Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин

От Беларус до Казахстан се питат дали Русия може да играе водеща роля
15 яну 2015 20:58, Елка Василева
593
Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Растящите щети от руската финансова криза за съседните бивши съветски републики могат да погребат мечтата на президента Владимир Путин за създаване на икономически съюз, който да съперничи на САЩ и ЕС.

От Беларус, която е на границата с Евросъюза, до Казахстан, който граничи с Китай, някои от онези, които някога бяха твърдо в орбитата на Москва, сега се питат дали Русия има необходимото, за да играе водеща роля, пишат Андрей Маховски, Дмитрий Соловьов и Маргарита Антидзе от Ройтерс.

Някои, като Беларус, са принудени заради вторичния икономически удар, идващ откъм Русия, да девалвират валутите си.

Други, като Азербайджан, хвърлят милиони долари, за да поддържат стабилен валутния си курс.

Официално лидерите на съседните страни се отнасят с разбиране към тежкото положение на Русия и някои от тях привидно подкрепят Путиновия Евразийски икономически съюз (ЕАИС), който според неговите надежди трябваше да компенсира потенциала, загубен при разпада на съветската империя преди повече от 20 години.

Но над 40-процентната обезценка на руската рубла спрямо долара през 2014 г. и продължаващата й слабост и през тази година развърза езиците на някои, особено на беларуския президент Александър Лукашенко, който временно наложи 30-процентна такса върху покупката на чуждестранна валута, за да предотврати изтичането на долари. Той вече понижи таксата до 10 на сто за компании и я премахна за физическите лица.

"Задачата е поставена - да се търгува не в рубли, а в долари. Ние отдавна трябваше в отношенията с Русия да работим и да искаме те да ни плащат в твърда валута", каза Лукашенко през декември.

По-късно той остро разкритикува "глупавите и безмозъчни" ограничения, наложени от Русия върху транзитния внос на месни продукти от Беларус - мярка, предназначена да пресече опитите да се продават забранени западни продукти в Русия.

Москва ограничи вноса им като ответна мярка за санкциите, които САЩ и ЕС й наложиха заради Украйна.

Шумно изразеното недоволство на Лукашенко до голяма степен е насочено към местния електорат, обезпокоен от 25-процентния спад на беларуската рубла спрямо долара от средата на декември насам. Но търговските ограничения и исканията за разплащане в чужда валута са удар срещу същността на ЕАИС, който се базира на свободното движение на стоки и работна ръка.

Кремъл разглеждаше Украйна - третата по величина икономика след Казахстан и Русия в ОНД (Общността на независимите държави) - хлабавата групировка от 11 бивши съветски републики, като ключов член на новия съюз.

Но след анексирането на Крим от Русия през март м.г. и след като Москва подкрепи сепаратистите в Източна Украйна, шефът на Централната банка на Украйна Валерия Гонтарьова обобщи по следния начин позицията на Украйна спрямо Москва: "Като човек аз много се радвам на това, което става с руската рубла. . . . Но като шеф на централната банка това не ме радва, тъй като Русия си остава важен търговски партньор."

На Русия се падат 19 на сто от износа и 25 на сто от вноса на Украйна, сочат официални данни за първите девет месеца на 2014 г. Гривнята се обезцени с 50 процента спрямо долара през изминалата година.

Малко от бившите съветски съседи на Русия, (а може би дори никой) могат да избегнат въздействието от нейната криза, задълбочена от срива на цените на петрола до най-ниското си ниво от 6 г. Това е болезнено и може да подтикне някои от тях да мислят по-независимо.

Нефтодобиващият Азербайджан, който продаде почти 1,13 млрд. долара през декември, за да поддържа курса на своята валута - маната, не показва интерес да се присъедини към Путиновия съюз, а Грузия, която също е в Южен Кавказ, казва, че нестабилната ситуация в Русия трябва да укрепи прозападния й курс.

Малко изглеждат изгодите и за Армения - най-новия член на ЕАИС. Ануш Седракян - заместник-лидер на опозиционната Партия на свободните демократи, каза, че страната не получава субсидии, "нито финансови, нито политически изгоди".

За централноазиатския Киргизстан - една от най-бедните бивши съветски републики, която трябва да се присъедини към евразийския блок през май, за мнозина бизнесът едва ли би могъл да върви по-зле, след като нейната валута - сомът - се обезцени с 19,7 на сто спрямо долара. Официалният курс бе 59,90 към долара в сряда, но обменните бюра купуваха американската валута за 60 - 60,5 сома.

"Не разбирам какво става - може би просто не е сезон или хората нямат пари за харчене, и използват всичко, което имат, за да купуват долари", каза Нурия - 43-годишна продавачка на женски дрехи в столицата Бишкек.

Киргизстан като много бивши съветски републики също разчита на преводи от работници (в чужбина) за около 30 процента от брутния си вътрешен продукт, тъй като има над 1 млн. свои сънародници, работещи зад граница, главно в Русия.

Преводите от тях достигнаха 1,943 млрд. долара за периода януари-октомври м.г. срещу 1,874 млрд. за същия период през 2013 г., сочат данни на централната киргизска банка. Не е ясно какъв ефект ще има сривът на рублата върху преводите на целогодишна основа. Някои обаче се надяват, че присъединяването към ЕАИС ще означава по-добри условия на труд.

"Това ще доведе до нарастване на кешовите преводи от нашите работници", каза Асел Султаналиева, икономист в отдела за платежния баланс и външния дълг на киргизката национална банка.

Мнозина в съседния нефтодобиващ Казахстан се възползваха от срива на рублата, за да купуват телевизори и коли оттатък границата. Но със затихването на бума на шопинга сега погледите са насочени към местната валута - тенге. Казахският бизнесмен Мурат, който инвестира в зърнопроизводство, каза, че не държи в брой в тенге дори равностойността на 100 долара.

Много анализатори очакват девалвация скоро и предполагат, че централната банка поддържа тенгето чрез използването на валутните си резерви. Официални данни сочат, че резервите са нараснали от 27,9 млрд. долара на 30 ноември до 28 млрд. на 31 декември.

"Ако имате голям съсед и търговски партньор, чиято валута е рязко обезценена, а в същото време искате да защитите своята валута и да не я девалвирате, единственият начин да го направите е да построите сигурна и солидна нова китайска стена", каза Ораз Яндосов, бивш шеф на централната банка на Казахстан.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


593
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какво ни дреме на нас тоя изкукуригал човек какви съюзи искал да прави. Със предателите ПРЕКЛЮЧИХМЕ ДА ХОДЯТ ДА СЕ ОПЛАКВАТ ОТ НАС НА АЛИ БАБА АНАДОЛСКИ. Тук вече не пеят
41
12
 
11
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
Направих си труда вчера да изгледам новия руски филм "Левиатан" ("Левиафан" на руски). Може да се напънете да разгледате за каква дивотия и упадък става въпрос. Не случайно укрите са готови да измрат, но да не се връщат там.
40
4
 
13
 
! Отговори
като реклама преди 9 години
Пише Ройтерс...:)Ех мечти!
39
6
 
8
 
! Отговори
lol преди 9 години
братя, кажете какво става с БРИКС - направиха ли го? Кажете ми какво става със Златната рубла, от къде мога да си купя? Братя, дайте информация, защото не понасям тая еврогейска пропаганда!
38
2
 
3
 
! Отговори
ГАЗЕТА .РУ преди 9 години
,,Армения попоросит Россию передать ей дело дезертира Пермякова''. В статията става ясно,че Следствения комитет на Армения е взел решение за привличане под отговорност на военно служащия в 102 руска военна база Пермаков.Разстрела на 5-*** членове от 6 членно семейство е извършено на 12 януари в арменския град Гюмри.
37
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До лъжец Какво значение има от кой джоб Путин е прахосал парите?
36
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Има ли наивници които да вярват още на тия мошенници. Какво направиха за 20 години ,какъв проект, какво начинание .Откраднаха Осетия от Грузия и Германците и направиха ,,северен поток,, това е . Другото лъжи ,кражби,измами ,олигарси,алкохолизъм,някакво смешно самочувствие на крепостни селяни вижте всички колко сме прости .
35
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
do 34 to i za tebe bratqta romale go tochat dokato se izredqt wsichki baq zor sce widish
34
8
 
20
 
! Отговори
Найденов преди 9 години
Много ми е забавно когато чета коментари на полукухи същества с мозък в задната цепка, които с охота и щастие коментират статия срещу Русия написана от.......... Ройтерс!!!!! Но в същата тази статия не се споменава и думичка за спада на еврото спрямо долара!!! Добре че има Google който иска чете!
33
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Настанаха трудни времена за Белите Златки по света и у нас :)))
32
7
 
10
 
! Отговори
123 преди 9 години
Русофилчо лази пред жигула по асфалта, а до вчера той бачкаше във Малта. Вятъра в ушанката му брули , тича той да сменя рубли. Сърп и чук стърчат му от дюкяна , свършиха му долърите от буркана :D :D :D :D :D :D :D
31
4
 
6
 
! Отговори
681 преди 9 години
Такива бози не консумирам ....хваща ме дри.снята!
30
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ДанюАбе дано си прав Данка ! :)))
29
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На Русия не и трябват долари. Каквото си няма, може да си го купи от Китай с юани при мнооого интересен курс. Да не говорим, че и турците се натискат да продават с турски лири. Виж, за тези дето са се набълбукали с кредити им трябват долари, но това си е техен проблем, ако не намерят или са много скъпи да фалират. Да, и некой гей няма да може да намери долари за да си купи последния хитов вазелин, но тази болка е в графата необходими жертви.
28
14
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Голяма водеща роля ще имат ибриците. Със цена на едно коило моркови от 500 рубли килото и пари със които можеш да си палиш печката . Съмнителна икономика, съмнителна финансова система ,съмнителен президент / старшина от КГБ/. Катастрофална външна политика ВСИЧКИТЕ НИ ПРИЯТЕЛИ СТАНАХА ВРАГОВЕ . Единствената и роля ще е със калашниците и танковете , те друго не могат същите са като талибаните кадето се появят само смърт и разруха носят.
27
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен"Там е бъдещето и България рано или късно ще се преориентира на Изток."Не знам за бъдещето на България, аз съм *** и як чиляк, но чуколина и белата златка колко секс ги чака...
26
5
 
5
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До ВейдърИво беров е не само тъпо ченге! Той е опасно луд човек! Да знаеш, преди да цитираш!
25
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Въпреки,че Турция я обвиняват в нарушение на човешките права,религиозен фундаментализъм,корупция ЕС и САЩ не спират да инвестират в икономиката и.За последните 10 години само Германия е инвестирала 120 млрд. евро.Даже сега и Южен поток обещават да мине през нея.България е критикувана по същия начин,но общите инвестиции за последните 7 години са по малко отколкото само Германия инвестира в Турция за една година.Явно Турция,която не е член на ЕС е по важна за ЕС от България,която е член.
24
13
 
15
 
! Отговори
Даню преди 9 години
Дано да не съм прав, но руската икономика тръгва много надолу, олигарсите изнасят парите в западни банки и офшорки, няма никакви иновации, 0-инвестиции и падане на нефта.
23
15
 
11
 
! Отговори
тики така преди 9 години
ТИКИТАК ДНЕС ПАДНАХ УТРЕ ПАК : казал нефта.Ура другаре втечнения газ струва вече със над 100$ по малко от конвенционалния..тики така мирише ми на катарски втечнен газ мирише и на шистов газ ...тики така тикитак.Ушанките не разбраха кога леко небрежно Добрия Чичо Сам свали и цената на газтаВнетчнен газ 288 $Източен над 400 $Тик так