Митът за стратегическия гений на Путин

Руският президент играе "твърдо", но без особени ползи в дългосрочен план
Обновена: 24 окт 2015 22:06 | 24 окт 2015 22:00,
437
Митът за стратегическия гений на Путин
Снимка: БТА

Владимир Путин не спира да изненадва Запада, посочва в-к “Ню Йорк Таймс”. Руската интервенция в Сирия, последвана от среща лице в лице между него и сирийския му колега Башар Асад, изумиха света.

Това се случва след маневрите на Кремъл в Украйна миналата година и се появиха множество коментари, възхваляващи стратегическите ходове на Путин. Той действа решително и се възползва от отворилите се възможности. Като например по отношение на Сирия – конфликт, в който водената от Съединените щати коалиция изглежда меко казано колеблива.

Според “Ню Йорк Таймс” обаче само преди 5 години руската власт е била в далеч по-силна позиция на домашната и международната сцени. Сега Путин “играе” отбранително и прави много грешни ходове.

През 2010-та година Москва успя да издигне своя човек Виктор Янукович до управлението в Украйна. Процесът по превръщане на Евразийската икономическа общност в сериозен отговор на Европейския съюз беше в разгара си.

В същото време отношенията с Европа и Съединените щати бяха подобрени значително. Тогавашният президент Дмитрий Медведев дори присъства на срещата на върха на НАТО в Лисабон и говори за установяването на “стратегическо партньорство” и “оставяне на трудния период във взаимоотношенията в миналото”.

Проучвания на социалните мнения показваха, че 2/3 от хората в Русия гледат с положителна нагласа на Съединените щати. Почти същият процент американци приемаха Москва за надежден съюзник.

Руската икономика беше във възход след кризата от 2008-ма, а страната беше на прага от членство в Световната търговска организация.

Започващите процеси на драматични промени в Близкия изток и съседна Украйна бяха посрещнати с разбиране от Кремъл и с готовност за оказване на помощ. Така, например, Русия не наложи вето при решението за международна намеса за сваляне на Муамар Кадафи от власт в Либия.

Медведев демонстрира и готовност за разговори и разбирателство с политическата опозиция у дома.

Завръщането на Путин на ръководния пост през 2012-та година обаче промени поетия курс. Той беше категоричен, че всички протести и метежи в размирните региони по света до голяма степен са дирижирани от Вашингтон в преследване на стратегически цели. И затова трябва да се отговори с твърда ръка.

Владимир Путин удари първо по протестиращите по руските улици, заклеймявайки ги като предатели. Демонстрациите бяха потушени със сила, а опозицията отслабена до точката на изчезване.

В краткосрочен план спокойствието за Кремъл беше гарантирано, но в дългосрочен репресивните мерки доведоха до тежки последствия. Бизнесът, извън приближените до президента олигарси, с право се уплаши и отдръпна от руския пазар, което доведе до сериозна стагнация.

Хората започнаха да негодуват и рейтингът на одобрение за всенародния любимец спадна до 60% в първите 2 години от третия му мандат – най-нисък процент в цялата му кариера.

Разбира се, тогава дойде намесата в Украйна, анексирането на Крим и подкрепата за проруските отцепници от Донецката област. Рейтингът се качи, а Путин отново беше възпят от държавните медии като спасител срещу дългата ръка на ЦРУ.

Но и в този случай ползите трудно могат да покрият цената на последствията. В резултат от наложените на Русия санкции заради интервенцията в Украйна, през изминалата година руската икономика се сви почти наполовина. От друга страна доскорошният кандидат-съюзник НАТО отново е с основната мисия да въздържа военните амбиции на Москва.

В крайна сметка протакането в опитите за създаване на стабилно проруско управление в сепаратистките региони в Украйна изглежда ще принуди Путин да преустанови енергичната (и скъпоструваща) помощ от Кремъл за бунтовниците. Русия обаче загуби възможността в обзоримо бъдеще отново да има стабилен съюзник в лицето на Украйна.

По отношение на Сирия Владимир Путин също не се радва на кой знае какви дългосрочни успехи. Да, Москва блокира действията на Съвета за сигурност и снабдява с оръжия режима на Асад, но вече 4 години гражданската война продължава. За този период Асад бележи видно остъпление, особено след дръзкия възход на “Ислямска държава”.

Това наложи и скорошната военна намеса на Русия. Бомбите на Путин дадоха импулс на сирийския режим, но е ясно, че така конфликтът няма да бъде решен в полза на Асад или поне пълният му контрол върху страната няма как да бъде възстановен.

Погледнати от този ъгъл, действията на руския президент са по-скоро фойерверк, отколкото плод на стратегически гений. Защото колкото и могъща да е Русия, тя не може да си позволи продължителен военен конфликт на чужда територия.

Особено към моментната ситуация. Разходите биха били убийствени и ще поставят на колене руската икономика. Тогава дори и фигура като Путин трудно ще задържи властта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


437
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
10
 
3
 
! Отговори
Даниел преди 8 години
До АнонименНе си явно умен след като сравнява 100 пъти по-малка България с Русия. Ако отидеш извън Москва ще видиш, че там живеят още в дървени бараки и няма нито път, нито ток.
61
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Щом в статията се твърди, че за в бъдеще перспективата на Русия не е добра, това означава, че в момента са топ оф дъ бест! Демек сега сте добре, ама в бъдеще не се знае. Е щом nyt го казват, може да им се вярва.
60
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ай аз от политика не разбирам ама ...на тоя Путин шапка му свалямю.Все в устата на медийте ...допреди 10 години никой в България не знаеше даже кой е президента на Русия даже ...ама тука от 3-4 години все за русия пишат ...все за Путин и ония ...Иванов ли беше ....Едно ми е ясно само ...от слаба Русия допреди 10 години ...сега пак Мечока играе с големите...и не само играе ами и мачка
59
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 93В Швеция беше подпалена сградата, подготвена за прием на 60 бежанци, съобщи полицията
58
1
 
3
 
! Отговори
Soxtella преди 8 години
Разменят се -Путин става Президент на Америка,а Обама на Русия за 1 година.Това е единственият вариант да покажете,че не сте кръвопийци...
57
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ВенелинИнформация на турското разузнаване гласи, че четиримата души, които са проникнали тази нощ от Сирия в Турция, готвят "мащабна терористична атака"
56
1
 
17
 
! Отговори
минувач преди 8 години
До АнонименВ много голяма грешка си. Украйна няма да влезе в ЕС и НАТО, това е ясно и на *** вече. Просто Путин чака да свърши мандата на Порошенко, след което, можеш да си сигурен, дори полските наркоманчета в западната част на страната ще му падат на колене. Тези корпуси в прибалтийските републики пък са пълен ***, а американската ПРО, както се видя от последните събития, не върши никаква работа срещу руските ракети. САЩ губят, това са фактите просто. Губи техният социопатски елит.
55
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Добива на енергиини ресурси е около 16% дял от руската икономика. В уикипедията го пише! А четете и не пелтечете глупости! Това решаващ дял ли му викате...
54
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Поредната *** американска пропагандна статия против Русия и Путин
53
0
 
21
 
! Отговори
в кратце - продължен преди 8 години
Така че ползите за Путин в дъгосрочен план са ясни. Това, че на американците не им харесват, е отделен въпрос. Войната е между хегемоните, а Европа е второстепенен играч, понасящ последствията. Изумително е обаче как пропагандната машина на САЩ обръща фактите и представя палача за жертва, лъжата - за истина, справедливостта - за несправедливост и т.н. Руснаците има много да се учат от тях.
52
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Резолюцията на НАТО за Либия включва:- Незабавно прекратяване на огъня от всички страни- Зона забранена за полетиТова, което резолюцията НЕ включва: - Военна операция- Сваляне на М.Кадафи от властНебрежното подхвърляне на евтини и очевидни лъжи единствено показва слабост на тезата и липса на реална обосновка на направените "изводи".
51
20
 
4
 
! Отговори
Даниел преди 8 години
Ами отидете до Москва и вижте, хората са тъжни, намусени, притеснени. Мизерията идва отново, защото руската икономика е само нефт, газ и полезни изкопаеми. Всичко друго в Руси е внос от дрехите до зеленчуците. Аз познавам срашно много руснаци, които работеха за чужди фирми и сега са безработни, другите, които бяха по-читави бяха изтеглени от централите на фирмите. Като е силна руската икономика, защо от 40 рубли за 1 евро сега е 70 рубли?
50
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Даниеле с какви руснаци работиш? Ние работим с два кол центъра за колект и тая година в Москва назначиха още над 500 човека - само в единия. Даже и в софииския назначиха 20 руснака, че се иска добър руски. А в Москва се оплакваха че не могат да намерят хора...Безработица викаш имало..
49
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 73Аз съм гълъб, но имам мощни железни криле. Това каза руският президент Владимир Путин по време на приема, последвал дебата във Валдайския дискусионен клуб в отговор на въпроса какво е той - гълъб или ястреб
48
1
 
21
 
! Отговори
Уточнение преди 8 години
И още нещо направи Путин за хората, запази възрастта на пенсиониране както си е била винаги - 55 и 60 години съответно. А тука както е тръгнало ще видите пенсиониране само след насиране!
47
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Терористичната организация Ислямска държава заработва по 50 млн. долара месечно от добива на петрол в окупираните от тях територии в Ирак и Сирия.
46
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Даниеллъжеш Даниелчо ...лъжеш !!Икономиката на Русия в момента се рвформира .... има един куп държ.поръчки ....не само военни както много си мислят ....Руснаците създават една тдоста силна икономика ....само след 2-3 години ще се разбере
45
2
 
18
 
! Отговори
в кратце преди 8 години
Операцията в Сирия е заради руската военноморска база в Латакия (на брега на Средиземно море и близо до границата с Турция). Путин никога няма да допусне да падне в ръцете на ислямисти, командвани и финансирани от САЩ и кралствата от Персийския залив. Американците се опитаха да го притиснат чрез размирици в Украйна за базата в Крим, от което последва незабавна и логична реакция от негова страна. Същото биха направили САЩ, ако Русия се опита да дестабилизира задния им двор - Ю. Америка например.
44
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Даниеле, ама това Путин лично по телефона ли ти звунна да ти се оплаче? Щото е точно обратното. Във връзка с ембаргото се откриват много нови работни места .
43
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Karlik