София и Варшава: Европейският енергиен съюз е сред най-важните приоритети на ЕС

Росен Плевнелиев е на официално посещение в Полша
18 ное 2014 17:54, Елка Василева
13
София и Варшава: Европейският енергиен съюз е сред най-важните приоритети на ЕС
Росен Плевнелиев и Бронислав Коморовски. Снимка: БТА

Европейският енергиен съюз ще увеличи както сигурността на държавите членки, така и тяхната конкурентоспособност. Около тази позиция се обединиха президентите на България и Полша Росен Плевнелиев и Бронислав Коморовски, които разговаряха днес във Варшава, съобщи прессекретариатът на държавния глава. По покана на президента Коморовски българският държавен глава е на официално посещение в Република Полша.
 
“Диверсификацията и свързаността на газопреносните системи чрез изграждането на интерконектори е от ключово значение за преодоляване на зависимостта от един доставчик и гарантиране на енергийната сигурност”, заяви президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че страната ни ще продължи да работи за изграждането на интегриран регионален пазар на електроенергия и газ в Югоизточна Европа и свързването му с държавите от Вишеградската група.
 
Полският държавен глава благодари на президента Плевнелиев за позицията на страната ни в подкрепа на усилията на ЕС за намирането на мирно и устойчиво решение на кризата в Украйна. Категоричната позиция на държавните глави на България и Полша е, че политиката на санкции на ЕС към Русия отразява разбирането на Европа, че зачитането на нормите на международното право и на върховенството на закона не може да има алтернатива.
 
Обща беше оценката на двамата президенти, че специалните отношения между България и Полша трябва да бъдат надградени до стратегическо партньорство. „Нашите страни споделят общи позиции и имат отлично сътрудничество както на двустранно и регионално ниво, така и в ЕС, НАТО и ООН“, заяви президентът Плевнелиев. Държавният глава припомни и историческите връзки между двата народа – през 2014 г. страната ни отбелязва 570 години от похода на полския крал Владислав III в защита на християнството, наречен от народа ни Варненчик, а преди няколко дни в град Белене беше открит паметник на светия папа Йоан Павел II. 
 
По време на срещата беше подчертано отличното сътрудничество между двете държави в сферата на сигурността и отбраната. България и Полша работят за изпълнение на решенията от Срещата на върха на НАТО в Уелс. В рамките на приетия План за готовност за действие на НАТО предстои  свързването на Втора механизирана бригада с Многонационалния корпус в Шчечин. Държавният глава отбеляза и възможността за по-тясно сътрудничество на полигона в Ново село с Тренировъчния център на обединените сили в Бидгошч.
 
Процесът на разширяване на ЕС, както и Източното партньорство са двигател за реформите в съседните държави, подчертаха по време на срещата президентите Плевнелиев и Коморовски. Обща беше и оценката, че отношенията на добросъседство са предпоставка за успешна интеграция в  Европейския съюз.
 
В последните години търговският обмен между България и Полша отбелязва устойчив ръст и през 2013 г. надхвърля 1.1 млрд. долара което е увеличение с 23%. През м.г. беше създадена и Българо-полска търговска палата, която работи за задълбочаване на връзките между малките и средните предприятия на двете страни.
 
Според президента Плевнелиев утвърждаването на България като регионален доставчик на компоненти за автомобилната индустрия и машиностроенето, както и нарастването на производството в сферите на  електротехниката и високите технологии, създават благоприятни предпоставки за повече полски инвестиции у нас. „През последните години редица полски компании натрупаха опит и възможности за реализирането на инвестиционни проекти и България е предпочитан партньор“, заяви президентът Коморовски.
 
България остава и една от предпочитаните туристически дестинации за полските граждани, като през 2013 г. над 230 000 поляци са посетили страната ни, стана ясно още по време на срещата.
 
Президентите Плевнелиев и Коморовски изразиха подкрепата си за задълбочаване на сътрудничеството в областта на образованието, науката и културата. След срещата на държавните глави предстои да бъде подписан Протокол за научен обмен между БАН и Полската академия на науките. Активна институционална подкрепа получават полонистиката в България и българистиката в Полша. Днес българският език и култура се изучават в седем полски университета, а полският език в пет български висши училища.
 
Президентът Плевнелиев връчи на своя полски колега орден „Стара планина“ с лента и беше удостоен от президента Коморовски с орден „Бял орел“. Висшето полско държавно отличие се връчва за изключителните заслуги на българския държавен глава за развитието на Република Полша. 
 
В рамките на визитата си държавният глава ще проведе срещи и с министър-председателя на страната Ева Копач, с маршала на Сената на Република Полша Богдан Борусевич, както и с маршала на Сейма Сикорски.
 
Президентът посети Фондовата борса в полската столица и запозна представителите на полския бизнес с възможностите за икономическо сътрудничество, инвестиции и туризъм в България.
 
В сградата на българското посолство във Варшава президентът Плевнелиев ще се срещне с представители на българската общност, където ще бъде открита и изложба на българска живопис.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
1
 
4
 
! Отговори
Агент номер US-BG001 преди 9 години
Не минава и ден без тоя чужд агент да се отчита пред своите работодатели в пресата. Не само посмешище, но и невиждан позор за народа. Най-доброто, което може да направи, е да се заключи в *** и да не излиза никъде до края на мандата. С така спестените пари от безбройните му изцепвания в чужбина и в страната биха могли да подобрят значително и без туй нищожните ни здравеопазване и/или образование, и/или ...
3
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
РЕСПЕКТ!ЕТО ТОВА СЕ КАЗВА ПРЕЗИДЕНТ,НЕ КАТО СЛАБАКА И ДРЕБНИЯ ПЛЪХ ***! БОГ ДА БЛАГОСЛОВИ И ПОЛША - ЕДНА ОТ НАЙ-ВЕЛИКИТЕ СТРАНИ В СВЕТА!
2
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Отвратително.......................................
1
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да , Полша ще си произвежда стоки в България , ще внася стоки -- А Българите ще гледат .След като внасяме и мебели от Полша , голямо сътрудничество е !