Потребителите плащат, за да стане Германия зелена страна

Сметките за ток на домакинствата в страната скочиха
Обновена: 4 мар 2013 18:24 | 4 мар 2013 18:20, Елка Василева
19
Потребителите плащат, за да стане Германия зелена страна
Сметките за електроенергия на домакинствата в Германия скочиха. Снимка: архив, Reuters

Германия открива, че хубавите неща си имат цена. Страната, която е една от най-индустриализираните на планетата, прави зелена революция.

В съответствие с т. нар. енергийна промяна икономиката е преустройвана, за да се справи със затварянето на всички ядрени електроцентрали и рязкото увеличаване на вятърните и слънчевите централи с цел да се запълни отворилата се празнина, пише Би Би Си.

Към този момент възобновяемите източници осигуряват около една четвърт от електроенергията в Германия, но целта е техният дял да бъде повишен до 80 % до 2050 година - една истинска "зелена революция".

Кой обаче плаща за тази смелост?

Избухна спор по въпроса, тъй като сметките за електроенергия на домакинствата скочиха. Има дебати дали големите промишлени предприятия трябва да поемат по-голяма част от цената за зелената трансформация. При това те ще стават все по-горещи през тази изборна година.

Има освен това дебат кои са майката и бащата на революцията. Решението за преминаване от атомната енергия към възобновяеми източници бе взето първоначално при съвместното управление на социалдемократите и Зелените, т. нар. червено-зелена коалиция.

То обаче бе отменено от канцлера Ангела Меркел и след това взето наново от нея преди две години. Меркел, която се е занимавала с наука, прецени, че ядрената катастрофа във Фукушима, Япония, е извадила на показ реалните опасности от атомната енергия, така че рискът трябва да бъде преизчислен.

Потребителите плащат

Навремето управляващите от всички цветове на политическия спектър се обединиха около мнение, че преминаването към зелена икономика ще бъде платено чрез повишаване на сметките за електроенергия на домакинствата.

Възможен вариант бе парите да дойдат от данъците, но решението в крайна сметка бе да платят потребителите.

Сега потребителите дават да се разбере, че това не им харесва, особено след като допълнителната сметка се увеличи рязко.

"Най-голям дял от сумата, която отива за инвестиции във възобновяемите енергийни източници, идва от частните домакинства", обяснява един от водещите германски икономисти, професор Клаудия Кемферт от Германския институт за икономически изследвания в Берлин. "Над 50% от инвестициите в соларни (панели) и вятърни
турбини идват от тези домакинства", уточнява тя.

Широко разпрострени изключения

Когато схемата бе въведена, тежката промишленост, която се конкурира в международен план, бе освободена от допълнителното облагане.

Аргументът, с който тя издейства да бъде изключена и който бе приет, бе, че големите стоманодобивни компании или алуминиевите пещи например имат чуждестранни конкуренти, така че ако техните разходи за електроенергия се повишат чувствително, това ще облагодетелства конкуренцията, както и че няма кой знае какъв смисъл от "озеленяването" на икономиката, ако това означава отслабване на най-големите фирми.

Все повече и повече предприятия обаче започнаха да искат да бъдат освободени от плащането на цената за зелената трансформация. При това не само едрият бизнес.

Зелените активисти приведоха довода, че компаниите за обществен транспорт също трябва да бъдат освободени, тъй като осигуряват алтернатива на автомобилите. Техният аргумент също бе приет. "Почти всички могат да си издействат сега това освобождаване", казва професор Кемферт. "Частните домакинства трябва да платят остатъка, а той става все по-голям и това е несправедливо", обяснява тя.

Щедри стимули

На всичко отгоре правителството реши да предостави щедри стимули на компаниите и хората, които инсталират вятърни турбини и соларни панели. Те получават гарантирана изкупна цена на произвежданата от тях електроенергия за период от 20 години. В резултат вятърните централи оформиха пейзажа в провинцията. Над половината соларните панели в света сега са в Германия.

Въпросът е в това, че колкото повече соларни панели и вятърни турбини биват инсталирани, толкова повече се повишават сметките. Според едно изчисление допълнителната сума, които потребителите плащат за електроенергия, е скочила през последната година с 50%, така че средностатистическото германско домакинство плаща по 180 евро, за да субсидира възобновяемите източници на енергия.

По-равномерно разпределение на бремето

Най-големите фенове на "зелената революция" казват, че разпространението на вятърните турбини и соларните панели е признак за успех. Онези, които са настроени по-скептично, заявяват, че успехът си има цена.

Германският министър на енергетиката Петер Алтмайер предложи да бъде поставен таван на субсидиите.

Каквито и да са основанията за тази инициатива, тя е изящен политически ход в изборна година, през която неговата партия - Християндемократическият съюз (ХДС), може да загуби властта, ако Зелените се представят добре на парламентарните избори.
Ако екологичната партия и социалдемократите водят кампания срещу предложения таван, те рискуват да си навлекат гнева на избирателите, които на практика плащат субсидиите.

"Зеленият" депутат Херман От казва, че е необходимо бремето да бъде разпределено по-равномерно. Според него броят на изключенията е прекалено висок, като е нараснал стремително от само около 50 в началото. "Сега имаме почти 2000 компании, които са освободени, и това няма нищо общо с международната конкуренция", отбелязва д-р От. "Само няколко от освободените от това облагане компании са в пряка международна конкуренция."

Предмет на политически спор

На всичко отгоре компаниите за производство на електроенергия извлякоха голяма полза, при условие че цената на производството на енергия от слънцето спадна.

Д-р От обобщава: "Сегашната система е несправедлива, тъй като поднася на тепсия около 30 милиарда евро печалби на големите енергийни компании за сметка на обикновения потребител, който трябва да плати за това." "Така че ние се сдобихме със система, която в момента преразпределя богатство от дъното към върха", допълва той

Всичко това е трудната политика на амбициозната промяна, тежки решения за прилагане.

Говоренето и взимането на решения в парламента са лесната част, но с прилагането идват конфликтите и дилемите, които трябва да бъдат решавани от политиците - кавгите за местоположението на новите електрически стълбове и маршрута на новите кабели, споровете за това кой да плаща.

Никой не призовава да бъде сложен край на Зелената революция. Не се чува съжаление на висок глас за пътя, по който е поето. "Няма връщане назад", уверен е Михаел Вунерлих, член на управителния съвет на BDEW - асоциацията на германските производители на електроенергия и водоснабдителни дружества. "Зелената революция" ще бъде успех. Тя има огромна поддръжка в обществото. Над 70% я подкрепят."

Това, което Германия осъзнава, е, че смелото решение за преустройване на икономиката, в крайна сметка за доброто на всички, си има цена. И сега се водят много политически дебати кой да плаща.

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
1
 
! Отговори
RAMBO преди 11 години
До ТотюНе си отишъл там-не си взел 2000 ? там ги раздават като купоните при бай Тошо
17
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Кой ще печели от енергийните източници ? - пак енергийните компании - защо не си поемат по-голяма част от разходите ( не си ли отчисляват средства за пренасочването им в нов вид енергия )Зелената енергия е евтина ( казаха американските специалисти ) , преди години . Но в ръцете на Енергиините Компании, тя ще стане скъпа !!
16
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
А пък ние плащаме непосилни сметки за ток, та да могат чешките пенсионери да живеят охолно. А бе, кой както я уреди ... Хората си избират такива управници, които да се грижат за страната им и да защитават интересите на народа. Ние си избираме мишоци, които се грижат единствено за собствения си интерес - грижа ги е само за тлъстите комисиони по договори, които ни заробват и унищожават, за да се пълни нечий чужд джоб! Прав е бил онзи, който е възкликнал: "От ума си тегли!"
15
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен 14 Шматарок, дори и принципното устройство на вятърна електроценрала не знаеш.... За соларните паркове - няма и сми. да те питам.
14
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Краде се яко от мита, че зелената енергия е скъпа. Слънцето и вятърът са безплатни, а перките се правят (плащат) само веднъж и после единствено се следи дали няма текущи проблеми и се прявят дребни ремонти за почистване и подобни, ако нещо се зацапа и запецне. Това е, всичко друго е политика на краденето "от високо", която контролираният народ няма как да избегне.
13
0
 
5
 
! Отговори
д-швейка преди 11 години
До Тотю-хората пишат за домакинство,според мен за доход над 4 или 5 хиляди евро и че им идва много.Ние с кого се мерим-как да не повярва човек че живеем в богата държава
12
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ава ква е тая засилена реклама на скъпия ток *** ?
11
0
 
3
 
! Отговори
Атанас преди 11 години
До Арийска кръв - извикДа,прав си за това,напълно подкрепям твоите твърдения,но как мислиш,че биха се променили нещата!?Трябва цяла Европа да се събуди,да осъзнае,че тази световна клика прави всичко възможно за да разложи народите на Европа!!!!
10
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Защо в Германия електромерите са аналогови, а тук цифрови китайчета?
9
0
 
8
 
! Отговори
Арийска кръв - извик преди 11 години
Германия е провалена държава,политиците и са по-зле и от нашите - *** ***,с еврейски произход!Обикновеното население и там страда,красиви германки просят по улиците на Хамбург,а *** от Африка се разхождат пред тях,нагиздени като за долнопробен карнавал!!Това е Германия - мултикултурна помийна не ходете там,ще останете разочаровани,това не е онази Германия отпреди 1945 година!!!! Дано малкото останали чистокръвни германци да осъзнаят как рушат държавата им и да сложат край а това
8
0
 
2
 
! Отговори
Strom преди 11 години
Ne6tata ot predi 20 godini i sega v Germania mnogo sa se promenili.Sega srednata zena na toka e 0,27 cent na kwh i dopalnitelno vzavisimost ot godi6noto potreblenie se pla6ta ednokratna taksa. Gazta e evtina, spor niama, no tokat stana ogan.
7
3
 
7
 
! Отговори
do totju преди 11 години
Pove4eto hora v Germania vzemat 4isto 1200 evro, i tova e dobre, no da ne zabraviame , 4e ima i takiva koito polu4avat 400 evro, za da vzeme 4isto 2000 evro triabva da ima brutna zaplata 3000 evro, a malzina sa tezi sred obiknovenite hora.
6
2
 
23
 
! Отговори
WASILISQNISGERMANI преди 11 години
ЖИВЯЛ СЪМ 20 ГОДИНИ В МЮНХЕН....ПОСЛЕДНОТО НЕЩО ЗА КОЕТО СЪМ СЕПРИТЕСНЯВАЛ ТАМ Е ПАРНОТО И ТОКА....
5
4
 
21
 
! Отговори
Тотю преди 11 години
И аз съм за. Но да взимаме и ние 2000 евро чисти пари на месец. Бих си платил 200 евро ток без да се замислям.Ама със заплата 400лв. и ток 200лв. няма как да стане.На свещи и дърва за огрев. Както пра-пра баба ми преди 3ти Март 1878г.Дотам ти върнаха нашите далновидни политици.
4
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
do 2 ne e to4no taka. mnogo hora i to ot srednata klasa, koiato po4ti iz4ezva v germania ne mogat da si platiat toka ili go pla6tat s zenata na mnogo spestiavania ot dr. ne6ta, koeto im namaliava mnogo standarta.
3
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
e i kakvo - germancite mahat iadrenata energia i horata pla6tat ogromni sumi za tok, a dr. strani gi ostaviat i ako stane ne6to i niakolko zentrali izbuhnat sveta 6te se svyr6i taka i taka.
2
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Има съществена разлика: Там потребителя плаща но има с какво, при нас мит'ряла плаща за да може един файтон мутри да живеят луксозно.
1
2
 
5
 
! Отговори
брадваро преди 11 години
изключено марихуани