Как се живее с по-малко от 3300 евро на месец?

Наемите и осигуровките в Швейцария натежавали в бюджета на хората
Обновена: 18 май 2014 20:06 | 18 май 2014 14:25, Веселина Йорданова
94
Как се живее с по-малко от 3300 евро на месец?
Снимка: архив, Ройтерс

Минимална брутна заплата от 4000 швейцарски франка (3300 евро) на месец - това е недостижима мечта за повечето европейци, но необходимост според швейцарската левица, която се надява да я наложи с референдум, като твърди, че под този праг животът в Швейцария е труден.

"В Женева съм от година, винаги съм работила в луксозни хотели и брутната ми заплата никога не е надхвърляла 3400 швейцарски франка (2800 чисти). Лишавам се от много неща, не се храня както трябва", обяснява Алсина Естевеш ди Алмейда, 52-годишна разведена португалка, която живее сама в едностайно жилище в предградие на Женева срещу 1200 франка (с режийни).

Още по темата
Освен наема, тя трябва да плаща още 400 франка здравна застраховка (с депозит от 1500 франка), данъци, телефон, карта за автобус (70 франка) и т.н.

"Живях 10 години в Женева, докато навърша 18 години, и винаги съм работила в хотелиерството: заплатите по онова време не бяха толкова високи, но животът беше по-евтин", спомня си тя.

Подобно на Алсина, в Швейцария един работещ от всеки десет (или над 300 000 души) печели по-малко от 4000 франка бруто на месец. Осигурителните вноски в Швейцария възлизат на около 15 на сто, според синдикатите.

Инициативата на синдикатите, изискваща минимална брутна заплата от 22 франка (18 евро) на час, което отговаря на месечна заплата от 4000 франка за 42 часа работна седмица (100 процента), срещна твърда съпротива от десницата, парламента и правителството, които виждат в нея заплаха за заетостта.

Противниците й, които вероятно ще спечелят вота според сондажите, освен това изтъкват различната цена на живота в различните части на страната и че съществуват колективни трудови договори в професионалните браншове, позволяващи да се установи диференцирана минимална заплата.

Според синдикатите този аргумент е фалшив. "Колективните трудови договори покриват плюс-минус 50 на сто от работещите", казва синдикалистът Умберто Бандиера. Следователно чашата остава само наполовина пълна, оплакват се синдикатите, според които твърде много сектори избягват колективните трудови договори, като търговията на дребно, продажбата на облекло, колцентровете, ресторантьорството и хотелиерството. При това в тези сектори са заети много жени, които страдат от липсата на минимална заплата, констатира професор Франсоаз Месан-Лоран, преподавателка по социология на труда в университета в Лозана.

Такъв е случаят на "Ема", 30-годишна италианка, която предпочита да остане анонимна. Тя е работила три години като помощник-администратор за фирма подизпълнител в часовникарския бизнес в Женева за 3600 франка брутна заплата. Само защото живеела с приятеля си можела да плаща наема от 2600 франка и детската градина на дъщеря си.

Всички са единодушни, че наемите натежават прекалено на бюджета. В Женева например, за тристаен апартамент (две спални и хол), средният наем е достигал близо 1500 франка в края на 2013 г. според официалната статистика. Следват твърде високите в Швейцария социални осигуровки, сметките за комунални услуги, транспорт, храна. И изведнъж малките удоволствия, като билет за кино (19 франка за възрастен или 14 франка за дете), се оказват достъпни не за всеки.

"Когато отивам да пазарувам от супермаркета, не харча повече от 100 франка на седмица", обяснява "Ема". За "Марио", 25-годишен италианец, също пожелал анонимност, бъдещето е мрачно: той е работил три години като пилот на бизнес-самолет за фирма, базирана в Женева, за 2000 швейцарски франка бруто. "Живеех в околностите на Женева, на 10 минути от летището, заедно с двама колеги, с които плащахме наем по 700 франка на човек месечно. В края на месеца не ми оставаше почти нищо". Невъзможно да се спестява и да се правят планове.

Въпреки това всички смятат, че не е необходимо да търсят помощ в обществените кухни за бедни и признават, че е по-добре човек да работи за заплата под 4000 франка, отколкото да е безработен.

Хулиана Мион, камериерка в луксозен женевски хотел, иска да вярва, че нещата малко по малко ще се оправят. Тази 31-годишна венецуелка е в Женева от 2 години, живее със съпруга си, който следва, и сестра си при родителите им. Заплатата й: 3400 франка бруто (3000 нето).

"Не мога да отида на кино, нито да пътувам. Ходим да пазаруваме във Франция, защото месото там е по-евтино. Но не гладуваме и намираме начин да излезем навън - ходим на езерото, на пикник", разказва тя, като се усмихва.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
0
 
3
 
! Отговори
Сребролюб преди 9 години
Стига сте плюли шматки, отворете един швейцарски интернет магазин(например swiss-shop com) и вижте за какви цени става въпрос. С 3300 евро там ще сте на дъното на социалната стълбица.
83
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До НЕДАма храната в Германия е по евтина от колкото в БГ, а като си платиш потребителската такса при лекаря от 15 евро можеш да ходиш при чичо доктор цели три месеца без да вадиш допълнително за всяко посещение както е в БГ.
82
0
 
3
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
С право протестират и гърците. С 3000 евро минимална заплата и тези мерки за икономии не могат да си платят заплатите на *** ратаи от България и Румъния,като мен !
81
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
имат защото швейцарските политици не крадат
80
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тия що не дойдат в Бг-то да видят за какво става въпрос, вместо вечно да се афишира ...да ама българина има собственост, те живеят под наем. Да се направи съпоставка между заплата и потребителската кошница. Да сигурно и на тях им е трудно, но живеят в Швейцария нали?
79
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ох милите... избърсвам си сълзите и излизам да заработя поредните 20 лв...
78
1
 
2
 
! Отговори
do k.86 преди 9 години
o, sigurno s konkurs sa gi izbirali balgarskite shivachki - po maichin ezik, shev i kroiki ?ne se samnyavam, che balgarskata firma e mnogo uspeshna, stom im plasta velikodushno tolkova visoki mesechni zaplati za balgarski trud 110 bg leva
77
0
 
3
 
! Отговори
ugov преди 9 години
a v Bulgaria poznavam invalid na 33 godini, jivee s mesechna pensia 55 evro. chudya se kak stava, ama e jiv oste i ne prosi milostinya.
76
5
 
14
 
! Отговори
койчо преди 9 години
Пишете за нашенското живуркане бе, драскачи. Като сме от доста време европейци къде ни е европейското заплащане и самочувствие?!??! За старата европа сме само територия за пазари без население с проблеми!
75
2
 
7
 
! Отговори
Айн цу Цвайн цу Дрън преди 9 години
CHF 4,000 на месец?!?!? ГЛАД И МИЗЕРИЯ! Не се издържа! Това братя, лихварите срам нямат! Само реват! Ужас! САМО ДА НЕ ИМ ПРИСЕДНЕ!!!
74
3
 
11
 
! Отговори
111 преди 9 години
Нали има държава като нашата всеки само да граби от нея, за да живеят богатите малки и големи държави. Ние ги финансираме минималните им заплати и всякакви доходи.
73
3
 
42
 
! Отговори
Ф.С.В преди 9 години
Не пишете за Швейцария а за България - нека да обяснят на Европейските народи -как се живее с 450 лв заплати (при квартира 300лв) или как пенсионерите живеят с 200 лв - !! Мъчат се да ни втълпят че всички европейци са зле ))
72
1
 
25
 
! Отговори
преди 9 години
Те и японците са бедни ве , нямат пари за олио и брашно , хапват рибата сурова ..... тарикати
71
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В България минималната заплата е 340лв а наем в София, Пловдив, Варна или който и да е на тристаен е... спирам да говоря
70
0
 
10
 
! Отговори
До N 70 преди 9 години
До До ГУРБЕТЧИЯАбе,менто! Здравна осигуровка 14 лева плащаш, ако получаваш някъде под 200 лева. А минималната РЗ у нас не е ли 300 лева?А здравната осигуровка е средно 8 %. А сега сметни, колко ще платиш, ако получаваш 1000 лева, при приблизително равни номинално цени на стоките. Можеш ли у нас да храниш себе си и дете със 100 (СТО) лева(франка) на седмица, освен ако не ядете боб (и той е вече 5-6 лева) или имитиращи продукти, дорде не станете имитиращи човеци. Ба си глупавия текезесарски агитатор.
69
2
 
5
 
! Отговори
До N 70 преди 9 години
До До ГУРБЕТЧИЯ Абе, лъжецо! Здравна осигуровка 14 лева плащаш, ако получаваш някъде под 200 лева. А минималната РЗ у нас не е ли 300 лева?А здравната осигуровка е средно 8 %. А сега сметни, колко ще платиш, ако получаваш 1000 лева, при приблизително равни номинално цени на стоките. Можеш ли у нас да храниш себе си и дете със 100 (СТО) лева на седмица, освен ако не ядете боб (то и бобът вече е на цената на месото 5-6 лева) или имитиращ продукт, докато не станете имитиращи човеци. Ба си глупавия текезесарски агитатор
68
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В края на такава статия е редно да се посочат още четири цифри - левовата равностойност на 3300 евро, а също и каква е заплатата на българския президент, българския министър председател и председателя на българското Народно събрание!След това няма нужда да се коментира каквото и да било.
67
0
 
5
 
! Отговори
DDR преди 9 години
oh!:((( kak li jiveyat tam gorkite ni gospoja Irina Bokova, gospoja Antonina Stoyanova, gospoja Miglena Plugchieva i drugi bulgarski misioneri, diplomati, targovski predstaviteli na Bulgarskia Narod?! mi to mnogo skapo tam, auuuu! - koi li im plasta zaplatite, naemite, toka, vodata, interneta, tv, transportite, hranata, drehite, telefonite, obuvkite, znamenata, automobilite, vinetkite, danacite??? sigur sa na golem zor?!
66
5
 
44
 
! Отговори
Малко факти преди 9 години
Бях на гости на приятел, който от 3 години е в Швейцария. Живее и работи в едно село близо до Женева. Оплаква се и той, че не му стигат парите при следните обстоятелства. Работи в хотел за кучета, където животните се оставят ако някой пътува или отива на почивка. Работи 4 часа на ден заедно със събота и неделя. Получава 6000 франка. Плаща наем 1200 франка за малка къща. Дали са му служебна кола - не плаща гориво. Има 20 дни отпуск и фирмата плаща детската градина за 2 деца. И мисли, че е зле ...
65
2
 
20
 
! Отговори
pe6o преди 9 години
kak se jivee s 170evro v mizernata BG