Светът на изборните победи със 100%

Северна Корея е най-яркият пример, но има и други
15 мар 2014 21:22,
85
Светът на изборните победи със 100%
Ким Чен Ун. Снимка: архив, Reuters

Новият севернокорейски лидер показа съвсем категорично, че държи здраво властта в самоизолиралата се страна. Ким Чен Ун не просто спечели депутатско място, а го направи със 100 процента от гласовете на избирателите.

Разбира се, трябва да се отбележи, че той беше единственият кандидат от своя изборен регион, като гласоподавателите трябваше само да посочат „да” или „не”. Но 100 процента си е пълна победа.

Дори баща му Ким Чен Ир не може да се похвали с подобно постижение – на последните избори, на които участва, покойният лидер събира „едва” 99.9 на сто от гласовете, посочва Би Би Си.

100-процентова победа в актива си обаче има Саддам Хюсеин. Само година преди американската инвазия от 2003 година в Ирак се провежда референдум дали Хюсеин да продължи да управлява страната. Отговорът е изцяло положителен.

Подобна подкрепа получават кубинският президент Раул Кастро през 2008 година (99.4 %) и сирийският му колега Башар Асад през 2007-ма (97.6 %).

Туркменистанците на два пъти дават пълната си подкрепа за различни кандидат-президенти – през 1992-ра Сапармурат Нязов събира 99.5 на сто от гласовете, а през 2012-та Курбангули Бердимухамедов стига до 97%. 

Майкъл Светлик от Международната фондация за избирателни системи коментира за Би Би Си, че авторитарните режими използват изборите като инструмент за затвърждаване на властта си. „Вотът е манипулиран, като хората гласуват под строй, уплашени от неизбежните тежки наказания, ако не подкрепят, когото трябва”, уточнява Светлик.

Макар и някои като Ким Чен Ун да предпочитат да се явяват сами на избори, други авторитарни лидери предпочитат да има надпревара със символични съперници. „За всяка битка трябва и противник, затова те си създават противници”, посочва Светлик.

Има и случаи като в Беларус, където срещу Александър Лукашенко се изправят опозиционни лидери, които не са пионки на властта. Но те нямат особен шанс срещу държавната машина. Лукашенко печели вече трети мандат със среден резултат от 80%.

Според специалисти по политически науки всеки изборен резултат, при който кандидат или партия събира над две трети от гласовете, трябва да буди съмнение. Защото при свободен и честен вот такова единомислие сред избирателите е крайно необичайно.

Естествено и това правило си има изключения. Например в случай на революция и сваляне на дългогодишен режим. Свалянето от власт на Хосни Мубарак в Египет послужи като истински трамплин към властта на опозиционната групировка „Мюсюлмански братя” – партията спечели изборите през 2012-та г. със 70%.

В Грузия примерът е още по-крещящ. Оглавилият „революцията на розите” Михаил Саакашвили яхна вълната на народното недоволство срещу проруското управление на Едуард Шеварднадзе и стана президент на страната с 96 на сто от гласовете.

Франция пък се обедини срещу единия от двамата кандидати през 2002-ра година и това доведе до изразителен успех на другия. Жан-Мари Льо Пен стресна французите с крайнодесните си възгледи и те подкрепиха опонента му Жак Ширак, който получи 82% от гласовете.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


85
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
4
 
13
 
! Отговори
Любомир преди 10 години
Според мен световните сили трябва да насочат вниманието да освободят тази страна но тя не е Ирак или Афганистан а чакай бе те нямат какво да се заграбва..
4
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Прочетохте ли внимателно? Всички са гласували от страх за тези узурпатори, но само Саакашвили е бил демократично избран от ентусиазираното антируски настроено население с 96%!Брях, тези грузинци големи радетели за демокрация!!!
3
10
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Пропуснали сте удобно победите на банкянския *** със 100% на изборите в ГЕРБ /ГРОБ/ ? ГЕРБ=КОМУНИЗЪМ !
2
5
 
27
 
! Отговори
С.К. преди 10 години
Важно е да се отбележи че двата възможни отговора на бюлетините са били "ДА" или "трудов лагер на смъртта"
1
8
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ееее, в САЩ резултатите винаги са 49 на 51 или 51 на 49!!!За балъци ли ни взимате?