Европа независима от руския газ… Възможно ли е?

Украинската криза задължава да се търси алтернатива
4 май 2014 21:00,
216
Европа независима от руския газ… Възможно ли е?
Снимка: архив, Ройтерс

Всяка ескалация на напрежението в Украйна предизвика вълна от силно притеснение далеч отвъд границите на размирната страна, тъй като почти целият континент се опасява за доставките на руския газ.
 
Като се има предвид, че 1/3 от газа за Европа идва от Русия, а половината от тези 33% се транзитира през Украйна, притесненията изглеждат напълно основателни. Не са малко държавите, който разчитат изцяло на руския газ, изтъква БиБиСи в анализ по деликатната тема.
 
Неслучайно в последните месеци една фраза набира все по-голяма популярност: „Петролът е пари, но газът е власт”.
 
Ако санкциите срещу Русия заради Украйна продължат и станат по-агресивни, ще предприеме ли Владимир Путин „газово” отмъщение? Ще спре ли кранчето на Киев, който не иска да плаща по новите значително завишени цени?
 
И още един „висящ” въпрос – Ако конфликтът в Украйна ескалира още повече, няма ли да се наложи затварянето на тръбите от съображения за сигурност? 
 
Според анализатори Западът и Украйна от една страна и Русия от друга имат прекалено много да губят и затова газовите „страхове” нямат кой знае каква почва. В крайна сметка "синьото гориво" е най-ценният експортен материал на Русия и Западна Европа получава безпроблемно доставки дори и в най-лошите години на Студената война.
 
Но опасенията са налице. И истината е, че немалко европейски страни вече работят по въпроса за изолиране на зависимостта си от руския газ. За самата Украйна вариант е да купува от западни доставчици и някои газопроводи вече се модифицирани, за да приемат газ от „обратната” страна.

Така, например, Киев плаща за газ от германския концерн RWE, като горивото минава през Полша и Унгария. Словакия също се включи наскоро в тази схема, но големият проблем, както може да се предположи, е количеството. 
 
Някои се ориентират към алтернативния втечнен природен газ, който може да бъде доставян с кораби (да речем от САЩ). Литва вече бърза със строеж на терминал на едно от основните си пристанища – така че да може да получава гориво от целия свят.

За ускоряване на процеса, оборудването, което да превръща алтернативното гориво в подходящо за употреба, е инсталирано на специален кораб. Той трябва да бъде доставен в Литва през ноември.

Работата по изграждането на терминала е денонощна, броят на работниците е утроен в преследване на крайната цел – получаване на първата доставка до края на годината. 
 
Сходни идеи за алтернативна опция имат още Полша, Естония и Украйна. 
 
Трябва да се отбележи обаче, че след затварянето на японските атомни централи заради кризата „Фукушима”, цената на втечнения природен газ скочи изключително много. Така че алтернативният вариант може да се окаже доста по-скъп от руския. 
 
Съединените щати обещават да се намесят и да помогнат за стабилизиране на пазара чрез износ на шистов газ, но това ще се случи в по-далечното бъдеще. И затова желанията на редица евролидери за съдействие не могат да бъдат удовлетворени толкова скоро, колкото им се иска на Стария континент.

В интерес на истината най-доброто дългосрочното решение за Европа би било да развие собствени енергийни залежи. Норвегия, Великобритания и Холандия добиват газ отдавна и биха могли да опитат да увеличат количеството. Рязък скок обаче е твърде трудно постижим.

Друга опция е шистовият газ, но редица европейски страни не са склонни да прибегнат до този вариант от съображения за защита на околната среда.
 
В крайна сметка се оказва, че всеки „заместител“ на руския газ има своите недостатъци – по-висока цена, по-късна реализация, повече вреди за природата.
 
Но с развитието на ситуацията в Украйна изглежда все по-вероятно газовата „карта“ да бъде изиграна. Така Европа няма друг избор освен да продължи с търсенето на начини за спиране на руската хегемония върху ключовия енергиен ресурс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


216
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
174
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Преди повече от 70 години се водеше Втората световна война.Тя беше война на бронетанковите и механизирани оръжия.Германия която нямаше нефт си създаде синтетичен нефт.Водеше войнатасъс синтетично гориво.Нещо което сега е табу да се създава и говори.В битката за Москва порадинесъвършенство на технологията това гориво замръзна.Какъв ли би изглеждал светът сега ако горивото беше с по-ниска точка на замръзване 5 или 10 градуса например.Преди 70 години можеха да създадат алтернативно гориво а сега
173
1
 
1
 
! Отговори
До анонимен 123 преди 10 години
Жалко, че дядо ти и баба ти не са попаднали в Треблинка или Дахау, в Биркенау или Освиенцим! Тогава нямаше да те има! Все пак повечето руснаци се биеха против третия хилядолетен райх!И го смачкаха, еб^ha им немкините, та фрицовете по-малко да ги мразят! Историята знае друг подобен случай - когато корейците нахлуватв Япония, кралят им е заповядал да пръснат повече семе там и войните му са оправяли японките където ги срещнат.Оттогава практичните японки носят възглавнички вързани за пояса
172
0
 
3
 
! Отговори
vesko02 преди 10 години
С какво сме показали ,че желаем да сме независими от Русия?Половината ни политици са на хранилка при Путин.
171
0
 
2
 
! Отговори
st преди 10 години
Алтернатива винаги трябва да има.
170
1
 
0
 
! Отговори
Петров,Варна преди 10 години
Ами то е като непорочното зачатие - невъзможно е, но някои вярват в него!Всъщност битката е за американските технологии за производство на шистов газ в иначе богатата на суровината Украйна.Лошото е че Европа забравя забрави фашизма и подкрепя Десен сектор и зверствата му.Чакам да видя как ще празнуват 9 май - денят на Европа !Голям срам! *** !
169
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"За сведение 106.6 означава че дългът (вноските по него) е повече от приходите (ввп)!" -Не, не означава. Дълг и вноски са различни неща.
168
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ако не увеличи количеството на ядени бобови култури, препоръчително зелени със зеле, и най вече ако се увеличи содомията в еврогейския съюз скоро време цяла европа ще е тотално независима от какъвто и да е газ, защото всичкия такъв ще бива добиван от евродепутатски ***.
167
2
 
1
 
! Отговори
просто бизнес преди 10 години
До Анонимен 185Добре, видях старата графика до 1990, и какво? Новата до 2013 върви вертикално нагоре. Пълно е с инфо по нета. Това става ясно даже от цифрите в таблицата на вашия линк - с данните на пропорциите дълг/ввп. 1990 е била 55,9; сега е 106,6 !!! За сведение 106.6 означава че дългът (вноските по него) е повече от приходите (ввп)! Война, или драстично разширяване на пазара към Европа за сметка на Русия. Друго няма за тези които искат да си запазят позициите на власт които имат днес.
166
5
 
9
 
! Отговори
Ко преди 10 години
Това е като да имаш извор в съседа и да трябва да си купуваш бутилки минерална вода от съседния град. Нищо невъзможно. Но... за малко повече пари. Иначе с нетърпение очаквам 9 май, да се насладя на парада в Русия.
165
4
 
6
 
! Отговори
Никола преди 10 години
Пешо , 25 години са това, четвърт век ?! Е , как за толкова време никой не си мръдна пръста да добива и разработва алтернативи ?! За четвърт век -нищо и защо , защото някой много мощен северен "брат" не допускаше и с всички средства саботираше нещо друго да се случи . Нефтохима през годините е обновяван периодично , можеше и да се добавят мощности и за друг вид петрол стига "русофоба" Ив. Костов да беше го продал на НОРМАЛНИ инвеститори , а не на руско-политико-мафиотския Лук-ойл !!!
164
7
 
4
 
! Отговори
До Анонимен преди 10 години
"Крайно време е да се избегне прекалената голямата зависимост от Москва по отношение на газовите доставки!" ---... с катарската и саудитска нефт и газ няма проблем!! Най-цивилизованите и демократични режими на планетата.
163
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ако линкът не може да се отвори, както е казано - bg.wikipedia.org/wiki/Държавен_дълг_на_САЩ
162
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Крайно време е да се избегне прекалената голямата зависимост от Москва по отношение на газовите доставки!
161
3
 
2
 
! Отговори
просто бизнес преди 10 години
До Анонимен 183Извинявам се, сега забелязах че, сте писали че "ако не се лъжа, сега е 105% от БВП" - да, толкова е, даже е 106% Главното е че, вноските по дълга са надхвърлили доходите на страната! Това е червена лампа! Националният дълг от 1990 е много по-малък от сегашния. Потърсете графики на гугъл. Времето не работи за тях, оттам и истерията около Русия.
160
0
 
4
 
! Отговори
просто бизнес преди 10 години
Не мога да отворя линка, но от 1990 изтече мнооого вода :)Актуалната информация е че, дълг към ввп за 2014 година ще е 101.53%. Още през 2013 е минал 100те %. Системата е пирамидална и подлежи на разрушение ако не се рестартира. Това е така защото новите пари с които се изплащат вноските по старите дълговете се печатат САМО като нов дълг - така е измислено!
159
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Попитайте Норвегия дали е възможно
158
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
А-а, Пешо, не ми ги пробутвай тези номера. Не си казал това, сега се отмяташ. "Мисли момче...мисли...и най-важното...чети!"
157
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
до 183 е ми 25г червените управляващи защо не разработиха черно море както Румънците, ами просто по добре е да си вземат комисионите И ПРЕСТАНЕТЕ КАТО ЛУДИТЕ ДА ПОВТАРЯТЕ ЕДНО И СЪЩО НЕЩО
156
2
 
4
 
! Отговори
Пешо преди 10 години
До Анонимен 186 Това... откъде ще купува една частна компания...си решава самата компания!!! Трябва ли да ти обяснявам причините... Държавата какво право има да и се меси?
155
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До 183 -Пешо:"Та нали всеки нефтохимически завод се прави за определен тип петрол" Да, ама не. Нефтохим може да работи и с либийски петрол, той е почти същия.