Какво рискува Русия във врящия казан Сирия?

Москва може да убеди Асад да приеме преходен процес
16 сеп 2015 22:00, Елка Василева
251
Какво рискува Русия във врящия казан Сирия?
Снимка: архив, Reuters

Със засилването на военната си намеса в гражданската война в Сирия Русия явно залага на това, че Западът, ужасен от експанзията на "Ислямска държава" (ИД) и ескалирането на мигрантската криза, може да е готов да търпи мълчаливо за известно време президента Башар Асад, вероятно като част от преход, пишат Басем Мруе и Зейна Карам от Асошиейтед прес.

Логиката е, че превръщането в приоритет на борбата с джихадистите означава Асад да бъде приет като по-малкото зло независимо от собствените му брутални действия и може да доведе до по-ефективни и координирани атаки от въздуха и по суша.

То също така може да донесе промяна в мъчителната ситуация в Сирия, при която режимът на Асад и водената от САЩ коалиция водят активна борба срещу една и съща групировка, но не като съюзници, за разлика от координацията, която коалицията поддържа с централното правителство в Багдад в паралелната война с ИД в съседен Ирак.

Русия няма подобни главоблъсканици. Дългогодишен поддръжник на правителството в Сирия, Москва неотдавна увеличи военната си активност там, изпращайки военни съветници, технически персонал и охрана с основна задача да построят въздушна база близо до крайбрежния град Латакия, крепост на сирийския президент.

Има съобщения, че руснаците са транспортирали по въздух военни и модули за сглобяеми къщи. Израелският министър на отбраната Моше Яалон казва, че очаква руснаците да се сражават заедно с войските на Асад.

Дори повече от едновременната помощ за Асад от Иран и контролирани от него шиитски милиции, руска военна намеса може да послужи като фактор за промяна на играта в сирийския конфликт, натежавайки на везните в зрелищно разрушителната гражданска война, която уби четвърт милион хора и предизвика огромна глобална хуманитарна криза.

Степента и скоростта на последиците зависи от мащаба. А съществува и възможност руските усилия да удължат кръвопролитието, осуетявайки разнородните усилия на САЩ да обучават и въоръжават приемливи бунтовнически групи.

Русия твърди, че е мотивирана основно от битката с ИД. Президентът на САЩ Барак Обама обаче смята засилената военна намеса за опит да бъде подпомогнат Асад.

Саманта Пауър, американският посланик в ООН, предупреди, че "двойна игра" с режима на Асад "не е печеливша стратегия". В интервю за Си Ен Ен тя каза, че "Асад не може да е част от решението, защото убива с отровен газ собствения си народ, използва варели бомби срещу него и е отговорен за най-жестоките изтезания в съвременната история". Дори "всичко, от което се интересуваме, да е Ислямска държава, това няма да донесе мир или успех в разгрома на тероризма", добави Пауър.

Въпреки подобни изявления фактите говорят, че руският президент Владимир Путин смята, че на Запада е възможно да се повлияе, макар и само неофициално. Москва може би се надява, че креативна конструктивна роля в Сирия може да помогне за подобряване на връзките й със Запада, съсипани след украинската криза.

"Путин се доказа като отличен тактик в сирийската криза и сега вероятно съзира възможност да увеличи престижа и влиянието на Русия с относително незначителен отпор от международната общност", заяви Айхан Камел, директор за Близкия изток и Северна Африка в базираната в Лондон Евразийска група.

"Путин вероятно съзнава, че САЩ и Европа вече не са ентусиазирани от смяна на режима в Сирия и са насочили вниманието си към заплахата от Ислямска държава", добави той.

И наистина, напоследък европейските лидери започнаха да изричат на глас това, което правителството на Обама няма да каже открито.

Британският външен министър Филип Хамънд заяви в парламентарната комисия по външните работи, че правителството е готово да приеме "компромис" с Русия и Иран, при който Асад да играе роля "за няколко месеца" в процеса на преход.

Ден по-рано външният министър на Австрия беше дори по-директен, като каза, че Западът трябва да въвлече Асад в борбата срещу ИД. Себастиан Курц направи изявлението при посещение в Техеран и по този начин даде гласност на това, което някои служители от месеци споделят частно.

"Не трябва да се забравят престъпленията, извършени от Асад, но не трябва да се забравя и прагматичният поглед върху факта, че в нашата битка сме на една и съща страна", каза Курц.

Истинско засилено руско военно присъствие може да усложни бъдещето на американските военни действия в Сирия, включително зоната за сигурност по турската граница, която се обсъжда с Анкара.

Въпреки че нито САЩ, нито саудитските им съюзници, ангажирани в момента в Йемен, няма да възразят открито на руското разполагане, те най-вероятно ще отвърнат с увеличаване на помощта за бунтовниците, борещи се срещу Асад.

Съществува риск и за Русия, където споменът за борбата с ислямския фундаментализъм в Афганистан през 80-те години на миналия век не е забравен: увеличеното руско присъствие може да стане само по себе си мишена на сирийската опозиция и джихадисти.

Сирийският опозиционен представител Бадр Джамус предупреди, че бунтовниците ще смятат всеки чуждестранен боец на страната на правителството за законна мишена.

Москва може би се опитва също да гарантира, че ще има думата в бъдещо политическо решение, тъй като в региона се разпространяват всякакви идеи. Има съобщения, че Египет, някогашен съюзник на Русия и Китай, обмисля сближаване с Асад.

Руските действия последваха успешното приключване на ядрената сделка с Иран, за което Москва изигра съществена роля. Двете страни залагат много на сирийския режим, който освен че е техен довереник, предоставя на Русия единствената й военна база в Средиземноморието и Близкия изток - пристанището Тартус.

Поредица от тежки поражения на сирийската армия може да е ускорила решението на Русия да се активизира в Сирия. Екстремисти контролират половината от опустошената страна, а бунтовници, подкрепяни от САЩ, Саудитска Арабия и Турция, печелят поразителни победи в северната и южната част на страната, поставяйки под натиск контролираното от Асад крайбрежие.

Изказват се предположения, че Русия може да убеди Асад да приеме спасяващ престижа му преходен процес, при който подкрепяните от Запада бунтовници да получат дял от властта.

Неколцина ливански политици с тесни връзки със сирийското правителство, които често посещават Дамаск, обаче казват, че сирийското ръководство е сигурно в подкрепата на своите руски и ирански приятели и не се чувства достатъчно застрашено, за да преговаря.

Мащабът на руското присъствие в Сирия вероятно ще остане малък, преди Путин да говори пред Общото събрание на ООН по-късно този месец.

Говорителят на Пентагона Джеф Дейвис заяви в понеделник, че САЩ следят отблизо засилването на руското военно присъствие.

"Имаме сведения през последните дни, че Русия е прехвърлила хора и неща в района около Латакия и в разположената там въздушна база, което подсказва, че тя възнамерява да установи нещо като изнесена напред оперативна база", каза Дейвис.

Той добави, че САЩ имат притеснения дали ще могат да гарантират, че руски военновъздушни операции няма да влязат в конфликт с въздушните удари на САЩ и коалицията, извършвани в други части на Сирия срещу мишени на Ислямска държава и че тези, „които продължават да подкрепят режима на Асад, рискуват да добавят още по-голяма нестабилност в и без това нестабилната ситуация".

Анализ на частната компания в Ню Йорк "Суфан груп" предрече неотдавна влошаване на конфликта вследствие на намесата на регионални фактори.

"Вече смъртоносен врящ казан на регионални марионетни войни, Сирия ще изпадне в още по-тежка ситуация, ако САЩ и Русия използват двете страни в гражданската война като инструмент една срещу друга", се казва в експертната оценка.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


251
Още по темата: сащрусияСирия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
91
9
 
37
 
! Отговори
русофоб преди 8 години
Молете се европейските лидери възможно най-скоро да осъзнаят че Америка е виновна за всички проблеми в арабския свят. И че единствения изход е запазване на сегашната власт.Затова Европа трябва да подкрепи Русия в Сирия, а Русия трябва да се извини за Украйна
90
4
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Другарю много мъдри слова ,хубавото е че не пишеш на кирилица
89
7
 
35
 
! Отговори
mmm преди 8 години
NA USA SKORO SHTE I GO ZACHUKAT,A TAKA NARECHENIAT EU E KAPUT,,,,TOVA E...
88
17
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако тази . Сирия на . Асад изчезне . Ако русия загуби сирия няма как да се спре петрола и газта на . Иран да стигне до европа , и тогава какво ще прави путин другари атакисти и комунисти ,тоест . Български предатели
87
12
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Диктаторчетата винаги са били дупе и ***, липсва грухчото от корейския полуостров.
86
15
 
37
 
! Отговори
Риторичен ? преди 8 години
Въпроса е: Чий го дири Путин в Сирия ?
85
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Двама ислямиста и евреин правят коалиция за кинти.Нищо ново...
84
9
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе другари нали ни учихте че тия народи от сирия ,либия ,авганистан ,ирак са ни братски . Сега защо говорите друго бе ми приемете ги. . Ми путин им кара хуманитарна помощ ,дайте да ги нахраним и ние тук на място ,по съветския пример . Айде другари атакисти и комунисти дайте им например пиринска македония ,вече един път я бяхте предали на едни други наши братя по заръка на вашата русия ,сега я дайте на тях
83
2
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ne забравяйте кой ни освободи от башибузука.Иначе щеше да ходиме още с фесове.
82
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Баба меркел ги покани да идват всичките да ги цука
81
4
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
От микробуса се показват трима сирийски бежанци !
80
3
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ислямът е новата религия на Европа! Джамиите, построени в цяла Европа с пари от Саудитска Арабия не са бутафорни обекти, а реални молитвени храмове, в които ще се преподава новата религия на този континент!
79
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Асошеитед прес е нещо като ние ви лъжем а вие ни вярвате
78
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Краварите не могат да се оправят с техните чрънгели, ама ни натрист и на нас да видим какво е хубаво.
77
3
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Еми как тия дето бомбардираха Белград са добри, а сега не бомбардират идил щото ги снабдяват с оръжие
76
2
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да напуснем ЕС и да влезем в Евроазийския съюз. Познавам много китайци и руснаци, те са много по-свестни от арабите
75
1
 
44
 
! Отговори
Поп Грую преди 8 години
Олелеееееее, *** Елк.Вас. е преписало статия за Сирия, в която думата "режим" се среща САМО ДВА ПЪТИ!!!Думичката "бунтовници" се среща само четири пъти!Освен това в статията срещаме нещо много странно: това е изразът "правителството в Сирия"!!!***, да не си се заразила със шап???
74
4
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако трябва да се избира между един запад пълен с мюсулмани и изток (Русия или Китай) по-добре изток. Те имат ценности за разлика от мюсулманите.
73
5
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
до 150: Отивай в Русия да се облажиш и ти от печалбата....нали затова стоиш на амбразурата !
72
3
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До момента Русия е печеливша в сирийския проблем, а също и в украйнкския проблем,за съжаление украйнкската криза ще продължи 2-3 години , нокато цяло РУсия е печеливша в тази надпревара между нея и ФАЩ