Обвиненията срещу Путин – призив за смяна на режима?

Руски политолози: Обвиненията може да имат сериозни последици!
1 фев 2016 12:22, Елка Василева
294
Обвиненията срещу Путин – призив за смяна на режима?
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Московският вестник "Ведомости" се спира на изявленията на високопоставени служители на американската администрация, които обвиниха руския президент Владимир Путин в корупция, с което предизвикаха рязка реакция руската столица. Освен че бяха окачествени като неприемливи и оскърбителни, тези твърдения според дипломати и експерти, цитирани от вестника, ще имат сериозни последствия и за двустранните отношения, а и за общия международен климат.

Както е известно, преди няколко дни заместник-финансовият министър на САЩ Адам Шубин каза, че Путин бил корумпиран и старателно криел колко бил богат. Неговите твърдения бяха "подпечатани" от говорителя на Белия дом Джош Ърнест, според когото думите на Шубин "по най-добър начин отразяват позицията на администрацията" по този въпрос.

Още по темата

"Ако това не е призив за смяна на режима (в Русия), то най-малкото е сигнал за ограничено сътрудничество", смята шефът на Руския съвет по международни въпроси Андрей Кортунов. Според него с тези обвинения САЩ "са преминали определена граница" в отношенията и ще бъде трудно да се върнат към предишния им формат. Заедно с обвиненията, отправени от Лондон срещу Путин по случая "Литвиненко", твърденията на Белия дом създават впечатление за координирани действия, които са подети не само от Вашингтон, смята Кортунов.

Вестникът впрочем припомня, че съжденията на Шубин също бяха изказани в документален филм за "тайните богатства на Путин" , излъчен по Би Би Си.

Според политолога Фьодор Лукянов в САЩ е налице "дълбоко недоразбиране" за последствията от подобни действия. "Те си мислят, че действат благоразумно, внимателно и предпазливо, защото това са само думи, а всъщност пускат в ход лош сценарий", добавя той.

На пръв поглед това е само виртуална атака, но тя бие по най-главното - по престижа и авторитета на държавния глава, смята той. Високопоставени руски политици неведнъж са изказвали предположение, че целта на САЩ е смяна на режима в Русия, напомня Лукиянов.

С подобни действия в общественото мнение се утвърждава нов негативен образ на руското ръководство, пише ведомости в редакционен коментар, озаглавен "Новата кремлинология" (така открай време на Запад наричат изучаването на тънкостите на съветската, а сега на руската политика – бел.ред.).

"Руската система на властта се разглежда като корумпирана, свързана с криминалните среди, използваща криминални методи и извън страната. Заедно с това все повече нараства търсенето и на "добрата стара кремлинология", чрез която експертите се опитват по редки публични сигнали да разгадаят разположението на силите и актуалните изменения в елита. Именно с нейна помощ можеше да се разбере както става в съветското ръководство", отбелязва "Ведомости".

Според вестника сегашната кампания срещу Путин на Запад е опит за нов удар по репутацията на руския лидер след две години напрегнато външнополитическо противопоставяне, свързано с украинския конфликт. При това се засилват гаданията за положението в путинското обкръжение.

В петък в поредното си издание аналитиците на американската компания "Стратфор" излязоха с предположение, че Путин изпитва трудности с контрола над близкото си обкръжение. "Разбираемо е, че възраждането на "кремлинологията" е свързано с растящата "затвореност" на руската политическа система", отбелязва вестникът.

За разлика от съветския Кремъл обаче, за разгадаването на който "кремлинолозите" трябваше да познават символичния език на разположението (на съветските лидери на трибуната на мавзолея на Ленин) и на уводните статии на "Правда", то разгадаването на руския Кремъл изисква по-скоро познаване на езика и кадровите механизми на криминалните групировки. Информация за Кремъл сега има много, но механизмът на смяна на властта си остава все така скрит за външния наблюдател, пише "Ведомости".

Любопитно е каква е връзката между "затвореността" на руската политическа система и ръста на негативното отношение към Русия на Запад, задава въпрос вестникът. Някога Путин дружеше със Запада, но като че ли не беше приет, и той би могъл да се обиди, да започне да "затваря" Русия, както и да прави резки крачки вътре и извън страната. Но възможно е и друго съчетание: криминалните епизоди, за които се говори, се отнасят към средата на първото десетилетие на новия век и даже към последното на миналия. Ако допуснем, че те са достоверни, ще стигнем до извода, че корумпираната система се е развивала естествено и засилването на "закритостта" е логична крачка за нея. Но репутационният удар се е заформил едва сега, защото за разследванията и съдебните процеси е било необходимо време.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


294
Още по темата: Владимир ПутинРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 11 --това го кажи и на Меркел-щото тя е по-дълго на власт и от Путин.....
12
20
 
6
 
! Отговори
Жибор преди 8 години
Путин няма никакво друго освен типичното за всеки съвременен политик демагогско отношение към православието и доколко той въобще е християнин,това е спорен въпрос. Атеистите не могат да са православни- на някой може да му се иска да е така,но не е. Ако Путин сега е православен,значи е лъгал "Партията" че е атеист. Ако пък е атеист както е казал на КПСС преди да бъде издигнат,значи лъже нас.
11
5
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
С две думи американците искат да вкарат демокрация в русия , сиреч гражданска война която да я разруши и сащ да станат световен лидер / ето това е казано направо без заобиколки
10
6
 
28
 
! Отговори
Смешни истории ! преди 8 години
Американците казват, че Путин е диктатор. Как тогава позволяват да има ТВ-та и медии, които по цял ден го плюят? Сега се сещам за ДОЖДЬ, но има десетки такива медии. Просто пазара "антипутин" е малък, защото руснаците го подкрепят. Никой не пречи на медиите да дрънкат каквото си искат - като в БГ-то.
9
3
 
26
 
! Отговори
Вижте лицемерието преди 8 години
Сорос дал на Хилърито 6 милиона зелени--това какво е...А после Хилъри ще му връща услугата чрез прокарването на негшови интереси----НО това в САЩ не е корупция--нали .......За толкова ли глупави ни имате?.....Та все Путин ви е виновен--изкарахте го Бог бе-с такива смешни пропагандни"статии"...........
8
5
 
2
 
! Отговори
ов преди 8 години
До vladyМного банална исторя,ама много...
7
3
 
33
 
! Отговори
ha ha преди 8 години
След като хамериканцие реват, значи Путин е на прав път и им е неудобен да си прокарат "демокрацията" а всички знаем какво следва след това. Защо не се занимават с други държави, да не би там всичко да е наред. И като говорим за корупция, знаем много добре похватите на хамериканците, но там думата корупция меко е заменена с "такъв е законът"
6
7
 
17
 
! Отговори
vlady преди 8 години
Във всички случаи Путин няма необходимата алкохолна подготовка за да управлява Русия и трябва да бъде сменен от достоен ученик и последовател на великия Елцин с отлична алкохолна подготовка.
5
3
 
35
 
! Отговори
:) преди 8 години
Щатите мълчат за Ердоган и саудитите, явно защото те не са корумпирани :) В Саудитска Арабия жените са третирани като животни, но американците не казват и думичка. Мълчат и за собствените си политици, които са топ 1 на най-корумпираните политици за всички времена. Путин не е стока и със сигурност *** яко, но какво е различното между него и Обама (освен, че единия е кукла на конци)? Да не мислите, че Обама чака на жалката си заплатка и не бърка дълбоко в кацата с американски краден мед?
4
9
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
до 1ако путин си утиде от политиката , тежко му на християнството и на ЕС
3
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво означава за държава като Русия смяна на режима,продължава без Путин начело ли?
2
25
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това, че всяко едно недоволство, всяко едно дори най-малко несъгласие с нещо, да не говорим да протест, се изкарва като опит за метеж, преврат, платен отвън, е показателно за какъв точно тип режим управлява Русия.
1
29
 
5
 
! Отговори
Исти преди 8 години
Допускам че Путин не е толкова корумпирам,колкото е описан в доклада но догодина му изтича мандата и трябва да си отиде завинаги от президентския пост. Не е само той руснак в Русия,нито единствения политик- има и други руснаци,много от тях са и политици.