Блокирането на руските банки – най-силният коз на ЕС

Евролидерите обаче се опасяват от еднакво тежки контрасанкции
2 сеп 2014 21:33,
168
Блокирането на руските банки – най-силният коз на ЕС
Снимка: архив, Reuters

Европейският съюз (ЕС) е напът да наложи нови санкции на Русия на фона на обвиненията от страна на Украйна за пряка руска военна намеса в югоизточните региони на страната, пише Businessweek.

Европейските лидери се събраха на 30 и 31 август в Брюксел да обсъдят последващите си действия спрямо Русия и обявиха, че до седмица ще вземат решение за евентуални нови санкции. Междувременно представители на властта в Киев се срещнаха с проруски сепаратисти за предварителни мирни преговори в понеделник.

Засега западните санкции срещу Русия нямат кой знае какъв ефект върху равняващата се на 2 трлн. долара руска икономика. Това кара някои наблюдатели да настояват за налагането на може би най-суровата санкция в арсенала на ЕС, която беше използвана успешно и срещу Иран през 2012 г., а именно – ограничаването на достъпа на Русия до системата за междубанкови разплащания Swift.

Базираното в Белгия Общество за световни междубанкови финансови телекомуникации (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Swift) е система за комуникация, използвана от над 10,5 хил. банки по света за извършването на международни парични преводи. Без достъп до нея руските банки и техните клиенти не биха могли да изпращат и получават пари в и от чужбина, което би всяло хаос в търговията, инвестициите и милионите ежедневни финансови трансакции. Swift от своя страна е длъжна да се съобразява с решенията на ЕС, тъй като организацията е учредена съгласно белгийските закони.

Когато Иран беше санкционирана през 2012 г. и достъпът ѝ до Swift беше прекратен, икономическите последици бяха много дълбоки, коментира Марк Дубовиц от американския мозъчен тръст „Фондация за защита“, който навремето лобира пред американското правителство за твърда позиция спрямо Иран. „Знаем, че последиците са били тежки“, посочва той, защото в последвалите разговори със западните страни иранските преговарящи са настоявали тази санкция да е една от първите, които да бъдат отменени.

ЕС обаче не показва склонност за налагането на мярката срещу Русия. Въпреки че Великобритания настоява за този ход, германският канцлер Ангела Меркел заяви на 31 август, че спиране на достъпа до Swift не е било обсъждано на срещата на европейските лидери. Тя посочи, че някои европейски представители са обсъждали мерки срещу руските енергиен и финансов сектор.

Дори и да бъде изолирана от Swift, Русия може да намери начини за придвижването на пари отвъд своите граници. Руските банки биха могли да изработят споразумения за преки трансфери с чуждите финансови институции. Страната дори може да опита да изгради своя собствена система като алтернатива на Swift. Руският заместник-министър на финансите Алексей Моисеев заяви на 27 август, че правителството вече е изработило закон за въвеждането на новата система за банкови разплащания.

Големите банки извън Русия обаче не биха благоприятствали заобикалянето на Swift, посочва Дубовиц. Те могат да бъдат санкционирани от ЕС и САЩ или дори да бъдат изключени от Swift, тъй като уставът на организацията забранява на членовете ѝ да участват в дейности, които биха могли да ѝ навредят.

Основната причина за колебанието на ЕС най-вероятно е страхът от ответни мерки от Кремъл, смята Крис Уифър от базираната в Москва консултантска компания Macro Advisory. „Блокирането на достъпа на Русия до Swift би представлявало сериозна ескалация на санкциите и най-вероятно ще доведе до еднакво тежки контрасанкции“, отбелязва той.


Икономически новини четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още по темата: РусияЕСбанкиSWIFT
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
6
 
55
 
! Отговори
me преди 9 години
И кой ще е най-големият губещ от блокиране на достъпа до банковата система на подобна огромна икономика? Банковата система. И за да бъдем точни, банките в Европа. На Англия й е лесно - тя държи огромен процент от офшорките на всякакви руски олигарси и тия приходи няма да им секнат, даже може и да се увеличат. Но виж европейските банки, ще го духат много здраво. Да не говорим, че за Русия, това ще значи само едно - война. И те няма да остъпят. А ние ще мръзнем в най-добрия случай.
8
48
 
19
 
! Отговори
До 10 преди 9 години
Русофилите ще мръзнете, защото ви трябва непрекъснато руска газ!Българофилите ще сме си на топло край камината, с винце и греяна ракийка!
7
4
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тя зимата идва.Някой ще мръзнеМ
6
13
 
41
 
! Отговори
SS преди 9 години
а за хамериканците защо няма санкции? Ето, държавни служители-полицаи там хладнокръвно избиват беззащитни невинни чернокожи, и то в собствената си страна!За чуждите държави - знаем добре какво правят
5
2
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
то се е видяло, че ще се води 3та световна война. да се почва и да свършваме с планетата. явно хората не заслужаваме да живеем на нея.
4
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 2Pak se seti za organa na majka ti. Vse toi ti e v ustata shtom vidish bukvata "P". Napravo imash natrapchiva ideja. Ili e neshto po-drugo.
3
7
 
70
 
! Отговори
maxsimos преди 9 години
А как ЕС ще превежда парите на Русия за разходвания от нея газ?Може би в брой на руско-украинската граница.
2
8
 
58
 
! Отговори
SS преди 9 години
Едната контрасанкция е много проста (ама много ефикасна) - кран вiьключать. Като постудуват малко и като почнат да плащат извънредно за газ от незнам къде си, западноевропейците сами ще натиснат правителствата си.И другата контрасанция не е лоша - разполагане на каквото трябва по-близо докъдето трябва. И да се види ясно, че са насочени накъдето трябва...
1
5
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И Банк ъф Америка да се лиши от 2 трилиона долара оборот? Вие четете ли какво пишете? "Чукча писател, чукча не читател!"