най-силна в света, все още не е осъдил руската инвазия в Украйна. И докато Западът налага все по-тежки санкции на Русия, Китай прави точно обратното и постоянно разширява своята търговия с Москва.

Общата им цел: да прекратят господството на Запада

„Китай всъщност няма никакъв интерес от бруталната нападателна война на Русия“, казва за ДВ главният редактор на "IP Quarterly" Хенинг Хоф. По думите му войната пречи на икономическото възстановяване на Китай след трите нулеви години на Ковид. Освен това, съдейки по развоя на войната, Пекин рискува да застане на страната на губещия. „Но Китай се опитва да извлече икономически ползи от тази война“ - например като купува евтин петрол и газ от Русия. И обратното: в трудни времена за търговските отношения със Запада Китай се стреми да увеличи износа си за Русия. САЩ предполагат, че китайският експорт за Русия включва и цивилна техническа продукция, която може да се използва също и за военни цели.

Последицата от това е, че Русия увеличава зависимостта си от Китай. А с това Пекин вече има такова влияние над Москва, каквото никой друг в момента няма. Така че Си Дзинпин би могъл да убеди руския президент да сложи край на тази война, стига да го поиска. Дотук Си е начертал само една червена линия пред Путин: използването на ядрено оръжие, което Пекин смята за неприемливо.

Но Китай се ръководи от един още по-силен интерес: той се нуждае от Русия като партньор за налагането на нов световен ред, в който Западът да не е доминиращата сила. Затова за Пекин е много важно Русия да не загуби тази война. За Си би било крайно лошо, ако се провали властовата система на Путин, защото това ще е тежък удар и по неговия собствен авторитарен модел на управление.

Натиск от Запада

Предишният председател на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер не очаква Китай да направи нещо за прекратяване на войната в Украйна. За ДВ той заяви, че с оглед на влошените отношения между САЩ и Китай Пекин в момента няма никакъв интерес да намалява близостта си с Русия. „Ако войната се проточи още дълго и Русия продължи да отслабва военно, икономически и политически, тя ще става още по-зависима от Китай. А това развитие не е никак лошо за Пекин“, уверява Ишингер.

Натискът за сключване на мир следователно няма да дойде от Китай, нито от двете воюващи страни. По-скоро натиск се усеща от западните страни, които са партньори на Украйна. Населението в тези страни усеща икономическите последици от войната под формата на недостиг на енергия, висока инфлация и бюджетни проблеми.

В САЩ междувременно спада готовността за оказване на щедри помощи на Украйна поради това, че няма белези за постигане на мир – не само в обществото, но и сред републиканците в Конгреса. Общата умора от войната вече се отразява и на американската администрация: наскоро външният министър Антъни Блинкън за първи път намекна в Конгреса, че Украйна може и да не успее да си възвърне всички окупирани от Русия украински територии, с което на практика наруши едно табу.

Европа настоява за американско-китайска мирна инициатива

Като най-силен поддръжник на Украйна САЩ имат съответно и най-силно влияние върху Киев. Китай пък е страната (може би единствената) с толкова силно влияние над Кремъл. На една от срещите на върха на ЕС министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел призова американския президент Джо Байдън да се опита заедно със Си Дзинпин да разработи мирен план за Украйна. Освен това той увери, че това ще бъде подкрепено и от останалите държави.

Нещо повече: вероятно много от страните в ЕС биха предпочели точно това да се случи: двамата големи играчи в световната политика съвместно да решат проблема между Украйна и Русия, а по този начин той да бъде решен и за европейците.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
2
 
10
 
! Отговори
Петров преди 1 година
Русия реши ли нещо го прави, няма САЩ, няма мащ, затова е велика сила. Мисирките у нас само хленчат.
32
5
 
3
 
! Отговори
Пич преди 1 година
САЩ и Китай работят в симбиоза от десетилетия. Преди да се появи оранжевия човек нещата бяха под контрол и имаше партньорство за нещастие на кремълското джуудже. За това руснаците организираха безпрезпрецедентна тролска кампания оп всички социални мрежи, и в крайна сметка успяха да се намесят в изборите на САЩ, и да си инсталаират сламен оранжев човек. Първите стъпки на оранжевия бяха в посока дестабилизация на отношенията с Китай и анти-НАТО, все мокри сънища на джууджето с токчета.
31
1
 
11
 
! Отговори
х преди 1 година
Когато Китай обяви планът си, САЩ в прав текст заявиха, че "примирието е неприемливо" - Джон Кърби, говорител на Държавния департамент. какви са тия глупости, че искали войната да свърши. Напротив, това е страната, която прави всичко възможно войната да продължава и да ескалира
30
2
 
5
 
! Отговори
Пфу преди 1 година
Нали пополяха европа - вече имат интерес от приключване на войната
29
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Както и през ВСВ америка усеща че ще остане без заслуги за прекратяването на войната и .бърза да се закачи за Китай въпреки че до вчера беше основният им враг
28
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай от години държи Русия зависима на собствените си интереси. И това стана , като руснаците не приеха поканата от НАТО да са в общия ЕС преди двадесетина години.
27
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стигнах само до второто изречение"САЩ пък имат голям интерес войната в Украйна да приключи час по скоро" и Приключих с четенето!
26
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе, вие да не сте слънчасали нещо?!.... такива пропагандни бози, дето ги преписвате с гугъл-преводач, може и да минават пред полираните мозъци на западняците или краваристанците, ама у нас все още предизвикват присмех.
25
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Започнах да чета - заглавието и първите 4 изречения - във всяко се твърди нещо нелепо, невярно, абсурдно или дори налудно. Във ВСЯКО изречение, празно нямате. Разбира се, спрях дотам. Толкова да ви липсва връзка с реалността и с главния мозък, бива ли...
24
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
безкрайни краварски съчинения - те китайчите не искат да помиришат краварите - а ония се слагат за миротворци- на бай дън китайците не му вдигат даже телефона - затова праща френски испански президентти и лай-ня-нята урсула на посещение- да опипат почвата
23
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"На една от срещите на върха на ЕС министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел призова американския президент Джо Байдън да се опита заедно със Си Дзинпин да разработи мирен план за Украйна" ........................................................................... Моля, събудете Ксавие от зимен сън. Преди повече от месец КНР представи мирен план за Украйна в 12 точки. Китайският план не се хареса на колективния запад, защоъо не бил подчинен на пиндостанските господарски правила.
22
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каква е тази глупава статия Днес :))) Китай не са фактор изобщо, ако западняците си изтеглят фабриките от там, ги пиши бегали :)))
21
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Банките в еврозоната имат изискване за 1% ликвидност. Тоест банка създадена за да извършва операциите по сделки с оръжие, офсет, обслужване и т.н ще може срещу гарантирания правителствен приход да раздаде заеми от свежо напечатани пари. Отделно собствените и акции биха стояли добре на борсата и допълнително биха надули капиталов балон. Икономика на стероиди и самосъздаден пазар- звучи ли ви познато? Малък залък за индустриалния капитал, огромен пир за спекулативния.
20
0
 
8
 
! Отговори
ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ преди 1 година
Задавайки въпрос чрез чатбота ChatGPT kъм Изкуствения интелект ,кой ще победи във войната,отговора е Русия,като има извесни условности свързани най вече с продължителността на конфликта и това дали Китай ще се намеси. Има уточнения за това дали европейците ще се отдръпнат ,а републиканците в САЩ ще спечелят. Не се очаква ядрена война.Това твърди машинката,друг е въпроса колко може да и се вярва.
19
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какви с тези статии, какво са тези анализи!?!?
18
15
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дано най-после тези две държави да се намесят, особено сащ
17
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако СВО на РФ в Украйна се проточи още дълго и Еесовската Зона продължи да отслабва военно, икономически и политически, тя ще става още по-зависима от Китай. А това развитие не е никак лошо за Пекин.
16
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Груби сметки. Пред заплахата от Русия, ЕС почва да заделя 1% за превъоръжаване и издръжка на американски контингенти в Европа. Корея, Япония си плащат за удоволствието да ги пазят, нали знаете? 1% от ЕU GDP е 170 млрд. годишно. За 30 г напред - към 5 трилиона.Колко фючърси, деривати и борсови балони могат да се надуят срещу тях?!?
15
3
 
12
 
! Отговори
Джендърмен преди 1 година
Двама видни представители на ЛГБТ общността Урсуза Фор Де Лaйнян и Манивел Микрон са привикани на килимчето от другаря Си ! Ще има мирно,легни,стани и накрая аз слушам Ха ха ха ха ха....
14
2
 
16
 
! Отговори
Тенденционен реторик преди 1 година
Отвратително изопачена гледна точка върху реалността. Неутралният анализ на събитията -забутан в ъгъла от тенденционни изявлвния. Благодаря за безсмисленото изложение на измислено съдържание!